Quantcast
Channel: Avtor neznan – Stare slike
Viewing all 1726 articles
Browse latest View live

1942 Rakitna – Svak in sestrična

$
0
0

151010090 Fotografija je bila posneta pomladi 1942 v Rakitni pred cerkvijo Sv. Križa. Na sliki vidimo italijanskega vojaka, ki prihaja iz cerkve, za njim pa lepo oblečenega dečka in odrasle moške. Ta dan je bila v Rakitni birma. Deček, birmanec zvedavo opazuje vojaka pred seboj, boter pa gleda dečka, kot bi ga hotel nekaj opozoriti. Milka se fotografu zadovoljno smehlja. Prav na tej sliki je bila meni tako všeč, da sem si jo izbrala za birmansko botro, ki pa to ni nikoli bila. Svak in Milka sta bila doma iz Borovnice, ker pa je bila njena mama, moja teta Micka doma iz Rakitne, so bili ti obiski zelo pogosti.

Rakitna leži na nadmorski višini okrog 800 m, nekoliko nižje kot Sv. Vid. Iz Čohovega griča je na Rakitno zelo lep razgled. Ko sem bila še doma in smo z mamo delale na njivah na Čohovem, sva šle rade do lovske koče na Čohovem in gledale na Rakitno, rojstni kraj moje mame. Rakitna je najvišje ležeče kraško polje, dolomitsko dno polja pa mokrotno. Po njem teče potok Rakitniščica. Nekatere izvire so zajezili in nastalo je umetno rakiško jezero. V zaselku Boršt pa stoji mladinsko klimatsko zdravilišče. V bližini je zrastel velik zaselek z vikend hišami.

Kot vsem drugim krajem tudi Rakitni druga svetovna vojna ni prizanesla. Tudi sodeč po vojaku je bila tedaj okupacija Italije. Tod mimo so prihajale in odhajale čete vojakov iz Notranjske in Dolenjske proti Ljubljani in obratno. Tomšičeva brigada se je večkrat spopadla z vaškimi stražami v zaselku Novaki.

Po končani vojni je bila Milka dodeljena na Unec s še dvema dekletoma, kjer so bile za kuharice oficirjem JNA, ki so bili nastanjeni pri Enžku na Uncu. To so bili večinoma Hercegovski borci, ki so osvobajali naše kraje: Postojna, Planina, Ravbarkomanda in Grčarivec. Tu je Milka spoznala lepega oficirja Jovico in se kmalu poročila z njim. Takoj po poroki je bil premeščen v Požarevac, kjer sta živela kar precej let, in potem v Novi Sad. Ko smo se včasih dobili na obisku pri Milkinih starših v Borovnici, mi je Jovica dejal: »Tamo u Unecu počivaju moji dobri prijatelji, moji soborci, povej jim, da jim šaljem pozdrave.” Na Uncu je namreč grob neznanim padlim borcem in to so bili njegovi prijatelji. Ko je bil Jovica upokojen, sta se z Milko vrnila v Slovenijo in živela na Vrhniki.

151010090zTudi ta fotografija je na zadnji strani označena s številko. Žig z enakimi številkami, verjetno isti žig, smo našli na več fotografijah iz naših krajev. Vse so portreti, ki so nastali pred eno od cerkva, ko so portretiranci prihajali ali odhajali od maše ali birme.

Za te posnetke so uporabljali papir Ferania.

Cerkniški fotograf Jože Žnidaršič je pripovedoval, da je ob nedeljah pred cerkvijo večkrat čakal fotograf. Napravil je posnetke ljudi, ki so naročili fotografije. Film je poslal v Ljubljano, kjer so film razvili in napravili povečave. Naslednjo nedeljo je v bližnji gostilni slike predal naročnikom.

Prispevek je napisala: Ana Ivančič.

Kraj: Rakitna
Datum: spomladi 1942.
Avtor: neznan
Zbirka: Ana Ivančič
Skenirano: 10. 10. 2015
Oblika: fotografija



1940 Velike Bloke – Koščakova Justina

$
0
0

160109396Mladost … Ko mi je Justinina hčerka Milena pokazala to sliko svoje mame, se je kar nisem mogel nagledati. Devetnajstletno dekle se je postavilo pred fotografa na domačem Koščakovem vrtu v Velikih Blokah. Slika kaže samozavestno dekle, polno optimizma in veselja, kot bi hotelo po bloško reči:”A ti me misleš zdaj pa ranku slikat?”

Justina Zakrajšek je bila Koščakova. Že kot mlado dekle se je zaposlila pri gradnji bloških vojašnic. En dinar na uro za nošenje cegla, ročno mešanje in prenašanje malte in betona. Nič malice, nobenega zavarovanja. Vsak dan zjutraj so se dekleta in fantje javili na delo in vodja gradbišča je povedal koliko delavk in delavcev rabi in odbral najboljše. Ostali so odšli domov in srečo poizkusili naslednji dan. Nekaj zaslužka pa je vendar bilo in dekleta so si lahko kupile blago za kakšno obleko, čevlje ali si privarčevale kaj za v balo.

Prišla je vojna in vse obrnila na glavo. Justini je v odločilnem trenutku sosed namignil, da sovražniki že poizvedujejo za njo in ponoči je odšla od doma čez Loško dolino in Gorski Kotar v Belo krajino. Konec vojne je tam dočakala kot partizanska bolničarka. V Beli krajini je srečala tudi soseda Janeza Škrabca – Malizjevega in najbrž sta se že tam dogovorila, da se po koncu te kalvarije vzameta. Poročila sta se leta 1948 in zagospodarila na Malizjevi kmetiji. Imela sta hčerko Mileno in sina Janeza. Po smrti moža Janeza se je Justina pri 53. letih prvič redno zaposlila. Delo je ponovno dobila pri vojski in nato v tovarni Kovinoplastika Lož v Novi vasi. Delovno dobo pri kasarni je na koncu, kot vsi ostali, dokazovala s pričami. Tudi heroj Daki je zastavil svojo besedo, da je dobila skromno pokojnino.

Ob njeni smrti leta 2006 sem ji kot sovaščan v slovo povedal nekaj besed in si shranil papir na katerega sem jih zapisal. Takrat si nisem mislil, da bom o njej  pisal še enkrat.

160109396-001 Nobene šminke ali drugega ličila ni potrebovala, da se je pokazala vsa njena naravna lepota. Imela je lepe skodrane lase. Prava brineta.

Enostavna poletna obleka s pikčastim vzorcem in belim ovratnikom je bila značilna za zadnja leta pred vojno. Lani jeseni smo si Bločani ogledali zaključek festivala folklornih skupin v Sežani. Skupina iz okolice Gorice se je predstavila v prav takih oblačilih in obutvi, z zgodbo o življenju v tistih letih. Zmagali so!

Slovarček:

  • ranku: tipični bloški izraz praktično neprevedljiv, po smislu “kakor da boš”,”kakor da”
  • brineta: rjavolaska

Viri:

  • Milena Škrabec, Velike Bloke

Kraj: Velike Bloke
Datum: 1940
Avtor: neznan
Zbirka: Milena Škrabec
Skenirano: 9. 1. 2016
Oblika: fotografija


1955 Alatri, Campo Fraschette – Franc Valenčič (1)

$
0
0
151204297

Campo Fraschette, Italija

V oktobru 2015 sem z možem in hčerkico odpotovala v daljno Avstralijo. Odšli smo si ogledati deželo, ki menda še danes rada sprejema evropske priseljence. Mi danes verjetno ne bi bili ekonomski ali politični begunci, saj je menda tukaj v Sloveniji sedaj življenje lepo. No, verjetno nas vsaj nihče ne bi imenoval tako. V deželi na drugem koncu sveta, ki me je popolnoma očarala s svojim optimizmom, sem srečala Frenka, ki mi je zaupal svojo begunsko zgodbo. Frenk zame ni nekako tipičen zamejec, polen hrepenenja in žalosti. Je zelo radoživ in pozitiven človek, ki živi svoje trenutke s polno žlico. Večkrat sem se vprašala, kakšno pot doma bi mu lahko nudil sistem, iz katerega je odšel. Svoje življenje v Avstraliji ima rad in ne obžaluje odhoda ali pogreša domovine. To je njegova zgodba.

Hodil sem v osnovno šolo v Trnovo/ Ilirska Bistrica. Bil sem zelo dober učenec, saj sem celo triletno šolo naredil v letu in pol. Želel sem si iti v oficirsko šolo v mornarico, pa mi niso pustili. Nikakor nisem mogel dobiti službe. Problem je bil, da sta bila že dva brata v Italiji. Pepi (rojen 1921) in Ivan (rojen 1922) sta bila oba italijanska vojaka, kar je bilo normalno za vas kot je Zarečje pri Ilirski Bistrici. V vojsko bi moral iti tudi jaz čez 3 mesece (smo že imeli »vestirungo«), pa sem se odločil da grem raje na tuje. Tu ni bilo prihodnosti zame. Spomnim se, da je brat Ivan leta 1946 celo prišel nazaj v Zarečje, a je odšel 1947 spet v Italijo. Pri nas so vsi fantje odšli čez mejo. Ostale so samo še punce.

Da gremo smo se dogovorili v gostilni na tiho. Bil je še en fant z vasi in eden iz Postojne. Jaz sem šel na Silvestrov večer od hiše do hiše v vasi voščiti z besedami: “Voščim vam srečno in veselo novo leto in ob enem vas pozdravljam!” Nihče me ni jemal resno, samo sestra je začela jokati. Prišel sem domov, šel spat in ponoči me je zbudil prijatelj. Plašč sem vrgel skozi okno, da mama ne bi opazila. Seboj si lahko vzel samo plašč, vse ostalo je bilo sumljivo. Tudi mama se je zbudila in se pojezila, kam spet grem, češ da sem bil že včeraj zunaj. Odgovoril sem ji: “Mama grem, pa ne bom dolgo!”

No, mame potem nisem videl do leta 1971, ko sem se prvič vrnil domov. Najbolj hudo je, ko greš in ne smeš povedati, da se ne boš vrnil. Ne moreš se posloviti. Iz vasi je veliko ljudi kar izginilo, največkrat poleti, ko je bilo bolj toplo.

Ko sem prvič prišel domov, me je šla iskat tudi mama. Vse sem videl ponovno po 16 letih. Mama je imela ob »šporgetu« kišto za drva. Tam je sedela in me že velikega fanta vzela v naročje, ter me močno objela. Mislim, da tudi njej ni bilo lahko.

Na meji smo potem čakali cel dan, da je bilo prosto in smo prišli čez brez skrbi, da bi nas kdo opazil. V Trstu nas je sprejela policija in tam sem ostal 3 tedne. Potem so me premestili v kamp Fraschette, kjer sem ostal leto in pol. Te kampe so naredili med vojno. Bili smo politični begunci. Odšel sem od doma, ker me je doma oblast “zafrkavala”.

V kampu je bilo veliko različnih narodov (Bolgari, Afričani, Romuni, Madžari, Jugoslovani, Albanci itd.). Vsi smo čakali na internacionalne vize za begunce in določitev dežele, v katero se selimo. Vsi smo bežali iz sistemov ven. Kamp je imel zidane stavbe in v sobi je bilo 180 moških. Spali smo na pogradih. V tem kampu ni bilo žensk in družin. Dobivali smo hrano. Za nas so skrbeli dobro. Pretepanje in kraja sta bila strogo kaznovana. Policija je imela v kampu štab, ki je vse nadzoroval. Tam me je večkrat obiskal tudi brat Pepi, ki je živel v Rimu in si je že utiral pot do vojaškega generala.

151204303

Campo Fraschette, Alatri, Italija, 1955


Po šestih mesecih sem dobil delo kot bolničar izven kampa, tako, da mi je bolnica nudila sobo in hrano. Za to delo nisem nikoli dobil plačila, je bilo pa življenje tam boljše in to mi je bilo pomembno.
151204298

Dobil sem vizo, Campo Fraschette, Alatri, Italija, 1956

Ko sem dobil vizo za Avstralijo sem bil zelo vesel. Tisti čas so jih pošiljali tudi v Kanado in Nemčijo. Ker sem imel brata v Avstaliji, so me poslali tja. Avstralijo sem videl kot nekaj boljšega od domače vasi.

