Quantcast
Channel: Avtor neznan – Stare slike
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1717

1933 Milanov vrh – Malenska brata z ženama

$
0
0


 Slika je prilepljena v albumu, ki ga je dr. Viktor Kraševec hranil v spomin na bivanje in delo njegovega strica, očeta (in mame?) na Milanovem vrhu. Sin Borut Kraševec je slike posodil spletni strani Stareslike.cerknica.org., da bi jih lahko objavili in o njih še kaj napisali.

Iz dveh virov je prišlo nekaj podatkov in namigov o osebah na tej sliki, na kateri piše “Petričevi” in datum “1. 1. 1933”. Čigava je pisava, lahko le ugibamo, fotograf je neznan, kraj fotografiranja pa, glede na kontekst z drugimi slikami iz tega albuma, Milanov Vrh.

Najprej si je sliko ogledal pisatelj in zgodovinar Slavko Malnar z Ravnic pri Prezidu, avtor več zgodovinskih knjig, v katerih je precej pisal tudi zgodovini naselja in žage na Milanovem vrhu. To je povzetek iz njegovih sporočil o tej sliki:

… Slišal sem, da je bil Petrič poročen z Angelino sestro Lojzko /imenovano tudi Slavica/. Menda je bil iz Škofje Loke. Na tej sliki je prvi z leve strani Petrič (neznano ime), poleg njega je njegova žena Lojzka oziroma Slavica, rojena Lipovac na Ravnicah. Druga dva mi nista znana. Angela in Lojzka Lipovac sta bili sestri Antona Lipovca – Magušarja. Rojen je bil na Ravnicah, poročil pa se je z Ljudmilo Tomšič v Iga vas …

Lojzko (Slavico) in Petriča je prepoznala Lojzkina nečakinja, moja soseda dr. Marija Lipovac.

Petrič je bil najbrž iz Škofje Loke, delal pa je na Milanovem vrhu. Ni bil navaden delavec. Lojzka pa je bila iz trgovske družine. Na Ravnicah so njeni imeli trgovino in gostilno. Ko smo bili v taborišču Gonars, nam je Lojzka poslala iz Škofje Loke paket s hrano.

Le malo pozneje je sliko videla tudi Ladica Štritof, rojena Petrič, ki je na njej zanesljivo prepoznala svoja dva strica iz Belega malna v Markovcu, od koder je bil doma tudi njen oče.

Franjo, srednji od Belmalenskih sinov, je na Milanovem vrhu delal za Franja Žagarja, ki je tam imel lesni obrat, brat Ivan Petrič pa je podobno delo opravljal na matični žagi v Markovcu.

Franjo Petrič je na tej sliki prvi moški z leve, ob njem žena Lojzka. Drugi par je najmlajši Malenski sin Slavko, mlinar v Markovcu, z ženo Angelo.

Pri nogah jim sedi lep pes in pametno gleda v aparat … So skupaj pričakali novo leto in se zjutraj za spomin še slikali, saj je na sliki datum 1. 1. 1933?

Iz zapisov pripovedi nečakinje obeh mož, Ladice Štritof, povzemam:

Malenska starejša brata Ivan in Franjo sta se v prvi polovici 20. st. šolala v Ljubljani, v Krištofovem zavodu – to je bila enoletna trgovska šola, potem je iz te nastala tudi dvoletna in ven si prišel z nazivom »privatni uradnik«. Žagar v Markovcu je zaposlil oba: Franja, ki je bil mlajši, na Milanovem vrhu, kjer je imel podružnico žage, Ivana pa doma v Markovcu. Slavko pa je prevzel mlin in domačijo.

Kakšna pa je povezava med Franjem Petričem in Škofjo Loko? Po vseh zbranih drobcih in deloma ugibanju je šel Franjo Petrič delat v Škofjo Loko potem, ko je žaga na Milanovem Vrhu leta 1938 pogorela, ali pa – manj verjetno – leta 1941, ko so ostanke naselja in poskuse obnove (ena hiša) dokončno do tal uničili italijanski okupatorji. Malenski drugi sin Franjo je postal v Škofji Loki obratovodja v podjetju nekega nemškega lastnika.

Viri:

  • Slavko Malnar, Ravnice, november 2023, pisno
  • Franc Mihelčič, Cerknica, november 2023, ustno
  • Ladica Štritof, Koper 2019, zapis pripovedi

Kraj: Milanov Vrh
Datum: 1. 1. 1933
Avtor: ni znan
Zbirka: Borut Kraševec
Skenirano: 2. 10. 2023
Oblika: fotografija


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1717

Trending Articles