Quantcast
Channel: Avtor neznan – Stare slike
Viewing all 1721 articles
Browse latest View live

1963 Pudob – Plavalni bazen

$
0
0

160608216V Pudobu pri nekdanjem hotelu Jelen, kjer je takrat v pritličju že delovala orodjarna Kovinoplastike, del pa je bil spremenjen v stanovanja, je bil okoli leta 1962 zgrajen plavalni bazen, prvi daleč naokoli.

Tukaj je neznani fotograf “pritisnil” Franceta Ravšlja iz Viševka in Vinka Sterleta iz Vrhnike, ki sta se srečala ob bazenu. Za njima je videti bazen s skupino kopalcev in v ozadju Markov hrib in Kneški vrh.

V tistih letih je v Loški dolini delovalo zelo ambiciozno turistično društvo, ki mu je – če se prav spomnim – predsedoval Jože Stanič. Možje so dobro ocenili turistične potenciale Loške doline in zastavili visoke cilje, med drugim tudi kopališče, katerega rezultat je bil betonski bazen na sliki. Zgrajen je bil, se mi je zdelo, v veliki meri “udarniško”, kar pomeni s prostovoljci a sem ob poizvedovanju dobila podatek, da ga je gradila občina, tako da zdaj ne vem, pri čem smo.

Do bazena je s ceste čez en krak Obrha vodil mostič, ob njem pa je bilo nekaj prostora za poležavanje na soncu. Zdi se mi, da je nekaj časa stala tam tudi lesena uta za preoblačenje, drugih naprav in opreme pa bazen ni imel. Polnila ga je voda iz Obrha, ki je na eni strani pritekala vanj, na drugi pa odtekala.Nekaj let je bil bazen v Pudobu za Loško dolino pojem za svetovljansko kopanje in v njem se je posebno ob nedeljah – sobote so bile takrat še delovne – gnetla mladina iz vse doline in še od kod, ki je tja pripešačila ali prikolesarila, le tu in tam je kateri pribrenčal z mopedom.

V nekaj letih pa se je pudobski bazen izkazal za precej ponesrečen projekt: že ga je oškrbila zima, beton se je krušil, visoke vode so ga poplavile in  prinašale vanj nesnago, vzdrževanja ni bilo in kmalu so se v njem zaredile žabe. Tudi sanitarni možje so bili menda že prej dvignili strogi prst in turističnemu društvu – ali kdor je že bil odgovoren zanj –  je pošla sapa … mi pa smo žalovali za bazenom. Kdaj pa kdaj smo se še namočili v Olariji malo više v strugi Obrha, a smo tudi to sčasoma opustili.

160608216-001Navpična črna črta v ozadju za skupino kopalcev je marouški dimnik, iz katerega se je belo kadilo, ko je hajcar kuril odpilke in pilanco, da je v mašinhauzu lahko sopla lokomobila in poganjala gater in vso drugo mašinerijo na Marofu, ki je bil tedaj že dolgo obrat Bresta … Nekoč sem videla človeka, ki je po železnih žičnatih oprijemih na tistem dimniku lezel navzgor in nekaj brkljal po njem – kar slabo mi je bilo ob pogledu nanj. Posebno imeniten vtis je naredila tudi mrežasta kapa vrh dimnika, za katero smo zaman ugibali, čemu služi – kot da bi precejala dim.

Na tem izseku slike se poleg bazena z glavo plavalca in skupine kopalcev vidijo tudi vrhovi marouških streh, v ozadju pa hribček, ki smo mu rekli Starotrška gmajna, kjer so se med grmovjem in nizkimi drevesi skrivale s kamenjem 0grajene uogradce kot povsod na obrobju Loške doline. Le zelo redke so bile še obdelane, večino so le kosili, mnoge pa so se že zaraščale, saj je razvijajoča se industrija v dolini ponujala lažji kruh. Danes je mogoče videti le tu in tam še kakšno pokošeno ogrado, na primer na pobočju Ulake, večino pa je prerasel gozd.

160608216-002Najbrž je bil vroč dan in fantoma se je prilegla osvežitev.
160608216zNe vemo, kdo je posnel sliko, le ugibamo, da je bil mogoče Jože Berglez. Dragocen pa je zapis letnice in kraja. Gotovo se bazena in z njim povezanih zgodb spominja še veliko tedanjih kopalcev in tistih, ki so ga gradili.

Slovarček:

  • mašinhaus: strojnica
  • pilanca: žaganje
  • odpilki: leseni odrezki
  • marouški: pripadajoč Marofu
  • hajcar: kurjač
  • gater: strojna žaga
  • uogradce: ogradice

Viri:

  • Vinko Sterle, Stari trg, junij 2016, ustno

Kraj: Pudob
Datum: 1963
Avtor: ni znan
Zbirka: Vinko Sterle
Skenirano: 8. 6. 2016
Oblika: fotografija



1967 Rakek – Moški zbor

$
0
0

160603190Kako že pravijo – dva Slovenca – pevski zbor. Ali morajo biti trije? Slovenci smo bili od nekdaj pivci in pevci. Tile na sliki bohved kakšni pivci niso bili, peli so pa lepo. Žal sta od vseh živa le še dva.

160603190-001
  • Pepe Krištofov,
  • Stojan Uglov,
  • Pirc,
  • Jože Bobmbač – Malgov,
  • Slabe. (Bil je mežnar in zelo prijazen možak, kot tudi njegova žena. Ko smo hodili še k verouku, smo šli po učni uri še k njemu po oblate, ki so ostale od hostij. Vedno smo jih dobili.)
160603190-002
  • Franjo Vengust,
  • Marja Mikuž – Jožefov (Po smrti edinega sina ni nikoli več pel.),
  • Edo Prešeren,
  • Janez Steržaj.

Viri:

  • Darč Vengust

Kraj: Rakek
Datum: 1967
Avtor: neznan
Zbirka: Božidar Vengust Darč
Skenirano: 3. 6. 2016
Oblika: fotografija


1959 Beograd – Telovadci iz Loške doline na Avali

$
0
0

160608211V Beogradu pri znanem spomeniku, imenovanem Grob neznanega junaka na Avali, so se na dan mladosti, 25. maja 1959 slikali fantje iz Loške doline, člani TVD Partizan, ki so se udeležili zleta Telovadnih društev Partizana Jugoslavije. Predstavljajo le del ekipe, ki je tedaj zastopala naše kraje v Beogradu, saj je bilo vseh najmanj dvajset, kdo jih je fotografiral pa ni znano.

Vinko Sterle se spominja, kako velika in pomembna nagrada telovadcem za njihov trud so bila v tistem času potovanja na tekme in nastope v druge kraje. Odpotovati v Beograd ali že samo v Ljubljano ni bilo tako preprosto, zato je bil velik dogodek, če je bilo društvo povabljeno na kak nastop.
160608211-002Na levi stoji Vinko Sterle, Knausov iz Vrhnike, ki je bil vodja ekipe, v sredini je Franc Plos, Baštkov iz Starega trga, na desni pa Jakob Palčič, Mežnarjev iz Vrhnike.
160608211-001Spredaj je počepnil Tone Šepec iz Starega trga, ki je bolj znan kot igralec in režiser v Amaterskem gledališču Stari trg.
160608211zVinko Sterle se spominja vaditeljev TVD Partizan Stari trg in starejših telovadcev:

Prvi vaditelj je bil Bojan Minatti, ki je začel že leta 1947 ali še prej. Bil je trgovec, imel pa je brata dvojčka, ki je bil ubit v partizanih. Ta brat je bil zajet in streljan skupaj z Bravcevim iz Loža, ki pa je skoraj čudežno preživel.

