Quantcast
Channel: Avtor neznan – Stare slike
Viewing all 1720 articles
Browse latest View live

1930 Dolenja vas – V oljarni

$
0
0

170115224Slika prikazuje notranjost oljarne v Dolenji vasi. Letnica nastanka je približna, zagotovo pa je iz obdobja pred vojno, ko sta bila lastnika še brata Unterweger iz Avstrije, poslovodja pa je bil Martin Klammer. Sliko smo dobili pri Meletovih iz Cerknice. Na fotografiji so:  peč, kotel, hladilnik in zbiralnik, ki so bile ključne naprave za proizvodnjo olja.

V oljarni so s postopkom parne destilacije pridobivali eterično olje iglavcev. Temu so takrat rekli kar kuhanje, podobno, kot se reklo žganjekuhi, kuhanje šnopsa. V starih zapiskih in dokumentih o tej oljarni, ki jih hranijo pri Meletovih, je bil uporabljen celo izraz žgalnica za jelkovo olje.

Postopek je bil naslednji: veje iglavcev so najprej zrezali s slamoreznico in tako dobili maso iz sesekljanih vej, češarke so mleli s posebnim mlinom. Kakšno olje so nameravali narediti, je bilo odvisno od vrste iglavca, ki so ga uporabili v ta namen (jelka ali hoja, jelkini češarki (jelkino olje), smreka (smrekovo olje), bor (borovo olje) in brinje (brinovo olje). V bakren kotel, vidimo ga na sredini, so obenkrat naložili 1000 kg zmlete mase. V peči, na sliki je na desni strani, so z vretjem vode dobili paro, ki so jo po cevi dovajali v kotel. Tako je iz kotla izparevala hlapna snov (eterično olje) skupaj z vodno paro. Vse skupaj se je hladilo v hladilniku (kondenzator), vidimo ga dvignjenega za kotlom, od tam pa je mešanica olja in vode tekla v zbirno posodo pod hladilnikom, kjer se je olje ločevalo od vode. To je bilo res na hitro povedano, v resnici pa je kuhanje enega kotla trajalo nekje do 8 ur, oziroma dokler je kuhanje dajalo olje. V oljarni so imeli dva kotla, vendar so večinoma kuhali samo v enem. Po končanem kuhanju so ostanke vej ali češarkov porabili za kurjenje v peči, vodo pa so zavrgli.

170115224-002Na sredini slike je bakrena zbirna posoda, kamor se je iz hladilnika stekala voda in olje, strokovno se temu reče hidrolat. V tej posodi se je olje ločevalo od vode in tako so dobili končni produkt. Če upoštevamo dejstvo, da se je iz 1000 kg jelkinih vej nakuhalo 2.8 kg olja (iz češarkov malo več), borovih vej 2 kg in iz smrekovih vej celo samo 1.8 kg, potem je bilo potrebno resnično dosti dela, da se je nakuhala končna količina olja, ki se je merila v 50 ali 100 kilogramih in jo je poslovodja Martin Klammer dostavljal kupcem širom po Evropi in celo čez lužo v Ameriko.
170115224zZapis na zadnji strani pove, da gre za oljarno v Dolenji vasi.
Pa še nekaj o nabiranju češarkov, ki so bili najboljši za kuhanje olja in zato tudi najbolje plačani. Za razliko od vejevja, ki je bilo dostopno celo leto, so češarke nabirali samo en mesec, praviloma je bil to avgust. Takrat je bilo treba izkoristiti priložnost in jih čim več nabrati. Nabiralci so največkrat poznali predele, kjer jih je bilo največ. Če je bila letina dobra in jih je bilo dosti, so takrat lahko tudi več dni spali v gozdu. Tako so si rezervirali območje, pa še časa za nabiranje je bilo več. Najboljši češarki rastejo na vrhu jelke, zato je bilo potrebno znanje in spretnost plezanja. To so največkrat delali mlajši, starejši pa so se držali bolj pri tleh. Če so drevesa rasla dovolj skupaj, so posamezniki celo skakali z ene jelke na drugo in se tako izognili spustu in ponovnem plezanju na drugo drevo. Nabrane češarke so napolnili v vreče, te pa so v dolino, oziroma oljarno, speljali z vozmi. Zaradi opisanega je bilo nabiranje češarkov naporno in predvsem zelo nevarno.

Slovarček:

  • šnops: žganje
  • žgalnica za jelkovo olje: destilacija jelkovega olja
  • obenkrat: naenkrat
  • češarek: storž

Viri:

  • Joži in Zvone Mele

Kraj: Dolenja vas
Datum: 1930
Avtor: neznan
Zbirka: Joži Mele
Skenirano: 15. 1. 2017
Oblika: fotografija



1933 Koča vas – Pesnik v gosteh

$
0
0

170204387Gradič Koča vas so sredi 16. stoletja pozidali loški gospodje Hallerji, zato je nosil ime Hallerstein, slovensko ime pa izvira od koč, ki so nekdaj stale v bližini.

Oton Župančič je bil v Koči vasi v gosteh jeseni 1933 in pozimi 1934. Po več kot desetletju ustvar­jalnega molka je v tem mirnem in prijaznem kraju iskal navdih za nadaljnje ustvarjanje. Pre­vajal je Balzacovega Očeta Goriota, Gals­worthy­jevo Sago o Forsytih in Shakespearove drame. V posebno zbranih trenutkih pa je ustvarjal pesmi za zbirko Med ostrnicami. Talentiran risar je slikal tudi ostrnice, drevesa, pokrajino.

Nekaj časa je bil v Koči vasi tudi književni kritik Josip Vidmar, ki je skupno bivanje s pesnikom opisal v knjigi Obrazi.

Koča vas je majhna graščina ali pristava na Notranjskem. Tam je gospodovala graščakinja Greta Schollmayer-Lichtenberg, prijateljica Lili Novy. Ker njeno posestvo ni bilo rentabilno, se je odločila za gostinstvo, kakor bi danes rekli temu. Sprejemala je priporočene goste na letovanje. V njeni hiši so dobili hrano in stanovanje, in to po znosnih cenah. Taka gosta – priporočila naju je Lily Novy – sva bila tudi Župančič in jaz.

Da, bilo je v Koči vasi, kjer je kasneje nastala tudi ta pesem in kjer sva slučajno res mesec dni preživela in delala skoraj v sosednjih sobah. Jaz sem pisal svojo knjigo o njem in on je to vedel. Ni mu bilo prav v načelu, pa tudi ne, da sem jo pisal jaz. Govorila pa o tem nisva. (…)

V Koči vasi sva veliko hodila po okolici, po gostilnah in hišah in se pogovarjala z domačini. Zlasti z Udovičevo mamo ali z” ženico v Markovcu”, kakor ji pravi. Rad je zahajal v gostilno pri Belem Mlinu, ki ima deset ali dvanajst streh zaradi večnega dozidavanja in prizidavanja za potrebe naraščajoče družine, kakor so nam pravili šegavi domačini. Vse jih je pesnik pozorno poslušal in si zapisoval domače besede. Poleg tistih, ki jih omenja Zbrano delo, se najdoločneje spominjam njegovega odkritja v zvezi s prevedenko “obiskovati” in s slovensko hoditi v vas, ki kajpada nima istega pomena kakor “vasovati”. Toda ta ima svoj samostalnik, namreč “vasovalec”. Župančič pa ga je vendarle odkril v pogovoru z domačini, ki poznajo za ta pomen besedo “povasnik”. In spominjam se, kako je žaloval, da se je ta prava beseda izgubila in pozabila, da je ni več mogoče vnesti v pismeni jezik namesto obiskovalca, ki je zgolj preveden nemški Besucher. Takrat mi je tudi povedal zgodbo o neki dostojno nedostojni besedi za pokvarjeno žensko. Prevajal je Othella. V govorih obupanega Othella in Jaga je veliko takih besed. Pod oknom se mu je ustavil prijatelj general Maister. Župančič, vstani, na Notranjsko grem. Greš z mano? Seveda, in že sem bil na cesti in v avtu. V nekem Notranjskem kraju sva izstopila, da bi si poravnala kosti in poplaknila suhi grli. Greva in kaj se zgodi? Na nasprotni strani ceste zagledam nad prodajalno napis: Marija Ponuda, trgovina z mešanim blagom. No, gospa Ponuda, ti pojdeš z menoj v Othella, kjer jo lahko najdete in kjer se je dobro uveljavila.

