Več kot 5000 Sokolov se je 24. aprila 1938 poklonilo spomeniku kralja Aleksandra I. Zednitelja na Rakeku. Kot je znano, so spomenik odkrili leta 1937. Naključje je hotelo, da se Sokoli tedaj odkritja niso mogli udeležiti in odločili so se, da se bodo spomeniku poklonili ob kakšni drugi priliki.
Zbor Sokolov na Rakeku, ki je bil sprva mišljen kot poklon spomeniku Sokolov ljubljanske župe, se je spremenil v veličastno manifestacijo Sokolov vseh žup Dravske banovine in predstavnikov Sokolov zagrebške župe. Veličastna povorka je krenila skozi slavnostno okrašen Rakek na trg pred spomenik Kralja Mučenika, kjer je bilo zbranih že nekaj tisoč ljudi iz samega mesta (tako novinar!) ter bližnje in daljne okolice. Trg je bil okrašen z državnimi zastavami. (Še sedaj je ena doma.) Opazovalcem se je nudil veličasten prizor, ko so se številni sokolski zastavonoše postavili okrog spomenika in ko je bil ves trg, na katerem se je zbralo okrog 8000 udeležencev, prekrit z občudovanja vrednim številom Sokolov in Sokolic, ki so prišli v svečanih krojih.

Je pa že moralo biti slavje, če je o tem poročal celo Sokolski glasnik iz Beograda. Ja, ni kej, Rakek je bil včasih pomembno mesto, o sedanjosti pa ne bi.
Iz srbščine spravila inu za slovensko rabo pripravila: sama.
Viri:
- Sokolski glasnik (30. 04. 1938), letnik 9, številka 17. URN:NBN:SI:DOC-ZP6BTKUT from http://www.dlib.si
Kraj: Rakek
Datum: 24. april 1938
Avtor: neznan
Zbirka: Lenka Gabrenja
Skenirano: 25. 7. 2016
Oblika: fotografija
