Potem ko Ivan Mercina ni več mogel voditi
zbora, je njegovo delo poprijel Viktor Žnidaršič iz Grosupljega. Zbor je vodil do njegove 40-letnice, ki so jo obeležili 29. novembra leta 1987. Po njej je delo zbora začelo nekoliko usihati, a je nekaj let še vseeno deloval pod vodstvom enega od članov, Staneta Mlakarja (tistega, ki je stanoval v bloku, kajti v zboru sta bila dva z enakim imenom, pa še skorajda soseda povrhu) – vsaj tja do leta 1990; natančnih podatkov nimamo, zato je bilo lahko tudi nekoliko drugače. Leta 1989 je 7. 4. v zapiskih omenjen med prisotnimi tudi cerkniški zborovodja Janez Kranjc, a le tistikrat.
Od leta 1982 je delo zbora skrbno beležil njegov član Vinko Zgonc in od tedaj naprej se je dalo natančno videti kdaj in kje je zbor pel, kdo je bil prisoten, na čigavo željo in kako se je nastop zaključil. Razvidno je, da so peli na pogrebih mnogih znanih in manj znanih prebivalcev Loške doline, tudi pesnice Maričke Žnidaršič, šolske ravnateljice Justine Krajc in brata Matevža Haceta, Toneta … pa pri odkritjih spomenikov, obletnicah itd. Ni veliko podatkov o njihovem takratnem repertoarju, ki pa je po drobcih ostal v spominu poslušalcev. Še vedno so peli partizanske in domoljubne pesmi, pa tudi veliko, veliko slovenskih narodnih in nekaj umetnih, tu in tam tudi kakšno pesem jugoslovanskih narodov. Na listu, ki nosi datum 27. 4. 1977 se je kot ilustracija ohranil program zbora za koncert ob Dnevu OF, ki mu sledi na roko s svinčnikom pripisan še dodatni seznam naslovov:
- Anton Hajdrih: Pesem nam je v srce padla
- Marjan Kozina: Naša vojska
- Alojz Srebotnjak: Nagelj
- Ivan Rijavec: Ob Kolpi
- Marjan Kozina: Pomlad v svobodi
- M. Apih – Pahor – Gobec: V borbi krvavi
- Emil Adamič: Vasovalec
- Radovan Gobec: Zvezde
- Danilo Bučar: Tam, kjer pisana so polja
- Alojz Srebotnjak:Bori
- Lovro Hafner: Kaj kleplje
- Kamilo Mašek: Mlatiči
- Emil Adamič:Završki fantje
- Prir. France Marolt: Kaj b’ jaz tebi dav
- Prir. Oskar Dev: Pastirc pa pase ovce tri
- Prir. Rado Simoniti: Planike
- Prir. Radovan Gobec: Bom pa zlezel na češnjo
- Prir. Ubald Vrabec: Bratci veseli vsi ( od tu daje rokopis):
- Zdravo
- Pesem o svobodi
- Naša zemlja
- Domovini
- Stoji v gori partizan
- Pod noč (zvezdice)
- Zdravljica
- Dekle pšeničko žanje
- Rožice v gartlcu žalovale
- Ta paver pa grahovco seje
- Bolečina
- Hej tovariši
- Jaz pa pojdem na vas
- Pomlad v svobodi
V arhivu so ostale tudi note in besedilo pesmi Mirka Rebolja Slovo ter besedilo še ene žalostinke Zastal korak je sredi dela.
Zdaj pa nekoliko zelo zgovorne statistike na osnovi podatkov, ki jih je zabeležil Vinko Zgonc:
V drugi polovici leta 1982 je zbor zapel na 10 pogrebih in 3 prireditvah, naslednja leta pa je bilo takole:
Leto 1983 23 pogrebov 10 prireditev
1984 22 19
1985 24 15
1986 19 8 (do oktobra)
1987 27 6
1988 18 5
1989 21 9
1990 3 3 (samo prvi kvartal)
Številke povedo, da je zbor nekatera leta nastopal okroglo vsakih 14 dni, vmes pa so bile še tedenske vaje …
Potem, ko je leta 1987 izzvenelo praznovanje 40-letnice MPZ DPD Svoboda Loška dolina, se je zborovodja Viktor Žnidaršič poslovil od njih. Pevci so mu v znak hvaležnosti podarili sliko Milana Rota. Pokrovitelj obletnice je bil TOZD Okovje Kovinoplastika, zbor pa je za svoje dolgoletno delo dobil tudi priznanje Krajevne skupnosti Loška dolina. V mapi se je ohranilo tudi nekaj zahval zboru od delovnih organizacij in organizatorjev raznih prireditev.
Zbor je v svojih 40 letih kdaj pa kdaj odšel tudi na kak izlet. Te jim jih je vsaj v začetku pomagal izvesti Stane Lavrič (Pula, Snežnik, Mangrt in drugi gorski cilji). Od vsega začetka so se udeleževali tudi pevskih taborov v Stični. Zadnji zapis o prisotnosti na vajah je z 23. 3. 1990, zadnji pogreb, na katerem so skupaj zapeli, je bil 1. 4. 1990.
Moški pevski zbor Delavsko prosvetnega društva Svoboda Loška dolina je tako s svojim petjem obeležil skoraj nepregledno vrsto slavnosti v Loški dolini in drugod – od odkrivanja spomenikov, javnih in zasebnih obletnic, državnih praznikov, delovnih dosežkov do slovesa od sokrajanov, sodelavcev in nazadnje tudi od pevskega kolega. Pevci so s svojim delom zelo pomembno zaznamovali dolgo obdobje, ko so peli in nastopali v zboru. Ostali so v spominu svojih poslušalcev kot nosilci žlahtnega dogajanja, ki je bogatilo vse, ki so ga bili deležni.