Pa še pesem iz zbirke Med ostrnicami:

170204387-001

Ostrnice pod gradom

Srečna gospa! Postavljena v špalir                                                                  stoji pred vašo hišo častna četa,                                                                      z bogastvom kakor z zadnjo zarjo odeta,                                                        prisega vam zvestobo, čuva mir.

Poglejte, kaj za trud vam zemlja vrača!                                                         Te vaše njive, košenice, loke                                                                            v zlato so pretočile svoje soke :                                                                      spoštujte jih, ljubite tla domača.

Zakaj sinoč sem čul skrivnosten glas,                                                             mrmranje s polj pred hišo, čudne klice,                                                          kot nekaj sklepale bi ostrnice :

“Me nismo Hallerstein, smo Koča vas!”

Viri

  • Oton Župančič: Med ostrnicami. Slovenska matica, Ljubljana, 1978
  • Josip Vidmar: Znameniti Slovenci. Oton Župančič. Partizanska knjiga, Ljubljana, 1978
  • Josip Vidmar: Obrazi. Državna založba Slovenije, Ljubljana, 1985

Kraj: Koča vas
Datum: neznano, okoli 1933
Avtor: neznan
Zbirka: Dejan Škarič
Skenirano: 4. 2. 2017
Oblika: fotografija


1987 Stari trg – Moški pevski zbor DPD Svoboda slavi 40-letnico obstoja

$
0
0

170121241Leta 1947 zasnovani moški pevski zbor DPD Svoboda Loška dolina na tej sliki slavi svojo 40-letnico. Zborovodja je Viktor Žnidaršič, na slavnostnem koncertu pa poje sedemnajst pevcev.

Potem ko Ivan Mercina ni več mogel voditi zbora, je njegovo delo poprijel Viktor Žnidaršič iz Grosupljega. Zbor je vodil do njegove 40-letnice, ki so jo obeležili 29. novembra leta 1987. Po njej je delo zbora začelo nekoliko usihati, a je nekaj let še vseeno deloval pod vodstvom enega od članov, Staneta Mlakarja (tistega, ki je stanoval v bloku, kajti v zboru sta bila dva z enakim imenom, pa še skorajda soseda povrhu) – vsaj tja do leta 1990; natančnih podatkov nimamo, zato je bilo lahko tudi nekoliko drugače. Leta 1989 je 7. 4. v zapiskih omenjen med prisotnimi tudi cerkniški zborovodja Janez Kranjc, a le tistikrat.

Od leta 1982 je delo zbora skrbno beležil njegov član Vinko Zgonc in od tedaj naprej se je dalo natančno videti kdaj in kje je zbor pel, kdo je bil prisoten, na čigavo željo in kako se je nastop zaključil. Razvidno je, da so peli na pogrebih mnogih znanih in manj znanih prebivalcev Loške doline, tudi pesnice Maričke Žnidaršič, šolske ravnateljice Justine Krajc in brata Matevža Haceta, Toneta … pa pri odkritjih spomenikov, obletnicah itd. Ni veliko podatkov o njihovem takratnem repertoarju, ki pa je po drobcih ostal v spominu poslušalcev. Še vedno so peli partizanske in domoljubne pesmi, pa tudi veliko, veliko slovenskih narodnih in nekaj umetnih, tu in tam tudi kakšno pesem jugoslovanskih narodov. Na listu, ki nosi datum 27. 4. 1977 se je kot ilustracija ohranil program zbora za koncert ob Dnevu OF, ki mu sledi na roko s svinčnikom pripisan še dodatni seznam naslovov:

  1. Anton Hajdrih: Pesem nam je v srce padla
  2. Marjan Kozina: Naša vojska
  3. Alojz Srebotnjak: Nagelj
  4. Ivan Rijavec: Ob Kolpi
  5. Marjan Kozina: Pomlad v svobodi
  6. M. Apih – Pahor – Gobec: V borbi krvavi
  7. Emil Adamič: Vasovalec
  8. Radovan Gobec: Zvezde
  9. Danilo Bučar: Tam, kjer pisana so polja
  10. Alojz Srebotnjak:Bori
  11. Lovro Hafner: Kaj kleplje
  12. Kamilo Mašek: Mlatiči
  13. Emil Adamič:Završki fantje
  14. Prir. France Marolt: Kaj b’ jaz tebi dav
  15. Prir. Oskar Dev: Pastirc pa pase ovce tri
  16. Prir. Rado Simoniti: Planike
  17. Prir. Radovan Gobec: Bom pa zlezel na češnjo
  18. Prir. Ubald Vrabec: Bratci veseli vsi ( od tu daje rokopis):
  19. Zdravo
  20. Pesem o svobodi
  21. Naša zemlja
  22. Domovini
  23. Stoji v gori partizan
  24. Pod noč (zvezdice)
  25. Zdravljica
  26. Dekle pšeničko žanje
  27. Rožice v gartlcu žalovale
  28. Ta paver pa grahovco seje
  29. Bolečina
  30. Hej tovariši
  31. Jaz pa pojdem na vas
  32. Pomlad v svobodi

V arhivu so ostale tudi note in besedilo pesmi Mirka Rebolja Slovo ter besedilo še ene žalostinke Zastal korak je sredi dela.

Zdaj pa nekoliko zelo zgovorne statistike na osnovi podatkov, ki jih je zabeležil Vinko Zgonc:

V drugi polovici leta 1982 je zbor zapel na 10 pogrebih in 3 prireditvah, naslednja leta pa je bilo takole:

Leto 1983    23 pogrebov   10 prireditev
     1984    22            19
     1985    24            15
     1986    19             8 (do oktobra)
     1987    27             6
     1988    18             5
     1989    21             9
     1990     3             3 (samo prvi kvartal)

Številke povedo, da je zbor nekatera leta nastopal okroglo vsakih 14 dni, vmes pa so bile še tedenske vaje …

Potem, ko je leta 1987 izzvenelo praznovanje 40-letnice MPZ DPD Svoboda Loška dolina, se je zborovodja Viktor Žnidaršič poslovil od njih. Pevci so mu v znak hvaležnosti podarili sliko Milana Rota. Pokrovitelj obletnice je bil TOZD Okovje Kovinoplastika, zbor pa je za svoje dolgoletno delo dobil tudi priznanje Krajevne skupnosti Loška dolina. V mapi se je ohranilo tudi nekaj zahval zboru od delovnih organizacij in organizatorjev raznih prireditev.

Zbor je v svojih 40 letih kdaj pa kdaj odšel tudi na kak izlet. Te jim jih je vsaj v začetku pomagal izvesti Stane Lavrič (Pula, Snežnik, Mangrt in drugi gorski cilji). Od vsega začetka so se udeleževali tudi pevskih taborov v Stični. Zadnji zapis o prisotnosti na vajah je z 23. 3. 1990, zadnji pogreb, na katerem so skupaj zapeli, je bil 1. 4. 1990.