Slovarček:

  • vestirunga: nabor
  • šporget: štedilnik
  • kišta za drva: zaboj za drva v kuhinji
  • kamp: taborišče

Prispevek je napisala: Rebeka Hren Dragolič.

Kraj: Alatri – Campo Fraschette
Datum: 1955
Avtor: neznan
Zbirka: Franc Valenčič
Skenirano: 4. 12. 2015
Oblika: 2x kopija fotografije


1903 Rakek – Kulturni praznik

$
0
0

151225363France Perešeren in brhka Slovenka, ki bi lahko predstavljala tudi mater Slovenijo, nas pozdravljata z razglednice, ki je nastala 54 let po pesnikovi smrti. Morda je nastala v povezi s protinemškimi izgredi, ki so se leta 1903 vrstili v Ljubljani, kot solidarnostno gibanje s pomladnimi demonstracijami na Hrvaškem.

Osmega februarja je dela prost dan, ker je Prešeren umrl in imamo kulturni praznik, ki bo letos še malo podaljšan, saj je naslednji dan, 9. februarja, pust. Nekoč sem mami že dan prej povedala, da je osmega praznik, zato, da bo vedela iti ta pravi čas v trgovino, ker penzionistom se vse pomeša, ko jim pa ni treba nikamor drugam kot v štacuno. Če so pa kar naprej frej. Pa je rekla, da pa kaj potem, če je praznik.

– Smo frej, ker je Prešeren umrl!
– Pa kaj, saj je še kakšen drug tud’!
Se strinjam z njo. Bi bili lahko še kakšen drug dan frej.

Alkohol je sila, ki poganja, predvsem slovenske pisce. Cankar in Prešeren bi bolj malo pisala, če ne bi svojih ideja zalivala in bila nesrečno zaljubljena. Če bi se Julija poročila s Prešernom, ne bi nikoli napisal Krsta pri Savici, ker bi sedel doma na zapečku in pil lipov čaj. Samo soneti nesreče bi bili nekoliko daljši.

Je pa France pisal tudi druge vrste poezijo, o kateri pa se nismo učili v šoli, ampak so nas o njej podučili starejši kolegi in je naskrivš krožila od ust do ust. Govorim o manj znanih, zabavnih verzih, ki jih je Prešeren pisal ob vsakršnih priložnostih. Večinoma so to kratke pesmi, uperjene proti moralizmu družbe, dvoličnosti cerkvene morale ter nasploh v tisto plat človekovega življenja, ki naj bi bila grešna. Zdaj so drugi časi, naj vam teknejo ti verzi.

Če s mislil, vlačugar, vlačit se tako,
te treba v Ljubljani nikol ni bilo.
Ti lahko dobil bi bil conto doma,
da b’ kozje molitve učila te bla.
Kako da se birtom trebuhi redé?
Ker žrejo, pijejo do belega dne.
Kako da se ferboltarjem trebuhi redé?
Kri kmetov pijejo pijavke hude.
Kako da se dohtarjem trebuhi redé?
Zato ki nobeden k njim prazen ne sme.
Kako da se peamtarjem trebuhi redé?
Zato, ki se mazat vsi radi pusté.
Kako da se farjem trebuhi redé?
Za maše jim nosijo neumne žene.
Kako da se nunam trebuhi redé?
Zato ki se farjam porivat pusté.

Ko pa smo že pri Prešernu – 1901. leta je začel v Ljubljani voziti tramvaj. Ne, nima zveze s Prešernom, še ne. Predstavnika jare gospode današnjih dni, mož in žena, sta bila povabljena na banket, ki tudi nima zveze z banko. Žena je bila še bolj jara kot mož in ni imela pojma, gospod je bil bolj inteligenten in se je zavedal ženinih “vrlin” pa ji je tudi povedal, da če bo kakšno trapasto zinila, da jo bo pod mizo brcnil in naj utihne. Na banketu med večerjo na davkoplačevalske stroške, je beseda nanesla tudi na kulturo, na poezijo in končno na Franceta. In en kulturno ozaveščen gospoda povpraša jarico:

– Gospa, a poznate Prešerna?
– O, ja! Sem ga prejšnji teden na tramvaju srečala.

Je tako kasirala pod mizo, da je imela še teden dni modrico. Ko sta šla pa z možem domov, je vprašala, kaj je naredila narobe.

– Trapa, je rekel mož, kako moraš reči, da si prejšnji teden srečala Prešerna na tramvaju, če pa že več kot petdeset let ne vozijo več!

151225363z Dopisnica, ki jo je natisnila tiskarna sv. Cirila v Mariboru in slavi Prešerna, je potovala iz Ljubljane na Rakek.

Slovarček:

  • ferboltar : oskrbnik
  • peamtar: mogoče državni uradnik(?), iz nem. der Beamte

Viri:

Kraj: Rakek
Datum: 1903
Avtor: neznan
Zbirka: Knjižnica Jožeta Udoviča Cerknica
Skenirano: 25. 12. 2015
Oblika: razglednica


1943 Cerknica – Vgradnja vodne turbine

$
0
0

141218969 Slika je nastala leta 1943, na Jagenški žagi v Cerknici. Fotograf je s to sliko ovekovečil montažo enega od dveh rotorjev vodne turbine, ki je dolga leta gnala žago. Imena fotografa ne poznamo, zagotovo pa je bil fotoaparat last Tonija Meleta, ki ima tudi največ zaslug pri izdelavi turbine in same žage (gatra), ki jo je gnala.

Jagenška žaga je bila v času nastanka slike last Franceta Meleta, po domače Jagenškega, ki je bil brat Tonija Meleta, lastnika delavnice o kateri smo v Starihslikah že veliko pisali. Danes žaga ne deluje več. Stala je v neposredni bližini današnje avtobusne postaje, za kozolcem (prav tako Jagenškim), kjer je pred leti obratovala trgovina z gradbenim materialom, “LOGETI”. Objekt žage danes še stoji, vendar je pa sama žaga in vse ostalo povezano z njo, tudi vodno turbino, načel zob časa. Zvone Mele, s katerim sem se pogovarjal o njej, je povedal, da je turbina še vedno na mestu, vendar pa je že pred časom zaradi vodnega kamna, ki se je skozi doga leta nabiral v njej, zaribala, svoje pa je naredila še rja in razne povodnji.

Rotor turbine, ki ga vidimo na sliki, in vsi drugi njeni deli, so bili v celoti izdelani v Meletovi delavnici. Zamisel za izdelavo žage se je Toniju Meletu porodila že leta 1934, ko je popravljal okvarjeno tovarniško izdelano Milavcovo žago v Dolenji vasi. Ker je bilo za pogon take žage potrebno veliko moči, je padla še ideja, da izdelajo močno vodno turbino, ki jo bo gnala.

Vse načrte je Toni Mele izdelal sam in jih imajo Meletovi še danes. Rotor in lopatice so ročno skovali, dolge in masivne osovine so izdelali z veliko stružnico, ki jo je Toni kupil v Škofji Loki prav v ta namen. Robustna rabljena stružnica – z letnico izdelave iz leta 1875, že takrat je bila stara – je bila tako velika, da so jo morali odrezati za en meter, da so jo sploh spravili v delavnico. Običajno se je v takšnih primerih dozidalo prostor, pri Meletovih pa so se zaradi želje, da turbino čimprej izdelajo, odločili za predelavo stružnice.

Kot je bilo že omenjeno, so bili vsi deli turbine in žage izdelani pri Meletovih. Posebnost je bila tudi jeklena konstrukcija žage in posebna izdelava ojnic z ležaji. Tudi izdelava ohišij ojničnih ležajev ima svojo zgodbo. Najprej je bila zamisel, da ta ohišja izdela poklicni kovač (imena ne vemo) iz Martinjaka, ki je imel v svoji kovačiji veliko mehansko kladivo. Temu kladivu so rekli kar “norc”. Delo z njim je bilo težko in nevarno, zato je kovač ocenil, da ohišij ležajev ne bo mogel izdelati, oziroma bi bila izdelava le teh prenevarna. Ker ni šlo drugače, so na koncu tudi te sami izdelali v Meletovi delavnici.

V ta namen so najprej naredili posebna klešče, s katerimi so na nakovalu držali in obračali neobdelano ležišče ležaja. Dva pa sta, vsak s svojo težko macolo kovala, to je bilo ropotanja. Klešče so se ohranila vse do danes in se še vedno nahajajo v delavnici Zvoneta Meleta, ki nam je pred kratkim tudi omogočil, da smo jih fotografirali.
P1284000 P1284002 P1284003

141218969-001 Lopatice so bile na rotor privarjene s plamenskim varjenjem, saj elektrovarjenja takrat še niso imeli. Možakar na sliki ni prepoznan, predvidevamo, da bi lahko bil Tone Skuk iz Cerknice.
141218969-002 Vodno turbino so nameščali skozi streho, za kar so del strehe razkrili in naredili začasno leseno konstrukcijo za pomoč pri nameščanju. Na tem izseku se lepo vidi tudi verižni škripec, bolj znan pod nazivom “flašencug”, s katerim so v notranjost spuščali težak rotor turbine. Posebnost takega škripca je, da z njim lahko z malo človeške moči dvignemo težke predmete. Najbolj značilen pa je kovinski zvok, ki nastane pri vlečenju tanjše verige, ki poganja zobniški prenos, preko katerega poteka močna nosilna veriga. Tak škripec se še vedno veliko uporablja, princip delovanja je še danes isti kot na tem s slike.

Spredaj stoji Toni Mele, desno od njega pa Franc Mele – Jagenški. Otrok, ki sedi na rotorju turbine je France, sin Franceta Meleta – Jagenškega.

Slovarček:

  • gater: stroj za žaganje hlodov v deske; jarmenik
  • flašencug: škripec

Viri:

  • Joži in Zvone Mele

Kraj: Cerknica
Datum: 1943
Avtor: neznan
Zbirka: Joži Mele
Skenirano: 18. 12. 2014
Oblika: fotografija


1904 Grad Snežnik –Šneperk, grajska pristava

$
0
0

151225369

Panoramski pogled na grad Snežnik je razglednica iz leta 1904, ki je bila objavljena tudi v knjigi Janeza Šumrade: Kraji v občini Cerknica na starih razglednicah iz leta 1990. Tokrat ni v prvem planu sam grad, temveč njegove pristave.

Oglejski grad Snežnik je že pred stoletji izginil, njegova zgodovina pa je zavita v temo. Leta 1269 je nastopil upravno službo vitez Majnard Snežniški, ki je dobil ime po gradu. Schönburgi so prišli na posestvo leta 1853 in bili tisti, ki so posestvu vtisnili svoj pečat. Najprej so dvorec med leti 1860 in 1864 povišali za eno nadstropje, da bi pridobili več bivalnih prostorov. Verjetno pa so najprej nadzidali že prej obstoječi okrogli obrambni stolpič, na vzhodni strani pa so prizidali teraso s prav tako okroglim stolpičem na vogalu. Posebno temeljiti so bili posegi na območju grajskega parka. V letu 1905 do postavili svetilke v bližini dvorca, pet let kasneje pa še ničelni kamen, ki je še ohranjen in je označeval izhodiščno točko snežniških gozdnih poti. V tem času so tudi prenavljali ali na novo gradili številne gospodarske in gozdarske stavbe. Grajska pristava zajema več gospodarskih poslopij, v katerih so številni okoličani služili svoj vsakdanji kruh in nekateri so tu tudi stanovali s svojimi družinami. Kompleks sedmih gospodarskih poslopij grajske pristave leži vzhodno od gradu na nekoliko višjem svetu. Ko je v šestdesetih letih 19. Stoletja Jurij Schönburg Waldenburg prišel na svoj podedovani grad, je posebno pozornost namenil urejanju neenakomerno izkoriščanih gozdov in propadajoči grajski pristavi.

