Polihistor Valvazor je v svoji Slavi vojvodine Kranjske opisal Bloke kot zibelko smučanja. V moderno dobo smučarije pa so Bloke stopile leta 1975. V tistem letu so bili organizirani prvi Bloški smučarski teki. Zaradi pomanjkanja snega so bili že prvi teki suhi. Takrat še nismo slutili, da to kaže kakšne bodo naše zime v naslednjih desetletjih. Istega leta je bila v organizaciji Turističnega društva Bloke in Konzorcija za izgradnjo zgrajena za tiste čase moderna smučarska vlečnica na Liscu (872 m) v Velikih Blokah. Ko sem dobil to sliko, so se mi spomini kar sami zavrteli nazaj.
Po temeljitih pripravah, ki so zajemale ustanovitev Konzorcija v takratni občini Cerknica, načrtovanje izgradnje, odkup zemljišč, golosek treh prog na Liscu in izbiro izvajalcev, se se začela gradbena dela. Zgradili so nov električni transformator v neposredni bližini spodnje postaje vlečnice, napeljali telefon in po načrtu dobavitelja vlečnice, firme Leitner iz Bolzana v Italiji, opravili gradbena dela na spodnji postaji, zgornji postaji in temeljih nosilnih stebrov. Montaža vlečnice se je pričela v začetku leta 1975. Izvajala jo je ekipa, ki je istočasno montirala vlečnici na Kaliču, ki jih je dobavil isti proizvajalec.

Eden od fantov, ki so delali na vlečnici, je slikan ravno pod vrhom. S seboj pelje leskove palice, ki so služile za pravočasno dviganje sider pred obračalno postajo. Levo od njega je že stala spominska plošča. Najbrž je bil slikan Stane Hrbljan – Jeršanov iz Velikih Blok, ki je prva leta delal pri vlečnici. Bloški fantje so opravili izpite za različna dela pri vlečnici – podajalci sider, strojniki in upravljalci žičnice. Poleg Staneta se spomnim Jožeta Jakopina, Andreja Skvarča in še nekaterih, ki so sicer delali na Gradišču in Novolitu. Nekaj časa je žičnica delala pod patronatom SAP Ljubljana, nato jo je prevzel TVD Partizan Nova vas. Jasne organizacije v takratnem sistemu niso uspeli postaviti. Velika težava je bila, da je ob izgradnji vlečnice zmanjkalo denarja za teptalni stroj in so le občasno za kakšno tekmo pripeljali stroj od drugje.

Leta 1989 je bil ob 300-letnici izida Slave vojvodine Kranjske zadnji večji poizkus, dati nov zagon smučarskim tekom in alpskemu smučanju na Blokah v takratni organizaciji. Gnila zima je vse skupaj ustavila. Dobili smo novo državo in občino, vlečnica pa je zarjavela in prerasel jo je gozd. Danes nihče več ne financira smučišč pod 1500 m nadmorske višine, črpanje vode iz potokov za zasneževanje zaradi biološkega minimuma ni dovoljeno. Županov Jožko od Fare je progo levo od vlečnice vzorno očistil in danes na njej večkrat vadijo jadralni padalci, pa kakšen nadobuden motokrosist občasno para živce vaščanom.

- višina spodnje postaje 720 m
- višina zgornje postaje 860 m
- dolžina vlečnice 430 m
- kapaciteta 900 smučarjev na uro
- max. naklon leva proga 46 %, desna proga 48 % (gledano od spodaj navzgor)
- obratovalni čas od 9. do mraka
Kljub vsemu so se na Liscu mnogi otroci iz širše in daljne okolice naučili smučati in na Liscu so bili narejeni prvi koraki danes kar uspešnega zimskega turizma na Blokah.
Viri:
- Jože Jakopin – Pajkov, Velike Bloke
Kraj: Velike Bloke
Datum: 1975
Avtor: neznan
Zbirka: Jani Miklavčič
Skenirano: 22. 2. 2017
Oblika: 2 fotografiji