Moški pevski zbor Delavsko prosvetnega društva Svoboda Loška dolina je tako s svojim petjem obeležil skoraj nepregledno vrsto slavnosti v Loški dolini in drugod – od odkrivanja spomenikov, javnih in zasebnih obletnic, državnih praznikov, delovnih dosežkov do slovesa od sokrajanov, sodelavcev in nazadnje tudi od pevskega kolega. Pevci so s svojim delom zelo pomembno zaznamovali dolgo obdobje, ko so peli in nastopali v zboru. Ostali so v spominu svojih poslušalcev kot nosilci žlahtnega dogajanja, ki je bogatilo vse, ki so ga bili deležni.

170121241-001
Od leve stojijo:
  • Ludvik Ponuda,
  • Branko Plos,
  • Franc Kovač,
  • mogoče Jože Drobnič,
  • Slavko Strle,
  • dveh ni mogoče prepoznati,
  • nato stoji zborovodja,
  • na drugi strani pa sta Stane Mlakar – Antonov in
  • Damjan Mlakar.
170121241-002
Na tem izseku:
  • prvi je Stane Mlakar iz bloka (za razliko od Antonovega Staneta),
  • potem Jakob Intihar,
  • poleg njega Jože Avsec,
  • zadaj Jože Žnidaršič,
  • nato Tone Vesel,
  • Tone Zgonc,
  • zadaj Marjan Modic,
  • nekdo, ki ga ne prepoznam in
  • Janez Ravšelj.

Možje so svečano oblečeni, pod vratom imajo ( nove ?) metuljčke, na prsih pa rdeče nageljne.

Vsi zapisi o MPZ DPD Svoboda Loška dolina so nastali ob izdatni pomoči Fani Truden iz Starega trga.

Viri:

  • Ludvik Ponuda, januar 2017, ustno
  • zapiski Vinka Zgonca o delu MPZ DPD Svoboda Loška dolina

Kraj: Stari trg pri Ložu
Datum: 29. november 1987
Avtor: ni znan
Zbirka: Fani Truden
Skenirano: 21. 1. 2017
Oblika: fotografija


Rakek 1963/64 – 7. a razred, prvič

$
0
0

161119875Za zimsko fotografiranje so učenci ostali v razredu.

Leta 1963 smo razglasili novo jugoslovansko ustavo, država je uradno spremenila svoje ime v Socialistična federativna republika Jugoslavija in Tito je dobil položaj dosmrtnega predsednika.

V Skopju je uničujoč potres porušil večino mesta in zahteval najmanj 1000 človeških življenj.

Rodil se je predsednik vlade Miro Cerar, no, Kennedyja so pa ubili.

161119875-001
  • Prva klop: Drago Frlan, Lojz Debevec.
  • Druga klop: Boris Kupšek, sva ga zgrešili.
  • Zadaj: Martin Repolusk, Štefan Svet, Branka Bjeloševič.
161119875-002
  • Prva klop: Majda Zupan, Ana Debevec.
  • Druga klop: Alenka Albreht, Jelka Nosan.
  • Zadaj: Milena Logar.
161119875-003
  • Prva dva: Ivan Baraga, Zorko Trošt.
  • Naslednji trije: Vinko Lovko, Žaro Štrukelj, Zdenka Udovič.
  • Zadnji trije: Milan Steržaj, Janez Čekada, Marjan Braniselj.
161119875-004
  • Prve štiri: Meta Demšar, Fani Bombač, Marija Ponikvar, Lada Lešnjak.
  • Drugi dve: Anica Vidrih, Neda Smodila.
  • Zadaj Pavel Stržaj in ob strani učitelj Metod Jenko, oče Mitje Jenka.
161119875zVsi so se podpisali.

Viri:

  • Anica Truden

Kraj: Rakek
Datum: 10. februar 1964
Avtor: neznan
Zbirka: Anica Truden
Skenirano: 19. 11. 2016
Oblika: fotografija


1997 Stari trg – Zadnji nastop pevcev nekdanjega MPZ DPD Loška dolina

$
0
0

170121233Štirje člani Moškega pevskega zbora DPD Svoboda Loška dolina so se na željo organizatorjev zadnjič zbrali za javni nastop leta 1997 na koncertu ob razstavi ročnih del v Kulturnem domu Stari trg, čisto nazadnje pa so člani nekdanjega zbora skupaj zapeli v slovo svojemu pevskemu kolegu Jožetu Drobniču leta 2000.

Prvi z leve je tenorist Ludvik Ponuda iz Pudoba, poleg njega Slavko Strle iz Podgore, naslednji je Jože Drobnič s Knežje Njive in zadnji Janez Ravšelj iz Viševka.

Po spominu, slikah in zapiskih Vinka Zgonca sva s Fani Truden skušali zbrati čim več imen mož, ki so v štiridesetih letih daljši ali krajši čas prepevali v MPZ DPD Svoboda Loška dolina, skoraj zagotovo pa seznam ni popoln. Mogoče ga dopolnimo s pomočjo bralcev.
  1. Miloš Benčina
  2. Anton Pelan
  3. Janez Rudolf
  4. Polak
  5. Tone Žnidaršič
  6. Rudolf Žagar
  7. Franc Mlakar st.
  8. Jože Avsec
  9. Jakob Intihar
  10. Alojzij Sterle
  11. Ludvik Ponuda
  12. Lado Furlani
  13. Stane Mlakar
  14. Slavko Sterle
  15. Franc Kovač
  16. Tone Zgonc
  17. Jože Drobnič
  18. Janez Ravšelj
  19. Jakob Mlakar
  20. Franc Žnidaršič
  21. Stane Okoliš
  22. Maks Lekan
  23. Jože Žnidaršič
  24. Janez Porok
  25. Franc Ješelnik
  26. Stanislav Mlakar
  27. Branko Plos
  28. Damjan Mlakar
  29. Vinko Zgonc
  30. Alojz Mazij
  31. Marjan Modic
  32. Anton Vesel
  33. Janez Ovsec
170121233z Leta 1997 zbor že dolgo ni več obstajal, veselje do petja pa je ostalo, tako da štirim pevcem na željo organizatorja ni bilo pretežko spet stopiti na oder.
V Kulturnem domu Stari trg, v sobi, kjer je leta in leta vadil MPZ Svoboda, še vedno visi devetnajst listin, ki jih je od leta 1971 pa do 1988 zbor prejeli za svoje delo. Gre za priznanja, diplome, zahvale in podobno. Poleg petih priznanj za udeležbo na revijah pevskih zborov in treh za udeležbo na pevskih taborih v Šentvidu pri Stični so tam tudi zahvale gasilcev (PGD Stari trg ob 100-letnici), Teritorialne obrambe, Rdečega križa, različnih skupnosti in organov borcev NOB, pa zahvala za sodelovanje na slovesnostih ob 500-letnici Loža in še kaj. Izstopa Priznanje OF slovenskega naroda, ki ga je zboru leta 1980 podelila Občinska konferenca SZDL Cerknica »za dolgoletno delo in prispevek k splošnemu napredku kulturne dejavnosti«. Leta 1984 pa je zboru Slovensko prosvetno društvo v Hodišah na avstrijskem Koroškem, ki je bilo ustanovljeno leta 1904, podelilo »Priznanje in zahvalo za dolgoletno zvesto službo v prid slovenske misli in besede.« Lep nabor listin, ki same po sebi pričajo o pomembnem in upoštevanem delu MPZ DPD Svoboda Loška dolina.

