Quantcast
Channel: Avtor neznan – Stare slike
Viewing all 1727 articles
Browse latest View live

1914 Šiška – Za cesarja in domovino (1)

$
0
0

151118200 Na fotografiji je moj ded Janez (uporabljal je tudi ime Ivan) na vrtu nekje v Šiški. Morda je bil na obisku pri sorodnikih v Spodnji Šiški. Šiška do leta 1914 še ni bila del Ljubljane. Do leta 1914 sta bili obe šišenski vasi samostojni občini: Občina Spodnja in Zgornja Šiška. Tega leta so obe občini priključili Mestni občini Ljubljana. [1]

151118200-001Po uniformi z dvema zvezdicama na ovratniku lahko sklepam, da je bil takrat desetnik. Fotografija je bila posneta dobra dva meseca po izbruhu prve svetovne vojne, Janez je imel tedaj šele 23 let.

Minilo je komaj eno leto od poroke z Gabrijelo iz Planine, moral je zapustiti dom in ženo, ki je nosila otroka pod srcem. Verjetno ni mogel slutiti, kaj vse bodo prinesla naslednja leta – na bojišču in doma v ožji in širši družini. Moral je služiti cesarju in domovini. Na sliki izgleda dobre volje, verjetno je verjel nadrejenim, da bo vojne kmalu konec. Toda napovedi generalov, da se bo vojna končala do božiča 1914, se niso uresničile. [2]

V roki med prsti drži cigareto, ni je še prižgal. Sicer pa ga nisem nikdar videl kaditi, ker je kasneje očitno povsem opustil to razvado. Ob boku mu visi sablja, ob pogledu nanjo se nehote spomnim tiste narodne pesmi, ki se začne takole:

Al’ me boš kaj rada imela,
ko bom nosil suknjo belo,
sabljico pripasano,
puškico nabasano?

Danes obžalujem, da ga nisem spraševal o dogodkih med prvo vojno, kje je vse bil in kaj je doživel. Sam mi je o tem zelo malo povedal, morda pa se je tega nerad spominjal. Vesel sem, da sem sploh poznal svojega deda Janeza, on svojega deda Andreja, doma z Unca ni mogel nikoli spoznati, ker je Andrej prezgodaj umrl.

Janez oziroma Ivan je poslal svojo fotografijo kot razglednico svoji stari materi Josipini Vičič v Postojno. Odposlana je bila 30. septembra 1914 iz Ljubljane. Namesto znamke ima žig c. kr. 97. pehotnega polka, IV. rezervne kompanije, po nemško K. u. k. Infanterieregiment No. 97, IV. Ersatzkompagnie.

Zgodovina tega polka je znana, nisem pa mogel ugotoviti, kaj je bilo z njegovo IV. kompanijo – kje je delovala in na katerih bojiščih.

151118200zJanez je poslal svoji babici le vljudne prisrčne pozdrave:

Šiška, 30.IX.1914
Srčne pozdrave šilja
udani Janez.

Josipina (Jožica) Vičič je bila vdova po Miroslavu Vičiču, nekdanjem postojnskem županu in ustanovitelju gasilskega društva Postojna. Vojne ni preživela.

Slovarček:

  • šilja: pošilja
  • udani: vdani

Viri:

Prispevek je napisal: Janez Lavrenčič

Kraj: Ljubljana-Šiška
Datum: september 1914
Avtor: neznan
Zbirka: Janez Lavrenčič
Skenirano: 18. 11. 2015
Oblika: fotografija (razglednica)




1958 Rakov Škocjan – Nekje v Škocjanu

$
0
0

140130623 Po končanem lovu je bilo treba ovekovečiti zadovoljne lovce in plen. Datum nastanka fotografije ni znan. Tudi lastnica ni vedela, kdaj je nastala, je pa povedala, kje.

Lov na jelena/e je poseben lovski dogodek, ki ga mi, navadni smrtniki, ne razumemo prav dobro. Je pa očitno kulten, saj je bil o njem posnet celo film »Lovec na jelene«, ki lov pokaže le v prvem kadru, kasneje pa, skoraj tri ure, pripoveduje o vietnamski vojni in njenih posledicah. Pesem jim je posvetil tudi Iztok Osojnik in ima prav tak naslov (http://www.lyrikline.org/sl/pesmi/lovec-na-jelene-1473#.Vlx7t17pxc4). Enakega si je za svojo knjigo izbral tudi James Fenimore Cooper, ki ga verjetno bolj poznate po delu Poslednji Mohikanec.

Rakek je od vedno bil in vedno bo. Dokler se niso makaronarju umaknili v Trst in naprej, je bil glavna obmejna postojanka in kontrabant je cvetel še pa še. Tako je tudi Levstik dobil gradivo za Martina Krpana. Že od nekdaj pa nismo preveč simpatizirali s člani kraljevih družin in takrat so z nami potegnile tudi čarovnice s Slivnice. V slogi je moč (in kino je bil v Ljubljani), pa smo jim dali vetra. In to dobesedno.

“Cesar Franc Jožef I. je bil strasten lovec. Natanko dne 15. kimavca (novembra) ob drugi uri zjutraj, leta 1864, se je na povabilo kneza Windischgraetza pripeljal na železniško postajo Rakek (knez je bil cesarjev sorodnik!). Na Rakeku je cesarja čakala knezova kočija, da ga popelje v grad Schneepperg (to je grad Snežnik), tako da bi se gost udeležil velikega lova v snežniških gozdovih. Vso tisto noč je divjala nevihta s treskanjem. Nadaljeval se je še tri tedne in se nikakor ni hotela spremeniti, da bi zapadel za lov pričakovani sneg. Kljub izjalovljenemu lovi se je njegovo cesarsko veličanstvo dobro počutilo, ker se je poleg drugega zabavalo tudi z lepo logarjevo ženo….Nasledek avanture je bila svojemu očetu zelo podobna hčerka.”

(Iz knjige “Cerkniško jezero z okolico” Jožefa Žirovnika)

Enako vreme se je razdivjalo nekaj let pozneje – 1964 – ko se je na Rakek pripeljal “rdeči monarh” Tito, z enakimi nameni. Da bi postrelil jelene, ki so bili itak že k drevju privezani in so samo še čakali na strel. Rakek je imel tedaj dvoje prenočišč, ki pa zaradi varnostnih razlogov nista ustrezali in je “precednik” prespal kar v svojem modrem vlaku. Logarjeva žena je bila pa tudi že prestara za kakšne igrice. Medtem pa so naši vrli železničarji, na mrazu in dežju, varovali progo pred morebitnimi diverzanti. Vlak pa je odpeljal s postaje v poznih jutranjih urah, ko je že božja luč s Slivnice obsijala železniško postajo. Tito pa se je z blindiranim Mercedesom odpeljal v grad Schneepperg na lov za trofejami.

140130623-001 Skrajno desno stoji Ludvik Demšar. Ostale bodo prepoznali bralci. Upam. Pravijo, da je puška lovčeva ljubica. Če pogledamo tole sliko, se lahko samo strinjamo.
140130623-002 Sedeči lovec z rokami in nogami objema mrtvo žival. Zakaj le, saj mu ne bo nikamor več ušla. Še živa mu ni.

Kraj: Rakov Škocjan
Datum: 1958 (?)
Avtor: neznan
Zbirka: Milka Demšar
Skenirano: 29. 1. 2014
Oblika: fotografija


1936 Rakek – Blagoslov temeljnega kamna

$
0
0

151016137-002 Pričujoča fotografija se je znašla v arhivu Toneta Arka in je redka. Pa vendar se je našla še ena, hranijo jo gasilci PGD Planina pri Rakeku, ki so na sliki med drugimi gasilci. Kopijo so dali tudi za arhiv PGD Rakek, katerega predstavniki so ravno tako navzoči ob blagoslovitvi temeljnega kamna za novo cerkev na Rakeku.

O novi cerkvi na Rakeku smo že pisali. Blagoslov Temeljnega kamna je opravil škof Rožman 14. junija 1936. V publikaciji Slovenski dom je čez dva dni izšel naslednji članek: ”

Rakek, 16. junija – Dan, ki bo v zgodovini Rakeka zapisan z zlatimi črkami, je bila pretekla nedelja. Tedaj je bila namreč v Cerknici birma in ob tej priliki je škof dr. Rožman tudi blagoslovil temeljni kamen za novo cerkev na Rakeku. V predvojnem času je bil Rakek le majhna vasica. Cerkev, ki je bila postavljena pred več 100 leti, je bila pač tistim časom in številu tokratnih prebivalcev primerna. Kajti takrat si gotovo ni nihče mislil, da bo kdaj potekala državna meja ravno za Rakekom. Ko pa je do tega prišlo, tedaj se je začela ta mala vasica hitro večati, postajati vse lepša in lepša, tako da zdaj nalikuje kar majhnemu mestecu ali večjemu trgu. S tem naraščanjem pa je rastla tudi potreba nove cerkve. Toda prišli so slabi časi, na zidavo kakšne večje stavbe ni bilo možno misliti. Toda Rakovčani se niso ustavili. Šli so in nabirali darove ter pričeli graditi. Sami so vozili kamenje iz bližnjih kamenolomov in tudi delali so. Pa ne le sedanji prebivalci Rakeka, tudi oni, ki bivajo v tujini, niso pozabili domačinov. Poslali so darila, kolikor ja bilo pač v moči posameznika. Šlo je, šlo a končno se je ustavilo. Viri so pošli in sedaj čakamo novih. V nedeljo popoldne se prevzvišeni pripeljali iz Cerknice v spremstvu več duhovnikov. Rakovčani so ga čakali pred pokopališčem, kjer je gospod škof izstopil. Po izrečeni dobrodošlici so šli na pokopališče, od tu pa v cerkev, kjer je bila kratka adoracija. Po adoraciji je prevzvišeni vzidal ustanovno listino in vse ostalo. Po izvršenem obredu je škof nagovoril navzoče in jih bodril, naj započeto delo veselo in korajžno nadaljujejo. Po končanem govoru je bilo cerkveno darovanje. Rakovčani ne bodo obupali, ampak bodo napeli vse sile, da bo tako kmalu postavljena cerkev Srca Jezusovega, ki jim bo poplačalo vse njihove žrtve in dela.”

151016137 Temeljni kamen stoji ob glavni cesti. Škof Rožman je ravno sredi dela, ostali trije duhovniki so tokrat le pomočniki. Eden med njimi drži škofovo palico. Včasih so pravili, da bo duhovnik, ki nosi ob slovesnostih škofovo palico, kmalu premeščen. Eden od možakarjev poleg škofa je iznajdljiv, saj je svoj klobuk obesil kar na zeleno okrasje, da ga ni motil pri pobožnem opravku.
151016137-001Med množico fantičev ima eden na rokavu bel trak, drugi pa v gumbnici bel nagelj. Sklepam, da sta bila v Cerknici pri birmi.

Za gasilce pa vemo, da so bili Unški, planinski in rakovški.