V letu 1905 je bila do gradu napeljana prva telefonska linija. Ob pristavi je bil urejen zelenjavni vrt, na pobočju za vrtnarijo, kjer so bili nekoč pašniki, pa so uredili slivov drevored, ki je »kasneje nudil sirovino za priljubljeno snežniško slivovko« – tako Schollmayer, ki so jo prodajali v litrskih steklenicah z reliefnim napisom Schneeberg.

Med vojnama je tu potekalo dobro organizirano delo grajskih uslužbencev: uradnikov, gozdarjev, logarjev, lovcev, kočijažev, šoferjev, kolarjev, mizarjev in drugih obrtnikov, ki so skrbeli za grad in gozdove.

151225369-001Za časa italijanske okupacije je bila v pristavi nastanjena italijanska posadka divizije Ravenna. Ves kompleks je bil zaradi varnosti ograjen z dva metra visokimi jelovimi bruni in bodečo žico.

Leta 1944 je bilo v enem od poslopij zavetišče za partizanske otroke. Zanje je skrbela učiteljica iz Cerknice.

Po letu 1945, ko je država nacionalizirala posestvo, so se v pristavi vrstili razni obrati s svojimi pisarnami, skladišči, garažami, konjskimi in govejimi hlevi, svinjaki in čebelnjaki. Na zemljiščih okrog pristave pa so bili vrtovi, njive, travniki in pašniki raznih gospodarjev. V stanovanjih nekdanjih grajskih uslužbencev je živelo osem strank, nekateri izmed njih pa so še po tem letu ostali v stanovanjih kot najemniki.

151225369-002Leta 1951 je Predsedstvo vlade ustanovilo na pristavi svojo ekonomijo, ki naj bi z lastnimi pridelki olajšala delo grajske kuhinje, saj tako v kraju samem, kot v bližnji okolici ni bilo dobiti zelenjave in mleka. Ekonomijo so leta 1965 ukinili.

V tem času sta v enem delu pristave domačina Jože in Nežka Mlakar odprla dobro vodeno gostišče, ki je s svojo ponudbo privabljalo številne obiskovalce. Znano je bilo po bikovih jajcih ali lepše povedano govejih prašnikih in kremšnitah (kremnih rezinah) pred katerimi se lahko skrijejo tudi tiste na Bledu. Mamine so bile pa najboljše. Morda zato, ker jih ni več. Z nekajletno vmesno pavzo je delovalo vse do leta 1989, pristava pa je s tem izgubila velik del obljudenosti.

151225369z Gospod Josip Rohrmann (če sem prav prebrala) je imel god in voščilo so mu poslali na redki razglednici gradu Snežnik.

Slovarček:

  • Schollmayer: Med leti 1884 in 1919 je bil v službi na veleposestvu kneza Schönburg-Waldenburga na Snežniku. Od 1885 kot višji gozdar in oskrbnik gozdarskega revirja Mašun, od 1903 je kot višji upravitelj vsega veleposestva nasledil svojega tasta Obereignerja, 1909 postal direktor. 1. maja 1919 se je upokojil in se preselil na posestvo Koča vas pri Ložu, kjer je tudi umrl.
  • ekonomija: veliko kmetijsko družbeno posestvo

Viri:

Kraj: Grad Snežnik
Datum: 1904
Avtor: neznan
Zbirka: Knjižnica Jožeta Udoviča Cerknica
Skenirano: 25. 12. 2015
Oblika: razglednica


1916 Lovčen – Drobilni stroj

$
0
0

150710845V očetovem albumu je tudi nekaj dedovih fotografij iz Črne gore med prvo svetovno vojno. Pozornost mi je pritegnila fotografija, ki prikazuje drobilnik kamenja. Spraševal sem se, kdaj bi lahko nastala, saj ni nikjer zapisana letnica. Pod slikami v albumu piše: Cesta na Lovčen (svetovna vojna).

Zgodovinski viri navajajo, da je avstro-ogrska armada zavzela Lovčen 10. januarja 1916. [1] Po listju na drevesu lahko sklepam, da je bila fotografija posneta pomladi ali poleti istega leta ali pa kasneje, vsekakor med leti 1916 in 1918. Od tedaj je minilo najmanj sto let.

Lovčen je bil za avstro-ogrsko armado strateško zelo pomemben. Zato je razumljivo, da je bilo treba vzdrževati tudi cesto nanj, če so hoteli ustrezno oskrbovati enote v svojih utrdbah. Iz slike je razvidno, da ima večina delavcev-vojakov na glavah bosanske fese. Očitno so bili Bošnjaki, ki so veljali za krute in pogumne v boju, vendar so bili izjemno solidarni med seboj. Mnogi jih opisujejo kot vojake, ki so šli v vojno mirni in s prepričanjem, da se bo zgodila usoda. Temu so rekli kismet. [2] Vojak za volanom in tisti, ki je naslonjen z nogo na os kolesa, ne nosita fesa.

Z drobilnikom so drobili kamenje v gramoz, ki so ga nato uporabili za ceste. Takega drobilnega stroja bi bili danes veseli v vsakem muzeju, ki hrani eksponate tehnične dediščine. Vprašanje je, kje je končal, imamo pa vsaj njegovo sliko. Levo spodaj za delavci in nakladalnim mostom je kup kamenja, metali so ga v drobilnik. Za vojakom, ki drži roke v pasu, za zadnjim kolesom stroja, je kup gramoza. Med fotografiranjem so vojaki prenehali z delom in vsak je zavzel svoj položaj. Eden izmed njih se je oprl na lopato, za njim in levo sta dve samokolnici.

Konstrukcijska zasnova z dvema ploščama je enaka pri vseh podobnih drobilnikih. Princip drobljenja, sicer na bistveno manjšem stroju, če zanemarimo način pogona, prikazuje npr. drobilnik iz Gerstenhofa. Na spletu je kar nekaj posnetkov, vendar nikjer nisem našel takega stroja iz začetka dvajsetega stoletja, ki bi bil samohoden, z lastnim pogonom drobilnika.

Naletel sem tudi na Muzej starih strojev (Muzeum starých strojů). Poslal sem jim sliko in jih prosil za mnenje, saj sem menil, da ne gre za povsem običajen stroj. Odgovoril mi je solastnik muzeja g. Radek Bednář. Pravi, da predstavlja ležeči enovaljni motor z Wattovim regulatorjem pravo izjemo pri takih samohodnih drobilnih strojih. Prav iz tega vidika je zanimiv. Ocenjuje, da gre za štiritaktni bencinski Ottov motor, ima viden magneto. Za pogonsko gorivo je uporabljal morda tudi petrolej. Gospod Bednář je prosil, da uvrsti fotografijo stroja iz tega prispevka v ustrezno fotografsko razstavo njihovega muzeja, s čimer sem se strinjal.

Muzej starih strojev in tehnologij je neprofitna organizacija. Ustanovila ga je skupina mladih navdušencev. Za cilj imajo ohranjanje tehnične dediščine, ki predstavlja razvoj industrije v devetnajstem in dvajsetem stoletju predvsem na ozemlju Češke in Moravske. Imajo tudi restavratorsko delavnico. [3] Dva parna valjarja firme Zettelmeyer so kupili pri nekem podjetniku pri nas v Sloveniji. Med drugimi eksponati si ju lahko ogledamo v videoposnetku muzeja, ki je bil posnet ob dnevu odprtih vrat. Muzej je zagotovo vreden ogleda, na spletu je v zvezi z njim na voljo še nekaj videoposnetkov.

150710845-001Delavca na mostu sta le v srajcah, saj jima je moralo biti pošteno vroče. Metanje večjih kamnov v drobilnik ni bilo lahko delo.

Desno od njiju vidimo dve veliki kolesi – vztrajnika, ki ju ima vsak tak drobilnik.

150710845-003
Škoda je, da nimamo še kakšnih drugih fotografij tega stroja, da bi lahko bolje videli, kako je izgledal njegov motor.

Na tleh pred strojem leži sod za gorivo.

Vojak, naslonjen z desno nogo na os prednjega kolesa, je moj ded, narednik Janez. Za njim je viden vztrajnik motorja. Ni mi znano, kdo so drugi vojaki. Tega verjetno ne bomo nikoli izvedeli. Ded mi ni o tem nikoli ničesar povedal, žal ni zapustil tudi nobenih zapisov.

Viri:

 

Kraj: Lovčen
Datum: med leti 1916 in 1918
Avtor: neznan
Zbirka: Janez Lavrenčič
Skenirano: 10. 7. 2015
Oblika: fotografija


1934 Planina – Valentinovo

$
0
0

150119256Nelektorirano in necenzurirano pismo iz leta 1959:

»Spoštovani!

Oprostite, kjer Vam nisem odgovorila na Vašo prvo kartico. Kjer sem bila tako obremenjena z delom, da Vam nisem mogla takoj odgovoriti. Sedaj sem bila pa v dvomih, ali Vam lahko pišem še na naslov katerega imam, kjer ste mi pisav v prvem pismu, da ga boste spremenu. No danes sem pa sprejela Vašo drugo kartico, na katero Vam takoj odpišem.

Nevem, če se mi splača pisat, ali ne toda vseeno bom razkerala par besed na Vašo kartico. Vglavnem sem Vam že pisala na čem je stvar. V mojem dvaindvajsetem letu je to drugo pismo katero pišem v tak namen. Sliko za katero ste prosili, Vam jo priložim v drugem pismu, kjer jih pričakujem.Kajti res je, da če človek človeka ne vidi, še man pa pozna, se težko odloči za tako stvar. Tako je tudi meni težko pisati, kjer Vas še ne poznam. Ali jaz upam, da se bova vseeno dobro sporazumela. Moja želja je ta, da bi se spoznala za vedno. Če prav se še nisva videla in da se kod dobra prijatelja čim prej vidiva. Moja želja je pa tudi ta, da dobim tudi jaz Vašo sliko v pismu, ki mi ga boste prvič pisali saj veste, da si tudi jaz Vas želim videti. Kakor Vi mene.

Dolga so mi bila leta, katera sem preživela, brez, da bi pisala v tak namen, ko pišem danes. Toda prišev je tudi ta čas, ko lahko pišem pismo tudi fantu. Toda nevem če ne pišem zaston. Nevem kakšnega mišlenja ste Vi. Jaz nimam te navade, da bi govorila, kar tja ven dan, jaz kar rečem tisto tudi držim!

Bom končala, pa drugič še kaj na Vaš odgovor, katerega pričakujem čim preje.

Lep pozdrav Vam dragi XXXX pa pišite mi čim prej«

Res ne vem, kako s(m)o se spoznavali in preživeli brez interneta in pametnih telefonov?!

150119256z Razglednica je bila poslana z nekim drugim namenom, ampak nam je pri Starihslikah prav prišla za Valentinovo. Upam, da sem datum pravilno prebrala

Kraj: Planina pri Rakeku
Datum: 1934
Avtor: neznan
Zbirka: Tončka Jernejčič
Skenirano: 19. 1. 2015
Oblika: ljubavna razglednica



Nova vas 1958/59 – 3. razred OŠ

$
0
0

160109412Stara Osnovna šola Nova vas leta 1959 še ni imela kakšnega dodatnega poimenovanja. Tudi o samoprispevku za novo šolo ni še nihče razmišljal, čeprav se je vedelo, da 50 let staro poslopje ne bo več dolgo zdržalo.

Otroci so redno hodili v šolo in ne vem kaj jih je 15. 6. 1959 zmotilo, da je v tretjem razredu manjkalo kar nekaj učencev, saj je bilo vseh kar 22. Morda je razsajala kakšna bolezen, slabo vreme, ali pa so nagajali in se za kazen niso smeli slikati … Kdo ve? Slikali so se pa kar sredi ceste proti Fari. Prometa tako ali tako ni bilo skoraj nič.