Viri:

  • Fani Truden, Stari trg, januar 2017, ustno
  • Ludvik Ponuda, Pudob, januar 2017, ustno
  • Razstava priznanj v prostorih Kulturnega doma Stari trg

Kraj: Stari trg, kinodvorana
Datum: 1997
Avtor: ni znan
Zbirka: Fani Truden
Skenirano: 21. 1. 2017
Oblika: fotografija


Rakek 1963/64 – 7. a razred, drugič

$
0
0

161119876 V sedmem razredu so se učenci fotografirali dvakrat. Enkrat februarja in drugič ob koncu šolskega leta. To je “poletna” fotografija.

161119876-001
  • Drago Frlan,
  • Štefan Svet,
  • Lojzi Debevec,
  • učitelj Metod Jenko,
  • Darč Vengust,
  • Martin Repolusk,
  • Zorko Trošt.
161119876-002
Zadaj:
  • Žaro Štrukelj,
  • Vinko Lovko,
  • Zdenka Udovič,
  • Fani Bombač,
  • Marija Ponikvar.

Spredaj:

  • Janez Bajc,
  • Pavel Stržaj,
  • Milan Steržaj,
  • Janez Čekada.
161119876-003
Zadaj:
  • Anica Vidrih,
  • Jelica Nosan,
  • Ladica Lešnjak,
  • Majda Zupan,
  • Alenka Albreht,
  • Neda Smodila.

Spredaj:

  • Boris Kupšek,
  • Ivan Baraga,
  • Marjan Braniselj,
  • Milena Logar,
  • Branka Bjeloševič.
161119876zTu pa se je podpisal le učitelj.

Viri:

  • Anica Truden

Kraj: Rakek
Datum: 1964
Avtor: neznan
Zbirka: Anica Truden
Skenirano: 19. 11. 2016
Oblika: fotografija


1930 Dolenja vas – Klammerjevi

$
0
0

170206451Na sliki iz leta 1930 so člani družine Klammer iz Dolenje vasi. Neznani fotograf jih je slikal pred oljarno, kjer so takrat prebivali. Večji del oseb s slike smo v Starihslikah že omenjali, saj gre za dobro poznano družino iz naših krajev. Oblečeni so v boljša oblačila, skoraj zagotovo so ta dan nekaj praznovali. Zadaj se v daljavi vidita pobočje Javornika in naše presihajoče Cerkniško jezero.

Pisalo se je leto 1896, ko je iz avstrijskih Tirol, v Dolenjo vas prišel Martin Klammer. Razlog za njegov prihod je bila oljarna, last firme Brüder Unterweger iz Avstrije. Oljarna je začela z destilacijo eteričnih olj iglavcev že leta 1894. Po dveh letih sezonskega obratovanja se je zaradi širjenja proizvodnje olj pojavila zahteva po stalnem obratovanju in s tem potreba po poslovodji, ki jo bo upravljal. Prav s tem namenom je bil Martin Klammer, kot visoko kvalificiran delavec v Avstriji, s strani lastnika oljarne napoten v Dolenjo vas, kjer je postal poslovodja in obenem tudi stanovalec oljarne. Po osmih letih, natančneje 9. 11. 1904, se je poročil z Marijo Tavželj, ki je bila doma iz okolice Begunj. Rodilo se jima je pet otrok, štirje sinovi in hči. Klammerjevi so do leta 1932 stanovali v oljarni, potem so se preselili v svojo hišo v Dolenji vasi, kjer so imeli tudi trgovino in gostilno. Kljub temu je Martin Klammer ostal poslovodja v oljarni do začetka II. svetovne vojne, potem pa je le ta zaprla svoja in prenehala delovati.

170206451-001Spredaj sedi mama Marija Klammer, za njo stojijo, sinova Jože in Viktor ter hčerka Matilda, s šopkom cvetja v rokah, klicali so jo tudi Tilka.

Jože je skupaj z bratom Rudijem delal v gostilni in trgovini. Viktor je bil šibkega zdravja in je v 30. letu starosti umrl. Do takrat je delal z očetom v oljarni. Matilda je je izučila za učiteljico. Za njo moram omeniti, da se je za tem nežnim dekliškim obrazkom skrivala močna in odločna oseba, kar je razvidno iz prispevka 1931 Dolenja vas – Klamerjeva gostilna. V prispevku je podrobno opisana njena nesebična vloga pri organizaciji in izvajanju osnovnošolskega pouka v letih od 1943 do 1945, po tem, ko je bila osnovna šola v Cerknici med napadom nemške vojske požgana.

170206451-002Oče Martin Klammer, ob njem sta sinova Albin in Rudi. Albin se je izučil za mlinarja. V Klammerjevi hiši je imel svoj mlin. Rudi je bil izučen trgovec in skupaj z Jožetom vodil trgovino in gostilno. Martin Klammer se je poleg oljarjenja bavil tudi s čebelarstvom in pridelavo medu. Njihov med je bil poznan daleč naokoli.

S Klammerjevo družino je povezana tudi temna plat povojnega dogajanja. Večina imetja jim je bila po vojni nacionalizirana in je prešla v upravljanje države. Martin Klammer je umrl leta 1945, tako da tega niti ni občutil. Mama Marija in učiteljica Matilda sta ostali v Dolenji vasi, fantje pa so morali emigrirati v Avstrijo, od tam pa so kasneje odšli v Ameriko. Danes so vsi Klammerjevi s slike že pokojni.

Slovarček:

  • Brüder Unterweger: brata Unterweger

Viri:

  • Joži in Zvone Mele

Kraj: Dolenja vas
Datum: 1930
Avtor: neznan
Zbirka: Joži Mele
Skenirano: 6. 2. 2017
Oblika: fotografija


1982 Sv. Vid – Prireditev v zadružnem domu

$
0
0

161122995 161122996

Ob pogledu na množico zadovoljnih ljudi odtavajo spomini nekaj desetletji nazaj. Kako živahno je bilo pri Svetem Vidu takrat, ko se je Kmetijska zadruga Cerknica odločila zgraditi zadružni dom s pomočjo krajanov. V njem naj bi imeli trgovino s skladiščem, pa knjižnico, gasilci naj bi dobili svoj prostor, pa prostor za vojaške potrebe takratne teritorialne obrambe, pa velika dvorana za razne prireditve in še marsikaj drugega. Veliko udarniških ur je bilo narejenih, kmetje so prispevali les za streho, ženske so razkladale opeko, čistile. Vsak je pomagal po svojih močeh.

In ko so končno dobili svoj zadružni dom, so se krajani z veseljem udeleževali prireditev. Aktiv kmečkih žena je pripravil srečanja za dan žena. Pa čeprav so morale same prispevati kaj za pod zob, so se imele lepo. Andrej iz Čohovega je raztegnil svoj meh in za kratek čas so bile pozabljene vsakodnevne skrbi. Tudi gostilničar Bojan Bavdek je prispeval k temu, da so se vsaj enkrat na leto zbrale skupaj, saj jim je pomagal pri pripravi hrane in pijače.

Krajani so se radi udeleževali tudi predstav, kjer so s humorističnimi vložki nastopajoči pričarali nasmeh na utrujene obraze. Številčen obisk dokazujeta današnji sliki. Udeležili so se je tudi predstavniki Kmetijske zadruge, aktivni kmetje in drugi gostje iz Cerknice. Prireditev je vodil novinar Tone Urbas z Rakeka, zbrane pa zabaval humorist iz Ljubljane. Sodeloval je tudi pevski zbor Tabor iz Cerknice. Vendar je tokrat aktiv kmečkih žena poskrbel za širok nasmeh voditelja in humorista. V košari presenečenja je čakala prekajena spodnja svinjska čeljust, lepo zavit repek in krempelj.