Včasih je od starejših v telovadnico TVD Partizan Stari trg prihajal Jože Avsec iz Starega trga, Kropin po domače, ki je bil dolga leta tudi član Moškega pevskega zbora DPD Svoboda Loška dolina. Občasni telovadec je bil tudi Miloš Benčina iz Starega trga in še nekateri nekdanji Sokoli. Iz vrst nekdanjih Orlov se je TVD Partizanu kdaj pa kdaj pridružil Tone Šepec st., sosed Toneta Šepca na tej sliki. Pozneje je kot vaditelj deloval tudi Slavko Berglez, ki je hkrati poučeval telesno vzgojo v osnovni šoli. Vinko Sterle je vadil s pionirji, najmlajšimi telovadci. Za naziv vaditelja so morali kandidati opraviti predelavo vaj na Taboru v Ljubljani ter jih nato prenesti v svoje društvo.

Člani TVD Partizan Loška dolina so večkrat nastopali izven domačega kraja: na Blokah, leta 1955 v Cerknici, udeležili so se skupnih vaj Partizana v Kopru, ko je nastopu prisostvoval tudi neki tuj državnik, imeli so skupni nastop v Ljubljani, višek pa je bil nastop na stadionu Crvena zvezda v Beogradu 1. maja 1959.

Telovadci na orodju so bili na nastopih oblečeni v bele kroje z dolgimi hlačami, ženske pa v modra krila ali črne kratke hlače in bele bluze. Za skupinske vaje so bila oblačila različna, skladno z vsebino vaje oziroma nastopa, čimbolj enotna, a precej preprosta.

Viri:

  • Vinko Sterle, Stari trg, junij 2016
  • Tone šepec, Stari trg, avgust 2016

Kraj: Beograd, Avala
Datum: 25. 5. 1959
Avtor: ni znan
Zbirka: Vinko Sterle
Skenirano: 8. 6. 2016
Oblika: fotografija


1971 Cerknica – Proslava

$
0
0

160603189Med neko proslavo, ki bi bila, po oblačilih sodeč, lahko tudi za Dedka Mraza ali Dan republike (29. november), je fotograf na sliki ujel ob zakonca Rebolj, kar je bil redek slučaj.

Zakonca Rebolj sta ves svoj čas posvetila glasbi, glasbeni šoli in njenim gojencem. Bila sta strokovnjaka in vzgojila sta veliko mladih glasbenikov.

Iz Ljubljane sta najprej prišla v Hrastnik, kjer sta poučevala med leti 1953 in 1956, od tam pa na Rakek, kjer sta opravljala pionirsko delo na novoustanovljenih glasbenih šolah. Mirko je bil ravnatelj, Renata pa učiteljica klavirja in harmonike. Tu, pod notranjskimi gozdovi, sta poučevala celih 28 let. Leta 1986 ju je poklicna pot zanesla v Ribnico in tam sta ostala deset let. Gospod Rebolj je vodil šolo in poučeval kitaro, žena pa ponovno harmoniko in klavir. Tudi ribniško glasbeno šolo sta obogatila z dodano vrednostjo, saj je le ta za časa njunega poučevanja pridobila ustreznejše prostore.

Tako v Ribnici kot na cerkniškem sta svoj pečat pustila na vseh kulturnih prireditvah, ki jih tiste čase ni bilo malo.

Gospod Rebolj je bil tudi skladatelj. Med drugim je uglasbil tudi Rakovško himno in na Primorskem še vedno priljubljeno Briško pesem. Malokdo ve, da je spisal tudi dve opereti: Včasih se zgodi in Preprosta zgodba, balet Miklova Zala, glasbeno pravljico Markova čudežna ura in druge priložnostne skladbe. Upokojila sta se leta 1994.

Leta 2005, sta prejela nagrado Frana Gerbiča za življenjsko delo. Nagrade in priznanja za glasbeno vzgojo in izobraževanje je podelila Zveza slovenskih glasbenih šol v glasbeni šoli v Cerknici.

Kot nista mogla živeti brez glasbe, tako tudi nista mogla eden brez drugega. Leta 2010 sta oba odšla tja, ker jima, upajmo, lepe glasbe ne manjka.

160603189-001Levo je Mirko Rebolj, zadaj desno je Virant, pred njim pa Jure Žlogar.
160603189-002Renata Rebolj, ostalih nismo prepoznali.
160603189-003Franci Albreht.

Viri:

Kraj: Cerknica
Datum: 1971
Avtor: neznan
Zbirka: Božidar Vengust Darč
Skenirano: 3. 6. 2016
Oblika: fotografija


1957 Stari trg –Šoferski tečaj AMD Loška dolina

$
0
0

160608215Skupina bodočih ali novopečenih šoferjev iz Loške doline se je fotografirala leta 1957 v Starem trgu, mogoče na telovadnem dvorišču ali kje na vzhodnem robu Starega trga, saj se v ozadju lepo vidi Markov hrib.

Kdo jih je fotografiral ni znano, na posnetku pa je vrsta znanih ljudi iz Loške doline. Biti šofer je bila takrat zelo imenitna reč, saj je bilo vozil še malo in verjetno je bil ta tečaj eden prvih v Loški dolini, če ne celo prvi.

Tečaj za voznike motornih vozil je organiziralo Avto-moto društvo Loška dolina. Kdo je poučeval, kakšne so bile zahteve in koliko je tečaj stal, zaenkrat še ne vemo …

160608215-001
Od leve stojijo:
  • Vinko Sterle, Knausov iz Vrhnike,
  • Jože Šepec, Šepcov iz Starega trga,
  • Rafael Baraga, Belčev iz Starega trga,
  • Tone Zalar, električar iz Starega trga in
  • Matevž Kočevar, Ribčev iz Pudoba, pozneje dolgoletni poklicni voznik tovornjaka v Kovinoplastiki.
160608215-002Na sliki sta tudi dve (bodoči) šoferki, obe dobro znani vsem v Loški dolini.

Prva je pesnica Marička Žnidaršič iz Starega trga in zaradi nje je ta posnetek še posebno dragocen, ker se je “Marička” kot smo ji rekli, prav redko fotografirala.

Druga pa je Ana Hace, Jurjevceva “ta mlada”, ki se je primožila z Unca v Stari trg, in smo ji po domače rekli kar “lekarnarca”ali “Jurjovcava Ančka”, saj je od leta 1953 držala pri življenju prvo lekarno v Loški dolini in to v Pečetovem nekdanjem salonu poleg trgovine, ki se ji je takrat reklo “Pr Minate”, zdaj pa je tam trgovina in mesnica KGZ.

Dveh oseb čisto zadaj nismo prepoznali. (Ugibam, da je mogoče prvi levo Matevž Kočevar in je na prejšnjem insertu skrajno desno Tone Avsec iz Vrhnike in ne Matevž).

Na skrajni desni zadaj pa je France Žnidaršič, Mežnarjev od Svete Ane, muzikant, ki je pri loški godbi na pihala vztrajal 50 let, jo nekaj časa tudi vodil in poleg tega napisal še lepo vrsto besedil za narodno zabavne ansamble (Mihelič, Kmetec) in drugih pesmi, večinoma humorno obarvanih, pa še kakšno ilustracijo je mimogrede narisal ter dolga leta sodeloval v uredniškem odboru Glasila Kovinoplastike Lož. Toliko poleg službe.

Na motorju je Franc Levec, tudi znana oseba – športnik, uspešen smučarski tekač, pohodnik in še kaj. Glede motorja ugibamo, da je bil njegova last, če ne pa sposojen kot avtomobil Balila, na katerem so se bodoči šoferji učili voziti – ali pa mogoče last AMD Loška dolina. Nekaj od tega bo najbrž že držalo.

