Slika je nastala 17. oktobra 1937 ob odkritju spomenika kralju Aleksandru I. Zedinitelju na Rakeku. Množica stoji pred železniško postajo. Obrnjena je k spomeniku.
V nadstropju železniške postaje so bila stanovanja. Stanovalci in njihovi prijatelji so si lahko odkritje ogledali z najboljše možne pozicije – stanovanjskega okna. Rakek je bil tega dne slavnostno okrašen z zastavami, cvetjem in zelenjem. Na več mestih je bil obešen »izvleček« grba Kraljevine Jugoslavije. Grb Kraljevine je bil dvoglavi beli orel v letu na rdeči podlagi. Na obeh glavah je imel krono, na prsih pa ščit, na katerem so bili slovenski, srbski in hrvaški grb. Na sliki je le ščit brez orla. Razdeljen je na tri (ne)enake dele: bel križ s po enim ognjilom v vsakem kraku za Srbijo, ščit s petindvajsetimi rdečimi in srebrnimi polji – izmenično za Hrvaško, za Slovenijo pa na modri podlagi tri šesterokrake zvezde Celjskih grofov in navzgor obrnjen srebrn polmesec.


Slovarček:
- ognjilo: Tudi ocilo imenovano, to so tisti štirje C-ji na srbskem grbu. Tja jih je umestil Stefan Lazarević, ko je postal bizantinski vazal leta 1402. So moto, ki je prirejen še iz časa rimskega imperija: »Car Carjev Caruje nad Carji«. Leta 1838 je grb prevzel Miloš Obrenović in od tedaj je neločljiv del srbske identitete. Vendar je pomen izraza “Samo sloga Srbina spasava« (Samo enotnost rešuje Srbe), ki je postalo neuradno geslo srbskega ljudstva, prišel veliko pozneje.
- Ilirsko gibanje: književno-kulturno in narodno-politično gibanje južnih Slovanov v prvi polovici 19. stoletja
- Celjski grofje: Najbolj znana in najpomembnejša plemiška rodbina, ki je imela matično posest na območju današnje Slovenije. Leta 1456 so zadnjega moškega potomca Ulrika II. Celjskega umorili v Beogradu. Celjsko posest pa so po krajši vojni in v skladu z obojestransko dedno pogodbo med Celjskimi in Habsburžani prevzeli slednji. Če se ne bi hodil Ulrik tako rad bojevat na jug in bi raje doma delal otroke, bi imeli danes Kneževino Slovenijo.
Viri:
- http://www.grboslovje.si/novice/2018_11_19_0003.php
- https://www.kurir.rs/zabava/zanimljivosti/2554403/zaboravljena-istorija-da-li-znate-sta-znace-cetiri-ocila-na-grbu-srbije
Kraj: Rakek
Datum: 17. oktober 1937
Avtor: neznan
Zbirka: Andrej Gregorič
Skenirano: 2. 3. 2021
Oblika: fotografija