Velika škoda je, da so taka srečanja že po nekaj letih zamrla. Šiviljske delavnice so se zaprle in prav tako ni več trgovine. Na žalost danes dom več ali manj sameva.

161122995-001

  • 1. vrsta: Joža Rupar (Ravne), Marica Srnel in njena hči Betka Srnel (Šivče).
  • 2. vrsta: fantek, ki zvedavo gleda, je Marko Rupar (Zahrib), za Marico sedi Angela Srnel (Čohovo), poleg nje v ruti je Antonija Srnel (Čohovo).
  • 3. vrsta: Jolanda Brzek (Osredek), Jožefa Hribljan (Čohovo), Damjana Turšič (Jeršiče) in Joža Puntar (Čohovo).

161122995-002

  • Zadaj ob oknu stojijo: Cvetka Rupar (Ravne), Danica Brenčič (Lešnjaki), za njo Slavko Klančar (Cerknica), naprej Marko Turšič (Jeršiče), z otrokom v naročju je Danica Štrukelj (Hruškarje), Franci Brzek (Osredek), Ludvik Hiti (Ravne), zadaj v klobuku je Intihar Tone (Osredek), pred njim je France Klančar (Osredek) in Franci Meden (Osredek).
  • 2. vrsta: levo Marija Klančar in hči Mojca (Cerknica), pred njima sta mož in žena Pavla in Tone Udovič (Grahovo), poleg njega je g. Modic (Ivanje selo), za njim je Cvetka Kranjec (Topol), pred njo Slava Marolt in Tončka Likar (obe Cerknica), sledi Vida Kocjančič (Sveti Vid) in pred njo skrajno desno Francka Hribljan (Ravne).

161122996-001

  • 1. vrsta: Pepca Srnel in njeni hčeri Irena in Marica (Šivče), ter Marija Milavec (Osredek).
  • 2. vrsta: Stana Doles (Sveti Vid), za njo delno vidna Ana Debeljak (Koščaki), sledi Majda Ponikvar (Osredek), za njo v ruti Angela Hiti (Osredek), Mara Lešnjak (Lešnjaki), Rezka Pirman (Sveti Vid) in v svetli ruti delno skrita njena sestra Jelka Brzek (Osredek), zgoraj levo pa je v rjavi ruti Francka Tekavc (Ravne).

161122996-002

  • V prvi vrsti so gostje: Leon Frelih (Rakek), Stane Pavlič (Cerknica), Majda Kočevar (Cerknica) in Dana Opeka (Zelše), za njimi je v ruti trgovka Julka Strle (Sveti Vid) in za njo Mima Baraga (Osredek).

161122996-003

  • Zadaj stojijo: Janko Razpet (Zala), Danilo Zalar (Lešnjaki), Jože Turšič (Jeršiče), Jožko Baraga (Osredek), Marija Turšič (Jeršiče), ob zidu sloni verjetno Marjan Hiti (Ravne), pred njim Marko Pirman (Zala), velik z brki ob zidu je Boris Bombač (Cerknica), pred njim Marija Turšič ml.(Jeršiče) in Mojca Žnidaršič (Osredek).
  • Sedijo: gospa z očali je Marija Toni (Cerknica), levo od nje je Vida Kocjančič (Sveti Vid), pred njima je v ruti Francka Tekavec (Ravne), desno Rupar Mara (Zahrib), Julka Intihar (Osredek), Janez Rot (Lešnjaki) in pred njim Francka Intihar z vnukinjo Jano v naročju (Osredek).

161122996

  • Zg. levo stojita Jože Turšič ml. (Jeršiče) in Franci Pirman (Sveti Vid), pred Jožetom sedi Malči Razpet (Zala), desno sedi Mima Baraga in ob njej v sivi obleki sin Drago Baraga (Osredek), za njim je Mira Meden (Osredek), dekle z očali je Mojca Anzeljc (Šivče), potem Ciril Srnel (Šivče) in Damjana Baraga (Osredek). Ostalih otrok ne prepoznamo.

Viri:

  • Rezka Pirman
  • Damjana Žnidaršič

Kraj: Sveti Vid
Datum: 1982
Avtor: neznan
Zbirka: Danica Červek
Skenirano: 22. 11. 2016
Oblika: 2 fotografiji



1903 Rakek – Miha Trobec

$
0
0

161119958Letnico nastanka fotografije sem določila po uniformi, ki je Avstro-Ogrska.

Tedaj sta na Rakeku raznašala pošto dva poštarja: Miha Trobec, na sliki, in Brunoslav Ölhofer. Leta 1933 sta oba praznovala trojni jubilej. Rodila sta se pred 60 leti, torej leta 1873. Na pošti Rakek sta se zaposlila leta 1901 in se poročila leta 1903. Služila sta v treh državah: Avstro-Ogrski, Kraljevini SHS in Kraljevini Jugoslaviji. Službovala sta vsak drugi dan po 24 ur in se pri delu izmenjavala. Nikdar nista bila na bolniški in samo enkrat na dopustu. Bila sta zavedna Slovenca in odločna pristaša narodne in državne enotnosti. Kljub vestnemu delu pa sta leta 1933 oba izrazila željo, da bi se upokojila. Kdaj sta dejansko se, mi ni uspelo ugotoviti. Poštar Trobec je umrl leta 1956, star 83 let.

Žalostno, da sem morala prebrskati nič koliko spletnih strani, da sem ugotovila, da je bil Miha Trobec oče moje sosede, Štefke Bučar.

161119958-001Uniforma je zlikana in popolnoma čista. Bicikl pa se tako sveti, da se bojim, da je bil le fotografski rekvizit.
161119958zDa ne bi šlo v pozabo, je podatek zapisala Anica Truden.

Viri:

  • Jutro: dnevnik za gospodarstvo, prosveto in politiko (08.10.1933), letnik 14, številka 236. URN:NBN:SI:DOC-GUUC4PQW from http://www.dlib.si

Kraj: Rakek
Datum: 1903
Avtor: neznan
Zbirka: Anica Truden
Skenirano: 19. 11. 2016
Oblika: fotografija


1967 Javornik – Košute na vozu

$
0
0

111022029Lovci Lovske družine Cerknice so po končanem lovu naložili uplenjene košute na kmečki voz gumar. Petričov Jože pa jih je s konji odpeljal. Verjetno v lovski dom Zelše.

Skupni lovski pogoni se izvajajo od sredine oktobra do konca decembra v lovskih revirjih. Danes se do tam pripeljemo z avti in potem peš v revirju izvajajmo skupni lov. Takrat pa so morali prvo peš priti do gozda, po celodnevnem lovu pa hajd nazaj. V primeru uplenjene divjadi pa je moral nekdo najprej skočiti v vas po voz in konje, da so jih lahko odpeljali iz gozda. Na sliki sicer zadaj vidimo obris fičkota, s katerim so šli v tem pogonu morda vsaj po prevoz za košute. Zagotovo pa jih je večina prišla na zborno mesto kar peš.

Slika je posneta na hribu v Javorniku nad vasjo Zelše, ki se imenuje “Monte Guardiani”. Na tem mestu je včasih stala italijanska kasarna, narejena v času med obema svetovnima vojnama. Pred 2. svetovno vojno je namreč v bližini potekala jugoslovansko – italijanska meja, ki je nepravično presekala slovenski živelj na pol. V Javorniku je še danes nekaj imen, ki so ostala kot spomin na mejo. Srbska steza, Karavla, Fortin …

111022029-001
Z leve zadaj stojijo:
  • Baraga Tone – Žlabr,
  • Tone Braniselj – Kašče,
  • Stane Braniselj – Kašče,
  • neznan,
  • Ivan Bordon.