Slovarček:

  • adoracija: oboževanje, v krščanstvu pa češčenje (ni napaka) najsvetejšega
  • češčenje: izkazovanje časti z molitvami ali obredi: češčenje Marije, svetnikov
  • čaščenje: glagolnik od častiti: ogiba se čaščenja in slave; ta ženska je vredna čaščenja;

Viri:

  • Slovenski dom (16.06.1936), letnik 1, številka 135. URN:NBN:SI:DOC-PLX5X6F2 from http://www.dlib.si

Kraj: Rakek
Datum: 14. junij 1936
Avtor: neznan
Zbirka: Tone Arko
Skenirano: 16. 10. 2015
Oblika: fotografija


1960 Velike Bloke – Balinarji pri Lipetu

$
0
0

151127292 Notranjski možje se v letih po 1. pa tudi po 2. svetovni vojni niso bog ve kako ukvarjali s športom. Mladina že, za nekoliko starejše pa se ni spodobilo poditi se za žogo, se pretezati po telovadnem orodju ali brez potrebe smučati.

Vse drugače je bilo z balinanjem. To je bil moški šport in zabava lepih nedeljskih in prazničnih popoldnevov in ni je bilo gostilne, ki je kaj dala nase, da ne bi imela balinplaca. V Velikih Blokah so bili po drugi vojni kar štirje – dva lepa ob Domu JLA, eden pri gostilni Miklavčič in eden pri Lipetovi gostilni. Balinali so Bločani pa tudi oficirji JLA, saj je bilo v letih takoj po vojni med njimi veliko Slovencev, ki jim balinanje ni bilo tuje.

Gostilničar Lipetov Viktor je vedno kopal pesek za svojim hlevom. Tako je ravnal teren in nazadnje pripravil balinplac. Ni bil sicer današnjih uradnih dimenzij (27,5 x 4m), a bil je dostopen, s klopcami ob plankah in dovolj blizu gostilne, da balinarji in kibici niso trpeli žeje. Ob balinplacu je Viktor postavil odslužen šank, kjer je čakala pijača.Balinalo se je po domačih pravilih z lesenimi – črnimi in rdečimi kuglami in svetlim balinčkom. Igralo se je lahko po celem balinplacu, kamor je pač balinček postavila ekipa, ki ga je imela. Balinala sta lahko dva, štirje (dva proti dvema), največkrat pa v šestih (trije proti trem). Ekipe so se razdelile s prvo igro, reklo se je h puntam. Bližnji trije t. im. puntarji so bili skupaj, ostali trije skupaj. Puntarji so imeli pravico izbrati kugle, ki seveda zaradi obrabe niso bile vse enake kakovosti in imeli so balinčka za prvo igro. Potem se je začelo. Bližanje za prevzem punta, izbijanje (tolčenje) kugle, ki je bila preblizu za vzet, lahko tudi izbijanje balinčka. Balinar, ki ni uspel približati in prevzeti punta je imel kopico razlogov zakaj ni uspel: kugla mu je zdrsnila iz rok, vrgel jo je ravno čez prekleto luknjo v terenu, ujela je gladek teren in bila predolga ali pa se je potolkla – poc‘bala po ostrem rizlu (pesku) in bila prekratka, napak se je odbila od planke itd., itd. Posebej je bil v ekipi važen prvi igralec. Če je ta dobro približal, morda čisto k balinčku – tuš, se je kar usedel, odžejal in s tem dal nasprotnikom do znanja, da bodo zaradi tega punta še švicali.

Nasprotniki so poizkušali vzeti z bližanjem, saj vse skupaj vendar ni tako blizu, da se to ne bi dalo, hodili so si ogledovat položaj, pošiljali gledat kibice in si dajali korajžo. Če le ni bilo moč približat, so se odločili, da bodo tolkli. Najboljši je bil direktni zadetek – na rešto, pa tudi vsi drugi zadetki, razen če je kdo udaril kuglo soigralca, so bili pohvaljeni. Kdor je falil (zgrešil) je pa tudi imel pripravljene izgovore: danes mi ne gre, spotaknil sem se, sonce me je zaslepilo, malo sem jo pa le očesal in premaknil, za vsak slučaj bomo imeli pa eno pri planku, itd. In tako je igra potekala do 21 puntov. Štelo se je 1, 2 ali 6 puntov, v kolikor je imela ekipa vse tri svoje kugle pri balinčku. Igralo se je prvo igro, nato je poražena ekipa dala ravanš in če je bilo izenačeno, se je igrala še majstrca. Kdor je izgubil, je plačal pijačo. Zelo redko so balinali za denar.

151127292-001 Na svoj met se pripravlja Modic Franc – Bregarjev. Napeto ga spremljata krojač Lojze Mazij – prvi iz leve – in neznan soigralec. Za plankom balinišča je imel gostilničar Viktor ob zasilni šupi postavljen šank.

151127292-002Balinarja nasprotne ekipe, Zalar iz Gradiškega in Kraševec Jože – Tonclov iz Ulake v beli srajci, čakata, ali bo Bregar uspel vzeti punt. Njun soigralec verjetno že čaka pri balinčku.

Dogajanje napeto opazujejo Drago Mršek – Ančehar iz Ravnika, Anton Intihar – Matevžek iz Ulake (v klobuku) in France Mulc – Korenov iz Velikih Blok. France je posebej rad ustregel balinarjem in po njihovih navodilih prestavljal balinček na začetku igre, hodil gledat katera ima in prinašal pijačo.

Balinanje smo lahko spremljali tudi otroci. Če je bilo balinišče prosto, nam je Viktor včasih dovolil, da smo se šli tudi otroci balinat. Tudi to igro je spremljala neznana deklica, ki jo vidimo v desnem spodnjem kotu slike.

Morda bo kdo v bodoče sestavil slovar vseh neštetih, zanimivih izrazov, ki so spremljali domače balinanje.

Slovarček:

  • h puntam: uvodna igra za razdelitev balinarjev v dve ekipi
  • švicali: se potili
  • ravanš: povratna igra
  • majstrca: odločilna, tretja igra

Kraj: Velike Bloke
Datum: 1960 (ocenjeno)
Avtor: neznan
Zbirka: Marinka Lazić – Korenova
Skenirano: 27. 11. 2015
Oblika: fotografija


1961 Rakek – Gasilska črpalka

$
0
0

151016140

Ob ustanovitvi, leta 1922, je imelo gasilsko društvo Rakek dve ročni brizgalni, od teh je bila ena lesena.

Po vojni so kupili novo motorno brizgalno Rosenbauer, leta 1948 pa je Okrajna gasilska zveza v Postojni darovala motorno brizgalno.

Leta 1952 je društvo dobilo motorno brizgalno v vrednosti 245.000 din, ki pa ni bila nova, ampak so jo prejeli od Prostovoljnega gasilskega društva Lož.

Leta 1961 so nabavili 800-litrsko gasilsko črpalko »SORA«. Črpalka je imela številko 720-4046. Izdelovalo jih je podjetje Motor iz Škofje Loke, ki se je v letu 1960 preimenovalo v Loško tovarno hladilnikov, poznano predvsem po hladilnih skrinjah, dandanes pa po stečaju. Tega leta so izdelali 169 črpalk. Naša je bila nabavljena 17. oktobra 1961 in odpremljena po železnici. Društvo jo je plačalo 25. decembra istega leta. Stala je 385.000 din. Za primerjavo: gasilska članarina za leto 1961 je bila 100 din.

Če nimaš brizgalne, je pa to takole:

Moj sin in njegov prijatelj sta imela v enem grmu sredi njiv vikend hišico, leseno, ki sta si jo sama naredila, da sta se vanju umaknila pred tečnimi starši. Pred prvim majem sta pred njo naredila kres, ki je bil višji od hišice. Zvečer sta zakurila. Gorelo je kot sto hudičev in potem je ognju zmanjkalo prostora pa tudi deževalo ni že prav dolgo časa in je začel lesti proti vikendu. Kaj hujšega! Obe stari mami, obe mami in oba fanta smo iz najbližje hiše v šprintu nosili vodo z vedri in gasili, da ni vikend pogorel. Po tistem se je sin vpisal h gasilcem.

151016140-001 Skrajni levi z aluminijasto čelado je Bogo Pirc, za njim stoji Peter Strohsack, desno od njega pa Franc Ileršič; najstarejši je Tone Bombač, Malgov, poleg njega Andrej Mekina, pred njim Marjan Mekina, poleg njega France Bole, zadnji s kapo pa Kraševec.
151016140z Še dobro, da imajo člani PGD Rakek spravljen račun, sicer ne vem, kako bi si s temi podatki pomagali. Če leta 1961 ni bila taka zima kot letos, kar dvomim, je bilo praznovanje spomladi.

Viri:

Kraj: Rakek
Datum: 1961
Avtor: neznan
Zbirka: Tone Arko
Skenirano: 16. 10. 2015
Oblika: fotografija


1960 Velike Bloke – Dedek Mraz in Rdeča kapica

$
0
0

151127295 Čarobni december, Božično novoletni čas, čas treh dobrih mož, čas zaobljub, obdarovanja in upanja. Vse te izraze pa še mnogo drugih so si izmislili ljudje za december in tja do Treh kraljev. Z vse bolj poudarjenim potrošništvom pa je to zlasti čas norih nakupov potrebnih in nepotrebnih reči ter obremenjevanja želodcev in mehurjev. Še ne tako dolgo nazaj pa je bilo zelo drugače.

Dobri mož je bi le eden – Miklavž, svetnik, ki je prihajal iz nebes v škofovskih oblačilih in s škofovsko palico. Spremljali so ga angeli in parklji. Dobre in pridne otroke je ponoči iz 5. na 6. december obdaroval, porednim pa je prinesel šibo in jih strašil s peklom, če se ne bodo poboljšali. Otroci ga nismo nikoli videli, čeprav so nekateri pripovedovali, da se vozi s sanmi in konji. Doma smo mu ob oknu nastavljali peharje s priloženimi pisemci, v katerih so bile obljube o pridnosti in prošnje za darila. Zvečer smo se v strahu pred parklji hitro odpravili spat. Začuda je Miklavž vedno prinesel ravno take piškote, kot jih je v dneh pred tem večerom pekla mama in tudi nogavice in kape so bile na las podobne tistim, ki jih je pletla mama. Kdo bi vedel, kje jih je dobil Miklavž? Jaz sem mu kar nekajkrat napisal, naj mi prinese žepni nož. Na žalost jih je vsako leto menda že prej oddal v drugih vaseh. No, bo pa drugo leto, so me tolažili domači. Tako je bilo tja do osmega leta starosti, ko so nam starejši otroci izdali skrivnost resničnega Miklavža.