Generacijo, rojeno 1949, je na nižji stopnji nekaj let učila tov. Terezija Pristavec. Doma je bila nekje od Stične na Dolenjskem. Bila je še samska in je stanovala pri Pismonoševih v Novi vasi. Kljub mladosti je bila resna in stroga učiteljica. Tudi na sliki jo vidimo oblečeno v svetlečo črno delovno haljo. Hlač učiteljice in učenke takrat niso nosile, izjemoma kakšna učenka špichoze v hudi zimi. Tov. Terezija je v skladu s takratno doktrino nagajive učence tudi pocukala za lase ali ušesa. Nagajivci so potem razlagali sošolcem in drugim učencem: “Reza me je zlasala!”Poleti, ko so se učenci slikali, so bile deklice oblečene v krilca ali oblekice. Kmalu po Veliki noči, najkasneje pa sredi maja, so začeli v šolo hoditi bosi. Dolgih poti po makadamskih cestah z grobim šodrom se niso ustrašili. Za primer: z Benet do Nove vasi je skoraj 6 km! Ko so prišli v šolo, so si učenci na prašne in blatne noge obuli copate, ki pa so bile samo za hojo po šoli. Največkrat so bile to doma narejene copate, štrikane s podplatom iz kakšnega starega površnika ali vojaške kabanice. V šolski torbi ali ruzaku pa je bilo par zvezkov in knjig, lesena puščica in prtiček, ki so ga na šolsko klop pogrnili za malico. Za malico pa čaj ali mleko v prahu ter kruh z marmelado ali UNRRA sirom. Vsake toliko pa še žlička ribjega olja, menda proti rahitisu. In vendar so učenci veseli in nasmejani da je kaj.

160109412-001

Zgoraj od leve:

  • Andrej Modic, Velike Bloke
  • nepoznan, oficirski
  • Ivan Samsa, Benete
  • Slavko Petavs, Nova vas

Spodaj:

  • Jože Zgonc, Topol in
  • tovarišica Terezija Pristavec

160109412-002

Od leve:

  • Mirko Usenik, Veliki vrh
  • France Šega, Fara
  • Jože Mazij, Velike Bloke

160109412-003

Od leve:

  • Majda Pavčič, Runarsko
  • Danica Širaj, Metulje
  • Marija Skvarča, Ravne
  • Marinka Mulc, Velike Bloke

160109412-004

Zgoraj:

  • Lado Rot, Benete

Spodaj od leve:

  • Marija Lipovec, Nova vas
  • Ivanka Oražem, Topol
  • Francka Hiti, Velike Bloke
Nekaj bosopetih dečkov je imelo že v tretjem razredu  hlače s pasom. To je bil za fante velik dosežek in znak, da bodo kmalu veliki.

Slovarček:

  • špichoze: takratne smučarske hlače
  • šoder: gramoz za posipanje ceste
  • ruzak: nahrbtnik
  • kabanica: vojaški dežni plašč
  • UNRRA: pomoč OZN povojni Jugoslaviji

Viri:

  • Marinka Lazić
  • Jože Mazij
  • France Škrabec

Kraj: Nova vas
Datum: 15. 6. 1959
Avtor: neznan
Zbirka: Marinka Lazič
Skenirano: 9. 1. 2016
Oblika: fotografija


1907 Bezuljak – Slovenski fantje v Bosni 1878

$
0
0

120914363vSliko Antonove družine iz Bezuljaka smo že opisali v Starih slikah. Oče Anton Hren ima na prsih pripeta odlikovanja, ki jih je dobil za zasluge v bojih v Bosni. Tokrat pa bi rada napisala nekaj o malem fantičku Jožkotu, ki se na sliki drži matere za rokav.

Oče so otrokom večkrat pripovedovali, kako je bilo dolgih 5 let služenja v avstro-ogrski vojski, kako so se borili za cesarja in domovino. Medalje za hrabrost pa so zaslužili v bojih za osvoboditev Bosne iz turškega jarma.

Ob 25-letnici osvoboditve Bosne, za katero je imel največ zaslug 17. pešpolk “Kranjskih Janezov”, je bila v Ljubljani velika proslava. Udeležili so se je nekateri preživeli borci in njihovi poveljniki ter sam nadvojvoda Josip Ferdinand.

Jernej plemeniti Andrejka, ki se je tudi sam udeležil bojev v Bosni, je napisal knjižico “Slovenski fantje v Bosni in Hercegovini 1878”, ki jo je izdala Mohorjeva družba iz Celovca leta 1904. V njej je natančno popisal potek bojevanja, na koncu je dodal še poglavje o muslimanskih navadah. V knjižici je objavljena tudi pesem Slovenski fantje v Bosni, ki pa je označena kot ljudska pesem. V knjižici je natančno opisan tudi potek proslave v Ljubljani in kje živijo v bojih omenjeni poveljniki slovenskega rodu ali kje je njihov poslednji dom.

In zdaj k bistvu: Jože Hren, roj. 1901, takrat je bil še Jožko, je hodil v šolo v Begunjah. Takrat je služboval v Begunjah nadučitelj Matej Kabaj, ki ga poznamo kot avtorja knjige o Cerkniškem jezeru. Bil je prijazen učitelj, ki je vzpodbujal otroke k učenju. Pod vtisom očetovih pripovedi in medalj, ki so jih oče skrbno hranili, in učiteljevih vzpodbud, se je Jožko začel učiti in se tudi naučil celo dolgo pesem Slovenski fantje v Bosni. V šoli je bil pohvaljen in postavljen za vzgled. Z veseljem je že starejši Jože še kdaj ponovil pesem. Antonov Jože se je poročil s Kovačevo Rezko, rodili so se jima otroci.

120914363Tehnika je napredovala in sin Jože je leta 1970 prinesel iz Libije magnetofon. Seveda ga je prinesel tudi domov, v Bezuljak. Ko smo ugibali, koga bi posneli, so se javili ata in rekli:” Bom pa jaz povedal pesem, ki sem se je naučil v osnovni šoli.”

In nastal je magnetofonski zapis. Vnuk Marko je kasneje pesem presnel z magnetofona na audio kaseto, Bojan Štefančič pa s kasete na modernejši nosilec zvoka. Ta posnetek je zdaj pred vami. Da boste lažje sledili, objavljam tudi iz knjižice Slovenski fantje v Bosni in Hercegovini prepisano pesem, ki so jo naš ata znali še pri 70-ih letih in kasneje. To dejstvo govori v prid latinskemu pregovoru: Repetitio est mater studiorum ali slovensko: Ponavljanje je mati modrosti (ali znanja). Mogoče bi se ga morali bolj držati v slovenskih šolah.

Vojska v Bosni.

(Narodna pesem.)
 

I.
Vsi cesarji in vsi kralji
so v Berlinu vkup se zbrali,
sodbo ostro so držali
in tako-le so spoznali:

»Tur’k velika je nesnaga,
mora se pomesti s praga;
več ne sme kristjanov dreti,
Bosna se mu mora vzeti.

Naš prijatelj Avstrijan
je za to dovolj močan;
on najlaže to stori.
ker korajžne ‘ma ljudi.«

Ko se sodba ta prebere.
cesar vojsko skupaj zbere
in potem Filipoviča
k sebi na svoj dom pokliče.

Cesar reče generalu:
»Ktere bomo v boj poslali,
al’ Madjare, ali Nemce,
al’ Hrvate, ali Pemce?«

Rekel je Filipovič:
»Naši fantje so vsi ptič’;
toda Kranjci so med vsemi
najbolj čvrsti in iskreni;

kamor ti se zaprašé,
vse pred sabo polomé.
S Turkom star račun imajo,
naj ga letos poravnajo.

Če junake te dobim,
Turka nič se ne bojim.«

Cesar vse mu potrdi,
pismo pisati veli
v Trst, na kranjski Kunov roj
naj pripravi se na boj.

Kunovci so pismo brali,
od veselja zavriskali:
»Ha, poskušal boš, Turčin,
kaj je kranjske zemlje sin.

Kvišku, fantje, mi smo mi.
Greje nas slovenska kri!
S Turkom star račun imamo.
prav je, da ga poravnamo.«

 

II.
Godba je lepo igrala,
vojska se je v boj peljala;
le v Ljubljani se še vstavi,
da domači kraj pozdravi.

So Slovenke se jokale,
ko so šopke povijale.
Mokro vsako je oko,
ko jemale so slovo.

Priger pa na konj’ sedi
in tako jim govori:
»Fantje, več se ne mudite,
v vrsto skupaj se vstopite!

Resen mora bit’ vojak.
ker vas čaka boj težak.«
Fantje v vrsto so stopili,
niso se nič več mudili:

»Z Bogom, ti domači kraj.
prišli bomo še nazaj,
če nas svinca in bodala
Mati božja bo varvala.«

Voz železni je zažvižgal;
črez Posavje vlak hiti.
zgine nam izpred očij
doli na hrvatsko stran,
kjer se zbira Tur’k močan.

III.
Kmalu v Zagreb so dospeli,
kjer so jih lepo sprejeli;
tam pozdravljajo Hrvate
kakor svoje rodne brate.

Dosti vojske tam je zbrane
od vseh krajev tja poslane;
so Madjari in Poljaki,
Nemci, Čehi in Slovaki;
so Tirolci, Bukovinci
in Hrvatje, Dalmatinci;

pešci, lovci, topničarji,
so ulanci in huzarji;
grdo Turek gledal bo,
kadar ti ga zgrabijo.

Ko Filipovič ji migne,
vojska vsa se kvišku dvigne;
stopa proti turškem’ Brodi
in Filipovič jo vodi.

Še le pri deroči Savi
cela truma se ustavi.
Most črez Savo naredili
in na turško stran stopili.

Ceste tri so napeljane
v kraje Bosnije prostrane:
prva se zavije v levo,
druga kaže v Sarajevo,
tretja pa na desno pelje,
v Banjaluko in Rogelje.

Vkup stopili generali
in so se posvetovali,
kak’ se naj Turčin prekane.
Brž Filipovič jo vgane:
vojsko loči na tri dele,
vsak’mu svoje da povelje.

V levo stran do reke Drine
je poslal madjarske sine.
V sredo je postavil Nemce
in pa štajerske Slovence.

In po cesti desne plati
šli so Kranjci in Hrvati.
Tak’ Tardina so prijeli,
od vseh krajev ga zajeli.

IV.
V levo stran so šli Madjari,
vodil jih je grof Sapari.
Malo sreče so imeli,
vmikati so se začeli.

Štajerci so šli po sredi,
zgrabi Tur’k jih grdogledi;
dobro so se mu branili
in nazaj ga zapodili;
niso mu počitka dali,
do Sarajeva ga gnali.

Kranjci in za njim’ Hrvati,
krenejo po desni plati.

Ko so prišli do Rogelja,
Turek že na naše strelja.
Kape vidijo rudeče.
polno jih po hribu teče;
kakor toča so se vsule
sem po naših turške krogle.

To junake kranjske zdraži,
da postanejo vsi vražji,
da se v Turke zakadé;
kmalu v beg jih zapodé.

Turki niso se vstavljali,
proti Jajcu so bežali.
Tak’ je srečno bil končan
prve bitke vroči dan.

V.
Ves srdit je turški paša.
Vojska slab’ se mu obnaša.
Sem in tja po sobi hod’
in preklinja kranjski rod.

Po vsi Bosni bobnat’ reče,
Turek na pomoč mu teče.
Moški vsak za puško zgrabi,
kar je Turka, vse privabi,
močno vojsko skupaj spravi,
v mesto Jajce jo postavi.

Tam za trdnim zidom čaka,
kdaj da Kranjec prikoraka.
Ko so naši tja dospeli,
nad Turčinom so strmeli.

Črez vse hribe in planjave
Turka je ko listja trave:
naših fantov je le malo,
pa srce jim ni upalo.

Bogu izroče si duše
in nabijejo si puše.
Ko se jutro zazori,
vojska v vrsti že stoji.

Kranjce vprašajo Hrvati:
»Al’ za vami hoč’mo stati.
Al’ pa vi za nam’ hoditi,
nas pa v boj naprej spustiti?«

Kranjci so odgovorili:
»Mi smo vedno spred hodili,

zdaj tud’ hoč’mo prvi biti
in se s Turkom poskusiti.