Z leve v sredini:

  • stoji Bojan Klančar,
  • za njim Ivan Tekavec.
  • V ospredju voznik gumarja Jože Opeka – Petričev iz Zelš.
111022029-002
  • Prvi z leve Tone Krajnc – Krajnčkov.
  • Prvi z desne France Klančar – Merganov.

 Še kot zanimivost. Uplenjeno divjad so vozili z v Ljubljano kar v prtljažniku avtobusa, ki je vozil na redni avtobusni liniji Cerknica-Ljubljana. Na glavni ljubljanski postaji so jo razložili, kjer je počakala na nadaljnji prevoz, ki jo je odpeljal v mesnico. Medtem pa je ležala na postaji na ogled radovednih Ljubljančanov.

Si kaj takega predstavljate danes?

Slovarček:

  • gumar: kmečki voz z gumami

Viri:

  • Tone Braniselj–Kašče

Kraj: Javornik
Datum: neznan
Avtor: neznan
Zbirka: Lovska družina Cerknica
Skenirano: 22. 10. 2011
Oblika: fotografija


Rakek 1964/65 – 8. a razred

$
0
0

161119874Poslednje leto skupaj, tako na fotografiji kot v šolskih klopeh.

Pisatelj znanstvene fantastike Isaac Asimov je leta 1964 za New York Times predstavil svoja videnja tega sveta čez 50 let. In kaj je povedal? Ljudje se bodo odmikali od narave in si ustvarjali okolje, ki bo bolj po njihovi meri. V kuhinjah se bodo pripravljali “avtomatske obroki”. Roboti leta 2014 ne bodo ne pogosti ne pretirano dobri. Veliko naporov bo vloženih v razvoj avtomobila, ki vozi in misli brez voznika. Načini komunikacije se bodo zelo izboljšali. Osebo na drugi strani zveze bo mogoče videti, zaslon pa bo uporaben tudi za branje dokumentov, knjig ali gledanje fotografij. Leta 2014 bo na svetu 6.500.000.000 Zemljanov in 350.000.000 Američanov. Asimov je podcenil rast svetovnega in precenil rast ameriškega prebivalstva. Leta 2014 bo le še peščica manj zahtevnih rutinskih del, ki jih bodo ljudje opravljali bolje kot stroji. Ljudje bodo vse bolj postajali asistenti strojev. Koliko se je zmotil, presodite sami.

161119874-001
  • Franc Vesel,
  • Emil Kobe,
  •  Janez Bajc,
  • Milan Zorko in
  • učitelj Mitja Jenko.
161119874-002
Spredaj:
  • Valentina Novak.

Druga vrsta:

  • Vinko Lovko,
  • Franci Udovič,
  • Metka Demšar,
  • Alenka Albreht,
  • Marija Ponikvar.

Zadaj:

  • Alojz Debevec,
  • Drago Frlan,
  • Zoran Trošt,
  • Darč Vengust.
161119874-003
Desna vrsta od spredaj nazaj:
  • Fani Bombač,
  • Marija Štefančič,
  • Neda Smodila,
  • Milan Steržaj,
  • levo od njega Anica Vidrih,
  • stojita Žaro Štrukelj in
  • Marjan Braniselj.
161119874zPa še vsi podpisi.

Viri:

  • Anica Truden

Kraj: Rakek
Datum: 1965
Avtor: neznan
Zbirka: Anica Truden
Skenirano: 19. 11. 2016
Oblika: fotografija


1953 Cajnarje – Pet rekrutov

$
0
0

170123318Slika je shranjena v albumu našega ata. Pri takratni “štjlngi” je sodeloval kot godec in starejši prijatelj. Sam se je isto leto julija vrnil domov iz odsluženega dvoletnega vojaškega roka. Po tem podatku in po v ozadju slike vidnem stročjem fižolu na “rajžnih” sklepamo, da je slika nastala avgusta ali septembra 1953.

Pet fantov – rekrutov iz vidovskega konca je imelo vojaški nabor, oziroma po njihovo “štjlngo“. To je pomenilo nekakšen zrelostni izpit in potrditev sposobnosti za služenje vojaškega roka. Če si bil razporejen v ustrezen vojaški rod, je pomenilo tudi, da si zdrav in odrasel. Fant, ki ga pa v vojsko niso sprejeli, še pri dekletih ni bil obrajtan. Bilo je to hkrati čast in ponos, pa tudi breme bližajočega se odhoda od doma. Fantje so si za ta pomembni dan najeli prevoz ter kar dva godca za boljše vzdušje. Vozil jih je Bojan Bavdek – gostilničarjev sin iz Svetega Vida. Voz so doma okrasili s smrekicami, na katerih so plapolali pangeljci. Mislim, da so jim pri tem pomagala dekleta. Vojaško potrditev so potem celo pot še sami potrjevali s tekočimi sredstvi. Ustavili so se v vsaki gostilni. Prepevali so ob igranju harmonike, se veselili in uživali v svojem trenutku. Slikani so pred gostilno v vasici Cajnarje. S šopki cvetja na prsih in s kozarci v rokah so se lepo postavili pred neznanega fotografa.
170123318-001
  • Prvi z leve je Kovačev Ivan (Sveti Vid), čez rame ga objema Ivan Zadnikar (Čohovo), sledi Pajkov Stane (Ravne), nazdravlja mu Slavko Doles (Jeršiče) in z litrom v roki Rotov Jože (Ravne).
  • Zadnji stoji voznik Bojan Bavdek.
  • S harmoniko v naročju sedi Alojz Hiti (Osredek) in še godec iz Ponikev, njegovega imena se ne spomnimo.
170123318-002Gostilna v vasici Cajnarje se je uradno imenovala Točilnica KZ Cajnarje, kar je lepo vidno iz napisa. Slavko pa se spominja, da so jo domačini imenovali “Pajzl”.

.

170123318zZadnja stran slike z novejšim podatkom.

Slovarček:

  • štjlnga, štelunga: nabor rekrutov
  • obrajtan: občudovan, zaželjen, cenjen
  • rajžen: natič; leskova palica, po kateri se ovija stročji fižol (visoki fižol)

Viri:

  • Slavko Doles

Kraj: Cajnarje
Datum: 1953
Avtor: neznan
Zbirka: Danica Červek
Skenirano: 23. 1. 2017
Oblika: fotografija


1942 Rakek – Na poti k maši

$
0
0

Neznan fotograf je napravil lep posnetek na Rakeku, ko prihajajo nedeljsko odpravljeni domačini k sv. maši v farno cerkev na Rakeku. Po sencah sodeč je bilo to zgodaj dopoldne in je bil verjetno praznik ali pa žegnanje na Rakeku, da je bila maša dopoldan. Takrat Rakek še ni bil fara, ampak le podružnica fare Unec.

Zadaj levo je videti Zupanovo hišo in naprej Demšarjevo, ki je bila takrat mesnica, naprej pa mislim, da je Motcova in naprej Faturjeva. Na desni strani je videti Kornavo (Galanti) in pa cesto proti stopnicam, ki peljejo na zgornjo cesto oziroma na postajo. Takrat Rakek še ni bil razdeljen na ulice, potem pa se je nekaj časa cesta od sedanje Postojnske pa do Ljubljanske imenovala Cesta heroja Iztoka, CHI, sedaj pa je tukaj »Na vasi«.