Potem je pod Jugoslavijo Miklavž nekako skrenil s prave poti in naš rojak Maksim Gaspari je narisal podobo novega dobrega moža v okrašenem krznenem ovčjem plašču, z gosto belo brado in polhovko na glavi. Prihajal je izpod Triglava na saneh, spremljale so ga snežinke, dobre vile, palčki in živali. Ker je v osnovi izviral iz mrzle Rusije, mu je bilo ime Dedek Mraz. Ni delal razlik med otroki. Posebej rad je obiskoval šole, boljše delovne kolektive in prireditve po vaseh in mestih. Otroci smo se hitro navadili pesmice, kot je “Siva kučma, bela brada …” in bili veseli, da se je skrivnostnemu Miklavžu po dobrih treh tednih pridružil Dedek Mraz.

Nato pa je iz Amerike, čez severni tečaj, na saneh, ki jih vlečejo severni jeleni, prišel še Božiček. Tako kot vsi prazniki in navade, ki jih dobimo iz Amerike (valentinovo, noč čarovnic …) ga spremljajo filmi, glasba, grmade daril in obvezana Coca-Cola. Danes je zaščitni znak mega trgovskih centrov in prednovoletne nakupovalne evforije.

Otroci iz Velikih Blok smo se za novo leto, okoli leta 1960, naučili igrice Rdeča kapica. V t. im. zgornji vili (Dom pod Liscem) so nas igrico, poleg Ulčarjeve Mime, naučile žene oficirjev JLA, ki so tam stanovale. Takrat je bilo med oficirji še veliko Slovencev. Spomnim se priimkov Knap, Fabris, Kocmur, Batistič, Česen, Ozimek, Andolšek … Ženske so napekle piškotov, priložile kakšno karamelo ali celo pomarančo in tako je lahko Dedek Mraz po predstavi obdaril vaško otročad do 4. razreda OŠ. Pri tem so mu pomagale vile in palčki. Vsak je dobil škrnicelj z darilom, še prej pa je moral Dedku Mrazu odgovoriti na kakšno vprašanje ali zapeti kakšno pesmico, če se ni zaradi treme in od strahu pred gosto brado že prej razjokal ali celo ušel.

Po uspešni predstavi in obdaritvi v Domu JLA smo se slikali na betonskem plesišču pred kegljiščem – kuglano. Videti je, da tisto leto pred novim letom še ni bilo snega.

151127295-001
Od leve proti desni stojijo nastopajoče:
  • Marija Zakrajšek – Koščakova
  • Ljubica Pirc – Mazejeva
  • Francka Hiti – Zogarjeva
  • Marinka Mulc – Korenova (Rdeča kapica)
  • Anica Vučenovič – Tončetova
  • Olga Mazi – Lojzetova
151127295-002
Na tej sliki smo spoznali manjši del nastopajočih. Spodaj čepijo:
  • Jože Mazij – Matevžev,
  • Tone Mazij – Matevžev (lovec),
  • Lojze Mazij – Lojzetov.

V drugi vrsti so zadnje tri na desni deklice:

  • Marija Dobravec – Klančarjeva,
  • Vladimira Anzeljc – Petronova,
  • Dragica Šiftar – Škajževa – z zvezdico v laseh.

Babice in volka iz igrice ter ostalih palčkov, škratov, vil, snežink, Dedka Mraza in drugih otrok z mamicami nismo prepoznali. Verjetno so iz oficirskih družin. Otroci držimo v rokah darilne škrniceljne in najbrž komaj čakamo, da jih bomo lahko odprli.

Slovarček:

  • škrnicelj: papirnata vrečka

Viri:

  • Marinka Lazić – Korenova

Kraj: Velike Bloke
Datum: pred novim letom 1960
Avtor: neznan
Zbirka: Marinka Lazić
Skenirano: 27. 11. 2015
Oblika: fotografija


1957 Planina – Simboli sreče

$
0
0

150119206Slovenci poznamo kar tiri božiče oziroma tri praznike tega imena. Praznik Kristusovega rojstva, 25. december, je božič; drugi je novo leto; 6. januarja je praznik Kristusovega razglašenja – sveti trije kralji. Božič in Novo leto nista bila vedno na sedanji datum. Vzhodna cerkev je prvotno slavila 6. januar kot praznik Gospodovega razglašenja, rimska cerkev pa se je dokončno sporazumela za noč s 24. na 25. december. Ta dan se je ujemal s poganskim praznikom rojstva nepremagljivega sonca, ki so ga enako praznovali kristjani in pogani. Dan zimskega sončnega obrata, 25. december, je bil tudi rojstni dan Mitre, ki je imel sonce za najvišje božanstvo. Na slovenskem pa je ostal božič praznik cerkve in družine, s kopico obredij, šeg in verovanj. Koledniki, božično drevesce, jaslice, polnočnica, potica, pirhi – ne, ne, to pride kasneje. Pa tudi Božiček ni naš.

Znani so tudi simboli sreče. Zelo star simbol je prašiček. Že pri Rimljanih je bil žrtvena žival, kar zanj ni bilo najbolj srečno. Z njim so se bogovom priporočali za srečo. V krščanski simboliki je prašič utelešenje hudiča, ki pa včasih opravlja tudi koristno delo, npr. odvrača zle duhove od cerkve.

Podkev je veljala (seveda od železne dobe naprej) za prinašalca sreče in zdravja, predvsem, če si jo našel na poti. Za konja je to pomenilo, da je bos in za konjskega lastnika strošek. Pribijali so jo na hišna in hlevska vrata, da bi čuvala pred strelo in ognjem. V srednjem veku so trgovci verjeli, da jim podkev pripelje kupce in dober zaslužek (predvsem če se še drži konja, ki ga jezdi kupec).

Štiriperesna deteljica je zašla med prinašalce sreče podobno kot podkev. Dolgo je namreč veljala za pripomoček za pričaranje sreče in ljubezni. Ljudje so verjeli, da pomaga k jasnovidnosti. Jaz nisem našla še nobene in zato tudi slabo vidim. Verjeli so tudi, da lahko tisti, ki jo naje ob polnoči, računa, da bo veliko podedoval. Predvsem pa mora računati na dobro luč ali vsaj polno luno. Štiriperesna deteljica v hiši pa naj bi varovala pred strelo.

Tudi dimnikar pomeni zelo veliko srečo, posebej, če se primemo za gumb, ko ga srečamo. V današnjem času zadrg zna biti to velika zadrega. Tudi njegova lestev ima bogato simboliko. Srečo prinaša zaradi svoje povezave z ognjem in ognjiščem, ki je bilo od nekdaj središče domačije, saj v njem plapola »večni ogenj«, hkrati pa v njem živijo družinski in gospodinjski bogovi ter dobri duhovi. Z ognjem so povezani tudi gasilci, pa niso simbol sreče.

150119206z Tik pred zdajci je Ivanki nekdo poslal božično voščilnico. Ker v Jugoslaviji božič ni bil dela prost dan, upam, da jo je na ta dan res prejela. Dokler niso SMS-i in elektronska pošta izpodrini tiskanih voščilnic, so poštarji v tem letnem času fejst nastradali. Pa tudi pošta je veliko zaslužila.

Viri:

Kraj: Planina pri Rakeku
Datum: 24. december 1957
Avtor: neznan
Zbirka: Tončka Jernejčič
Skenirano: 19. 1. 2015
Oblika: voščilnica


1850 Rakek – Potek proge po katastrskih občinah

$
0
0

a2Izsek iz katastrskega načrta, v katerega je vrisana trasa železnice. Gradnja proge se še ni začela. Pred gradnjo proge je železnica odkupila potrebno zemljišče in seveda uredila lastništvo. V tem načrtu to zemljišče še ni označeno. Načrt je verjetno nastal po letu 1849, ko je bila izbrana Kraška varianta trase Južne železnice. Prvi vlak je po tej progi peljal 1856 od Ljubljane do Postojne.

a1Tudi to je izsek iz načrta, ki kaže isti del zemljišča. Na njem je označena proga, prav tako pa vsi spremljajoči objekti. Dobro je viden podvoz pod železnico, kjer je še danes ena od glavnih cestnih prometnic.

Prav tako je vrisana meja zemljišča, ki je bilo last železnice. Mejniki so označeni in oštevilčeni 77, 78, 79, 79/1, prestavljeni 80…)

Datum nastanka tega zemljevida ni znan. Verjetno je nastal po 1871, po uvedbi metrskega sistema v Avstro-Ogrski. Je v merilu 1:2880. Na njem so označili več naknadnih sprememb, npr. prestavitev mejnika št. 80. Zadnja sprememba, ki sem jo zasledil, je doris meje s Kraljevino Italijo.

Pri katastrskih načrtih je malo težav povzročalo merilo v razmerju 1 : 2880. Do leta 1871, to je do uvedbe metrskega sistema v Avstro-Ogrski, je bilo v katastrskih načrtih uporabljeno merilo 1″= 40o; en palec na načrtu je ustrezal 40 sežnjem v naravi. Za zazidalne komplekse (mesta, trgi) je bilo predpisano manjše merilo 1″ = 20o (dvakratno merilo) ali celo merilo 1″ = 10o (štirikratno merilo). Ko je bil leta 1871 uveden metrski merski sistem, ni bilo več dopustno merjenje dolžin v sežnjih, čevljih, palcih itd., zaradi tega so morali to merilo preračunavati oziroma izraziti v danes običajni obliki razmerja. Ker je 40o (sežnjev) = 2880″ (palcev, col), je redukcijsko število za staro avstrijsko katastrsko merilo 2880. Glede na to pišemo danes avstrijsko katastrsko merilo v obliki 1:2880 (osnovno merilo) oziroma 1:1440 (dvakratno merilo).

Od leta 1929 dalje pa se je v Jugoslaviji pričelo uporabljati pomanjšano merilo 1:1000 oziroma 1:500.

Parcela je osnovna enota zemljiškega katastra. Ima svojo parcelno številko in je vrisana v katastrskih mapah ter vpisana v zemljiški knjigi. Ona služi po odmeritvi, uvrstitvi v kulturno vrsto in ocenitvi kot osnova za pravično obdavčenje. Od sosednjih parcel je ločena s črto, to je zemljiško ali parcelno mejo. Ta je v naravi več ali manj vidna, posebno če se stikajo ob mejah površine raznolikih kultur, na primer stavbišče in cesta, njiva in travnik, gozd in pašnik. Važnejše kot zemljiške ali parcelne meje pa so posestne meje. Posestna meja je ona črta, ki loči zemljiško posest enega posestnika od zemljišča, ki je last njegovega soseda – mejaša. Seveda se krije ta posestna meja vedno s parcelno mejo. Zato morajo biti take parcelne meje, ki so obenem posestne meje, zaznamovane s trajnimi vidnimi mejniki. Za mejnike se uporabljajo betonski stebrički dolgi 60 centimetrov in s presekom 12 x 12 centimetrov ali lomljeno kamenje podobnih dimenzij (lahko tudi obstoječe drevje, naravne skale z vklesanim križcem).

Mejniki se postavljajo na vseh prelomnih točkah mejne črte, tako da se vidi z enega mejnika na drugega. Razdalja med njimi naj ne presega 200 metrov.

Razne železniške uprave so za zamejničenje svojih posesti oblikovale svojo obliko mejnih kamnov z oznako lastništva in številko kamna.