160608215zAvto moto društvo Stari trg in letnico 1957 je nekdo napisal na hrbtno stran slike, ker je seveda zelo pomembno – brez tega bi bilo sliko veliko težje umestiti v prostor in čas …

Viri: Vinko Sterle, Stari trg, ustno, junij 2016

Kraj: Stari trg pri Ložu
Datum: 1957
Avtor: ni znan
Zbirka: Vinko Sterle
Skenirano: 8. 6. 2016
Oblika: fotografija


1953 Cerknica – Panorama trga (1)

$
0
0

160729576 Fotografijo Cerknice je posnel neznani fotograf nekaj let po drugi svetovni vojni. Bil je lep poletni sončni dopoldan, ko se je fotograf povzpel nekaj deset metrov na obronke Slivnice nad tovarno Brest.

160729576-001Na levi je poslopje predvojnega sodišča. Po vojni so stavbo obnovili in je bila v njem Restavracija Jezero. Zdaj je v njej banka, v kleti pa gostišče Valvasor.

Večje poslopje na desni strani segmenta je cerkniška osnovna šola, ki pa je v času nastanka fotografije že obnovljena, saj je tudi ona pogorela med drugo svetovno vojno.

160729576-002Tu je pogled na takratno središče trga Cerknica. Večja stavba ne levi strani segmenta je nekdanja posojilnica. Na njej je nova streha, okenske odprtine pa so brez oken, ker je poslopje pogorelo med drugo svetovno vojno. Sredi petdesetih let so poslopje obnovili in v njem je bil dolgo časa zdravstveni dom.
160729576-003 Spredaj se vidi del tovarne Brest, ki se je takrat imenovala še LIP Cerknica, kar je pomenilo lesno industrijski kombinat. Zadaj se vidi markantna Hrenova hiša. Hrenovi so imeli žago in mlin na vodni pogon.
160729576z Zadnja stran fotografije je brez podatkov.

Kraj: Cerknica
Datum: 1953
Avtor: neznan
Zbirka: Tone Urbas
Skenirano: 29. 7. 2016
Oblika: razglednica


1953 Cerknica – Panorama trga (2)

$
0
0

160729528 Fotografijo je posnel neznan fotograf okrog leta 1953. Fotografija je nastala istega dne kot tista, ki je bila objavljena pod naslovom 1952 Cerknica Panorama trga (1). Avtor se je povzpel nekaj deset metrov višje na Slivnico in bolj proti severu. Na isti dan je torej posnel dve čudoviti fotografiji Cerknice.

160729528-001 Velika streha v sredini segmenta nasproti Štalce pokriva dve hiši in sicer Nikolovo ter Kunčevo. V Kunčevi hiši se je rodila mati Frankija Yankovica, kralja ameriške polke. Enkrat okrog leta 1952 sem ga videl na Mali gasi, ko je prišel obiskat sestrični Ivanko in Francko.
160729528-002 Spredaj se vidi nekaj njiv na Ločicah, kjer smo tudi mi imeli njivo. V konici travnika so prišli vsi trije rokavi potoka skupaj. Tu je bilo poleti zelo živahno, saj je bilo polno otrok. Takrat ljudje niso tako množično letovali kot danes, zato so se otroci kopali in sončili na Ločicah. V potok so ljudje odmetavali tudi razbite steklenice. Na prvi počitniški dan leta 1955 sem se v potoku urezal v stopalo, da mi je dr. Pušenjak rano zašil. Pa še ležati sem moral 14 dni.
160729528-003 V Vidmu se vidi le ena hiša. Vendar so Videm pozidali prej kot v desetih letih od nastanka te fotografije.

Zadaj se vidi Kranjcovo na levi strani in Drenikovo hišo na desni strani.

160729528z Foto Staut je bil v Ljubljani na Kolodvorski ulici 18.

Kraj: Cerknica
Datum: 1953
Avtor: neznan
Zbirka: Tone Urbas
Skenirano: 29. 7. 2016
Oblika: razglednica


1941 Begunje – Prvo sveto obhajilo

$
0
0

160515139Spet imamo sliko prvega svetega obhajila iz Begunj iz leta 1941. Kar precej let je že minilo od tedaj, spomini pa so še vedno živi. Razredničarka prvega razreda je bila učiteljica, gospodična Mara Eržen, ki je na levi strani slike.   Na desni strani pa stoji tedanji begunjski župnik Viktor Turk.

Deklice so oblečene v belih oblekah, ki jih je uporabljalo več rodov. Vse imajo temne čevlje, da so jih kasneje uporabljale za vsakdanje ali nedeljske potrebe. Nekaj deklic ima bele dokolenke, druge pa so obute v bele dolge bombažne nogavice.

160515139-001
Levo:
  • učiteljica Mara Eržen.

Fantje z leve:

  • Anton Brancelj – Krajnč Tone iz Bezuljaka,
  • Jože Nared – Francetov iz Dobca,
  • Slavko Matičič – Matičičov iz Begunj,
  • za njim Ivan Plesničar – Kotnikov iz Nov’ga Jorka.

Deklice, druga vrsta:

  • Ivana Mramor – Erjavčkova iz Begunj,
  • Vera Rožanc – Kovačeva z Brezja.

Deklice, prva vrsta:

  • Angelca Meden – Markoča s Kožljeka,
  • Dora Stražiščar – Brešča iz Dobca,
  • Marinka Jernejčič – Gregorjeva iz Dobca.
160515139-002
Zadnja vrsta:
  • Slavko Obreza – Lukov iz Nov’ga Jorka,
  • Vinko Otoničar iz Čopč’ga malna,
  • Anton Stražiščar – Ta dolenji Mihcov Tone iz Begunj,
  • z bujnimi lasmi Ivo Meden od Jankotovega kovača.

Tretja vrsta:

  • Ivan Oblak – Oblakov,
  • Franc Žnidaršič – Susmanov France od Malnov,
  • Jože Škrlj – Ta dolenji Popkov iz Bezuljaka.

Druga vrsta:

  • Marija Urh – Trantarjeva Mara z vasi (oče čevljar in mežnar),
  • Anica Meden – Gašperjeva iz Selščka,
  • Stanka Turšič – Matijeva iz Nov’ga Jorka.

Prva vrsta:

  • Angela Kranjec – Mihovčkova iz Topola,
  • Marlena Strgulc – Strgulcava iz Selščka.
160515139-003
Zadnja vrsta:
  • Anton Žnidaršič – Žnidarjev Tone iz Bezuljaka,
  • Janez Žnidaršič – Anc’n iz Bezuljaka,
  • Janez Tomšič -‘ Nžetov iz Topola,
  • Miro Urbas – Urbanov iz Bezuljaka.

Tretja vrsta:

  • Alojz Škrlj – Grmkov iz Nov’ga Jorka,
  • Janez Oblak – Janezov iz Topola,
  • Tone Obreza – Vrhov iz Selščka,
  • Viktor Turk.

Druga vrsta:

  • Ivanka Juvančič – Podlipča iz Nov’ga Jorka,
  • Anica Rožanc – Klemenova s konca vasi.

Prva vrsta:

  • Joža Urh – Trantarjeva iz Nov’ga Jorka,
  • Amalija Škrlj – Blaževa Malka z Ledine,
  • Marija Kranjc – Francetova Mima iz Topola, ki je imela roza obleko,
  • Marija Debevec – Janezova Mara iz Begunj.
Ker mogoče ne bomo dobili boljše slike učiteljice Erženove, naj ob tej priložnosti napišem nekaj spominov, ki jih je o učiteljici Mari Eržen povedala Marija Hren, Kovačeva iz Bezuljaka.