Treba ni za nas se bati,
Turku hoč’mo pokazati.
To pa mislimo, da malo
dela bo za vas ostalo.«

Glasno jim zapel je boben,
Kranjci šli so prvi v ogenj.
Turki streljat’ so začeli;
strašni topi so grmeli.

Krogle spred in zad padale,
mim’ ušes so jim brenčale.
Ene v zemljo se zarile,
druge našim smrt nosile.

Kranjci se pa ne splašé,
mirno v ognju tam stojé;
Turke s svincem trušajo,
hudo kri jim pušajo;

hruške mečejo jim suhe,
Turki padajo ko muhe.
Ker pretežke te jedi
vsak želodec ne strpi.

Zdaj se Turki vkup zberó,
strašno vpitje zaženó:
»Alah, Alah!« so zavpili,
v naše so se zakadili.

Naši noč’jo se vmaknit’
in začne se boj srdit.
Puška poka, boben poje.
Paša kolne Turke svoje.

Kranjci niso nič se bali,
Turke dobro so kresali.
Turkom že pogum upada,
trese se jim dolga brada.

Še Hrvatje so prihruli
in na Turke so se vsuli,
prišli Kranjcem na pomoč,
boj je trajal pozno v noč.

Vrli Kranjci in Hrvatje,
kakor pravi rodni bratje,
Turke so z močjo zvabili
in  nazaj jih zapodili.

Kakor snopje od rži,
mrtvih Turkov tam leži.
Tur’k se branit več ne more,
bežal je v visoke gore.

Turška moč je b’la zdrobljena,
Bosna pa za nas dobljena.
O veseli se, kristjan,
zate to je srečen dan!

Hvala večnemu Bogu,
ni več turškega strahu.

VI.
Bosna se je vsa podala,
samo Livna je še stala;
Livna ima trden zid
in za zidom Tur’k je skrit.

Turki so se v Livni zbrali,
našim so se posmeh’vali:
»Če ste Bosno vso vkrotili,
Livne niste še dobili.«

Ko Filipovič to čuje,
sam pri sebi premišljuje:
»Livna ima trden zid,
težko bo jo ukrotit’.

Druz’ga sveta zdaj ne vem,
ko da Kranjce tja pošljem.«
Kranjci v Travniku so bili,
v hribih Turke so lovili.

S pismom sel jih tam dobi,
Livno vzeti jim veli.
Priger skliče svoje gade,
k’ jim srce nikol’ ne vpade.

Urno so se skupaj zbrali
in pred Livno se podali;
celo mesto obstopili
in nikogar ven pustili.

Tri so dneve, tri noči
Turka tam oblegali.
Postelj trda je zemljica,
streha mokra je meglica.

Burja črez pečine brije,
straža v plašče se zavije.
Noč in dan ognjene strele
iz topov so v mest’ letele,

bombe pokale, šrapneli,
da so Turki obledeli;
mesto se od bomb unelo,
na vseh krajih je gorelo.

Turkom v mestu ni strpet’,
ven poskušajo prodret’;
se iz mesta ven spusté
in se v naše zapodé.

So na Kranjce naleteli,
ti so jih tako sprejeli,
da se brž obrnejo
in se v mesto vrnejo.

Paša kolne, jadikuje
in si črno brado ruje;
Livna se ne dá rešiti,
našim mora jo pustiti.

Jezno migne Turkom z glavo,
belo vzdignit’ dá zastavo.
Turki so se priklonili
in orožje odložili.

Godba je lepo igrala,
ko se Livna je podala.
Kunovci pa vsi veseli
v turško gnezdo so hiteli;

Turkom puške vse pobrali,
vjete v Avstrijo poslali.
Slava Kunovcem doni,
Livna se jim pokori.

Vzeta Bosna je prostrana,
vojska pa je dokončana.

VII.
Ko je cesar vse to zvedel,
se je silno razveselil;
hvalo Kunovcem poročil
in povedat jim naročil:
»Dokler Avstrija bo stala,
hvalo bode vam dajala;
Bosno ste nam pridobili,
tam kristjane ste rešili.
Pometena z naš’ga praga
divjih Turkov je nesnaga.
Kunov polk pa slavnoznan
Bo pred vsemi odlik’van.«
 
Še nekaj imen poveljnikov: Filipovič, sin častnika starobosenskega plemstva, je bil rojen v Gospiču na Hrvatskem dne 28. malega travna (aprila) leta 1818. in je vstopil, ko je bil komaj 16 let star, kot kadet v cesarsko armado. L. 1848. in 1849. se je bojeval na Dunaju pri Sofijskem mostu in potem na Ogrskem že kot stotnik in si priboril vojaški križec in viteški križ Leopoldovega reda. Deset let pozneje ga vidimo kot generalnega majorja in brigadnega poveljnika v bitki pri Solferinu, kjer je stal dvanajst ur neprenehoma v najhujšem ognju in si zaslužil red železne krone 3. vrste. Leta 1874 se je udeležil bojev proti Prusom, postal feldmaršallajtnant in bil pohvaljen za svoje delovanje v tej vojski. Dne 28. prosinca (januarja) l. 1874. je bil povišan za feldcajgmojstra. Po zasedbi Sarajeva mu je podelil presvetli cesar veliki križ Leopoldovega reda z vojno dekoracijo in dne 2. velikega travna (maja) l. 1879. pa — za izborno delovanje in poveljevanje v Bosni sploh — komandérski križ Marije Teresije reda. Po zasedbi Bosne in Hercegovine se je Filipovič vrnil dne 18. listopada (novembra) l. 1878. v Prago, kjer ga je še v službi hipoma pokosila smrtna kosa dne 6. velikega srpana (avgusta) leta 1889.

Poročnik Jernej Andrejka služi kot ritmojster v cesarski gardi na Dunaju; pisec knjige Slovenski fantje v Bosni

General Priger je umrl na Dunaju.

Slika je že bila objavljena http://stareslike.wordpress.com/2015/05/13/1907-bezuljak-druzinska-slika

Viri:

  • Jernej pl. Andrejka: Slovenski fantje v Bosni in Hercegovini 1878, Družba sv. Mohorja Celovec 1904,
  • Marija Hren, Bezuljak

Kraj: Bezuljak
Datum: avgust 1907 (fotografija), 1878 (zasedba Bosne)
Avtor: neznan
Zbirka: Marija Hren
Skenirano: 14. 9. 2012
Oblika: fotografija nalepljena na karton


Grahovo 1963/64 – 7. razred

$
0
0

160203554 Na šolskem dvorišču v Grahovem je neznani fotograf posnel učence sedmega razreda; med njimi je tudi njihov razrednik Janez Lavrenčič.

160203554-001
Naštevanje gre od leve proti desni.

Spredaj:

  • Nada Levar,
  • Zdenka Mihelčič,
  • Vera Doles in
  • razrednik Janez Lavrenčič.

V sredini:

  • Katja Prhne,
  • Marija Vesel in
  • Slavka Intihar.

Zadaj pa so:

  • Miran Zigmund,
  • Stane Mavko,
  • Ivan Žnidaršič in
  • Jože Urbas.
160203554-002
Spredaj:
  • Milena Mišič,
  • Danica Rožanc,
  • Sonja Rutar in
  • Hermina Lunka.

V sredini:

  • Marija Telič.

Zadaj:

  • Vojko Debevec,
  • Franci Funda in
  • Peter Klučar.
160203554z Zadnja stran fotografije.

Vir:

  • Sonja Čik.

Kraj: Grahovo
Datum: 1964
Avtor: neznan
Zbirka: Emil Čik
Skenirano: 3. 2. 2016
Oblika: fotografija


1956 Rakek –Članska vrsta TVD Partizan Rakek

$
0
0

160127507

Med obema vojnama, ko je bil Rakek mejna železniška postaja in se je priselilo mnogo ljudi z vseh koncev Kraljevine Jugoslavije, je v kraju delovalo več društev, posebej na področju kulture in športa. V Prosvetni dom, zgrajen leta 1905, kjer je danes servis in prodajni salon avtomobilov, so se že pred prvo vojno vselili člani Južnega sokola, telovadci, ki so se vzgajali v disciplini telesa in duha. »Boj za krepko telo je tudi boj za močen narod,« je bilo njihovo geslo še iz avstrijskih časov. Iz vrst sokolov je izšel tudi olimpionik Leon Štukelj.

Kot protiutež izrazito liberalni usmeritvi sokolov, je 1910 leta nastal orlovski odsek Katoliškega izobraževalnega društva, ki je leto kasneje na križišču Poti v Dele in Škocjanske poti zgradilo svoj društveni dom, imenovan Ljudski dom. Po drugi vojni, ko so bila vsa dotedanja društva ukinjena, je nastalo Telesno vzgojno društvo Partizan Rakek, ki je sprva še domovalo v Prosvetnem domu, kmalu pa so se telovadci preselili v nekdanji Ljudski dom ob Poti v Dele, Kulturni dom pa je od tedaj, nekoliko povečan, vse do 70- let služil za različne prireditve in kino predstave.

Telovadci so imeli moško in žensko člansko vrsto, mladinski in pionirsko vrsto. Načelnik telovadcev je bil Metod Arko, ki je še pred vojno telovadil pri sokolu, potem pa kljub grozljivi epizodi v Dachau nadaljeval v TVD Partizanu, kjer je na mladi rod prenašal telovadno znanje, tudi sokolsko etiko. Vsako leto se je društvo predstavilo občinstvu na vedno dobro obiskanem nastopu v kulturnem domu ali poleti na prostem. Prikazali so vaje na bradlji, drogu, parterju, gredi in v preskoku. V najbolj dejavnih letih so nastopali tudi v drugih krajih, kot so Postojna, Cerknica, Stari trg, Nova vas, Grahovo, Planina pri Rakeku. Vsaka vrsta je imela svojega vodnika, ki jo je vadil dvakrat tedensko. Telovadno orodje in kroje je priskrbela republiška zveza. Društvo je bilo zelo aktivno do začetka 60 – tih let, ko se je telovadnica preselila k osnovni šoli, dotedanji rod telovadcev se je postaral, mladino pa so začele zanimati druge dejavnosti.

Na fotografiji neznanega fotografa, posneti 16. 9. 1956, je članska vrsta na igrišču za takratno telovadnico. Zgradbo so kasneje podrli in namesto nje je sedaj tam stanovanjska hiša. Tudi pritlično hišo ob Škocjanski poti za hrbtom strumnih (odmev sokolske drže) mož, je nadomestila večja.

160127507-001 Kot je uradniško natančno natipkal na hrbtni strani fotografije Franc Mazi st., so na njej od leve:
  • Metod Arko,
  • Franc Mazi ml.,
  • Franc Vengust.
160127507-002
  • Slavko Mesesnel,
  • Tone Arko,
  • Dušan Arko,
  • Marjan Korenčič.
160127507z Kot je že gospod Mazi zapisal, je slika res natančno opremljena z informacijami.

Zapisal: Franc Mazi ml.
 

Viri:

  • Vir: Gantar, I.: Rakek. Založba Mladika, d. o. o., Ljubljana, 2005

Kraj: Rakek
Datum: 16. september 1956
Avtor: neznan
Zbirka: Franc Mazi
Skenirano:27. 1. 2016
Oblika: fotografija


1960 Cerknica – Pokaži kaj znaš

$
0
0

160203556 V šolskem letu 1959/60 je bila v kulturnem domu v Cerknici oddaja Pokaži kaj znaš. Na oddaji so sodelovali tudi učenci sosednjih šol, ne samo cerkniške. Fotografija neznanega fotografa prikazuje nastop učenk tretjega razreda Osnovne šole Grahovo.

160203556-001 Od leve proti desni stojijo spredaj:
  • Danica Rožanc,
  • Slavka Intihar,
  • Sonja Rutar in
  • Hermina Lunka;

Zadaj:

  • Anica Jenc,
  • Milena Mišič,
  • Irena Janežič in
  • Vera Jenc.
160203556-002 V zakulisju so se drenjali tisti, ki so čakali na svoj nastop in so izza zaves opazovali nastopajoče.
160203556z Zanimivo okrašena hrbtna stran stare fotografije.