Mejniki državnih železnic so imeli dimenzije 15 x 20 x 65; v zemlji je bilo 40 centimetrov kamna, nad zemljo pa 25 centimetrov. Kratice za lastništvo so:

 

U. K. B.       Dolenjske železnice (Unterkrainerbahnen)

S. Ž.            Slovenske železnice

JŽ                Jugoslovanske železnice

JDŽ             Jugoslovanske državne železnice

St. B            Avstrijske državne železnice (Staatsbahnen)

 

Številčenje mejnikov se začne z mejnikom, stoječim na levi strani proge v smeri kilometraže na meji katastrske občine s številko 1 ter poteka dalje, vedno na isti strani proge, do meje naslednje katastrske občine, kjer preskoči na desno stran proge in se potem na tej strani vrne k meji na začetku katastrske občine.

Na mejah katastrskih občin stojita po dva mejnika, ki imata vsak svojo številko, odgovarjajočo katastrski občini, v kateri se nahajata; ali pa stoji na katastrski meji samo en mejnik, na katerem je številka za predhodno katastrsko občino vklesana kot števec, za naslednjo pa kot imenovalec ulomka.

Pa tudi v poteku mejne črte se nahajajo večkrat mejniki, ki imajo vklesane ulomke, na primer 14/1, 14/2, 14/3, 15/1 itd. To številčenje pomeni, da je železnica tam pozneje dokupila zemljišče ob meji med mejniki št. 14 in 15.

Prispevek je napisal: Karel Rustja.

Kraj: Rakek
Datum: neznan
Avtor: neznan
Zbirka: Karel Rustja
Skenirano: 18. 12. 2015
Oblika: 2 načrta



1976 Planina – Stop znak

$
0
0

141210004 Zdaj bom jaz tukaj najprej napisala, kako pridem do takih nenavadnih slik. Milošu napišem, katero sliko naj mi pripravi, on se pa včasih “zmoti” in mi pripravi katero drugo in seveda tudi tisto, željeno. Jaz naj se pa potem matram, kaj napisati. Torej bom napisala kaj čudnega, ker verze iz pesmi “Vsi mostovi v zrak letijo …” sem že porabila pri neki drugi sliki. Ko sem začela pisati za stare slike, sem o sliki napisala vse, kar sem se sama spomnila in kar sem našla. Potem se je začelo dogajati, da so se pojavljale kar nove in nove slike in nisem imela več kaj napisati. Človek obrača, Bog obrne in izkušnje človeka res bogatijo. Zdaj napišem čim manj, da mi še kaj ostane za vsak slučaj. In teh “vsak slučaj” imam že skoraj pol disk na računalniku.

Pa da ne bo preveč balasta naj povem, da so na sliki ostanki vlaka po železniški nesreči. Dodala bom že eno zgodbico z vlaka, ki jih imam na zalogi precej. Hkrati pa vas opozarjam na znak “STOP”. Verjemite, da ni tam zaradi lepšega. Samo predstavljajte si, kaj bi se zgodilo z avtomobilom, pešcem ali komer koli že, če bi v tistem trenutku prečkal progo. Verjetno bi bila poleg železa na sliki še kakšna kost.

Kljub temu, da so na rakovški progi zapornice, sta se tam srečala Furlanov avtobus in vlak. K sreči so preživeli vsi. Še najslabše jo je odnesel avtobus. Nekoliko manj sreče je imel Rakovčan oziroma njegova denarnica, ko so namesto zapornic postavili polzapornice. Z neregistriranim motorjem, brez izpita in brez čelade je obvozil zaprti polzapornici, ker se mu je mudilo v bar Podmornica. In ker je bil pozoren na vlak, ki ga k sreči še ni bilo, je zapeljal pred Podmornico ravno pred miličarje, ki so mu z največjim veseljem napisali nalog z visokim zneskom. Neka gospa pa je obvozila polzapornici z biciklom in ravno tako pred barom naletala na policiste, ki pa so bili do nje bolj milostni, ali pa tudi ne, kakor se vzame. Za kazen so jo namreč poslali nazaj, na drugo stran zapornic počakat, da je vlak odpeljal in so se dvignile. Je bilo smrtno nevarno, ceneje pa.

Kraj: Planina pri Rakeu
Datum: 1976
Avtor: neznan
Zbirka: Karel Rustja
Skenirano: 10. 12. 2014
Oblika: negativ 135


1953 Ulaka – Spominski obesek ob odkritju spomenika

$
0
0

151204307Fotografijo papirnatega obeska s podobo spomenika na Ulaki nam je poslal prof. Tone Avsec, ki je doma iz Vrhnike v Loški dolini.

Kartonasti obesek v velikosti približno polovice razglednice prikazuje spomenik NOB, ki stoji na Ulaki nad Starim trgom. Datum odkritja spomenika je bil 18. avgust 1953, sodeč po natisnjenem napisu na kartončku. To je le nekaj dni več kot 11 let od dneva, ko so Italijani 1. avgusta 1942 na Ulaki ustrelili 30 mož in fantov iz Loške doline in osem let po koncu druge svetovne vojne.

Spomenik, ki je videti kot da izrašča iz kamnitega vrha Ulake, je eden največjih in najbolj impozantnih iz tega časa v Sloveniji: Zasnovala sta ga arhitekt Vinko Glanz in kipar Boris Kalin. V spodnjem delu, ki ga pokriva kamnita ploščad, je kostnica, nad njo pa prostor, v katerem so na stenah pritrjene marmorne plošče, na katerih so po vaseh zapisana imena žrtev okupacije, skupaj 419 padlih in umrlih iz Loške doline. Nad vhodom v spomeniško zgradbo je bronast relief, nad temi prostori pa se okoli osrednjega stebra dviguje pet visokih kamnitih lokov. Med njimi je na obeh straneh bronastega reliefa v višini stropa postavljenih po osem zaobljenih stožčastih stebrov iz belega marmorja. Do osrednjega prostora spomenika, ki ga zapirajo umetniško izdelana bronasta vrata z rešetko v obliki vitice s trni in letnicama 1941 in 1945, vodijo kamnite stopnice. Osnova spomenika je iz skrbno obdelanega domačega kamna, vgrajenega pa je tudi precej belega in sivega marmorja in brona. Vrhove petih lokov krasi zaključek iz belega kamna in tudi v osrednji steber, ki združuje loke, je vgrajen valjast bel vstavek.

Tloris vrhnjega dela spomenika ima pet enakih krakov, bronasti relief pa prikazuje ljudi v uporu in trpljenju, ki ga je prinesla okupacija, in boj za osvoboditev.

Spomenik na Ulaki je bil dolga leta simbol Loške doline, prisoten na skoraj vsaki razglednici in publikaciji, ki je opisovala Loško dolino, v novi državi pa je bil nekako odrinjen na stran in pozabljen. Pa je škoda, saj je veličastno umetniško delo in priča strašnih časov, ki jih je preživela Loška dolina.

Na papirnatem obesku, ki ga je prejel vsak (?) udeleženec odkritja spomenika, je s črnim natisnjen datum odkritja spomenika, v ozadju se vidi mogočni beli Snežnik in pod njim temni gozdovi, nad spomenikom pa se boči bel napis Loška dolina. Ne vemo, kdo je obesek oblikoval, kdo založil in kdo in v kakšni nakladi ga je natisnil. Danes je gotovo že velika zgodovinska redkost.

Viri:

  • prof. Tone Avsec, Medvode

Kraj: Stari trg – Ulaka
Datum: 18. 8. 1953
Avtor: ni znan
Zbirka: prof. Tone Avsec
Skenirano: 4. 12. 2015
Oblika: fotografija


1940 Rakek – Napajanje živine

$
0
0

150108040-copyNa sliki je Poletova mati, ki varuje živino med napajanjem. Korito je stalo nasproti cerkve, kjer se srečata Postojnska cesta in Cesta na vasi in je morala presneto paziti, da ni kakšno živinče zatavalo na cesto. Je pa res, da ni bilo toliko prometa in tudi ne tolikšne hitrosti.

Letnico sem si pa popolnoma izmislila.

Glede na razmere v času, ko je bil vodovod na Rakeku zgrajen, je le-ta ustrezal tedanjim potrebam. Z naraščanjem prebivalstva pa se je pokazalo, da cevi ne ustrezajo več. Leta 1941 so bile v tako slabem stanju, da je bila zamenjava nujna. V obeh občinah (Cerknica in Rakek) je vodovod oskrboval z vodo 900 hiš oziroma 5.000 prebivalcev, pri čemer pa ni bila upoštevana vojska, ki je tudi uporabljala vodo iz obstoječega vodovoda in prav tako železnica. Poleg tega so na Rakeku, ki ni imel nobenega naravnega studenca, uporabljali vodo tudi za pranje in za napajanje živine.

Po letu 1980 so v hleve na Rakeku začeli vgrajevati napajalnike.

Kdor je kadar koli v življenju ročno napajal živino ve, kaj pomeni, če za nekoga rečemo, da ga pije kot krava. Pri nas je napajal ata. Imel je dve vedri. Polnega je postavil pred kravo, z drugim je šel po vodo in ko se je vrnil, je bilo vedro prazno. In tako nekajkrat. Potem je imela krava telička in tudi ta je hotel priti, ko ni več dobil mleka, ki smo ga porabili zase. Bogi ata ni več zmogel in tako smo dali v hlev narediti napajalnike. Pa je krava pila, kadar je hotela. In res je pila kot krava, kar naprej. Po moje tako, kot pijem jaz kofe – iz dolgega časa.

Kraj: Rakek
Datum: 1940 (ocenjeno)
Avtor: neznan
Zbirka: lastnik ne želi biti imenovan
Skenirano: 8. 1. 2015
Oblika: kopija fotografije


1937 Planina – Vesele praznike

$
0
0

150119272V decembru, desetem mesecu pred koledarsko reformo Julija Cezarja, kateremu je kocka padla, so obhajali Rimljani celo vrsto praznikov: favnalije, konzualije, larentinalije.

Najpomembnejši pa je bil praznik v čast bogu Saturnu, imenovan saturnalije. Na dan 17. decembra so prihajale trume pred Saturnovo svetišče, kjer so imeli javne pojedine. Najbolj prikupna je bila navada, da so smeli na ta dan sužnji sedeti za isto mizo s svojimi gospodarji in so jim smeli nekaznovano povedati vso resnico in si tako vsaj malo olajšati srce. To pogrešamo še dan današnji.