Zora Eržen in njena sestra Marija Eržen, ki pa so ji vsi rekli Mara, sta skupaj z mamo prišli v Begunje iz Primorske okoli leta 1924, ko se je v Italiji začel vzpon fašizma in načrtno zatiranje Slovencev. Obe sta bili učiteljici in veljali sta za strogi, toda v razredu za vzdrževanje reda nista potrebovali palice, kot nekatere druge učiteljice.

Ko si je učiteljica Drobničeva, ki je bila razredničarka Kovačevih dvojčic, zlomila nogo, so jo ob dolgi odsotnosti nadomeščale ostale učiteljice, vsaka en teden. Ko je nadomeščala Mara Eržen, je rekla Mariji Hren, naj prebere odlomek iz čitanke. Ko jo je ustavila, je resno rekla:” Kdo pa je tebe naučil tako brati?” Punčka je vsa prestrašena vstala, ker je mislila, da je kaj narobe prebrala. Šele sošolci so jo pomirili, da je lepo brala.

Ko je pri Kovačevih (Hren) v Bezuljaku maja 1941 pogorela hiša in je zgorelo vse imetje, sta Erženovi poklicali Kovačevi dvojčici na pogovor in se pozanimali, kakšna je škoda. Čez nekaj dni sta v veliko platneno torbo naložili platnene rjuhe in nekaj novih otroških oblačil za malega bratca, da bi jih deklici odnesli domov. Bili sta bolj drobne postave in sta komaj nosili težko torbo in še sošolke so jima pomagale, da so srečno prinesle bogato darilo domov.

Učiteljica Mara Eržen je znala tudi zelo lepo risati. Nekoč je na tablo narisala deklico, ki sedi na cvetočem travniku in naročila učencem v drugi izmeni, da ne smejo zbrisati table, ker bodo sliko uporabili tudi pri pouku naslednji dan. Vsi so jo občudovali.

Zora Eržen je bila nekaj časa upraviteljica šole v Begunjah.

Viri:

  • Stanka Intihar, roj. Turšič, Begunje
  • Marija Hren, Bezuljak

Kraj: Begunje
Datum: junij 1941
Avtor: neznan
Zbirka: Stanka Intihar
Skenirano: 15. 5. 2016
Oblika: kopija fotografije



1962 Cerknica – Videm

$
0
0

160729524Ta posnetek je nekega sončnega poletnega popoldne leta 1962 po vsej verjetnosti naredil cerkniški fotograf Jože Žnidaršič. Povzpel se je na nedograjeno poslopje nove osnovne šole v Vidmu, se obrnil proti vzhodu in pritisnil.

V spodnjem desnem kotu se vidi streha lesene barake. V njej je imel moj stric stroj na ročni pogon za izdelovanje betonskih zidakov. Mnogokrat sem mu pri delu pomagal. Betonsko opeko je naredil za celotno hišo. Beton sva mešala ročno. Na šest lesenih karjol peska je bilo potrebno vmešati 1 žakelj cementa (50 kg). Dilce, na katerih se je sušila opeka, pa sva premazala z odpadnim motornim oljem.

160729524-001 V ospredju je nedograjena hiša. Njen lastnik je Konrad Knez. V osnovni šoli je bil moj učitelj fizike in risanja. Njegove razlage delovanja fizikalnih pojavov so mi prišle prav tudi kasneje na šolanju v Ljubljani. Učil me je tudi risanje, kot smo takrat rekli likovnemu pouku.
160729524-002Nekatere hiše so še nedograjene.

Zdaj je Videm popolnoma pozidan in hiše z okolico so lepo urejene.

160729524-003 Večje poslopje v ozadju je Kravanjetova hiša. Levo od nje je gozdarski blok, ki je bil zgrajen okrog leta 1960.

Na Slivnici se vidi v tistem času zgrajeni bazen. Ob njem stoji še gradbena barakca.

160729524z Pristno fotografijo, katere ponatis je prepovedan, je izdalo podjetje Fotolik Celje.

Kraj: Cerknica
Datum: 1962
Avtor: neznan
Zbirka: Tone Urbas
Skenirano: 29. 7. 2016
Oblika: razglednica


1962 Cerknica – Delikatesa in mesarija

$
0
0

141219992 Fotografija je bila posneta leta 1962 v središču Cerknice. Prikazuje Žumrovo hišo na levi strani in v ozadju Logarjevo mesnico.

Kako čuden je videz brez avtomobilov. Takrat je bilo v Cerknici zelo malo luksus avtov.

141219992-001 Na pročelju pritličja Žumrove hiše je pet sgraffitov, oziroma po slovensko praskank, ki jih je v svež omet naredil slovenski slikar in naš rojak Lojze Perko. Ker jih je zob časa začel najedati, jih je po nekaj desetletjih v Perkovem stilu obnovil akademski slikar Milan Rot.

Na levi strani se vidi lesen in okovan plug, ki je bil na tem mestu vedno parkiran od začetka zime do pomladi in pripravljen, da ga je zapreglo nekaj parov konj in odvleklo po cestah.

V skoraj prazno izložbo tekstilne trgovine sta zazrti dve ženski. Pred trgovino je parkirišče biciklov s stojalom zanje.

141219992-002 V tej hiši bila Logarjeva mesnica. O njej sem v starihslikah že pisal. Na oglasni tabli na hiši in v izložbi je obešenih nekaj plakatov. Zadaj za to hišo je Grudnova hiša, kjer ima zdaj svoje prostore Galerija Krpan.

Pred mesnico koračita mati in otrok, ki gresta prav verjetno iz trgovine. Mati nese v borši nekaj, kar je nabavila v delikatesi. Morda bo za večerjo, saj je glede na senco čas za kosilo že minil.

Prostor pred delikateso takrat še ni bil asfaltiran. Protiprašno je bila asfaltirana takrat le cesta 4. maja, Partizanska cesta pa le do hotela. Klancev v Cerknici takrat niso asfaltirali, rekli so, da bo drselo vprežni živini. Verjeten vzrok za neasfaltiranje klancev pa je bil najbrž v denarju.

Kraj: Cerknica
Datum: 1962
Avtor: Danilo Mlinar, Glas Notranjske
Zbirka: Vanda Mlinar
Skenirano: 19. 12. 2014
Oblika: fotografija


1933 Loški Potok – Razglednica Retij

$
0
0

121112748Na zadnji strani razglednice neznanega avtorja piše, da so na sliki Retje v Loškem Potoku. Ime vasi prebivalci povezujejo z izdelovalci ret ali rajt po domače, velikih sit za grobo čiščenja zrnja, saj je bilo tudi v Loškem Potoku doma izdelovanje suhe robe. Drugi namigujejo, da je ime vasi starejše in morda izhaja iz imena venetske boginje Retije, enega od velikih božanstev Venetov.

Razglednico je založil Ivan Lavrič iz Loškega Potoka, poslal pa jo je Josip Košmrlj cenjeni gospodični Rezi Palčič 15. septembra 1933. Potovala je iz Loškega potoka v Anžetovo gostilno v Vrhniki, pošta Stari trg pri Rakeku v Dravski banovini …

O nastanku Loškega Potoka in z njim Retij obstaja več zgodb, vsekakor pa naj bi prvotni naseljenci prišli iz Loža oziroma Loške doline, od tod tudi ime Loški Potok in ne morda Ribniški ali Bloški.