Vir:

  • Sonja Čuk

Kraj: Cerknica
Datum: 1960
Avtor: neznan
Zbirka: Emil Čik
Skenirano: 3. 2. 2016
Oblika: fotografija


Grahovo 1957/58 –Športni dan

$
0
0

160203557Fotografija prikazuje tri učence prvega razreda Osnovne šole Grahovo in njihovo učiteljico ob spomeniku na Lanišču. Fotografija neznanega avtorja je nastala leta 1957, ko so imeli šolarji športni dan.

V enem od komentarjev na prispevek 1959 Radlek – Odkritje spomenika na Lanišču, ki je bil objavljen 26. 11. 2015, je komentator vsekakor dobrohotno pripomnil, da se je pogovarjal z več domačini, od katerih je slišal, da je bil datum odkritja spomenika na dan borca leta 1959 in prosi, da se popravi leto 1956 na leto 1959.

Ker je ta fotografija nastala leta 1957, ko je spomenik že stal, bo potrebno popraviti letnico na prispevku, objavljenem 26. 11. 2015, nazaj na leto 1956, saj je skoraj nemogoče, da je bil spomenik zgrajen tri leta pred njegovim odkritjem.

160203557-001 Učenci prvega razreda od leve so:
  • Danica Rožanc,
  • Janko Logar in
  • Sonja Rutar.

Zadaj je njihova učiteljica ga. Zupan.

160203557z Na hrbtni strani je napis: Spomin na 1. razred.

Vir:

  • Sonja Čik

Kraj: Grahovo, Lanišča
Datum: 1957
Avtor: neznan
Zbirka: Emil Čik
Skenirano: 3. 2. 2016
Oblika: fotografija


1935 Cerknica – V delavnici

$
0
0

141218976Fotografija je nastala leta 1935 v Cerknici. Neznani fotograf je v svoj objektiv ujel vsakodnevni utrip v kovinarski delavnici, ki se je nahajala v Meletovi hiši nasproti kulturnega doma. Kot je videti na fotografiji je bila kar gneča, saj se v delavnici, poleg raznega orodja in strojev, nahaja kar osem oseb. Neznani fotograf se je v želji, da zajame na fotografijo čim večji del delavnice, malce nerodno postavil, zato mu je ponagajala močna dnevna svetloba, ki je svetila skozi okna. Ampak to ni preveč pokvarilo namena, le par obrazov je malce manj jasnih. Pa še nekaj je zanimivo na sliki. Vse osebe so pokrite v enak tip pokrivala. Gre za kape s šilti (ščitki), ki so jih moški nosili ob običajnih dnevih, ob nedeljah in praznikih pa so te kape praviloma zamenjali s klobuki.

Lastnik kovinarske delavnice je bil Anton Mele iz Cerknice. O njem in njegovem delu smo v Starihslikah že ogromno pisali in kaže, da bomo lahko še, saj je slik in podatkov o tem še veliko, za kar gre velika zahvala Zvonetu Meletu ter njegovi ženi Joži, ki skrbno hranita vse slike, dokumente in drugo, kar je v zvezi z Meletovo delavnico. Pri njih so večinoma izdelovali vse, kar je bilo povezano s kovinarstvom, niso pa jim bila tuja tudi dela na področju popravila raznih strojev in raznih vozil. V tej delavnici je bila med drugim izdelana tudi gasilska črpalka, ki so tu izdelali za gasilce iz Nove vasi in o kateri je bil že napisan prispevek.Kot sem že v uvodu omenil je bila v delavnici kar gneča, kar pa ni čudno, kaj so v njej izdelovali vse. Na sredini delavnice so deli vodne turbine in velike cevi. Turbina in vse kar sodi zraven je bila izdelana v tej delavnici in kot je videti je v zaključni fazi izdelave. Poleg tega se v delavnici nahajata tudi dve motorni kolesi, ki so jih skoraj zagotovo dobili v popravilo. Če so bila motorna kolesa takrat redka, so bili še bolj redki mehaniki, ki so jih znali popraviti, te pa so pri Meletovih imeli. Pri delu so uporabljali razne stroje in orodje, kakršne se večinoma uporablja še danes, le da so ti bolj sodobni in podprti z računalniško tehnologijo.

V levem kotu spodaj vidimo del naprave za krivljenje pločevine, ki so ji rekli “pigmašina” ali pa “abkant”. Na isti strani je stebelni vrtalni stroj ali “bormašina”, ki je deloval v kombinaciji električnega in nožnega pogona, nanj pa je pripeta še naprava za brušenje, ki so jo imenovali “šmirgel”. Nasproti nje se nahaja stružnica, ki je imela več nazivov, “drejbank”, “drejponk” ali “drejmašina”, z njo pa se je stružilo oziroma “drejalo”. V delavnici so uporabljali dve stružnici, eno malo, ki je na sliki in še eno večjo. Poleg tega so imeli v delavnici tudi kovaško ognjišče “feldšmitno” ali “ješo”, kompresor za zrak, mehanske škarje za pločevino, ter drugo orodje, ki so ga potrebovali pri delu. Za večino strojev so uporabljali imena, privzeta iz nemščine. Te nemške izposojenke se veliko uporabljajo še danes.

Glede imenovanja strojev ali raznih naprav moram omeniti tudi to, da se je naziv, ki se ga je uporabilo prvič, ostal za zmeraj. Na primer, samonakladalni prikolici za seno v naših krajih največkrat rečemo “mengelca”. To ime je dobila po prvih takih prikolicah, ki so se začele uporabljati pri nas, proizvajalec pa je bila nemška firma MENGELE. Tako je vsaka taka prikolica ostala “mengelca” vse do danes. Podobno je s šivalnimi stroji SINGER, vsak šivani stroj je bil “singerca” in še bi lahko naštevali.

141218976-001Mladenič na sliki ni prepoznan, po izrazu obraza pa je videti zadovoljen in predan svojemu delu. Lahko, da gre za vajenca, teh so imeli pri Meletovih kar nekaj, to sklepam po tem, ker je mlad in da so mu zaupali vrtanje, kar je za začetek eden izmed lažjih opravil.

Jermen, ki je gnal “šmirgel” je nameščen v osmico. Na tak način so zagotovili, da se je le ta vrtel v želeno smer, ki je bila v tem primeru nasprotna od smeri vrtenja pogona.

141218976-002Tudi ta oseba ni prepoznana.

Zadaj na delovni mizi ali “ponku”, se nahaja platišče bicikla, tudi popravila teh prevoznih sredstev so bila v tistih časih potrebna in iskana.

141218976-003Levo je Anton Mele iz Cerknice, lastnik delavnice.

Motor popravlja pa Tone Mihevc iz Cerknice, ki se je tudi učil in delal pri Meletovih. Motor, ki ga popravlja pa je 500 kubični BSA Wonderer iz leta 1927.

Na tem izseku vidimo, da je na stružnico pripet jermen. Večino strojev v delavnici je poganjal elektromotor znamke ŠKODA. Ta je preko jermena poganjal transmisijo, nameščeno na stropu, nanjo pa so bili z jermeni priključeni določeni stroji. Vsi jermeni so bili usnjeni.

Slovarček:

  • pigmašina, abkant: naprava za krivljenje pločevine
  • drejbank, drejponk, drejmašuina: stružnica
  • drejanje: struženje
  • ješa, feldšmidna: prenosna, poljska kovačija
  • ponk, bank: delovna mika

Viri:

  • Zvone in Joži Mele

Kraj: Cerknica
Datum: 1935
Avtor: neznan
Zbirka: Joži Mele
Skenirano: 18. 12. 2014
Oblika: fotografija



1935 Cerknica – Elektrarna

$
0
0

141218982 Slika je bila narejena v delavnici Antona Meleta, v Cerknici. Ne vemo, kdo je stal za fotoaparatom, vemo pa, kdo stoji pred njim. Na sliki sta brata, Franc Mele – Jagenški in Anton Mele, oba iz Cerknice. Franc Mele – Jagenški je živel v hiši poleg Jagenške žage, ki še danes stoji v neposredni bližini cerkniške avtobusne postaje. Anton Mele pa v nam bolj znani Meletovi hiši, ki še danes stoji ob Cesti 4. maja, nasproti Kulturnega doma v Cerknici. Danes med njunima hišama stoji avtobusna postaja, v času nastanka fotografije pa so bile na tem mestu Meletove garaže in delavnica, kjer so izdelovali avtobuse. Glede na opisano sta bila brata tudi soseda.

Slikala sta se poleg še nedokončane vodne turbine, ki jo je izdeloval Anton Mele. Namenjena je bila za pogon male elektrarne, ki so jo v nadaljevanju postavili v mali zidani hiški, pri Jagenški žagi ob potoku Cerkniščica. Omenjena elektrarna je služila samo za hišno razsvetljavo, za kaj več pa ni bila zadosti močna, oziroma je bila prešvoh. Pri tem sem se kar malo vprašal, kaj bi v tistem času še potrebovalo elektriko v hiši, v primerjavi z današnjim časom in vsemi električnimi aparati, brez katerih si življenja niti več ne zamišljamo. Nič takega nisem našel, morda še kakšen radio, potem se pa z električnimi porabniki kar konča. Pa niti ni tako pomembno, koliko je bila elektrarna močna, kot to, da je bila to ena izmed prvih elektrarn za domačo uporabo v Cerknici. Takrat je edina elektrarna (zadružna elektrarna) za javno uporabo delovala na Taboru, nasproti današnjega farovža. Tu je potrebno omeniti še, da so bili vsi sklopi (turbina, generator in vse, kar sodi zraven) za to elektrarno v celoti izdelani in sestavljeni v Meletovi delavnici.

Kot zanimivost bi opisal še, kako so izdelali koleno cevovoda turbine. Danes je tako koleno največkrat izdelano po principu vlivanja kovine, dobimo pa odlitek. Koleno na naši sliki pa je v celoti ročno delo in je izdelano iz debele jeklene pločevine. Da so lahko oblikovali okroglino, so pred tem iz pločevine izrezali posamezne kose pločevine. Tem kosom so rekli “ribice”, saj so imeli tako obliko, dokler jih niso skrivili v obroč. Podobno so kolena odtočnih žlebov delali tudi “špenglerji”, najprej so na pocinkano pločevino s šablono zarisali “ribice”, jih izrezali, skrivili v obroč in vse elemente s cinjenjem spojili. Pri izdelavi kolena cevovoda turbine pa je bila pločevina debela, zato je bil cel postopek dosti težji kot pri “špenglerjih”. Tu so posamezne kose kolena najprej izrezovali, potem kovali, jih zvarili s plamenskim varjenjem, vare zbrusili in na koncu naredili popolno koleno, kot ga vidimo na sliki.

Zvone mi je v zvezi z elektrarno povedal še en zanimiv izum Antona Meleta. Vodo za pogon turbine elektrarne so speljali iz potoka Cerkniščica, za kar so zgradili zajetje z betonskim jezom. Pretok vode skozi turbino pa so regulirali z zapornico. Splošno je bilo znano, da so vsi mlinarji in žagarji, katerim je stroje poganjala voda, z vodo šparali, zato so po koncu dela zapornice redno zapirali, da voda ni odtekala po nepotrebnem. Tako je bilo tudi s to turbino. Pred spanjem, ko so pogasili luči, so vodo vedno zapirali. Ker je bila Meletova hiša od elektrarne pri Jagenških kar oddaljena, se je Antonu porodila ideja, da bi to lahko naredil kar iz njegove hiše. Kar zamislite si, da moraš pred spanjem, v temi, še zapirati zapornico. To je izpeljal tako, da je na vogalu Meletove hiše in na vogalu Jagenškega kozolca namestil kovinska nosilca, preko katerih je na primerni višini napeljal žico in jo povezal z zapornico. Ko so pogasili luči, je samo stopil pred hišo, sprostil žico, ter tako zaprl zapornico in s tem zaustavil turbino, ki je gnala elektrarno. Po tem sodeč lahko zagotovo trdim, da je bila njihova elektrarna resda ena izmed prvih malih elektrarn pri nas, zagotovo pa je bila prva, ki so jo upravljali na daljavo.

