Šolarji so vsi v nedeljskih oblekah, počesani in umiti, mogoče tudi sveže ostriženi. Kar slišim jih, kako se pomenkujejo že kakšen dan prej: “Kaj boš oblekla za slikanje?” “Reza mi bo posodila lajbelč, pa od Marjete obleko bom dobila, njej je premajhna! Kaj boš pa ti?” ” Ne vem še. Če mi je še prav, bom kar obleko od obhajila …!” Mame pa: “Kaj si delal od maše domov, da se blato drži ta boljših hlač prav do kolen?!”…
V knjigi Janeza Kebeta Loška dolina z Babnim Poljem je na strani 384 prav ta fotografija in ob njej imena vseh, ki so na sliki, zato prepisujem imena, opombe v oklepajih pa so moje:
Od leve sedijo:
- Jože Škrbec – Urhov,
- Micka Sterle – Knausova,
- Ivan Gerbec – Novakov,
- Edvard Škerbec – Urhov,
- Lojze Levec – Urhov,
Zadaj stojijo:
- Malka Ravšelj – Matičnova (z Zgornjih Poljan),
- Mima Truden – Mežnarjeva (tudi z Zg. Poljan),
- Marija Okoliševa (moja teta),
- Lojze Gerbec – Novakov,
- Franc Škrbec – Urhov,
- Lojze Okoliš (moj stric),
- Ivana Ravšelj Matičnova (Zg. Poljane),
- Stanko Gerbec – Novakov (pozneje čevljar in – mladoletni? – borec 14. divizije),
- Zofija Okoliševa (moja mama),
- Ana Ravšelj – Matičnova (Zg. Poljane) in
- Otilija Zemljak, učiteljica.
Ne samo lepa in kvalitetna slika, tudi zelo zgovorna.
Ker obožujem statistiko, sem malo preštevala: z Dolenjih Poljan je na sliki enajst otrok iz petih družin (Dvoji Urhovi, Knausovi, Novakovi in Okoliševi) in štirje otroci iz Zgornjih Poljan iz dveh družin, Matičnove in Mežnarjeve. Osem fantkov in sedem deklic ter učiteljica. Štima? Štima! Kako uravnovešeno. Pa še imena: tri Marije, Micke ali Mime, trije Lojzeti, en Ivan in ena Ivana, vse drugo pa po eden: Jože, Edvard, Malka, Franc, Stanko, Zofija, Ana in Otilija …
Naj mi bo odpuščeno, kajti nekoč, ko sem bila še mlada in neumna, mi je pripoved o šoli na Poljanah dala motiv za tale literarni poskus, ki pa s sliko nima prav nič opraviti in je le plod domišljije:
Šola je bila v največji sobi največje hiše v vasi, ki je štela le devet številk, a je bilo v njej skupaj z naraščajem sosednjega zaselka dovolj otrok za štirirazrednico. Učitelj ali učiteljica – hitro so se menjavali – sta v njej že leta učila otroke branja, pisanja, računanja, umnega gospodarjenja, ročnih del, petja in celo telovadbe. Verouk je prihajal poučevat katehet iz doline enkrat na teden.
No, in so nekoč spet imeli telovadbo. Kar v razredu, se razume, pod sliko kralja Aleksandra. Učiteljica, takrat še gospodična, oblečena v svojo lepo obleko z belim ovratničkom, je ukazala otrokom, naj stopijo izza starih oškrbljenih klopi in se enakomerno razporedijo med in za njimi. Stali so tako tam, večinoma bosi, v prevelikih ali premajhnih oblekah, skuštrani, smrkavi, s črnim za nohti ali repo v ušesih in tudi sicer ne preveč čisti in se živahno ozirali ali imajo dovolj prostora za tisto, kar bo sledilo, kajti telovadbo so imeli radi. Bilo je nekaj gosposkega v tem, da si na povelje mahal z rokami, se priklanjal in spet vzravnaval ali počepal in vstajal, tako – vsi naenkrat, kakor da imajo eno dušo in eno pamet.
