Med neko proslavo, ki bi bila, po oblačilih sodeč, lahko tudi za Dedka Mraza ali Dan republike (29. november), je fotograf na sliki ujel ob zakonca Rebolj, kar je bil redek slučaj.
Iz Ljubljane sta najprej prišla v Hrastnik, kjer sta poučevala med leti 1953 in 1956, od tam pa na Rakek, kjer sta opravljala pionirsko delo na novoustanovljenih glasbenih šolah. Mirko je bil ravnatelj, Renata pa učiteljica klavirja in harmonike. Tu, pod notranjskimi gozdovi, sta poučevala celih 28 let. Leta 1986 ju je poklicna pot zanesla v Ribnico in tam sta ostala deset let. Gospod Rebolj je vodil šolo in poučeval kitaro, žena pa ponovno harmoniko in klavir. Tudi ribniško glasbeno šolo sta obogatila z dodano vrednostjo, saj je le ta za časa njunega poučevanja pridobila ustreznejše prostore.
Tako v Ribnici kot na cerkniškem sta svoj pečat pustila na vseh kulturnih prireditvah, ki jih tiste čase ni bilo malo.
Gospod Rebolj je bil tudi skladatelj. Med drugim je uglasbil tudi Rakovško himno in na Primorskem še vedno priljubljeno Briško pesem. Malokdo ve, da je spisal tudi dve opereti: Včasih se zgodi in Preprosta zgodba, balet Miklova Zala, glasbeno pravljico Markova čudežna ura in druge priložnostne skladbe. Upokojila sta se leta 1994.
Leta 2005, sta prejela nagrado Frana Gerbiča za življenjsko delo. Nagrade in priznanja za glasbeno vzgojo in izobraževanje je podelila Zveza slovenskih glasbenih šol v glasbeni šoli v Cerknici.
Kot nista mogla živeti brez glasbe, tako tudi nista mogla eden brez drugega. Leta 2010 sta oba odšla tja, ker jima, upajmo, lepe glasbe ne manjka.
Viri:
- Darč Vengust
- http://www.rtvslo.si/kultura/drugo/najboljsi-glasbeni-pedagogi/135707
- Rešeto, Glasilo občine Ribnica, letnik XIV, 30. december 2010
Kraj: Cerknica
Datum: 1971
Avtor: neznan
Zbirka: Božidar Vengust Darč
Skenirano: 3. 6. 2016
Oblika: fotografija
