Lojze Škrabec – Malizijev Lojz je bil dolga leta zaradi svojega dela v bloški zadrugi kar nekakšen vaški simbol. Leta 1921 rojeni Lojz je bil najmlajši od osmih otrok pri Malizjevih v Velikih Blokah. Ob njegovi sliki, ki je nastala malo pred drugo svetovno vojno in kaže ponosnega fanta s kolesom, sem pomislil, kako hitro smo ljudje presedlali na kolesa – najprej na dva in nato na štiri, da danes skoraj ne znamo več hoditi peš ali bog ne daj zajezditi konja.
Kolesa so bila takrat dragocenost in predmet kar pogostih tatvin. Mojemu očetu je bilo ukradeno novo kolo, ki si ga je kupil kmalu po odprtju svoje krojaške delavnice leta 1934, stalo je 1500 din in ga niso nikoli našli. Zato smo imeli kolesa doma vedno spravljena v veži, pri drugih hišah pa celo v kmečki hiši, da je bilo stalno na očeh.
Učenje vožnje s kolesom je bil poseben problem. Danes se tega naučijo že majhni otroci, takoj ko shodijo, saj so na voljo priročni t. im. poganjavčki s katerimi se hitro navadijo lovljenja ravnotežja. Ko sem to reč prvič videl, se nisem takoj spomnil, kako se temu kolescu reče, pa sem mamici pohvalil nadobudnega kolesarja: “Vašemu fantičku gre pa prav lepo s tem porivalčkom!” Me je kar ekspres popravila: “Poganjavčkooom!!” Od takrat sem si zapomnil.
V mojih otroških letih smo se vožnje učili na normalnih moških kolesih. Za sedenje na zicu smo bili premajhni, pri vožnji nad štango pa so bili udarci obnjo lahko zelo boleči. Jaz sem bil bolj majhne sorte in sem se moral zato najprej naučiti vožnje pod štango, kar je bilo še posebej zahtevno. A vendar sem nekako zmogel. Matevžev stric Jože mi je zato enkrat dal svoje staro kolo in me poslal nekaj na hitro iskat v trgovino, ki je bila takrat pri Malizjevem Lojzu. Bil sem bos, kolo pa brez opore na pedalu, le špičasta os je gledala iz njega. V Janezonovem klancu mi je noga pod štango spodletele iz tiste špice in grdo sem padel na pošodrano cesto. Z razbitim nosom, koleni in palci na nogah sem se obrnil nazaj in stricu kar iz veže zakričal: ” Nimajo!” in tekel domov lizat rane.
Mnogi, posebej starejši možje, ki so še služili cesarja, se novotarije nikoli niso naučili voziti. Velikokrat so bili zato predmet zbijanja šal. V Lipetovo gostilno je prišel gost in kot ponavadi vprašal:” Kaj je kaj novega?” Tonovč se je hitro znašel:” Kaj ne veš? Ujcov Janez in Srnelov Anton sta se zaletela s kolesi na mostu! Janez je podil proti Radleku, Anton pa je od Lipeta drvel proti domu. Zdaj pa doma ležita razbita, feltne pa vse zvite v skednju.” Gost je novico kupil za suho zlato, saj ni vedel, da se moj stric Janez in njegov bratranec Anton nikoli nista navadila voziti s kolesom in sta vse, kar je bilo potrebno, opravila peš.


Slovarček:
- zic: sedež
- štanga: zgornja prečka okvirja kolesa
- ketna: veriga
- prgomin: torbica za orodje
- flike: krpe
- gumlezenga: lepilo
- šmirgel: smirkov papir
- klipsne: ščipalke
- montel: plašč
- pumpa: tlačilka
- skipala: prevrnila
- pošodrano: posuto z gramozom
Viri:
- Lojze Škrabec ml., Velike Bloke
Kraj: Velike Bloke
Datum: 1940
Avtor: neznan
Zbirka: Milena Škrabec
Skenirano: 9. 1. 2016
Oblika: fotografija