»Odročenje!« je poveljevala učiteljica, tudi sama odročila in z njo ves razred, vsa šola pravzaprav, zakaj otroci so bili stari od sedem pa tja do deset, enajst let. Nato je rekla: »Priročenje!« In so priročili. »En in dva, dva in dva, tri in dva …« so mahali po zraku. Ko so prišli do deset, se je povelje spremenilo: »Predklon, zaklon!« Pa spet do deset. Nato počepi: »Počepni, vstani!«
Učiteljica je še zmeraj telovadila z njimi. Ko so prišli do tretjega »vstani!« so izpod učiteljičine svilene obleke pokukale bele hlačke s čipko na hlačnicah in spolzele k njenim čevljem. Otroci so ostrmeli, a so hitro uganili, kaj se je zgodilo: trak v hlačkah, gumbek ali morda elastika je se je strgala! Začeli so se ozirati, da bi namignili tudi sošolcem, če morda še niso opazili, se spogledovati in nasmihati, a učiteljice prisebnost ni zapustila. Ukazala je: »Na levo krog!« in morali so se obrniti proti zadnji steni. Učiteljica je hlačke jadrno brcnila pod kateder in ukazala: »Pospravite torbe in domov! Za danes je konec pouka!« Otrokom ni bilo treba dvakrat reči. Pa še domačo nalogo jim je pozabila dati.
Najbrž pa si učiteljica ni mislila, da njeni učenci tega dogodka ne bodo pozabili tako zlepa. Še desetletja po tistem so vaška dekleta, ko so si šivale spodnjice, govorile: »Le dobro prišijmo trakove« – ali elastiko ali kar so pač imele – »da se nam ne bo zgodilo kakor učiteljici!« In če kdo še ni slišal, kaj je to bilo, mu je že kdo med privoščljivim hahljanjem nemudoma razložil vso stvar.
Kajti tistega dne se je po vasi novica bliskoma razširila in začelo se je posmihanje, opravljanje, sramota, namigovanje, malodane škandal … Vsak si je skušal po svojih močeh predstavljati, eni bolj, drugi manj nazorno, kakšne so bile tiste spodnjice in predvsem kakšno je bilo tisto, kar so tako sramotno izdale in razgalile. Niso si prizanašali, vseh opolzkosti so se spomnili, le preveč na glas govoriti si o njih niso dovolili, toliko spodobnosti so že še imeli. Med smehom so ugibali, kakšne barve so bile hlačke na kakšnem mestu in kakšen vonj so imele, kaj se jih je držalo in koliko. V parih so šepetali in vedno znova bruhnili v pritajen smeh: moški posebej ob žganju, ko so bili sami, ženske za krajši čas pri delu na polju, odraščajoči fantalini za plotovi ob prvih cigaretah, starke na poti k maši.
Saj ne da je kdo zares kvantal. No, mogoče malo, kakšni nekoliko okajeni možje, tako, sami med sabo, ko jim je vino podžgalo poželenje, drugi pa ne. Le namigovali so, se posmihali, vedno znova omenjali, primerjali in pripominjali.
Učiteljica se je nekaj časa po tistem držala bolj sama zase v svojem stanovanju, šla je le v razred in v nedeljo v farno cerkev k maši. Videlo se je, da ji je mučno srečevati vaščane. Pa ji ni nihče nič rekel, kje neki – navsezadnje le ni bila ena od njih in kaj naj bi tudi ji? Največ kar je lahko opazila, so bila bežna spogledovanja, ko je šla mimo, rahel sunek s komolcem ali pa pogled, ki je kar visel na njenem krilu, kakor da pričakuje, da se bo zdaj-zdaj spet nekaj pokazalo izpod njega.
Dogodivščina z učiteljičinimi hlačkami je še dolgo vsake toliko razburjala duhove, se raznesla po vsej fari in se ohranila vse do naslednjih rodov. Učiteljica se je kmalu po tistem odselila – pozneje so pravili, da je pravzaprav – kaj pa drugega! – pobegnila z nekim fantetom, ki ga je bila zapeljala … dočakala starost, nemara tudi že davno umrla, zgodba o tisti nerodnosti pa je živela naprej, stokrat povedana, spreobrnjena, pretirana. Pripovedovali so jo enkrat s posmehom, drugič s pomilovanjem, tretjič z grozeče privzdignjenim prstom – za primer, nauk ali poziv k skrajno previdnemu ravnanju s tako občutljivo zadevo, kot so ženske hlačke in tisto, kar je v njih – ali pa kar tako za zabavo. Učiteljica je umrla, učenci osiveli, zgodba pa še vsa sveža roma od ust do ust kot desetnica.




Slovarček:
- ješterlah: tlak
- šiere: naramnice
- štìma: se ujema; (štíma – glas)
- * SSKJ pravi, da ima beseda kvedrovec dva pomena: žebelj za čevlje in z njimi okovan čevelj
Viri:
- Zofija Mulec, Markovec, ustno, 1974
- Marija Miklič, 2016, Cerknica, ustno
- Janez Kebe: Loška dolina z Babnim Poljem, zal. Družina, Lj., 1996
Kraj: Dolenje Poljane
Datum: 2. junij 1935
Avtor: ni znan
Zbirka: Živa Melio
Skenirano: 24. 4. 2017
Oblika: fotografija