Gledamo isto poslopje v ozadju, kot na še eni podobni sliki neznanega fotografa, tudi nekateri obrazi so isti – tam mogoče pevci, tu po vsem videzu muzikantje. Osem mož tu, sedem tam.
V spominu imam, da je bilo to v Nemčiji, a moti me napis na hrbtni strani slike: ves čas sem mislila, da so ujetnikom popisali in žigosali slike in drugo lastnino ob prihodu, tu pa so vojni ujetniki očitno že nekaj časa v Nemčiji, saj že imajo organiziran ansambel. Torej je bil popis najbrž narejen pozneje.
Oče na tej sliki nosi očala – rekel je, da so mu v Nemčiji zelo oslabele oči. Mandolino, ki jo drži v rokah, je prinesel domov in še vedno igra. Rekel je, da me bo naučil, a dalje od Na planincah nisva prišla – ni bilo časa.
Imen mož okoli njega nisem nikoli vedela. Kje so dobili instrumente? Kakšnih narodnosti so? Sodeč po različnih oblačilih so iz raznih vojska. Harmonika nosi napis Hess, kar govori v prid temu, da je slika res nastala v Nemčiji in torej tudi tista druga, podobna, posneta na istem prizorišču. Imajo harmoniko, kitaro, bobenček ter tri ali štiri tamburice ali mandoline. Možje so v uniformah, a brez činov in oznak – to potrjuje, da so vojni ujetniki.

Najbrž so tudi ti možje čutili, kako jih skupno muziciranje krepi in povezuje, prestavi v neki drug svet, odmakne od naporov in negotovosti vsakdana; kako lepota glasbe blaži in zdravi vse hudo, ki so ga že doživeli in ki jih še čaka, obuja spomine in upanje na boljše čase …


Kraj: Stalag IIIC, Alt Drewitz
Datum: 1941-1945
Avtor: ni znan
Zbirka: Milena Ožbolt
Skenirano: 5. 4. 2018
Oblika: fotografija