Matevž Hace je menil, da je Loški Potok nastal iz ljubezni med pastirji in pastiricami iz Loške doline, ki so tam našli pašo za svoje živali in se za stalno naselili. Manj poetična in bolj praktična je druga razlaga, ki podpira prvo: prvi naseljenci so v Loški Potok prišli iz Loške doline pri današnji Šegovi vasi, kjer je razdalja najmanjša in tudi vodo, ki so jo poimenovali Mežnarjev studenec, so našli tam. V obeh vaseh, eni na vzhodni in drugi na zahodni strani Racne gore, Šegovi vasi in Vrhniki, obstajata ali sta obstajali domačiji Pri Anžetovih, kar tudi namiguje na davno povezavo, čeprav ne ravno zanesljivo, saj je Anžetov, Janezov in Johanov od nekdaj mrgolelo po naši deželi … Tako se je v Vrhniki (pri Ložu, kajpada) imenovala domačija z gostilno, kjer je živela Rezi Palčič ali Anžetova Rezka po domače, ki je leta 1933 prejela to razglednico Retij.

V Vrhniki pa o nastanku Loškega Potoka pravijo, da so nekoč na domačiji Pri Pojetovih imeli zelo veliko živine, zato so najeli pastirja, ki jo je odpeljal past v Loški Potok (ki to takrat še ni bil). Tam je našel vodo in si postavil kočo – tako se je začelo, so mi rekli.

Zadnja pripoved pa – ne brez kančka samoironije – pravi, da je bil prvi naseljenec v Loškem Potoku pravzaprav neki čudak, ki ga nihče ni maral tam dol v Loški dolini, pa se je naselil v teh odročnih krajih, ostal in dobil potomce. Tako se je začelo … Kdaj in kako je bilo v resnici in kaj izkazujejo materialni oziroma pisani viri, pa bo treba pogledati še v kakšne druge bukve, samo mene zdaj bolj zanima, kar je še ostalo v ustnem izročilu …

Morda samo še tole: na pogorju Racne gore ob poti v Loški Potok ležijo Uršni lazi – skrivnostni in lepi, z lovsko kočo Urško na Renkočem lazu, o kateri je napisana pesem in veliko skalo iz nenavadne kamenine. O imenu teh lazov obstajata vsaj dve zgodbi: po eni naj bi ime ostalo od tega, ker jih je v času hude lakote kupila lepa in bogata Urška za štiri hlebce kruha in štiri latvice kislega mleka. (Podobna zgodba govori o imenu Močnikove doline, za katero – priznam – ne vem, kje je: prodali naj bi jo za skledo močnika. Lakota je huda reč …) Po drugi varianti pa so tisti lazi dobili ime po pastirici Urški, ki je gnala svojo čredo predaleč in zašla na potoško ozemlje, kjer sta jo zasačila lastnika in tako pretepla, da je umrla …

121112748-001Potočani nekdaj niso veljali ravno za uglajene, čeprav so dali tudi nekaj velikih mož. V Loški dolini so se – kot iz vseh – radi ponorčevali iz njih, a le iz varne razdalje. Zlagali so smešne in zbadljive pesmice o Potočanih in jih imenovali “bobovci” zaradi boba, edine stročnice, ki je v Loškem Potoku zanesljivo rodila, saj ni občutljiva na pozebo. Drugače pa se je vedelo, da so Potočani odlični delavci, pravi garači, zato so jih kmetje radi najemali na dnino. Rihtarjeva teta mi je pripovedovala, kako sta dve Potošci dobili delo kot grabljici pri nekem skopuškem kmetu iz Vrhnike. Zvečer, ko je bil čas plačila, je dal eni manj denarja, češ da ima krajše roke in ni mogla toliko pograbiti kot druga. Pa se je ta pognala zanjo, ker da je ravno toliko naredila kot ona in potem je menda skopuh odnehal.
121112748-002Ker je Loški Potok zelo izpostavljen pozebam, vsaj bilo je tako, tudi sadja ni bilo veliko. Ponj so hodili v bližnje vasi – na Poljane in v Loško dolino. Veljala je nenapisana pravica, da smejo Potočani pobrati sadje, ki leži po tleh, zato so odhajali ponj navsezgodaj, še preden so lastniki dreves utegnili pobrati sadeže sami. Matere po Dolini pa so budile svoje otroke: “Ala, brž ustat pa hruške pobierat, če ne buojo use Potuošce pobrale!”
121112748zKartica Retij je naslovljena na Rezi Palčič v Vrhniki, v gostilno pri Anžetovih. Poslana je bila s pošte v Loškem Potoku v času kralja Aleksandra, vsaj po znamki sodeč, žig pa razločno izkazuje datum 15. september 1933, čeprav je razglednica mogoče starejša. Josip Košmrlj sporoča, da so dobili obe Rezkini kartici, da pa niso mogli priti na žegnanje – ker tudi njih ni bilo k njim … Je bil Josip Rezkin sorodnik ali le prijatelj? So bili – glede na ljudski glas – v sorodu? Od kod je bil Josip Košmrlj – morda res iz Šegove vasi?

Slovarček:

  • rajta: reta
  • Ala, brž ustat pa hruške pobierat, če ne buojo use Potuošce pobrale! – Takoj vstati in pobirati hruške – če ne bodo vse Potočanke pobrale!

Viri: Milena Ožbolt, Andrejeva stopinja, založba Kmečki glas, 2004

Kraj: Retje v Loškem Potoku
Datum: 1933
Avtor: ni znan
Zbirka: župnišče Stari trg
Skenirano: 12. 11. 2012
Oblika: razglednica


1965 Rakek – Banda s Postojnske

$
0
0

160331948Tako je sliko poimenoval eden izmed otrok na sliki – Bogdan Urbar.

Ko sem bila jaz otrok, nismo imeli nič igrač, le kakšno žogo. Smo pa igrali igre, ki s prihodom računalniške tehnologije tonejo v pozabo. Igrali smo se ris-tanc, kozo klamf, gnilo jajce, med dvema ognjema in se predvsem družili in bili veliko na svežem zraku. Jeseni smo hodili rabutat sadje, ki je bilo največkrat še nezrelo in je zato marsikdo prenekatero noč prespal na stranišču, ker »se mu je zgodila driska«. Če smo se skregali, nismo tekli k staršem po pomoč, če pa že, so nas zavrnili: »Kar sami se zmenite!« in ne tako kot danes, ko se starši »pogovarjajo« v imenu otrok v smislu »z našim pa že ne bodo tako delali«.

Igrali smo se tudi partizane in Nemce. Problem je bil le, da nihče ni hotel biti Nemec in smo po navadi določili tistega, ki nam je šel najbolj na živce. Nekaj let kasneje so bili popularni kavboji in Indijanci, ker so na televiziji, ki je še nismo imeli, pričeli predvajati nadaljevanko Winetou, smo pa vedeli zanj, ker so prodajali tudi čikgume s sličicami iz filma. In kdor je hotel kaj veljati, je imel album in zbiral sličice. No, naša mama ni bila za take hece in nisem veljala nič. Sem imela pa gasilski avto.

Eden od fantov, ki pa ni na sliki, je tudi imel rad partizane. Na rokave stare majice si je naštikal partizanske generalske čine, na kovinsko lamelo pa navil cvirne različnih barv in zataknil v majico, da je imel še odlikovanja in imel jih je polno levo stran, kot Tito v paradni uniformi. Pa je prišel k njemu na počitnice bratranec, ki je bil dve leti starejši in ker ni imel činov, je bil navaden vojak pa ga je moral ubogati. Mater je bil jezen! In ko je prišel domov, si je tudi on naštikal generalske čine in naredil odlikovanja. Ampak je malo zamočil, ker je vzel najboljšo jopo, tisto za k maši in potem ga je še ata namlatil. Potem je bil pa res jezen.

160331948-001
  • Irena Šivec, poročena Schein,
  • Brane Šivec, njen brat,
  • Bogdanov bratranec Branko Štrukelj.
160331948-002
  • Bogdan Urbar,
  • Oto Kregelj,
  • Mitja Strohsack.