Pod vplivom Mitrovega kulta so po vsem rimskem cesarstvu 25. decembra obhajali, z vsem pripadajočim razkošjem, zimski kres, prerod božanstva svetlobe. Prižigali so luči in kurili kresove. Proti koncu prve polovice četrtega stoletja pa rimski koledar že navaja 25. december kot dan Kristusovega rojstva. Kako je do tega prišlo (baje) pa sem pred kratkim prebrala v Nedelu. Isaac Asimov, ki ni bil »kar neki« ampak resen znanstvenik, je izračunal, da je bil Jezus rojen štiri do osem let “pred svojim rojstvom”. To se pravi v času Heroda, ki je – po našem koledarju – umrl štiri leta pred našim štetjem. S tem bi se kar strinjala. Saj se spomnite iz svetega pisma, da je dal pobiti vse novorojene fantiče. Zakaj bi jih pobijal štiri leta pred Kristusovim rojstvom? Torej se je Kristus res rodil leta 4 pred Kristusom. Pred tem je bil božič praznik, ki so ga počastili večkrat na leto. 25. december pa je za božič določil papež Julij I.. Menda zato, ker je bil ta dan za pogane dan vrnitve sonca, prebrisani papež pa je hotel tako počasi izpodriniti poganski praznik in ustoličiti katoliški božič. Kar mu je v celoti uspelo.

Želim vam vesele praznike in vam podarjam eno kitico iz pesmi Françoisa Villona z naslovom Balada o pregovorih (Ballade des Proverbes, 1458; prevedel Janez Menart). Čeprav je stara, še vedno drži.

Kdor govori preveč, se sam izda.
V deveto vas se dober glas glasi.
Kdor rad obljublja, ta bolj malo da.
Kdor dolgo prosi, slednjič le dobi.
Čim dražja stvar je, bolj jo svet želi.
Kdor res želi si kaj, doseže vse.
Kar zlahka se dobi, vabljivo ni.
Kdor dolgo trka, temu se odpre.

Pa srečno novo leto!

150119272z Lično napisana voščilna razglednica, na kateri je, zanimivo, naveden celo datum, kar je vedno v veliko pomoč.

Slovarček:

  • Mitra: Bogovi so iz skale ustvarili polboga Mitro. Dejali so mu, da če hoče biti Bog, mora ustvariti življenje. To pa je lahko ustvaril le tako, da je zaklal bika. Bogove je ubogal in iz vsake kaplje krvi so nastajale nove in nove živali in nazadnje tudi človek. In tako je Mitra postal Bog Svetlobe.
  • favnalije: slavja v čast Favna, starega italskega boga narave, zavetnika kmetov in poljedelstva
  • konzualije: v starem Rimu praznik z nizom konjeniških iger, ki so trajale nekaj dni
  • larentinalije: Larentina je bila rimska boginja smrti, slavja – larentinalije – njej na čast so jih prirejali 23. decembra
  • saturnalije: slavnosti v čast Staturna, starega italskega boga setve

Viri:

Kraj: Planina pri Rakeku
Datum: 22. december 1937
Avtor: neznan
Zbirka: Tončka Jernejčič
Skenirano: 19. 1. 2015
Oblika: voščilnica


1916 Metković – Za cesarja in domovino (2)

$
0
0

151118204

Fotografija je najverjetneje nastala januarja 1916 v Metkoviću. V katerem ateljeju je bila posneta, ni znano, tudi avtor je neznan.

Janez je prav ponosno poziral fotografu, tako je nastal ta portret.

Tudi tokrat mu visi ob boku sablja. Lepo je počesan s prečko na levi. Desna roka mu sloni na naslonjalu stola, palec je skril za rob suknjiča. Levo roko je dal v levi bok nad sabljo, desno nogo je upognil v kolenu in stopil nekoliko naprej.

Bil je mlad in bilo je sredi grozot prve svetovne, v kateri so se morali boriti tudi Slovenci. Vojno so zakuhali med seboj sprti monarhi, zanje pa so se morali bojevati in umirati njihovi podaniki. Naši fantje so tako morali v boj „za cesarja in domovino“.

Dejansko so se borili in umirali za tuje interese, pa če so se tega zavedali ali ne. Niso padali samo na bojiščih, umirali so tudi zaradi bolezni. Najbolj razširjene bolezni so bile tifus, kolera in griža [1].

Janez oziroma Ivan je zbolel za tifusom. Ne vem, kje natanko in kdaj je zbolel. Vem pa, da je bil leta 1915 tudi v Hercegovini, domnevam da v južnem delu, kar ni prav daleč od dalmatinskega Metkovića, kjer se je dal fotografirati. O bivanju v Hercegovini mi je sam pripovedoval. Tam je bila zelo mila zima, ko so pričakovali novo leto. Zaradi bolezni je zelo shujšal, vendar je tifus vendarle prebolel. Kakšno je bilo življenje v tistem času, utrinek iz tistega obdobja najbolje prikazuje ohranjeno materino pismo, ki mu ga je napisala nekaj mesecev prej, preden je bila posneta fotografija v Metkoviću. V njem mater Jožico skrbi za sinovo zdravje, medtem ko je bila sama zelo bolna, kar pa je sinu prikrivala. Poglejmo, kaj je napisala v takratni slovenščini z nekaterimi slovničnimi napakami vred.

IMG_20151112_0005 IMG_20151112_0006

Postojna, 29. 6. 1915

Dragi moj Ivan!

Čez 14 dni sem zopet doma. Sama se čudim, da sem zmogla toliko časa zdržati od doma. Sprememba zraka in mir mi je precej dobro napravilo.

Mislila sem, da dobim Tvoje mi obljubljeno pisemce doma, pa je le pri obljubi ostalo.

Radovedna sem, ako si še v Ljutom. Sporoči mi, ako Ti še lahko pošljem obljubljeno med. p. Potem Ti jo precej naredim. Tudi škatlo medu bodem poslala. V Ljubljani sem srečala mamco iz Planine, oblubila sem ji, da prideve v nedeljo s Silvo in Fr. na obisk ter Marjančka pogledat. Kako je s Tvojim zdravjem? Ali si popolnoma okreval? Kaj pa zdaj piješ, ko ne smeš vode? Jaz bi Ti svetovala, da si skuhaš ruski ali lipov čaj, ter tistega mrzlega piješ. Prav dober je za piti s medom ali mlekom. Le nekuhane vode se varuj. Pi malo vina in kisle vode. Ali imaš kaj čokolade? Bodi vedno previden, da ne zapadeš bolezni. Sedejka mi je pravila, da se v kratkem preselite in to radi bolezni, upam pa, da se je mogoče stanje zboljšalo. Papa je preuzel magazine Bajca. Nakupoval bode zopet seno, ko se vrne iz Dunaja. Za sedaj je naložil včeraj zadnji vag. Namerava iti na Dunaj; malo v razvedrilo in tudi radi kupčije. Uzame tudi Silvo seboj. Potreben je, da se malo odpočije in okrepča, ker se je med vsem časom kupčije zelo zmučil. Pri nas je drugače vse po starem. Da bi Postojno zapustili, smo nehali misliti. Strah pred Lahi je čist zginil. Tega gotovo ni L. pričakoval, da je ta pot tako strma. Da bi le Bog pomagal, da bi se našim še nadalje vse posrečilo in kmalu do miru privedlo. Silva je prišla z menoj v Post. Da mi malo pomaga, mogoče se poprej pozdravim. Pa si ne delaj mogoče skrbi radi mene, ni nič nevarnega, bolje je pač, ako je človek popolnoma zdrav. Srčne pozdrave in poljube

Tvoje
Te ljubeče mame.

Piši mi torej kmalu, kako da je s Teboj.

Pripis:

Papa Ti pošlje 700 mesto 900 kr., ker je anstand pri zadnem vag. Mešal je novo seno. Papa Te obišče s Silvo, ako mu bo čas dopuščal.

Vojaki so v dopisovanju s svojimi bližnjimi le redkokdaj lahko svobodno razpravljali o kočljivih temah, saj je nad njimi bedela vsemogočna in vedno prisotna cenzura [2].

23. maja 1915 je Italija napovedala vojno Avstro-Ogrski. [3] Zato je razumljivo, da so se ljudje bali Italijanov, če bi jim na primer uspelo napredovati v notranjost do Postojne (odtod v pismu „strah pred Lahi“). O italijanskih vojaških neuspehih so poročali časopisi, o tem, „da se je italijanski napad ob Soči klavrno in povsem izjalovil.“ Tudi mati je v pismu komentirala, da „tega Lah gotovo ni pričakoval, da bo ta pot tako strma“ – da bo namreč vojna zanje tako zahtevna in težka.

Mati Jožica oziroma Josipina Lavrenčič je zaradi bolezni umrla že konec poletja leta 1916, njena mati Josipina Vičič leta 1917, tudi Janezov oče Maks (v pismu papa) ni preživel vojne, preminil je v začetku leta 1918.

151118204-001

Janez oziroma Ivan se je v dobrem letu dni nekoliko spremenil, nima več navadnih brkov, ampak nekoliko daljše prav čedne mustače. Na ovratniku uniforme so dobro vidne vse tri zvezdice, celotna ovratna oznaka čina – narednik (Feldwebel) oziroma vodnik.

151118204z

Ni znano, komu je bilo namenjeno posvetilo na hrbtni strani fotografije, kjer je zapisano:

V trajen spomin!

Metković, 27. 01. 1916

 

  Janez Lavrenčič

 

Slovarček (vse okrajšave in pomembnejše besede iz pisma):

  • v Ljutom: verjetno gre za današnji Ljuti Dolac v Hercegovini
  • med. p.: medena potica
  • Planina: takrat Planina pri Rakeku
  • Silva: Janezova sestra
  • Fr.: Franc, Janezov mlajši brat
  • pi: pij
  • radi: zaradi
  • magazin: skladišče
  • vag.: vagon
  • Lahi: Italijani
  • L.: Lah (Italijan)
  • Post.: Postojna
  • papa: Janezov oče Maks
  • mesto: namesto
  • Anstand = težava – „ker je anstand pri zadnem vag.“: ker je imel težave pri zadnjem vagonu (najverjetnejša razlaga)
  • kr.: krona

Viri:

Prispevek je napisal: Janez Lavrenčič

Kraj: Metković
Datum: januar 1916
Avtor: neznan
Zbirka: Janez Lavrenčič
Skenirano: 18. 11. 2015
Oblika: fotografija nalepljena na karton in pismo


1927 Rakek – Lovrenc Milavec

$
0
0

130826074 Moj pradedek Lovrenc Milavec se je slikal za službeno izkaznico eno leto pred smrtjo. Izkaznica je veljala kot karta za vožnjo z vlakom. Oblečen je v svojo edino najboljšo obleko. Tiste časa so imeli ljudje praviloma eno boljšo obleko. Vse obleke pa so ponosili “do konca”, vsakdanje velikokrat še pokrpali ali iz ostankov naredili kaj za otroke. Novih oblek niso kupovali dnevno, kot je to v navadi danes.