141218982-001Ne levi strani stoji Franc Mele – Jagenški, na desni pa Anton Mele. Kljub resnosti sta vseeno videti, zadovoljna. Upravičeno, saj je vodna turbina za elektrarno skoraj dokončana.
141218982-002V soju svetlobe vidimo še ena osebo, vendar je ne moremo prepoznat. Zagotovo je eden izmed delavcev, ki so delali ali se učili pri Meletovih.

Slovarček:

  • švoh: slaboten
  • špengler: klepar, stavbni klepar

Viri:

  • Zvone in Joži Mele iz Cerknice

Kraj: Cerknica
Datum: 1935
Avtor: neznan
Zbirka: Joži Mele
Skenirano: 18. 12. 2014
Oblika: fotografija


1973 Rakek – Proslava v Kartonaži

$
0
0

151010080

Fotografija je bila posneta v proizvodni hali v Kartonažni tovarni na Rakeku. To je bilo v času socialističnega sistema v takratni državi Jugoslaviji, ko smo delavci dan pred državnim praznikom ustavili stroje dve uri pred koncem delovnega časa, pospravili proizvodnjo, se posedli po spakiranih kartonskih škatlah in počakali nastopajoče. Dan pred prazniki je veliko delavcev koristilo dopust, tako, da je tudi popoldanska izmena delala dopoldan in smo bili vsi skupaj na proslavi.

Najverjetneje je bilo to pred praznikom Dneva borca, ki smo ga praznovali četrtega julija. Na steni za nastopajočimi so obešene kar tri zastave: slovenska, jugoslovanska, ter zastava ZKJ. Nad zastavami je obešena slika Tita kot predsednika države in nad njo slika Tita kot predsednika ZKJ. Torej; spoštljivo, vzvišeno, veličastno, ni kaj. To je bil enostrankarski sistem. Zdaj v demokraciji se kaj takega ne dogaja.

Na vsaki proslavi nas je najprej pozdravil direktor tovarne, takrat je to bil tov. Kavčič Franc. Poročal je o doseženem in uspešnem poslovanju tovarne, ter obrazložil predvidene načrte delovne organizacije. Vedno je poudaril, da delamo zase in da delamo v svoji tovarni.

151010080-001Spredaj vidimo učence, harmonikarje glasbene šole Rakek. Takrat sta harmonikarje učili učiteljici Majda Burkeljc in ga. Renata Rebolj.

Kdo so mladi harmonikarji, mi ni uspelo ugotoviti. Upam, da jih bo kdo od bralcev prepoznal.

151010080-002Odrasli nastopajoči pa so zaposleni delavci Kartonažne tovarne. To je bila dobra ekipa bralcev in recitatorjev revolucionarnih in domovinskih pesmi.
  • Vojko Prijatelj
  •  Janez Doles
  •  Cveto Žorž
  •  Marija Košir
  •  Anita Albreht
  •  Drago Sernel
  •  Milena Brecelj

Prispevek je napisala: Ana Ivančič.

Kraj: Rakek, Kartonažna tovarna
Datum: 1973
Avtor: neznan
Zbirka: Ana Ivančič
Skenirano: 10. 10. 2015
Oblika: fotografija


Nova vas 1963/64 – Valeta

$
0
0

160109411 Pred kratkim sem se s pomočjo sosede Marinke posvetil zanimivi sliki tretjega razreda bloške osnovne šole iz leta 1959. Potem pa sva vzela v roke sliko njenega razreda na dan valete junija 1964. Kaj je v petih letih na Blokah zraslo iz bosonogih kratkohlačnikov in deklic s spetimi lasmi v skromnih oblekicah?

V petem razredu so se jim pridružili vrstniki iz podružnične šole na Šivčem (pri Sv. Trojici), kjer jih je poučevala tov. Mramorjeva in iz Krajiča (od Sv. Duha) kjer je učila tov. Anzeljceva.

Pretolkli so se skozi štiri višje razrede in končali osmi razred z naslednjim predmetnikom: slovenski jezik, srbski ali hrvatski jezik, nemški jezik, zgodovina, zemljepis, računstvo z geometrijo, spoznavanje prirode (biologija), fizika, kemija, likovni pouk (risanje), tehnični pouk (ročna dela), glasbeni pouk (petje), telesna vzgoja, gospodinjstvo.

Predmetnik se je leta 1958, ob prehodu na enotno osemletno osnovno šolo spreminjal. V nekaterih šolah so predmete še poimenovali po starem, kot je napisano v oklepajih, poučevala se je tudi družbeno ekonomska vzgoja ali družbeno moralna vzgoja. Nekateri učenci so imeli še stare knjižice spričeval, ko je še obstajala delitev na OŠ in nižjo gimnazijo. Ne nazadnje so začeli šolanje v FLRJ – LRS, končali pa v SFRJ – SRS.

Ob koncu osmega razreda so se na zadnji šolski dan zbrali pred fotografom z razredničarko, učiteljico slovenščine Ivico Škrabec. Vsi so bili svečano oblečeni, s šopki v gumbnicah in na prsih. Metlo in ključ so na ta dan predali – prodali moji generaciji, ki je bila naslednja za njimi in skupaj smo zaplesali. Kako je tekel cel protokol predaje ključa se natančno ne spomnim. Vem le, da smo sedmarji dolgo zbirali drobiž in z njim plačali ključ od osmega razreda. S tem naj bi osmarjem otežili štetje izkupička, a je bilo tudi to opravilo del veselega dne.

160109411-001
Za belimi potonkami so se na šolskem vrtu slikali:

čepita:

  • Stane Kraševec – Sleme,
  • Jože Intihar – Mramorovo pri Pajkovem.

stojijo:

  • Franc Knavs – Ravne,
  • Olga Hiti – Velike Bloke,
  • Verena Pavlič – Hudi Vrh,
  • Jože Zgonc – Topol,
  • Dragica Lužar-Studenec,
  • Jože Zalar – Gradiško,
  • Marija Lipovec – Nova vas.
160109411-002
Prva vrsta:
  • Marinka Marolt – Nova vas,
  • razredničarka Ivica Škrabec,
  • Nada Žnidaršič – Mramorovo pri Pajkovem,
  • Francka Hiti – Velike Bloke,
  • Marija Arko – Nova vas.

Druga vrsta:

  • Milan Pirc – Velike Bloke,
  • Jože Zakrajšek – Lepi Vrh,
  • Majda Pavčič – Runarsko,
  • Stanko Adamič – Lužarji,
  • Marinka Mulc – Velike Bloke,
  • Lado Anzeljc – Ravnik,
  • Rajko Lipovec – Nova vas.
160109411-003
Varuhi metle in ključa so bili:
  • Jože Širaj – Metulje,
  • Darko Mržek – Nova vas,
  • Jože Mazij – Velike Bloke,
  • Dušan Doles – Ravne.
160109411-004
Šopek deklet:
  • Ivanka Oražem – Topol,
  • Majda Hiti – Andrejčje,
  • Darinka Zakrajšek – Zavrh,
  • Marija Skvarča – Ravne.
Po končani osnovni šoli se je ta generacija Bločanov, tako kot tiste pred njo, brez pomoči testiranj, psihologov, sociologov, informativnih dni …, odpravila v uk, v ljubljanske internate in poklicne ali srednje strokovne šole do učiteljišča, mnogi pa direktno na delo v bližnje tovarne ali na kmetije. Že po nekaj letih so nekateri poizkusili srečo v tujini – Nemčiji, Švici, Kanadi itd. Kar nekaj deklet si je hitro ustvarilo družine.

Ob pogledu na to sliko nisem mogel mimo misli: Nihče od teh mladostnikov ni imel takrat doma televizije, avta, telefona, traktorja …, pa so kljub temu optimistično in veselo zrli v prihodnost.

Slovarček:

  • FLRJ -LRS – Federativna ljudska republika Jugoslavija-Ljudska republika Slovenija
  • SFRJ – SRS – Socialistična federativna republika Jugoslavija- Socialistična republika Slovenija

Viri:

  • Marinka Lazić, Velike Bloke

Kraj: Nova vas
Datum: junij 1964
Avtor: neznan
Zbirka: Marinka Lazić
Skenirano: 9. 1. 2016
Oblika: fotografija


Begunje 1936 – Cerkveni pevski zbor

$
0
0

100904020Cerkveni pevski zbor je slikan pred staro šolo, v ozadju vidimo pokopališki zid. V stari šoli, na desno od glavnega vhoda, sta stanovali babica Antonija Rode in njena hči Justi Rode. Na levi strani od vhoda so bili uradni prostori županstva. V prvi, večji sobi je uradoval občinski tajnik, iz tajništva je bil vhod v manjšo, županovo sobo. V tajnikovi sobi so bili sestanki občinskih odbornikov, v popoldanskem času pa so imeli tu vaje pevski zbori, prosvetni in cerkveni.

Cerkveni pevski zbor v Begunjah je bil odličen zbor. Vodil ga je po prvi svetovni vojni gospod Pregeljc, za njim pa je postala organistka in zborovodkinja gospodična Anica Drobnič, učiteljica v Begunjah. Cerkveni pevski zbor je bil številen mešani pevski zbor. Ob posebnih slovesnostih pa je nastopil samo moški del cerkvenega pevskega zbora. Nenavadno je bilo, da je drobna gospodična vodila mogočne moške glasove. Zbor je pel tudi na pogrebu Begunjca dr. Jožeta Debevca, duhovnika in prvega prevajalca Dantejeve Božanske komedije, v Ljubljani leta 1938. Leta 1944 je profesor na Učiteljišču v Ljubljani vprašal dijakinjo Jožico Košir – Markotovo Pepco iz Dobca, če v Begunjah še deluje imenitna zborovodkinja, ki je tako suvereno vodila moški zbor na pogrebu dr. Debevca. Tedaj je bila Drobničeva že mrtva.

Sestra Amata -Ana Hiti, Kovačeva iz Begunj, se rada spominja ubranega petja begunjskega zbora. Pove, da je dobila kot otrok kar kurjo polt, ko so se na koru oglasili lepi glasovi. Sestra Amata je tudi prepoznala večino pevcev

Slika je žal poškodovana. Očitno je šla nekomu pevovodkinja gdč. Drobničeva tako v nos, da jo je strgal s slike.

Od moških pevcev so bili ubiti med vojno ali po njej: Bonač, Turšič, Debevec, Vidmar, Korošec, Cimperman, Tomšič, Opeka, Meden, Rožanc; ubita je bila tudi Anica Drobnič.

100904020-001
  • Stojita zadaj: Anton Popek – Šuštarjov iz Bezuljaka, čevljar in mežnar, oče narodnega heroja Vandka, France Debevec – najstarejši od Krajnčih fantov iz Begunj, umrl v Argentini.
  • Tretja vrsta: Janez Bonač – Bonačov iz Begunj, France Turšič – Tomažičov, Jože Švigelj – Mivč iz Selščka.
  • Druga vrsta: Janez Vidmar – Vidmarjov iz Begunj, Viktor Kraševec – Krašovcov Viko iz Begunj, Ivan Korošec – Jožlinov, imeli so hišo nad Čopetovo v Begunjah.
  • Sedijo: Dana Otoničar – Čopča, Marija Rožanc – Klemenava Merica, Zofka Turšič – Tomažičeva, Justi Rode – kasneje učiteljica, Pepca Mrak iz Doline.
100904020-002
  • Stojijo zadaj: Franc Švigelj – Francetov ata iz Bezuljaka, župnik Matej Ježek, Jakob Kranjec – Mihovčkov iz Topola, begunjski župan, ki pa tedaj ni bil član pevskega zbora, Tone Debevec – Janezov ata iz Begunj, Anton Cimperman – Anžkov Tone, občinski tajnik iz Topola.
  • Tretja vrsta: Alojz Tomšič – Mihov iz Topola, Polde Opeka – Pavličkov iz Selščka, Tone Kranjec – Krajnč s Kožljeka, neprepoznan, Viktor Meden – Jankotov Vik.
  • Druga vrsta: Tone ali Janez Meden – Jurjov iz Selščka, gostilničarjev sin Slavc Sernel – Sernelov iz Begunj, neprepoznan, Tone Rožanc – Klemenov.
  • Sedijo: Angela Obreza, por. Košir iz Selščka, iztrgana pevovodja, učiteljica Anica Drobnič, Ivana Mivc por. Cimperman – Žagarčkava Ivana iz Begunj, Malka Vidmar por. Popek – Rubča iz Begunj, Angelca Vidmar – Matejncava iz Begunj, Urška Drobnič, sestra učiteljice, ki je služila v župnišču.