Slovarček:

  • čikgumi: žvečilni gumi
  • štikati: vezti
  • cvirn: sukanec

Kraj: Rakek
Datum: 1965
Avtor: neznan
Zbirka: Marija Urbar
Skenirano: 31. 3. 2016
Oblika: fotografija


1962 Cerknica – Od Vardarja pa do Triglava …

$
0
0

160603200Še en nastop učencev Glasbene šole z Rakeka je ovekovečil neznani fotograf. Nastop pa je bil, baje, v kulturnem domu v Cerknici.

Kaj bi jaz napisala o tej sliki, če pa ničesar ne vem. Temo glasbene šole smo že izčrpali, o Reboljevima je zelo malo podatkov, iz katere nekdanje republike (bilo ji je šest, za tiste, ki so pozabili) pa je tale poizkus narodne noše, pa ne morem uganiti. Ša najbolj je podobno albanski. Je pa verjetno tako, kot je takrat res bilo – vzemi kar imaš li pa kar so mame same naredila. Ni bilo, je povojna izgradnja še kar trajala.
160603200-001
  • Darč Vengust,
  • Borut Orel,
  • Milan Steržaj,
  • Brane Bombač,
  • na harmoniko jih spremlja Mitja Strohsack.
160603200-002
  • Mitja Romac,
  • Lojz Debevec,
  • gospodov v pražnjih oblekah nismo prepoznali.

Viri:

  • Darč Vengust

Kraj: Cerknica ?
Datum: 1962
Avtor: neznan
Zbirka: Božidar Vengust Darč
Skenirano: 3. 6. 2016
Oblika: fotografija


1962 Rakek – Kura pred Lovcem

$
0
0

160603191

Park zvezda, v letih, ko je slika nastala, pa že Trg padlih borcev, kjer je na mestu nekdanjega spomenika kralju Aleksandru I. postavljen spomenik padlim borcem, ki predstavlja bombašico.

Njega dni je bila poleg gostilne Lovec pošta, poleg nje pa pisarna Krajevne skupnosti – de jure, de facto pa pri Lovcu, ker je bil precednik predsednik dejansko največkrat tam. In tedaj se je širil ljudski glas, da je bombašica postavljena tako, da z bombo cilja prav na pisarno krajevne skupnosti.

160603191-001Tabla z obvestili pripada Državnemu podjetju Avtošped, ki je imelo tu svoj sedež. Delavnice so bile v današnji telovadnici. Imelo je tri oddelke: avtoprevozništvo, avtomehanično delavnico in špedicijo. Zaposlenih je bilo devet delavcev.

Levo od Avtošpeda je imela svoje prostore Ljubljanska banka. Pod banko so stanovali Vengustovi in tega dne imeli na obisku skoraj vse sorodstvo. Celoten vozni park, ki ga vidite na sliki, namreč pripada Vengustovim sorodnikom. Zanimivo je, kako je Darč ugotovil letnico nastanka fotografije – spomnil se je, kdaj je kateri od sorodnikov kupil avto. Izmed vseh spoznam le fičkota.

Naša banka je skoraj dva tisoč let po Kristusu (leta 1991) dobila nove poslovne prostore. Nekaj dni pred selitvijo so na vrata starih prostorov obesili obvestilo, kdaj in kam se bodo selili in da bo te dni banka zaprta. Vsak dan, ko sem šla z vlaka, me je mučilo tisto obvestilo, potem pa nisem mogla več vzdržati. Vstopila sem in rekla: “Dober dan. Piše, da se selite. A boste imeli kaj razprodaje?” Pa je niso imeli. So rekli, da bodo samo staro za novo dajali. Kaj bi jaz s tem, če pa nič starega nimam.

160603191-002Cesta od železniškega prehoda do Trga padlih borcev, celoten trg in del Ljubljanske ceste so bili asfaltirani v začetku sedemdesetih let in zato ni čudno, da se je na sredi ceste osrednjega rakovškega trga znašla izgubljena kura. Glede na številčnost prometa tistega časa ni v nevarnosti. Ali menite, da gre v Lovca pit?

Slovarček:

  • de jure: pravno, uradno
  • de facto: dejansko

Kraj: Rakek
Datum: 1962
Avtor: neznan
Zbirka: Božidar Vengust Darč
Skenirano: 3. 6. 2016
Oblika: fotografija


1932 Rakek – Veselje na motorju

$
0
0

160603178Veselje je bilo pristno, letnica je pa malo približna, tako kot večina njih pri starih slikah. Vesela družba se je pustila fotografirati pred Vengustovo hišo.

Ta čas, ko sem po spletu iskala podatke o tem motorju, ki bi lahko bil Gilera LTE 500 Militare ali pa kar koli drugega, bi lahko prebrala pol metra knjig o Angeliki, angelski markizi. Škoda mojega časa. Tako ali tako se bo vsul plaz komentarjev, v katerih bodo navedene najmanjše podrobnosti tega motorja, vključno s skritimi napakami, ki jih v tovarni še niso uspeli zaslediti, ker so motocikel prej prenehali izdelovati. Zatorej lahko napišem kar koli. Na sliki je Pony Express letnik 1976.

Potem sem se spomnila, da imamo pri starih slikah tudi Denisa, ki obvlada to področje in res mi je zelo in hitro pomagal. To torej ni Pony Expres temveč motor AJS angleške izdelave, najverjetneje 350 kubični. AJS je podjetje AJ Stevens & Co Ltd., iz mesta Wolverhampton v Angliji, ki je izdelovalo osebna vozila in motorna kolesa. Obstajalo je od leta 1909 do leta 1931.

* * *

Naš ata je imel star motor Tomos avtomatik, ki ga je kupil že leta 1975. Prodal mu ga je stric, ki se je s tem mopedom peljal le dvakrat. Malo večkrat se je peljal moj bratranec, ampak moped je bil kot nov ter zelo dobro ohranjen in vzdrževan. Tudi naš ata se ni veliko vozil. Dvakrat ali trikrat na leto se je peljal na gmajno pogledat, če so še vse smreke in če so kaj zrasle in pa če je trava že dovolj visoka, da bi jo lahko pokosili. Zanj je skrbel tako kot za vse svoje stroje. To pomeni, da ga je čistil in vzdrževal, kadar pa je moped “počival”, je bil pokrit z deko in vzdignjen od tal, da ne bi gume postale bulaste ali preperele.

Ničkolikokrat sem ga prosila, če mi da malo za peljat po tistem, vsakomur znanem sistemu: “A daš za en krog?” Vendar niti slučajno nisem prišla do mopeda. Tudi pod razno ne. Odgovor je bil tak, da je dal slutiti, kakor da se boji zame: “Če si hočeš nogo zlomiti, kar s skednja dol skoči, bo hitreje in ceneje.” V resnici pa se je bal (tudi) za moped. In ta moped je nekega dne uzrl sin. Obletaval je ata kakor ose zrelo sadje. Nekega dne se je v garaži trudil, da bi vžgal moped. Ata in mama sta ga opazovala od daleč in čakala, kaj se bo zgodilo. Mopedu je bilo verjetno tistega nažiganja dovolj in je vžgal. Sin na to ni bil pripravljen in prizor je bil podoben kakšnemu iz risank o Tomu in Jerryju. Moped je speljal in sina, ki je bil pol lažji od njega, odvlekel za sabo tako, da je – držeč se za krmilo – mahedral za mopedom kot zastava na drogu. Šla sta naravnost proti glavni cesti. Ata in mama sta mu zakričala naj moped spusti. Ko pa je to res storil, sta odletela vsak na eno stran. Izjava stoletja: “Tudi pipnem ga ne več!” Odrekel se me bo, če bo tole izvedel.