In jaz jih tudi danes ne kupujem preveč. Šparat je treba, kadar je. Zadnjič me je nekaj zbudilo sredi noči. Poslušam čisto tiho, me je bilo fino strah. Nekaj hodi. Samo nisem mogla locirat kje. Po balkonu ni moglo, je previsoko, lojtre so pa zaklenjene. So pa tudi že minili tisti cajti, da bi kdo po lojtri k meni plezal. Še skoz vrata ne pride, pa če pustim celo noč odklenjena. Poslušam prav s strahom, kaj bi to bilo. Pajki niso, čeprav s cele ulice pri meni stanujejo. Oni ne hodijo tako naglas. Je bilo bolj slišati, kot da bi miške hodile. Napenjam ušesa, malo sem tudi že gluha (imam papir) in ugotovim, da prihaja »hojenje« iz omare. Prižgem luč – na hitro. Šok je najboljša obramba. In kaj vidim? Da gredo moje obleke iz mode.

Tudi prav. Pa se odločim, da bom šla v šoping. To pa pri meni pomeni, da grem v domače skladišče, kamor nosimo stare in naveličane obleke (ker čez sedem let vse še prav pride) malo premetavat. In sem šla res. Sem našla ene take lepe žametne hlače, bež barve. Glih take k se zdaj nosijo: nizek pas, oprijete, pa malo na zvon. Čist nove. Sem jih samo v gimnaziji dve leti nosila. Sem jih takoj pomerila. So šle samo čez kolena, naprej pa ne. Prekleta rit debela. Hujšala ne bom! Zanalašč ne. Me pa ene hlače že ne bodo k stradanju pripravile. Telovaditi bo treba. Potem je bila pa enkrat v Oni ena telovadba narisana za trebuh zgubit, pa da maš potem taka stegna k beton, ne pa k žolca. In je sodelavka rekla, da bo telovadila. Ona pa že ne bo boljša kot jaz. Tudi jaz bom. Telovadila, namreč. Ampak do zvečer sem jaz takole nagruntala. Naj se sodelavka kar matra pa švica, bom jaz ubrala črnogorski fitnes. Ležiš na kavču toliko časa, da te vse boli, potem se pa obrneš.

130826074-001Moško nošo so nekoč sestavljali klobuk, srajca, lajblc (brezrokavnik), reklc (suknjič), pozimi še suknja, spodnje hlače – gate, nogavice iz enega kosa platna in čevlji. Poleti so bili ljudje bosi.

Po prvi vojni so se pričela spreminjati tudi vrhnja oblačila. Še pred prvo vojno so Rakovčane pokopavali v tako imenovani narodni noši. Kasneje so se pričeli bolj modno oblačiti. V tem času je za Rakovčane veljal rek, da so kmetje, vendar hočejo biti gospodje.

Lovrenčev zet, Franc Gabrenja, je v svoj koledar zapisal, da je 22. avgusta 1928 kupil dva metra črnega ripsa za obleko v Ljubljani, na Mikološičevi 7. Cena za meter je bila 120 din. Povprečna delavska plača v tem letu je bila 2500 din. Menim pa, da je imel Lovrenc nižjo plačo, saj je delal na Peščevniku (To ni pomota in ni mišljen cerkniški Peščenk, temveč je to rakovški grič.), kjer so kopali pesek. Tam ga je tudi do smrti posulo.

130826074-0021923 je prišlo do podržavljenja prog Južne železnice. Minister za promet je decembra 1923 ustanovil Direkcijo državnih železnic v Ljubljani, ki je začela delovati 1. 1. 1924, podrejena je bila Generalni direkciji državnih železnic. Novoustanovljena direkcija je prevzela v upravo vse proge na slovenskem delu Kraljevine SHS in dele prog, ki so se nadaljevale na Hrvaško – do Zaprešiča, Karlovca in Kotoribe.
1929 se zgodi preimenovanje v Jugoslovanske državne železnice (JDŽ) v novo imenovani Kraljevini Jugoslaviji.

Slovarček:

  • rips: gosta tkanina z rebri, navadno prečnimi: bombažni, volneni rips; bluza iz ripsa

Viri:

Kraj: Rakek
Datum: 1927
Avtor: neznan
Zbirka: Marija Milavec
Skenirano: 26. 8. 2013
Oblika: fotografija


1938 Rakek – Katarina Milavec

$
0
0

130826062

Na sliki je moja prababica Katarina Gantar, poročena Milavec z obveznim pokrivalom tedanjih žensk – ruto. Na obrazu ji je videti, da ji v življenju ni bilo z rožicami postlano. Kmalu ji je umrl mož in ostala je sama s štirimi fanti in hčerko. Prebijala se je skozi življenje, kot je vedela in znala. To je na njej pustilo posledice in njeni potomci so pravili, da je bila žleht –táko je bilo tudi življenje do nje.

Dekleta so si ruto nadela kmalu potem, ko so končala osnovno šolo. Pred drugo svetovno vojno je bilo pokrivanje samoumevno in nobena mladenka ali žena si ni drznila priti v cerkev brez nje. Narobe je bilo že, če so si jo nadele šele v cerkvi in ne že pred vstopom vanjo. Tega sveto pismo ne zapoveduje in je dekret tedanjih oblastnikov, ki se je do danes popolnima izpel. Je pa še vedno obvezno pokriti glavo za obisk cerkve v Španiji in nekaterih krajih v Italiji. Verjetno še kje, ampak tu sem to izkusila na lastni koži. V Španiji je pred cerkvijo celo stal policist in zavračal vse nepokrite ženske, predvsem turistke. Domačinke so bile z zapovedjo, jasno, seznanjene. Sem imela uržah, da sem si kupila lepo špansko ruto, ki sedaj leži v predalu in za katero je prijatelj rekel, da je za pogrebe in res ne ve, čemu jo bom rabila. Ma zna biti, da je imel prav.

Rute so se razlikovale po barvi in materialu. Starejše ženske, predvsem vdove, so nosile črno. Praviloma so bile bombažne. Premožnejše so imele svilene, ki so tudi del narodne noše. Ponekod so rute nosile ogrnjene okrog ramen in ker so bile zarobljene, se jih je prijelo ime robci. Preprostejša in skromnejša dekleta so nosila ruto iz bolj grobega materiala, katero so si pod brado zavezale. Premožnejše pa so nosile rute iz bolj finega materiala in je niso nič vezale, ampak jim je prosto padala.

Lectovo srce ali svilena ruta sta bili tudi najpogostejši darili, ki ju je fant podaril dekletu.

Ruti bi težko pripisali simbolno vlogo, saj je večinoma izraz pripadnosti neki organizaciji ali skupnosti ali pa le zgolj navada.

Pokrivala – kape, klobuki, rute, šali – so bili od nekdaj moja obsesija. Poleti imam najraje klobuk. To je univerzalno pokrivalo. Če imaš novo frizuro, pazi, da je veter ne zmeša; če imaš narastek in za eno figo frizuro, to skrije; če je sonce, je senčnik; če pada dež, je lahko dežnik. Lahko je pa samo okras. Spomladi in jeseni ne morem brez rute ali šala okrog vratu, zato nikoli nimam angine in upam, da me sedaj ne bo Bog štrafal. Rada imam rute, priznam pa, da si nikoli nisem predstavljala ne želela, da bi jo morala nositi na način, kot je navada nekje drugje. Pozimi pa volnena kapa in debel šal. Ampak nekaj zadnjih zim sem prikrajšana za te modne dodatke. Pa se ne pritožujem. Enkrat na leto jih bom že zluftala, samo tako naj ostane.

Pa še to – stara mama je ruti rekla facou in tako pravim tudi jaz.

130826062-001 Kot na karti njenega moža Lovrenca je tudi tu vtisnjen žig Direkcije državnih železnic. Bilo je za časa Kraljevine Jugoslavije.

130826062z Kot vdovi železniškega delavca ji je pripadala izkaznica, s katero je imela popust pri vožnjah z vlakom. Pa če je že kam šla, je bilo to enkrat letno na romanje ali pa po nakupih v Ljubljano enkrat, največ dvakrat letno.

 

 

Viri:

Kraj: Rakek
Datum: 1938
Avtor: neznan
Zbirka: Marija Milavec
Skenirano: 26. 8. 2013
Oblika: fotografija



1910 Rakov Škocjan – Sveti Kancian

$
0
0

151225368

Prvi zaselek Rakeka naj bi bil, po zapisih iz 14. stoletja, v Rakovem Škocjanu.

Rakov Škocjan je verjetno naseljeval že pračlovek, saj so tam našli ostanke orodij iz paleolitika. Prav tako so našli ostanke iz železne dobe (lončevina) okrog cerkvice sv. Kancijana. Obrambni nasip na zahodni strani cerkve pa daje slutiti, da je bila tu ilirska naselbina (9. do 5. stoletje pred našim štetjem).

V bližini Rakovega Škocjana je potekala pomembna in stara prometna povezava med notranjostjo in obmorskimi kraji. Skozi Rakov Škocjan pa je potekala starodavna romarska pot na Planinsko goro.

Iz graščinskega urbarja v Postojni, kjer so zabeležene odmerjene desetine, je razvidno, da je naselje v Rakovem Škocjanu tedaj štelo 13 domačij: bilo je enajst kmetov, en kajžar in en krčmar. Vaščani so si tam postavili tudi kapelico sv. Benedikta in v njej opravljali vse verske obrede. Ker pa je ta kmalu postala premajhna, so na vzpetini nad Velikim naravnim mostom postavili cerkev sv. Kancijana, ki je zaščitnik preganjanih. Okrog nje so sezidali obzidje, znotraj le-tega pa je bilo pokopališče. Datum izgradnje cerkve sv. Kancijana ni znan, je pa cerkev prvič omenjena že leta 1526 v sodnijskem aktu o prispevku davka za obrambo pred Turki. Leta 1616 je bila verjetno obnovljena. Ta prezidava je opazna na ohranjeni slavoločni steni, kjer je na desni še dobro viden prvotni obok, ki je bil tedaj pozidan. Na južni strani je bil vhod v majhen zvonik. V neposredni bližini, še znotraj nizkega obzidja, pa je stala cerkvica sv. Benedikta in pokopališče. Malo nazaj, proti Velikemu naravnemu mostu, so stali zidana mežnarija in dve leseni gospodarski poslopji. Zgradbe so bile obljudene do leta 1780, do jožefinskih reform, ki so precej okrnile cerkveno posest. V franciscejskem katastru iz leta 1823 je označena le še cerkev sv. Kancijana.

V 15. stoletju, za časa turških vpadov, so se v Rakovem Škocjanu skrivali ljudje iz okoliških krajev. Po koncu stoletja pa je v Rakovem Škocjanu začelo primanjkovati prostora za vse bolj naraščajoče prebivalstvo. Ljudje so odhajali in se začeli naseljevati na področju današnjega Rakeka. Nekaj časa so še obiskovali škocjansko cerkev sv. Kancijana. Ker pa je bila ta predaleč, so si v novem kraju postavili novo.

Naselje v Rakovem Škocjanu je tako začelo počasi propadati. Najdlje je ostala mežnarija, ki je oskrbovala cerkev.

