V Matičičevi družini, po domače Žlincovi, se je 13. decembra 1897 rodila Frančiška. Ime je dobila po zavetniku Frančišku Saleškem.
Trgovskega poslovanja se je izučila pri Ivanki Mekinda v Topolu pri Begunjah. Leta 1909 se je poročila z Andrejem Beričičem, ki je imel trgovino na Rakeku. Rodile so se jima tri hčere in sin. Moža so poklicali v vojsko in ga poslali v Galicijo. Tam je 8. septembra 1914 umrl, kmalu za njim pa tudi še ne leto dni star sin. Izgubi sta jo zelo prizadeli in do smrti je nosila črnino.
Konec 14. stoletja so se zelo razširili odpustki, zato so se romarske podobice in drugi spominki združili s spominom na prejete odpustke. Kasneje so nanje tiskali molitvice, ki jih je bilo potrebno zmoliti za dosego odpustka. Veljale so za nekakšne »svetinjice« zato so jih romarji prinašali v dar prijateljem in znancem. Sredi 18. stoletja se je med meščanstvom začela sveta podobica udomačevati kot spomin prijateljstva. Sveta je postala šele, ko je dobila primeren napis. Pojavile so se različne spominske podobice: za krst, birmo, god, novo mašo, poroko, zaroko, smrt in še mnoge druge priložnosti.

Slovarček:
- alias: z drugim imenom
- Tantadruj: vaški posebnež iz novele Cirila Kosmača z enakim naslovom
Viri:
- Slovenec: političen list za slovenski narod (06.07.1935), letnik 58, številka 152a. URN:NBN:SI:DOC-G1PZ607C from http://www.dlib.si
- Mal, Josip (1934). Božjepotni spomini in “odpustki”. Etnolog (Ljubljana), knj. 7, str. 186-192. URN:NBN:SI:DOC-LDBBZVSG from http://www.dlib.si
Kraj: Rakek
Datum: 1935
Avtor: neznan
Zbirka: Ivanka Gantar
Skenirano: 9. 3. 2020
Oblika: tiskovina