Potujoči fotografi so se včasih postavili pred cerkev in slikali mimoidoče ter ponudili naročilo slik. Tokrat je fotograf poslikal Tončko Ivančič z Unca s svojimi fantki. Ivančka drži za roko, Tonček pa se je zvedavo postavil in verjetno ugiba, kaj je ta naprava, pokrita s črno zaveso.

Tukaj je mama Tončka še čila in zdrava. Proti koncu vojne je začela bolehati za hrbtenico in je čedalje težje hodila. Takratni zdravnik ji je svetoval, naj rodi še enega otroka, da bo šla« ta slaba kri« ven, pa bo morda ozdravela. Poslušala je njegove nasvete in rodila še enega otroka in od takrat nič več stopila na noge. Nobene pomoči ni bilo, nobene zdravljenja ali kakršne koli terapije, kaj šele invalidskega vozička. Sosed, ki je bil mizar, ji je napravil stol z ograjco in spodaj odprtino in to je bilo vse, kar je bilo možno za ublažitev težave. K njim je prišla gospodinjit njena sestra. Otroci so odraščali ob mami brez mame, in ko je bila stara najmlajša deklica petnajst let, je ta uboga mučenica umrla. Polnih petnajst let je sedela v kuhinji poleg štedilnika. Zjutraj so jo prinesli na stol in zvečer odnesli v posteljo.

V razmislek vsem, ki zdaj kritiziramo zdravstvo in jamramo za vsako malenkost.

Po starosti otrok sklepam, da je bilo to leto 1942 ali 43. Prav gotovo so pripešačili na Rakek po poti za Orlekom, saj je bila ta pot najkrajša iz unške nove vasi do Rakeka.
  • Tonček,
  • Ivanček,
  • Tončka Ivančič.
Na hrbtni strani fotografije je odtisnjena številka naročila.

Prispevek je napisala: Ana Ivančič.

Kraj: Rakek
Datum: 1942/43
Avtor: neznan
Zbirka: Ana Ivančič
Skenirano: 2. 3. 2017
Oblika: fotografija


1935 Lož – Mesto Lož pred vojno

$
0
0

150222498Na sliki je pogled na zimsko-zgodnjespomladan­ski Lož pred vojno, domnevno okoli leta 1935, in sicer s starotrške strani, izpod Malega vrhka. Vidi se lipov drevored, kapelica, Mlakarčkova gostilna in hiša nasproti, kjer je bil do obnove oziroma ponovne gradnje na portalu napis z vklesanim imenom zidarskega mojstra, ki jo je napravil. Desno sta notarjeva ter hiša krojača Škrbca. Če nisem v zmoti, se je zadnji Loški notar pisal Poznič. Menda v Ložu obstaja celo ljudska pesem o notarju – jo kdo od bralcev mogoče pozna?

Zadaj je Križna gora, še pred njo griči, med katerimi stoji Grič kapelica in mimo nje vodi steza v Podlož. Za notarjevo hišo se vidijo manjše hiše, ki jih tudi ni več, na njihovem mestu pa stoji zadružni dom, poznejši obrat Kovinoplastike, Rotoja in zdaj obrata Inpro. Njiv s slike ni več, pozidane so s stavbami Kovinoplastike. Lipe, ki so na sliki še mlade, so zdaj mogočne in stare, že ničkolikokrat obrezane, polomljene in spet obraščene, stoji jih pa le še nekaj malega. Deloma jih je nadomestil nov parkovni nasad pri spomeniku Janezu Hribarju pred Kovinoplastiko. Kot otrok sem slišala, da so tisti nasad lip, ki je v juniju opojno dišal, imenovati Gašperinov drevored, ker naj bi bil pobudnik zanj učitelj Rudi Gašperin, prijatelj Maričke Žnidaršič, ki je naslikal prelepi nagelj na njenem oknu in še marsikaj, tudi kulise za Amatersko gledališče Stari trg. Menda se je pod tistimi lipami zelo rad sprehajal … v klobuku in s špancirštokom v roki. Zdi se mi, da sem ga kot otrok nekajkrat videla prihajati iz Loža v Stari trg.
150222498-001Lož so avgusta 1942 požgali Italijani, po vojni pa je bil obnovljen in postal zelo drugačen kot je bil prej. Tu se vidijo tedanji skednji, kapelica, Lončičeva hiša, zadaj ena od številnih loških gostiln, po domače imenovana Pri Mlakarčku – zdaj je tam okrepčevalnica z duhovitim imenom Edina v mestu (… naj ji bo malo zastonj reklame, saj smo sami domači …). Te stavbe še stojijo, saj ob požigu Loža avgusta 1942 edine niso zgorele in so ene redkih, ki so še take kot pred vojno. Lesenih skednjev pa razen enega ni več, po vojni pa je bila sezidana tam še ena Mlakarčkova domačija, ki pa z gostilno nima zveze.

Križna gora na tej sliki s cerkvijo na vrhu od daleč ni videti drugačna kot danes, a v resnici je: romarska hiša in župnišče imata na sliki še streho in ne razpadata kot zdaj, tudi tedanjega vrta ni več. Na Križni gori je odraščala pisateljica in pesnica Magda Sražiščar – Magduška, Kriška Magda, avtorica povesti Ciganka, Dvoživke in drugih. Pesmi je objavljala v Kmečkem glasu ter na radiu Ljubljana in prejela kar nekaj priznanj zanje, gotovo pa je bilo zanjo največje priznanje velika popularnost in množično branje njene Ciganke, ki je izšla v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja.

Na tem izseku je spredaj kapelica, ki je bila leta 1963 ob začetku gradnje Kovinoplastike porušena, kip Matere božje iz nje pa naj bi bil v župnišču Stari trg. V notarjevi hiši so bili nekaj časa poslovni prostori Kovinoplastike, pozneje pa je bila porušena. Za notarjevo hišo je bila stavba, v kateri je bil pred vojno med drugim zapor (iz njega je pobegnil revolucionar in politik France Popit), pozneje v zgornjih prostorih stanovanje direktorja Kovinoplastike, v osemdesetih letih pa spodaj zametki obratne ambulante Kovinoplastike in zgoraj računovodstvo.

150222498-002
Na njivah, ki jih vidimo, zdaj stojijo tovarniške hale Kovinoplastike, cesta pa je speljana drugod. Na tem izseku je na levi hiša, kjer je bil pred vojno zdravstveni dom, zgoraj s stanovanjem zdravnika Mejača, spodaj pa ordinacija in celo ena ali dve bolniški sobi. Poleg je še enkrat notarjeva hiša, čisto na desni pa hiša krojača Škrbca. Kako rečejo kamnitemu hribu na sliki pa ne vem. Mogoče je kar to Kamni hrib; eden od gričev v okolici Loža pa je to zagotovo – če ne ta, pa kakšen drugi …
Lož je mestne pravice dobil leta 1477, ko so Ložanje namahali Turke, ki so vdrli z morske strani. Izročilo pravi, da so jih porezali z arežni, kajti v Ložu so že tedaj strojili kože in arežni so bili vedno pri roki in ostro nabrušeni. Z njimi so namreč ogarbali notranjo stran kož ter odstranili maščobo in vezivo. Takisto so takrat naredili tudi s Turki …

Ko jim je cesar Ferdinand podelil mestne pravice, je bila to velika reč: smeli so imeti obzidje, imeli so semenj, in vsak, ki se je na novo priselil v Lož, mu šest let ni bilo treba plačevati davkov. Pa kdo ve kaj še. Tako so se v Lož priselili ljudje od vsepovsod in mu za vedno dali pečat drugačnosti, podjetnosti, imenitnosti …

Vseeno pa je treba omeniti še nekaj pomembnih Ložanov:

  • V 18. stol. je tu oziroma na Križni gori živel Filip Jakob Repež, organist in skladatelj, ki je izdal tri zbirke nabožnih pesmi.
  • Leta 1867 se je v Ložu rodil Fran Milčinski, sodnik in pisatelj, ki je pozneje napisal genialne Butalce in še marsikaj. Komaj tri leta star se je s starši preselil v Ljubljano. (Kaj bi bil šele napisal, če bi v Ložu ostal!!? (:-))
  • V Ložu na sodišču je nekaj čas služboval pisatelj Hinko Dolenec, ki je v svojih zapisih pustil podobe notranjske dežele, njenih gozdov in divjadi v njem, pa tudi ljudi (n. pr. Vragov oče).
  • Del svoje mladosti je v Ložu preživel sijajni pesnik in prevajalec Jože Udovič.
  • Revolucionar Janez Hribar je poskrbel, da je po vojni v Loški dolini zaživela kovinsko predelovalna industrija…

Toliko o znanih Ložanih mimogrede in na pamet.