151225368-001Cesar Jožef II., ki je vladal od 1780 do 1790, je prepovedal vzdrževanje cerkva, ki so stale na samem. Ta ukaz je prizadel tudi cerkev sv. Kancijana. Mežnar se je odselil v Zelše (tedaj Selce) in od tu oskrboval cerkev še nekako do polovice 19. stoletja. Ob cerkvenih praznikih je tam zvonil. Tja je hodil vedno po isti poti, ki je do današnjih dni ohranila ime – Mežnarska pot. Ker cerkev ni bila redno oskrbovana in vzdrževana, se ji je to kmalu poznalo tudi na zunaj. Leta 1869 je bil ohranjen in pokrit le še zadnji konec cerkve, kjer je stal veliki oltar. Oltarna plošča je še stala in ravno tako podobi sv. Kancijana in Florijana na podrtem oltarju.
151225368-002 Dva mladeniča sta obiskala ruševine in tam veselo pozirala fotografu. Razglednica je ročno barvana, kar je precej opazno predvsem na cerkveni strehi.
151225368z Izdajatelj je Ludvik Ševar, ki je tako poskrbel, da se je del kulturne in zgodovinske dediščine ohranil vsaj v sliki.

Viri:

  • Stanko Silan: Rakov Škocjan in naravoslovna učna pot, Ljubljana 1995
  • Gantar, I. Rakek. Ljubljana: Založba Mladika, 2005.

Kraj: Rakov Škocjan
Datum: 1910
Avtor: neznan; izdal Ludvik Ševar, Rakek
Zbirka: Knjižnica Jožeta Udoviča Cerknica
Skenirano: 25. 12. 2015
Oblika: razglednica


1929 Rakek – Cigarete

$
0
0

PC172758Bile so cigarete …

Industrijska proizvodnja v Kraljevini Jugoslaviji se je začela v tridesetih letih prejšnjega stoletja. Takrat so nastali Karađorđe, Šumadija, Kosovo, Strumica, Hercegovina, Dvorske in so bile pakirane po 20 ali 100 komadov pa se je dalo kupiti tudi po eno ali dve, saj so bile drage.

V obdobju Jugoslavije je bila tobačna industrija pomembna in bogata gospodarska panoga, kajti tedaj je bilo moderno in frajersko kaditi. Vsaka republika je imela svojo tovarno in prve cigarete so poimenovali po rekah, kar pripisujemo lokal patriotizmu ali pa pomanjkanju domišljije: Drava (To je kadil ata. Vam povem, eno zjutraj, pa je bilo za cel dan dovolj. Ko si prvič potegnil ti je tudi potegnilo – gate v rit.), Morava, Drina, Ibar, Zeta, Vardar pa tudi Jadran, Opatija in Hercegovina. Ker je bilo najlažje podražiti nove cigarete tako, da si jim dal novo obleko in drugačno ime, smo dobili številke: 57, 100, 101, 150, 160 pa črke brez pomena: LD, PP, FM, CD, MC. Sledila so ženska imena: Una (lahko je bila tudi reka), Biljana, Lara, Eva in tako naprej, da ne bo predolgo trajalo. Seveda smo imeli tudi tuje znamke, kot so Marlboro (Tobak so pa kupovali v Makedoniji, tako da so bile na nek način, razen glede na ceno, domače. Največ so jih kadili študentje in dijaki, zaposleni pa Dravo, Ibar ali 57.), Astor, Kent, Lord, Winston, Lucky Strike, še jih vem, bi lahko doktorirala.

Imena rek so pomenila tudi kvaliteto. Na vrhu je bila Drina, sledile so ji Morava, Vardar in Zeta, na dnu pa sta bili Drava in Ibar, ki sta bili dvakrat cenejši od Drine. Niška Drina je bila ambasadorska, sarajevska direktorska, niška Morava zdravniška (takrat še niso bili proti), tiste, drugih proizvajalcev, uradniške, vse ostale pa delavske. Jadran je bil namenjen ribičem in ladjedelničarjem.

Na začetku šestdesetih let so vse tovarne nabavile linije za proizvodnjo cigaret s filtrom. Cigarete, po rekah imenovane, so dobile filter in preplavile tržišče z novim okusom in predpono »filter«: Beograd, 57, 100, Lovćen. Potem so postale še »king size«, »long size« ali »extra long«, najprej v mehkih, potem pa še v trdih škatlicah. Ampak jaz v vseh tistih »size«-ih nisem videla nobene razlike. Razen Partner 100. Te so bile res daljše in so bile odlične.

Potem so naše tovarne začele izdelovati cigarete po licencah in dobili smo domači Marlboro, Dunhill, HB, Astor, Milde Sorte. Bile so drage, ampak to so bili dobri časi, lahko smo si privoščili.

Z vse večjo ponudbo domačih in tujih cigaret je bilo vedno manj Drave in Ibarja. Cigarete so začeli tudi parfumirati in ta nova svetovna tehnologija je dala krila tudi domači industriji in pojavile so se Ronhil, Best, Partner, Point in obnovljeni stari – Lovčen, Drina, Morava, Hercegovina. Sledile so demokratične spremembe in tobačna industrija je bila privatizirana. Bratsko so si jih razdelili Philip Morris, British American Tobaco in Japan Tobaco. Zatem je začel še minister pisati po škatlicah grozilne stavke in smo tam kjer smo. Kadilce v geto, pobili se bodo pa itak sami.

 
… bila je Milka …

Milka je bila vaški fenomen. Ni imela prav vseh doma, je bila pa kljub vsemu kar dovolj pametna. Vsaj zase. Ona je bila vaški novičar. Prva je vedela katera je noseča, še prej kot tozadevna sama, kdo se bo poročil ali pa kdo je umrl. Po gozdu je nabirala zvončke in šmarnice in jih prodajala – za en par cigaret. Je pa cigarete fehtala tudi na železniški postaji. Včasih se nas je več vozilo z vlakom pa smo kupe malo zakadile in je bil samo naš. Se je vozila tudi ena Ljuba nekje s Koroške, ki je začasno stanovala pri svoji teti na Rakeku. Ta je kadila še bolj kot jaz. Ko smo zjutraj čakali vlak, je takoj začela vleč cigarete iz torbe. Kadar je Milka ob petih zjutraj na železniški postaji pela, je bil čez dva dni sigurno dež. Ali pa če je imela podnevi roza mašnce v laseh. Tisti dan je bila Milka že na postaji, Ljuba pa vleče čike iz torbe.

– Ljuba, skrij cigarete.
– Zakaj?

Je bilo že prepozno. Milka je bila že zraven in je fehtala: Gospa, a bi dali še meni en cigaret, da bi še jaz enega pokadila?

Če je bila dobra bera, je kadila tudi po dva hkrati in se je kadilo okrog nje kot iz parne lokomotive.

S temi cigareti je bilo pa tudi takole. Enkrat pred mnogimi leti je naša mama peglala. In vzame atov robec, ga raztegne, od njega je bila pa samo še ena velika luknja pa malo robca okrog.

– Aha, si kaj popil, pa nisi vedel, kaj delaš. Se boš še zažgal.

– Veš, mati, ni bilo tako. Sem šel po postaji pa kadil, pa sem zagledal Milko. Enkrat me je prosila za cigaret, pa sem ji ponudil škatlo in je vzela kar vse. Zdaj pa, ko sem jo zagledal, sem pa kar prižgan cigaret vtaknil v žep. Pa me je spet vprašala, če ji dam enega, pa sem rekel, da ne kadim. Ta čas se je pa robec zažgal.

 
… in bila je državna meja.

Bila je meja med Jugoslavijo in Albanijo. Na vsaki strani sta stražila vojaka, na eni Jovan, na drugi Ševčet. Glavni šef v Albaniji je bil Enver Hoxha. Pri nas sta bila pa glavna Tito in Ranković, velik »prijatelj« Albancev. Mi nismo imeli nič, oni pa še manj. Pa na naše so silili, ker so menili, da jim Kosovo pripada. Jovan je kadil kot Turek in sicer cigarete KENT. Bil pa je pacek in prav nič ekološko ozaveščen in ko je pokadil zadnjo cigareto, je škatlico vrgel na albansko stran. Toliko domoljubne zavesti je pa le imel, da ni svinjal po svoji zemlji. Je že takrat izvažal odpadke na tuje. Ševčet je pa to škatlico našel in ugotovil, da je kodirano sporočilo. Zašibal je v štab in zgnali so na kup vse pametne glave, ki so z družnimi močmi ugotovile, da sporočilo pomeni: »Kreni Envere, Nema Tita.« Čez štiri ure se je straža zamenjala in prišel je Izudin, ki je kadil cigarete z imenom LORD. Tudi ta še ni imel ekološke zavesti, roke je imel pa močne in prazna škatlica je pristala na albanski strani, kjer jo je našel njihov stražar in spet naredil preplah. Ponovno so se sestale brihtne glave in dešifrirale: »Lažno Obaveštanje, Ranković Dolazi.« Saj je samo vic. Je bil pa za tri mesece.

151217327 151217327z 151217328 151217328z

Viri:

Kraj: Rakek
Datum: 1929
Avtor: Državni monopol Kraljevine Jugoslavije
Zbirka: Ivanka Gantar
Skenirano: 17. 12. 2015
Oblika:


1961 Cerknica – Novo leto

$
0
0

111218001Prvi novoletni dan je bil pri nas do nedavnega zelo upoštevan. Veljalo je prepričanje, da kdor je na novega leta dan zgodaj vstal, bo zgodaj vstajal vse leto (Na novega leta dan vedno dolgo spim, pa moram vse leto vstajati sredi noči tako da to ne bo držalo.); če je imel kdo na ta dan še neporavnan dolg, pa se ga ne bo znebil vse leto. V naših krajih so si največkrat voščili takole: “Bog daj dobro in srečno novo leto, da bi ga dočakali v manj grehih in večji gnadi.” Odgovor je moral biti: “Bog daj!” Novo leto so nekdaj voščili tudi koledniki s svojimi pesmicami – kolednicami. V januarju pa je bil pomemben še večer pred praznikom svetih treh kraljev. Nanje je vezan drobec iz ljudske astronomije: o treh kraljih se dan toliko podaljša, kolikor petelin zazeva ali kolikor petelin poskoči.

Marsikaj se je na novega leta dogajalo skoraj enako kot na večer pred božičem: hišni gospodar je opravil molitev, kajenje (ne cigarete) in kropljenje vseh prostorov in poslopij, ki so pripadali domačiji.

Januar (prosinec) naj bi bil pri nas najbolj mrzel mesec v letu. Iz slovenskih pregovorov vidimo, da bi res moralo biti tako, če naj bi bila letina dobra, če naj ne bi bilo norih krav, revnega urana, ozonske luknje, itd.

Če prosinca ni snega, ga mali traven (april) da.

Če prosinec ne zmrzuje, ne sneži, rad sušec (marec) to nadomesti.

Januar ni najmrzlejši in najtemnejši mesec v letu, je tudi najdaljši, čeprav je to le psihološke narave. Novoletni prazniki namreč dodobra osušijo družinske in osebne proračune (država pa itak že prej vse zapravi), zato se mesec do naslednje plače vleče kot kurja čreva. No, praznike smo preživeli.