1 . Dana Otoničar – Čopča

2. Marija Rožanc – Klemenava Merica

3. Zofka Turšič – Tomažičeva – pela je alt

4. Justi Rode – Babcina Justi – kasneje je postala učiteljica

5. Pepca Mrak – Mrakava iz Doline

6. Angelca Obreza – Obrezava iz Selščka , por. Košir

7. manjka Anica Drobnič – organistka, zborovodkinja, učiteljica v Begunjah

8. Ivana Mivc – Mivča iz Begunj, por. Cimperman – Žagarčkava

9. Malka Vidmar- Vidmarjeva iz Begunj, por. Popek – Rubča

10. Angela Vidmar – Matejncava iz Begunj,

11. Urška Drobnič – služila je v župnišču – sestra Anice Drobnič,

12. Janez Vidmar – Vidmarjov iz Begunj

13. Viktor Kraševec – Krašovcov Viko, najmlajši brat Malke Tornič

14. Ivan Korošec – Jožlinov, (hiša nad Čopetovo) iz Begunj, čevljar, vedno dobre volje

15. Tone ali Janez Meden – Jurjov iz Selščka

16. Slavc Sernel – Sernelov iz Begunj

17. neznan

18. Tone Rožanc – Klemenov iz Begunj – krasen basist

19. Janez Bonač – Bonačov iz Begunj

20. France Turšič – Tomažičov iz Begunj

21. Pepe Švigelj – Mivč iz Selščka – basist

22. Alojz Tomšič – Mihov iz Topola – krasen bariton

23. Polde Opeka – Pavličkov iz Selščka

24. Tone Kranjec – Krajnč s Kožljeka, kasneje živel v Cerknici

25. neznan

26. Viktor Meden – Jankotov Vik iz Begunj

27. Anton Popek – Šuštarjov iz Bezuljaka, čevljar in mežnar, oče narodnega heroja Alojza Popka – Vandka

28. France Debevec – Zgornji Krajnč iz Begunj

29. France Švigelj – Francetov ata iz Bezuljaka, zelo dober tenorist

30. župnik Matej Ježek – umrl maja 1938

31. jakob Kranjec – Mihovčkov iz Topola, begunjski župan

32. Tone Debevec – Janezov ata iz Begunj

33. Anton Cimperman – Anžkov Tone iz Topola, občinski tajnik

Viri:

  • Sestra Amata – Ana Hiti, Kovačeva iz Begunj, sedaj Šentjakob ob Savi, februar 2016
  • Marija Hren, Bezuljak 34
  • Ana Nared, Begunje
  • Valentina Brezec, Bezuljak

&nbsp
Kraj: Begunje
Datum: 1937
Avtor: neznan
Zbirka: Anton Koščak
Skenirano: 5. 9. 2010
Oblika: kopija fotografije


1916 Lovčen – Kolona tovornjakov

$
0
0

150710846-002Fotografija je bila posneta med prvo svetovno vojno na Lovčenu, domnevno po tem, ko jo je zavzela avstro-ogrska vojska. Prikazuje kolono vojaških tovornjakov, ki se je ustavila na cesti v tem pogorju. Nekdanje kilometrske kolone vojaških vozov, ki so jih vlekle konjske vprege, so v avstro-ogrski armadi počasi zamenjevali s tovornjaki. Med vojno so zelo povečali njihovo proizvodnjo, saj so jih izdelali dva do tri tisoč na leto, med vso vojno okrog osem tisoč petsto [1]. Prav ničesar ne vem o vojakih, ki sedijo na tovornjakih. Domnevam, da gre za armado, v kateri je bil takrat tudi moj ded, sicer ne bi imel te slike v albumu. Premišljeval sem, kaj vse so do tedaj preživeli vojaki, preden so prišli na ta kraj, na del poti, kjer so se ustavili. Je bila osvojitev Lovčena res “nepričakovano junaško dejanje avstrijskih čet, ki so se s silovito drznostjo polastile te tako važne postojanke”, kakor so takrat poročali v številnih časopisih?

Na sliki je pet kamionov. Videti je, da gre le za kratek postanek, vsi vojaki so ostali na svojih prostorih, razen treh, ki so si dali opravka pri motorjih. Kabine za voznika in sovoznika so preproste, brez vetrobranskega stekla, pokrite le s platneno streho, ki je nudila ob slabem vremenu le najnujnejše zavetje. Kolesa kamionov nimajo pnevmatik z zračnicami. Iz slike sklepam, da so bila platišča še lesena, na njih pa najverjetneje železni obroči, morda celo z zaščito proti zdrsu [1] – (stran 31). Kako je potekala obnova precej podobnega, še nekoliko starejšega tovornjaka, si lahko preberemo na spletu. Firma Saurer – Werke AG je bila podružnica švicarske matične tovarne v avstro-ogrski monarhiji in ena izmed dobaviteljic c. kr. armade. Iz fotografije ni mogoče razbrati, kdo je proizvajalec teh vozil. Z današnjega vidika taki tovornjaki prav gotovo niso nudili udobne vožnje, vendar so predstavljali napredek v primerjavi z vprežnimi vozovi in konjskimi vpregami. Njihovi pogonski motorji so bili bencinski, saj so se pojavili prvi tovornjaki z dizelskim motorjem šele leta 1924 [2]. Spredaj na kabinah sta vidni na vsakem vozilu po dve svetilki (verjetno petrolejski, kakršne so bile na kočijah), na sredi med njima je svetilo, podobno žarometu – najbrž gre še za acetilensko luč. Take luči so uporabljali na začetku dvajsetega stoletja [3].

Vrnimo se k uvodnemu vprašanju o avstrijski “junaški osvojitvi” Lovčena. Razumljivo je, da so jo povsod v monarhiji poveličevali. Poskušajmo pogledati na zadevo od blizu: kdo so bili vojaki, ki so priborili to zmago; kdo in kakšni so bili njihovi nasprotniki; kaj se je dejansko dogajalo? Na strani centralnih sil so se borili tudi Slovenci, Hrvati, Bošnjaki, Čehi in drugi. Narodnostna sestava avstro-ogrske vojske je bila zelo pisana. Posamezni narodi so nasprotovali monarhiji in niso želeli umirati zanjo [4]. Januarja 1916 so nemško – avstrijske divizije napadle Črno goro. Njena vlada je kapitulirala, vendar je večina črnogorskih enot odklonila ukaz o kapitulaciji in se hrabro bojevala pri Podgorici še nadaljnja dva tedna proti premočnemu nasprotniku [5]. Avstrijska stran je Lovčen naprej napadla z artilerijo, nato pa je udarila bosanska pehota. Zavzetje vrha Lovčena je zahtevalo več ur krvavega dela [6].

Večkrat je šlo za bratomorno vojno, saj so si stali nasproti tudi pripadniki istih narodov. Vsaka vojna je nesmiselna, nepredvidljiva in strašna. V vrstah srbske vojske so se bojevali tudi slovenski prostovoljci, t. i. slovenski Dobrovoljci [7]. Dragocena so pričevanja udeležencev, nobenega slovenskega nisem našel, tudi z dedom se nisva nikdar pogovarjala o tem. Pač pa sem naletel na pričevanje češkega prostovoljca v zvezi z bitko za Lovčen. František Kryštof se je boril na črnogorski strani. Povzemam zaznamek njegovega pričevanja, ki pokaže še drugo plat te bitke [8].

(…) Lačni srbski vojaki, ki so šli preko črnogorskega ozemlja, so izropali vse, kar se je dalo pojesti. Tako kot vedno, in kot tudi sedaj, so jih zavezniki zopet pustili na cedilu (…) Bombardiranje Drača, napadi na lovčensko enoto, napredovanje Bolgarov – ti dogodki povzročajo paniko (…) 21. decembra 1915: črnogorska vojska je pet dni brez kruha. Ljudstvo je povsem sestradano …

(…) Na začetku januarja 1916 so avstro-ogrski vojaški oddelki, okrepljeni s svežimi enotami, poskušali s pogostimi in močnimi napadi prebiti črnogorsko obrambo. 7. januarja se je začel splošen napad sovražnikovih sil. Glede na silovitost topniškega obstreljevanja je bilo očitno, da je avstrijski glavni cilj Lovčen. Ognjeno treskanje tisočerih granat, ki so eksplodirale v skalnatih pobočjih, drobile balvane v neznosne odlomke skal in razmetavale ta kamniti drobir daleč na vse strani, je ogrožalo življenje vsakogar, ki si je upal zapustiti kritje.

Črnogorsko topništvo je odgovarjalo na vsakih sto izstrelkov z enim strelom, ker so bile baterije, ki so imele komaj 20 do 30 strelov za vsako cev. Pehota, ki že štirinajst dni ni dobila kruha, v tem peklu (…) ni mogla odbiti svežega napadalca, ki mu je na stotine topov utiralo pot na Lovčen.

(Vir: Kryštof, F. Lovčen, Hradec Králové, Fr. Šupka, 1927)

Po črnogorskih virih se je junaško borila predvsem črnogorska vojska, ki se je hrabro upirala neprimerno močnejšemu sovražniku. Črnogorski viri najbolje osvetljujejo takratne dogodke in tudi bitko za Lovčen. Tako je bilo v Črni gori pred sto leti.

Leta 2008 je nastalo na Dunaju diplomsko delo, ki podrobno razlaga avstro-ogrsko ofenzivo in bitko za Lovčen. Kogar tema zanima, in zna nemško, z branjem ne bo imel težav. Težišče tega raziskovalnega dela je predstavitev prodora, ki so ga izvedle enote c. kr. XIX. korpusa pod vodstvom feldmaršalporočnika Trollmanna, kar je končno pripeljalo do osvojitve Lovčena in iz tega izhajajočih nadaljnjih posledic do končne kapitulacije Črne gore.

150710846Voznik prvega avtomobila je priskočil na pomoč vozniku za seboj. Ugotavlja, kaj je narobe z motorjem. Morda je “zakuhal”, nekaj se je očitno zgodilo, da so morali obstati.

Nekateri vojaki na kamionih se dolgočasijo, spet drugi pozirajo neznanemu fotografu. Ob cesti je veliko kamenja in tudi nekaj večjih skal.

150710846-001Tudi zadnja dva tovornjaka imata težave. Pokrov motorja na predzadnjem vozilu je dvignjen, vojak si je dal opravka z motorjem. Morda je potrebno kaj doliti, če ne drugega vsaj vodo v hladilnik, potem ko se je vse skupaj dovolj ohladilo. Tudi vojak pred povsem zadnjim tovornjakom nekaj ugotavlja, lahko pa da je izstopil ven samo kar tako, da se malo razgleda. Zdi se, da je voznik kamiona, pred katerim ne stoji nihče, nekoliko zadremal in izkoristil postanek za počitek. Ob robu ceste je na tleh poleg predzadnjega vozila vojaška kapa. Vsaj tako je videti. Prav verjetno je, da so “zakuhala” vsa vozila, saj cesta na Lovčen še danes ni od muh. Serpentine na Lovčen obvladajo le izkušeni vozniki, tudi taki, ki tja danes vozijo turiste. Cesta na Lovčen pa je danes asfaltirana, na motociklu srečanje z avtomobili na ozki cesti ni težavno.

Slovarček:
  • c. kr.: cesarsko kraljevega

Viri:

Kraj: Lovčen
Datum: med leti 1916 in 1918
Avtor: neznan
Zbirka: Janez Lavrenčič
Skenirano: 10. 7. 2015
Oblika: fotografija


Viewing all 1726 articles
Browse latest View live