Mednarodni dan žensk je bil v zgodovini prvotno in najprej povezan z delavsko in socialdemokratsko tradicijo. Na nek način se povezuje s Prvim majem kot praznikom dela. Preko te tradicije pa je vezan na politične zahteve tistih delov prebivalstva, predvsem zahodnega sveta, ki so bili obsojeni na delo lastnih rok – bodisi v industriji, bodisi doma v gospodinjstvu (ženske seveda!).
In če je bilo tako na prehodu iz 19. v 20. stoletje, lahko na splošno rečemo, da bistveno drugače ni niti danes v 21. stoletju. Seveda je bil v sto letih narejen nesluten napredek na področjih tehnike in znanosti, družbene odnose pa bolj kot kdajkoli obvladuje socialna in ekonomska neenakost. Zlasti zadnje desetletje označuje naraščajoča revščina in povečevanje prepada med majhnim bogatim in drugimi sloji prebivalstva.
V mali Sloveniji, kjer sodimo med tako imenovane tranzicijske države, je razslojevanje na peščico bogatih in naraščajočim slojem revnih, še toliko bolj boleče. Socialne probleme pa v veliki meri bolje premagujejo ženske (tako vsaj pravijo nekatere raziskave). Kolikor bolj se bo omenjeni proces nadaljeval in stopnjeval, toliko bolj bo pomembna vrednota, ki se ji reče solidarnost med tistimi, ki ne živimo od kapitala in premoženja, temveč od lastnega dela in znanja. Prav to pa je tista vsebina, ki v današnjem času označuje praznika, kot sta 8. marec in 1. maj.
Kljub poplavi raznih “novokomponiranih” praznikov in kljub velikim družbenim spremembam (ali pa prav zaradi njih) 8. marec ostaja kot dan, ki spominja in opominja na pravice žensk, ki so tudi človekove pravice. Ali kot so zapisale ženske na Uradu na žensko politiko:
“Enakost žensk in moških je eno temeljnih demokratičnih vodil moderne družbe. Je cilj, za katerega si morajo prizadevati vse države. Načelo enakosti in načini njegovega uresničevanja so zapisani v številnih dokumentih in deklaracijah OZN, enaka obravnava žensk in moških ter načelo enakih možnosti pa sta temeljna principa zakonodaje Evropske unije.” Ja, kar se nam zadnje čase malo sesuva po Merklovi krivdi.
Kraj: Planina pri Rakeku
Datum: trideseta leta prejšnjega stoletja
Avtor: neznan
Zbirka: Tončka Jernejčič
Skenirano: 19. 1. 2015
Oblika: voščilnica