160603178-001Na žalost lastnika in voznika nismo prepoznali, skrajna desna pa je Amalija Malka Bombač, poročena Stražišar, po domače Ablerjeva.
160603178-002Veseli mladenič je Polde Bombač, za njim, pokrit s klobukom Hendrik Stražišar, Ivanka Bombač, in Štefka Bučar. Sem prav vesela, da vidim mlado na sliki, ker se spomnim samo stare. Je bila prou fejst baba.
160603178-003Osnovni deli motocikla z registrsko tablico na blatniku kot je bilo tiste dni običajno.

Viri:

  • Darč Vengust
  • Denis Medved

Kraj: Rakek
Datum: 1932
Avtor: neznan
Zbirka: Božidar Vengust Darč
Skenirano: 3. 6. 2016
Oblika: fotografija



1930 Rakek – Sokoli

$
0
0

160603197Sedem let po ustanovitvi Sokolskega društva Unec – Rakek je rakovško članstvo že kar številčno. Sokoli so se velikokrat fotografirali. Res pa je tudi, da je bil Rakek tega dni pomemben kraj in zato tudi zanimiv za fotografe in novinarje. O Rakeku se je veliko pisalo in skoraj vsak dan je bil omenjen v dnevnem časopisju. Tako tudi tistega 20. novembra, ko so poročali o otvoritvi Sokolskega doma, ki je bila 15. novembra 1925.

Celoten dom, obsežno dvorano in tudi se stranske prostore, je napolnilo občinstvo, ki je lepo sprejelo slavnostne goste, med njimi tudi predstavnike Jugoslovanske sokolske zveze. Veljaki so v svojih govorih poudarili, da je ob vznožju Javornikov zrasla še ena narodna trdnjava. Po govorih je sledila proslava, na kateri so nastopali Sokoli, med drugim tudi novoustanovljeni pevski zbor Sokola Unec – Rakek. Predstavili so s tudi z dramsko igro »Medved snubač« in poželi veliko navdušenje. Po prireditvi, ki so se je udeležili vsi sloji prebivalstva, pa je, kot je običajno, sledila veselica.

Tega leta, natanko 31. decembra, so Sokoli izdali tudi prvo, in verjetno edino – ali pa je le ta edino ohranjena – številko Rakovških novic, Letnik za gospodarstvo, prosveto in politiko, v katerem so se predvsem ponorčevali iz samih sebe pa tudi iz vseh prebivalcev Rakeka. Na prvi strani je bilo objavljeno »Svarilo! Kibiciranje z listom strogo prepovedano! Kdor se zasači, da gleda v list, ki ga ni plačal, plača globo 5 Din. List, iz katerega čita, se zapleni po odloku št. 131313 od dne 31. 12. 1925.«

Na naslednji strani pa so na hudomušen način pozvali na plačilo članarine: »Poziv. Sokolsko društvo na Rakeku poziva svoje člane, da nemudoma vlože prošnje, da se jim dovoli plačevanje članarine. Čas do 31. decembra 1925. Prošnje je nasloviti na društvenega blagajnika, ki se na pozneje došle prošnje ne bo več oziral. ZDRAVO!«

160603197-001Prva ženska z desne je Ivana Bombač.
160603197-002Prva z leve je Amalija (Malka) Bombač, poročena Stražišar, po domače Ablerjeva.

Viri:

  • Darč Vengust
  • Jutro: dnevnik za gospodarstvo, prosveto in politiko (20.11.1925), letnik 6, številka 270. URN:NBN:SI:DOC-ZJYP78E2 from http://www.dlib.si

Kraj: Rakek
Datum: 1930
Avtor: neznan
Zbirka: Božidar Vengust Darč
Skenirano: 3. 6. 2016
Oblika: fotografija


1913 Rakek – Posli

$
0
0

160726356Domiceljevi so imeli trgovino in gostilno in potrebovali so veliko delavcev, ker vsega pa pri najboljši volji ne bi zmogli sami opraviti. Na sliki so njihovi posli, prodajalci, natakarice in verjetno tudi hišne pomočnice.

Vem ne, sklepam pa, da so Domiceljevi s posli lepo ravnali in jih tudi primerno plačali. Stara mama in moj ata sta se jih spomnila in nobene slabe besede nista vedela povedati o njih. Samo to, koliko so dobrega naredili tudi za Rakek.

Na splošno še podatek, ki ni vezan na posle na sliki in družino, pri kateri so delali. Prehrana služkinj je predstavljala sestavni del njihovih zaslužkov. Jedle so posebej, ločeno od družine, po navadi v kuhinji, medtem ko je družina jedla v jedilnici. Njihova prehrana je bila običajno zelo slaba in večkrat nezadostna. Po domače povedano – bile so večkrat lačne kakor site, čeprav so šle služit v pričakovanju boljšega življenja in zaslužka, nekatere tudi v upanju na možitev. Prenekatera bi imela doma več hrane, kot pa jo je imela tam, kjer je služila.

V nekem drugem kraju in pri neki drugi družini je bilo tako, kot piše v prejšnjem odstavku. Po opravljenih jutranjih opravilih je gospa poklicala deklo in ji naročila, kaj naj skuha za kosilo in pridala: »Za psa in zase (točno v tem vrstnem redu, op. p.) pa malo žgancev skuhaj.« Tako se je tudi zgodilo. Dekla je pripravila kosilo, ga servirala v jedilnici, potem pa vzela lonec z žganci in odšla do psa. Pol je dala njemu, pol je zadržala zase, se usedla polega njega in rekla: »No, Runo, pa jejva.« Glede na to, da je bilo na dvorišče videti naravnost z glavne ceste, to ni bila najboljša reklama za deklino gospodarico. Le-ta se je ustrašila za svoj sloves in pritekla ven: »Ja, kaj pa delaš?«

»Z Runotam jeva žgance.«

»Pojdi notri, te bodo ljudje videli. »

»Naj me, mene ni sram.« In sta pojedla skupaj z Runom svoje kosilo.

160726356-001Morda je to prav tisti Tone, o katerem bo tekla beseda v neki drugi zgodbi.
160726356-002
Lahko bi bil mladi Cankar, pa ni. Še gospodarji so pozabili njegovo ime.
160726356-003Gospa je starejša od drugih in morebiti je bila glavna med posli.
160726356-004Žal prav nikogar nismo prepoznali oziroma ne znamo prebrati napisov.
160726356zZapis o datumu in osebju na sliki.

Kraj: Rakek
Datum: 1913
Avtor: neznan
Zbirka: Marija Marja Keilhauer
Skenirano:26. 7. 2016
Oblika: fotografija


1916 Tirolska – Tirolka mu je pušeljc dala …

$
0
0

160726476Med vojno so bila pisma in razglednice oziroma dopisnice edina povezava med vojaki in njihovimi družinami. Bila so znak življenja.

Tirolska fronta je bila ena izmed dveh italijanskih bojišč. Druga je bila Soška fronta. Bila je dolga več kot 450 kilometrov in večinoma na 3000 metrih nadmorske višine. Odprta je bila 23. maja 1915, ko je Italija iznenada napovedala Avstro-Ogrski vojno. To je bilo najzahtevnejše bojišče prve svetovne vojne. Še dandanes je na težje dostopnih vrhovih in pobočjih mogoče najti človeške ostanke in ostale ostaline velike, nesmiselne vojne.

In tu se je boril tudi moj rojak, Rakovčan, Franc Matičič – Oštirjev. Ko je v domačem kraju še svobodno lahko delal na polju, kar je rad počel, če sklepam po njegovih sorodnikih, si je rad tudi prepeval. Njegova najljubša pesem je bila »Tirolka mu je pušeljc dala«. Čudna so pota usode. Ko ga je cesar poklical, je moral pustiti mater, očeta, brate in sestre. Ni vedel, kam ga bo pot peljala. In vodila ga je tja, v tiste kraje, ki jih je pesmi tolikokrat omenjal. Pa ni bilo ne pušeljca, še manj zdravila. Zmrznil je na poljanah Tirolske fronte. Naj mu bo lahka tuja zemlja.

