Ob ruševinah cerkve sv. Miklavža na Slivnici, na nadmorski višini 899 metrov, so se slikali pohodniki, ki se takrat še niso tako imenovali.
Na sliki so: Franc Susman, ki se naslanja na kamen za žegnano vodo, ki ga ni več, Potočanov Matija in Ančka, Janez Veselov z Brezij, Ivanka Hribar in v ozadju harmonikar Pavle Tošič Tomšič1 z Brezij.
Po ustnem izročilu naj bi cerkev postavili na mestu, kjer je zemeljski ali snežni plaz zasul več ljudi. Prvič jo omenja že škof Bizancij leta 1581, zgrajena naj bi bila v 15. stoletju v gotskem slogu in z zvonikom na preslico, pod njo pa je bil manjši izvir sv. Miklavža. Kasneje je bila iz neznanih vzrokov poškodovana. Znano je le, da je leta 1641 zvon po neumnosti ali pa v pijanosti razbil kovač, ki ga ne bom imenovala. Župnik, po rodu Čeh, Fran Lakmayer je dal uliti novega, okrog leta 1894. Jožefinske reforme leta 1789 so precej okrnile cerkveno posest, saj je cesar Jožef II. prepovedal vzdrževanje cerkva, ki so na samem. Ta ukaz je prizadel tudi cerkev sv. Miklavža. Na prošnjo ljudi so jo čez nekaj časa ponovno odprli. Konec 19. stoletja je bila tako poškodovana, da jo je ukazal predstavnik logaškega okrajnega glavarstva podreti, a se tega dela ni lotil nihče. Nasprotno, leta 1897 je bila cerkev obnovljena v prvotni velikosti, dolžine 12 in širine 8 metrov, s pomočjo prostovoljnih darov, ki so jih nabirali v celotnem okraju. Med drugo svetovno vojno so jo poškodovale italijanske granate in ob ruševinah, ki so ostale, je nastala tudi pričujoča fotografija.
Viri:
- http://www.cerknisko-jezero.si/o-drustvu/pohod-stirih-far
- Slovenec: političen list za slovenski narod (16.07.1897), letnik 25, številka 159. URN:NBN:SI:DOC-9LGTMQQO from https://www.dlib.si
Kraj: Slivnica
Datum: 1961
Avtor: neznan
Zbirka: Stanka Intihar
Skenirano: 20. 3. 2015
Oblika: fotokopija fotografije