Pred stoletji 1. januar ni bil novoletni dan, marveč – cerkveno samo “osmina Gospodovega rojstva”, ki se ni posebno obhajal. Julij Cezar je sicer leta 46 pred Kristusom določil 1. januar kot začetek novega leta. Ko pa so v Rimu v krščanski dobi uvedli božični praznik, se je pomaknil začetek novega leta na božič in šele papež Inocencij XII. ga je prestavil leta 1691 spet na 1. januar.

Cerkveno leta se začenja s 1. adventno nedeljo, tako da Cerkev s “civilnim” novim letom nima nobene zveze; po novem je Novo leto praznik Marijinega materinstva in praznik miru.

Staro rimsko novo leto so spremljali sprevodi mask, razuzdane gostije, plesi in pijanost. Obredne šege davnih prednikov so bile divje zabave. Cerkev se je borila proti njim, prepovedali so jim kakršnokoli veseljačenje, a do 15. stoletja niso imeli večjega uspeha. Danes se dan novega leta prav tako praznuje kot božič.

  1. januarja 1926 je v Ljubljani začela izhajati Delavska politika, glasilo Socialistične stranke Jugoslavije za Slovenijo.
  2. Marija Geld; Fajn je bilo takole po praznikih v službo priti, pa je bila že prvi dan plača. Potem so nam 2. januar vzeli, da si lahko poslanci vzamejo kolektivni dopust, raja naj pa kar dela.
  3. sv. Trije kralji: Gašper, Miha, Boltežar; več čez pet dni.
  4. januarja 1929 je kralj Aleksander proglasil diktaturo: razpustil je parlament in razveljavil ustavo iz leta 1921. (To pišem zato, ker mlajši od 35 let tega nič ne vejo ali pa so pozabili.)
  5. pravoslavni božič
  6. še pomnite, tovariši (Marijo Geld)
  7. pravoslavno novo leto
  8. januarja 1953 je bil Tito izvoljen za prvega predsednika FLRJ.
  9. januarja 1933 je Hindenburg imenoval Hitlerja za kanclerja nemške vlade. Kasneje mu je bilo sicer žal, ampak je bilo prepozno.
  10. januarja 1946 je bila sprejeta prva Ustava FLRJ. Med drugim je potrdila in pravno določila pravico državnih organov nacionalizirati in razlastiti privatno lastnino v splošne družbene namene. Mi pa zdaj plačujemo! Je pa tudi svetovni dan boja proti kajenju. Hm!

 

Slovarček:

  • Marija Geld: plača

Viri:

  • Niko Kuret: Praznično leto Slovencev, Prva knjiga: DRUŽINA, Ljubljana 1998

Kraj: Cerknica
Datum: voščilnica ni bila poslana, verjetno natisnjena 1961
Avtor: neznan
Zbirka: Joži Mele
Skenirano: 18. 12. 2011
Oblika: voščilnica


1901 Rakov Škocjan – Dolina v verzih

$
0
0

151225373

Naj spregovori še rakovški pesnik Janez Rebec. Pesem je iz njegove zbirke z naslovom Brašno resnice, ki je izšla leta 2003 v samozaložbi. To je bila njegova druga zbirka pesmi.

RAKOVA DOLINA

Dolina, ti čudež si kraške lepote,
v gozdovih prostranih na Notranjskem skrita,
kot polževa hiša skrivnostno zavita,
izletnikom ljube so tvoje samote.

Pri oknu iz jame se potok prismeje,
pod mostom naravnim ponosen šumlja.
Studencev potokov grede si nastreže,
z vilami, škrati veselo kramlja.

Kjer Cerkniško jezero polje umira,
ti potok otrok si skrivne vode.
Oko tvoje je bistro, prepolno nemira,
Sava te kliče tja v Črno morje.

Tam stene visoke je voda klesala,
mostove mogočne priroda je dala.
Jezovi, korita tu nekdaj so stali,
tam žage so pele in jarmi škripali.

Vsa sreča na svetu je kratka in mine.
Potok, napij se zdaj sončne lepote,
naj ne plašijo te gozdne samote.
Zakaj se spet vračaš v podzemne tišine?

El dorado si naš, ti lepa dolina,
čudež narave še skoraj neznan.

Pri mostu velikem je cerkvica stala,
cerkovnik imel je tu nekdaj svoj dom.
Vse davne spomine je cesta pobrala,
na Unec priromal je cerkve patron.

Gozdarji, drvarji zdaj tod se potijo,
nad voli in konji vozniki kričijo.
Jeseni sem polharji, lovci hitijo,
a tujci le redko obiščejo te,
dolina ti biser si kraške lepote,
vendar viharjev tod tekla je kri.
Gomilam zdaj pojejo jelke samotne
pesem spomina, ki v srcih živi.

Kako prav je imel, da se drvarji tod potijo … Le da ne kričijo nad konji in voli, ker vse opravijo stroji. Dokončno. Ostalo nam bo le še kamenje. Ne bo več bisera kraške lepote, ampak nekaj podobnega, kot je hercegovski kras.

151225373-001 Veliki naravni most ali po starem Velb je ostanek jamskega stropa iz davne preteklosti. Dolg je 40, visok pa 10 metrov.
151225373-002 Naj me poznavalci popravijo: Menim, da je brv na mestu, kjer je sedaj kamnit mostič. Postaviti pa jo je dal tedanji lastnik Rakovega Škocjana Windischgrätz.
151225373z Razglednica pa je bila odposlana leta 1901.

Viri:

  • Stanko Silan: Rakov Škocjan in naravoslovna učna pot, Ljubljana 1995

Kraj: Rakov Škocjan
Datum: 1901
Avtor: neznan
Zbirka: Knjižnica Jožeta Udoviča Cerknica
Skenirano: 25. 12. 2015
Oblika: razglednica


1960 Planina – Sveti trije kralji

$
0
0

150119200

Na praznik 6. januarja ne gre za tri kralje, temveč za Gospodovo oznanjenje. Sveto pismo pravi, da so ga obiskali modri z Vzhoda. Njihovo število ni omenjeno. Vzhod je širok pojem. Po oblekah sodeč lahko sklepam na Arabijo, Kaladejo in Perzijo. Tudi pojem “kralj” je bil v srednjem veku širok. Na Vzhodu so tako imenovali tudi učenjake in modrijane, ki pa niso bili vsi kralji. Sirsko izročilo govori o dvanajstih kraljih, na Zahodu se je uveljavilo pravljično število tri po darovih, ki so jih prinesli: zlato, ki ga je poklonil Miha, ker je bil novorojeni Jezus kralj, Gašper kadilo, ker je novorojeni Jezus Bog in Boltežar miro, ker je Jezus tudi človek. Tudi za svete niso bili nikoli razglašeni, čeprav govorimo o svetih treh kraljih. Pastirji pri novorojenem Jezusu naj bi predstavljali Jude, Gašper (Kaspar) Semite, Miha (Melhior) Jafetide in Boltežar (Baltazar) Hamite. Glede na to so začeli Miho upodabljati kot Evropejca, Gašperja kot Azijca in Boltežarja kot Etiopijca.

Večer pred tremi kralji je »sveti«, tretji izmed svetih večerov: 24. in 31. december ter 5. januar. Na svete večere blagoslovimo hiše, stanovanja, gospodarska poslopja, živino. Pokadimo jih s kadilom ali vejicami iz velikonočne butare in poškropimo z blagoslovljeno vodo. Takrat lahko tudi mirno enega prižgemo v stanovanju, ker je že itak vse zakajeno.

Na dan Gospodovega oznanjenja hodijo od hiše do hiše trije kralji, blagoslovijo dom, napišejo na vrata svoj znak in pobirajo darove. Včasih so mi povedali celo kakšno pesmico, ker so to otroci, oblečeni v kralje, zdaj pa že dve leti nič. Prispevke vzamejo kljub temu.

Ena izmed še ohranjenih kolednic na Dolenjskem se glasi takole:

Mi smo sveti trije kralji, Gašper, Miha, Boltežar.
Gašper jezdi narnaprej, ker za pot on narbolj vej.
Miha jezdi pa za njim, da se pogovarja z njim.
Boltežar je narnazad, ves je v portah, ves je zlat…
Če nam ne boste nč darval, vam bomo bajto spodkopal.

Stara mama mi je povedala drugačno verzijo:

Mi smo sveti trije kralji, Gašper, Miha, Boltežar.
Gašper gre naprej, kar za pot najbl vej.
Miha gre za njim, da se meni z njim.
Ta črn pa od zad, k ima črn vrat.

150119200z Iz voščila ugotovim, da je bila zima v letu, ko sem se rodila, zelo deževna. Letošnja pa še taka ni. Je čisto pomladanska in se ne pritožujem.

Slovarček:

  • mira: Mira je smola drevesa mirovca, ki raste izključno na zelo omejenem področju južnega Jemna in Afriškega roga. Gre za nizko, skoraj grmovnato drevo, ki raste v zahtevnih razmerah ob obali Adenskega zaliva. Postopek pridobivanja je precej zahteven in omejen, zato ni nič nenavadnega, da je bilo pridelovanje mire, katere teža se je nekdaj odtehtala z zlatom, skrbno varovana skrivnost, medtem ko je bilo trgovanje z dišavo, izključen privilegij perzijskih oziroma arabskih trgovcev.
  • Hamiti: Razvili so se na področju vesoljnega potopa in prednje azijskega višavja Irana (področje Ararata) iz naslednikov Noeta. Najprej so se obrnili sinovi temnopoltega Hama proti jugu, obljudenemu Kanaanu in se pomikali potem naprej v Arabijo, Egipt in Severno Afriko. To ljudstvo se še danes imenuje Hamiti.
  • Jafetidi: Drugi del Noetovega praljudstva, Jafetidi ali nasledniki sina Jafeta, je potoval v množicah na vzhod, sever in zahod in razširjali so se v široko potujočih skupkih pahljačasto narazen – od toka Gangesa v Indiji, vse do Severnega ledenega morja in od tod do Skandinavije, Anglije, Irske, Španije, Italije in Grčije. Zato se imenuje ta od Noeta izhajajoča velika ljudska družina tudi Indogermani.
  • Semiti: Bolj pri stari rodni domovini so ostali le nasledniki starejšega Noetovega sina Sema, Semiti. Naselili so se v rodovitni rečni pokrajini Evfrata in Tigrisa, v pokrajinah Asirije, Babilona in Sumerije. En del pod Abrahamom je odšel od tod (mesto Ur), spodrinil je Hamite iz Kanaana in kanaansko gričevnato deželo. Drugi del je šel dalje na obalno področje sredozemskega morja. Postali so bogato in trgovsko ljudstvo, znano pod imenom Feničani ali Puniji.
  • se meni z njim: se pogovarja z njim

Viri:

Kraj: Planina pri Rakeku
Datum: 22. december 1960
Avtor: neznan
Zbirka: Tončka Jernejčič
Skenirano: 19. 1. 2015
Oblika: voščilnica


Viewing all 1727 articles
Browse latest View live