Na, pa so se mi spet oči spotile.

160726476zZadnje božično-novoletno voščilo – vse kar je ostalo za ljubljenim sinom in bratom.

Viri:

Kraj: Tirolska
Datum: 9. december 1916
Avtor: neznan
Zbirka: Lenka Gabrenja
Skenirano: 25. 7. 2016
Oblika: fotografija


1937 Rakek – Domiceljevi

$
0
0

160726389Družinska slika Domiceljevih na vrtu pod njihovo hišo. Zgradila sta jo Matilda in Lovrenc Šebenikar, sorodnika Rudolfa Maistra. Bil je njun nečak. Leta 1903 sta hišo prodala Domicelju, ker sta se odselila z Rakeka.

Po vojni je bila v hiši trgovina Škocjan Rakek, kasneje Nanos Postojna in nazadnje Mercator. V prvem nadstropju je stanovala moja otroška kompanjonka pri igri Meta, v pritličju pa moja bodoča sošolka Jadranka. Na velikem dvorišču smo se velikokrat igrale in vedno sem bila fascinirana nad velikim in lepim vrtom. Včasih je bila odprta tudi klet, ki je bila velika, temačna, hladna in vlažna. Verjetno je bila tudi polna pajkov, ki se jih bojim, zato sem si jo ogledala le od vrat.

Pred vojno je bil oskrbnik – pomočnik pri Domicelju Tone Debevec, ki je bil tako močan, da je lahko hkrati nesel dve 70 kilogramski vreči. Rad je imel konje in jih je čuval. Tako je nemalokrat sam raztovoril moko z vagona na voz in voz lastnoročno odvlekel do trgovine, kjer je moko znosil v skladišče. V gostilni je bil za redarja. Če so možakarji razgrajali, je lastnica samo omenila, da bo poklicala Toneta in že je bil mir. Če se je našel kdo, ki Toneta še ni poznal in je še naprej razgrajal, ga je ta ročno zabrisal ven iz gostilne.

160726389-001V zadnji vrsti ne prepoznamo nikogar, sedi gospa Lojzka Domicelj, rojena Dekleva, poleg nje sedi hči Jelka.

Jelke sem se bala, ker se mi je zdela stroga. Pa ni bila. Kot otrok sem ponos in dostojanstveno držo zamenjala s strogostjo.

160726389-002Aleks Domicelj – imam ga v spominu kot plešastega možaka z očali. Vedno se je vozil v fičku. Pred vojno je bil zelo dejaven v družabnem življenju Rakeka. Bil pa je tudi strasten zbiratelj znamk.

Poleg njega je Maks Domicelj, Lojzkin mož, Aleksov in Jelkin oče.

160726389zS svinčnikom je pisala neznana roka, verjetno Lojzkina, s kemičnim pa Jelkina hči.

Kraj: Rakek
Datum: 1937
Avtor: neznan
Zbirka: Lenka Gabrenja
Skenirano: 25. 7. 2016
Oblika: fotografija


1915 Pudob – Janez Martinčič v avstrijski vojski

$
0
0

160817625Na sliki je Janez – Ivan Martinčič iz Pudoba, rojen leta 1897, v uniformi avstro-ogrskega vojaka, ki jo je moral obleči komaj sedemnajstleten, ko so ga mobilizirali. Slika je bila po oceni posneta nekje med leti 1915 in 1918, kje ne vemo.

Janez Martinčič, po domače tudi Ivan, je bil doma s srednje velike Poladinove kmetije v Pudobu – edini sin ob petih sestrah. Fotografiran je v studiu, mogoče improviziranem, saj je v ozadju videti svetlobo, ki prodira skozi okno, na tleh je svetla preproga, vojak pa stoji ob preprostem drakslanem stojalu za rože ali malo višji okrogli mizici. Stena zadaj se zdi, da je pregrnjena s platnom, ki pa ni kaj posebej poslikano – ali pa je tista okenska svetloba mogoče naslikana? Mladi Janez ima na prsih odlikovanje v obliki križca. Ga je mogoče pravkar dobil, pa se je zato fotografiral in sliko poslal domačim, da bi bili ponosni nanj? Na prstu se mu sveti prstan. Saj menda ob odhodu v vojsko še ni bil poročen?! Mu je prstan dalo dekle – ali pa kar fotograf, da bi bila slika imenitnejša? Znano je, da so tedanji fotografi imeli na voljo vsakovrsten pribor – oblačila, orožje in druge rekvizite, s katerimi je bilo mogoče prikriti in olepšati realnost vojaškega vsakdana …

(Pravkar spet prebiram Haškovega Dobrega vojaka Švejka, ki je na svoj filozofsko-komično-ironični način delil usodo tisočev vojakov, kakršen je bil Janez Martinčič, ki ga vidimo na sliki. To je zame ena najbolj tragičnih knjig kar jih poznam in čeprav je Švejk na trenutke smešen za umret, je vsa knjiga mojstrovina, ob kateri te ne neha polivati zona, ko ti pisatelj postavlja pred oči nepopisne nesmisle vojne. Če ob Švejka postaviš še Solženicinov Avgust štirinajstega, ki slika, kako je bila vojna videti na ruski strani, postane že doživetje zgolj branja (!) o vojni skoraj neznosno).

160817625-001Čedni mladenič pametno in strumno, kar nekoliko kljubovalno gleda v fotoaparat, vojaško kapo pa je prijel s tremi prsti kot doma klobuk, ko si jo je posadil na glavo, kakor bi hotel reči: “Še vedno sem v mislih doma, na kmetiji! Tja sodim, ne v uniformo!”

In res: spomini na njegovo vojaščino v prvi svetovni vojni so pretresljivi. Njegova prva naloga je bila za frontno črto noč in dan stražiti mrliče, ki so jih prinašali z bojišča. Za neizkušenega kmečkega mladeniča sedemnajstih let je bilo to strahotno početje, da so se mu lasje dvigovali od groze. Pozneje je tudi on otopel in ga pogled na mrtve ni več pretresel, še huje, postal je samoumeven del vsakdana. Kakor takrat, ko je nekje v Tirolah priletela granata in ubila dvanajst soborcev hkrati, njega pa zasula, da je komaj preživel in ostal za zmeraj na pol gluh. Na Tirolsko je prišel z ruske fronte in ko so ga hoteli poslati spet nazaj v Rusijo, se je uprl – pridružil upornikom? – in končal v vojaškem zaporu. Znanec iz domačih krajev, ki je bil bolj ubogljiv, mu je ob premeščanju oponesel: “Viš, Janez -kaj si norel?! Mi gremo zdaj domov, ti si pa zaprt!”

Ko se je Janez iz vojne srečno vrnil, je najprej moral na tuje, da je rešil zadolženo domačijo, šele potem se je lahko poročil in prevzel kmetijo …

160817625zNajprej je bilo z lepo pisavo napisano le ime in naslov: Ivan Martinčič, Pudob št … , pošta Stari trg. Potem je vnuk ali vnukinja dodal še: Stari oče, Pudob št. 17, Lož, v avstrijski vojski – vpoklican.

Slovarček:

  • drakslan: stružen

Viri:

  • Vinko Martinčič, Pudob, avgust 2016, ustno
  • Tone Martinčič, Pudob, avgust 2016, ustno

Kraj: ni znan (Pudob)
Datum: 1915 – 1918
Avtor: ni znan
Zbirka: Vinko Martinčič
Skenirano: 17. 8. 2016
Oblika: fotografija


Viewing all 1721 articles
Browse latest View live