V času med obema svetovnima vojnama dekleta na podeželju niso bila več privezana samo k staršem, domači hiši in cerkvi. Pričela so se prizadevanja za pridobitev širših znanj na kuharskem, gospodinjskem, zdravstvenem pa tudi kulturnem področju. Povratniki iz Amerike so prinesli nova spoznanja in navade. Tovrstni tečaji so se razširili posebej s začetkom delovanja Društev kmečkih fantov in deklet po letu 1930.
Eden od tečajev je potekal na Blokah polet leta 1932. Na koncu so se tečajnice slikale z dr. Stankom Pušenjakom ter trgovcem in bloškim županom Stankom Lenarčičem pred takratno osnovno šolo v Novi vasi. Med njima sedita neznani predavateljici.

Novovaški trgovec, bloški župan in liberalni poslanec v beograjskem parlamentu, ki ga vidimo na spodnjem delu slike, je vodil tudi Kmečko posojilnico na Blokah. O njegovem delovanju v parlamentu so večkrat pisali takratni časopisi Jutro, Kmetski list in Gruda. Bil je mecen, predavatelj in ljudski prosvetitelj. Navdih za ustanovitev Društva kmečkih fantov in deklet (DKFD) je dobil v takratni Zvezi slovenskih zadrug v Ljubljani. Veliko je pomagal tudi pri delovanju lokalnih gasilskih društev v Novi vasi, Velikih Blokah in Ravniku.
Žal vojne ni preživel. V julijski ofenzivi leta 1942 so ga Italijani ustrelili za vojašnico v Velikih Blokah, njegovega sina Borisa pa na Velikem vrhu. O njegovem delovanju in delovanju društva DKFD na Blokah so se ohranili le fragmenti. Marica Kotnik, ki je vodila arhiv tega društva, je ob začetku vojne, v strahu, da ne bi prišel v roke Italijanom, cel arhiv društva zapakirala v pločevinasto škatlo in ga zakopala na kegljišču v Novi vasi, kjer je sicer društvo imelo svoje prostore za prireditve. Po vojni zakopanega arhiva niso uspeli najti, saj je bilo kegljišče porušeno in se je situacija na terenu čisto spremenila.
V drugi vrsti sta tečajnici, na sredini Ivana Rudolf – Gregorjeva in poleg nje na desni za županom Meri Korošec – Lenčkova, obe iz Velikih Blok. Gregorjevi in Lenčkovi so se vrnili iz Amerike in Ivana – Johana in Marija – Meri sta bili rojeni v Ameriki. Obe sta si v domačem kraju ustvarili družino. H Gregorjevim je za zeta prišel France Marolt – Klančarjev, k Lenčkovim pa Karel Mazij – Matevžev.

Viri:
- France Škrabec, Nova vas
- Album slik Toneta Šraja Aljoše, OŠ Nova vas
Kraj: Nova vas
Datum: 1932
Avtor: neznan
Zbirka: Silva Vertačnik Marolt, Velike Bloke
Skenirano: 23. 8. 2017
Oblika: fotografija