150222498z“Moje rodno mesto, katerega ne bom nikdar pozabila – Lož.” Tako je zapisala Mimi Bravec, ki je domači kraj zapustila še mlada, saj je odšla na šolanje v Ljubljano, Skopje in Zagreb, a se je vanj vedno rada vračala. Fotografija je iz njenega albuma, ne vemo pa kdo jo je posnel.

Viri:

  • Valči Gačnik, februar 2017, ustno

Slovarček:

  • špancirštok: sprehajalna palica
  • arežen: ostro rezilo z ročajem, ki se uporablja za čiščenje kož
  • garbati: čistiti notranjo stran kože med pripravo na strojenje

Kraj: Lož
Datum: 1935?
Avtor: ni znan
Zbirka: Miloš Toni
Skenirano: 22. 2. 2015
Oblika: fotografija


1929 Cerknica – Motor BeSA

$
0
0

170206443Slika iz leta 1929 je nastala v Cerknici. Motorist je Anton Mele, znani cerkniški podjetnik kovinarske in avtomehanične stroke, ki se s svojo Beso pelje po cesti iz Dolenje vasi proti Cerknici. Neznani fotograf ga je slikal pred njihovo hišo. Na levi strani se vidi poslopja Jagenške domačije z žago Danes je tu del ceste pred avtobusno postajo, nasproti frizerskega salona Maša. S tega mesta se danes Jagenških stavb ne vidi, ker je ta stran ceste zaraščena z grmovjem.

Motorji so bili takrat redkost, zato je bila vožnja z njim toliko bolj atraktivna. Široko krmilo je prisililo motorista v sključeno držo, tako da je zgledal prav športno. Hlače ima zatlačene v čevlje, najbrž zato, da se ne umažejo ali pa, da jih ne zagrabi kakšen vrteči del mašine ali pogonske verige. Takratne ceste so bile bodisi prašne bodisi blatne, zato je motor tudi precej umazan. Kje ga je Anton kupil ni znano, vemo pa, da je bil kar dolgo pri hiši, saj je ta motor videti tudi na sliki iz leta 1935, ki smo jo predstavili v prispevku o Meletovi delavnici. To je bil najbrž njegov prvi motor, kasneje jih je imel še kar nekaj, kar priča, da je bil pravi motorist.
170206443-001Oblačila bolj spominjajo na delovno obleko, motoristična so samo očala, pa še ta niso nameščena na očeh. Verjetno je šlo samo za krajšo vožnjo. Kot večino motorjev iz tistih časov tudi ta nima luči, ker le ta ni bila tovarniško vgrajena, niti ni bila obvezna. Ima pa veliko troblo, ki je bila verjetno bolj za okras, kot za uporabo, saj so v tistih časih motor zagotovo prej slišali kot pa videli.
170206443-002Motor je 350 kubični BSA, model L25, iz leta 1925. Proizveden je bil v angleškem podjetju Birmingham Small Arms Company (BSA), ki je izdelovalo vojaško in civilno strelno orožje, vozila in motorna kolesa ter drugo vojaško opremo.

Na prednjem blatniku motorju je registracija SL.595. Po razpadu Avstro-Ogrske in ustanovitvi Kraljevine SHS so imela vozila v naših krajih registracijo z začetnima črkama SL in številko. Te oznake so veljale do leta 1929, po nastanku Kraljevine Jugoslavije, so jih nadomestile tablice z modro pasico in rdečo številko 2. Veliki obroči na kolesih so zavore.

170206443zZadnja stran fotografije ima obliko razglednice, kar je bilo takrat običajno.

Slovarček:

  • Besa: motorno kolo znamke BSA
  • trobla, troblja: zvočna signalna naprava pri motornih vozilih
  • mašina: stroj, motor

Viri:

Kraj: Cerknica
Datum: 1929
Avtor: neznan
Zbirka: Joži Mele
Skenirano: 6. 2. 2017
Oblika: fotografija



1955 Rudolfovo – Prijatelji za vedno

$
0
0

Takole nasmejani smo se postavili pred fotografa sosedje različne starosti. Kdo ve kateri fotograf je zašel na Rudolfovo kar takole navadno nedeljo popoldne, kar sklepam po oblekah, ki niso najboljše (zahmašne) in tudi ne delavniške. Po drevju sodeč, ki nima listov sklepam, da je bilo to pomladi, prav gotovo pa leta 1955.

V tem obdobju smo že malo boljše živeli, vojni časi so se odmikali in čisto počasi prihajali boljši časi. Kar je najvažnejše, leta 1952 smo dobili elektriko, da nam ni bilo treba likati z likalnikom na žerjavico in svetiti s petrolejko. V trgovini so se dobile stvari, ki jih do takrat sploh nismo poznali, nismo več doma pražili ječmena za belo kavo, saj smo lahko kupili v trgovini projo, cikorjo in celo divko.

Tekstilno blago se je že dobilo v prosti prodaji v Ljubljani pri Janezu, pa tudi v trgovini Matičič v Begunjah smo lahko kupili kakšen meter tetre, ki je bila namenjena za plenice mi pa smo iz tega blaga sešili zavese. Nekaj let nazaj smo dobili blago samo, če smo prinesli prodat zobotrebce in nam je ga. Matičič zamenjala za tekstil.

Tudi pralni prašek Zlatorog smo si privoščili in celo kupljeno milo smo začeli uporabljati. Do takrat so naše mame prale perilo z doma narejenim milom in ga kuhale v bukovem lugu. V velik lonec je mama dala pepel od bukovih drv in zalila z vodo. To je sproti mešala, da je zavrelo, potem pa je stalo nekaj ur, da je padel gost pepel na dno lonca in to tekočino dodala vodi s katero je zalila perilo v čebričku, da se je močilo čez noč. Milo smo kuhali doma iz svinske maščobe ali govejega loja, ki smo ga kuhali nekaj ur, dodali lužni kamen in pustili počivat toliko časa, da je stopljena maščoba priplavala na vrh. To smo zlili v primerno posodo, še najbolje na lesen perivnik, da se je masa strdila. Ko je zorelo kak teden, smo milo razrezali na kose in bilo je pripravljeno za uporabo. Perilo smo dobro namilili, ga sprali v topli vodi in dali kuhat v prej omenjen bukov lug. Če je bil lug močan, je bilo perilo zelo belo, se je pa po takem pranju prej strgalo.

Časi so se potem hitro spreminjali in z njimi tudi navade ljudi in sedaj se takega življenja le še malokdo spomni.

Spredaj so otroci:
  • Karlinca Štritof, Korletava, oblečena v klotasto haljico,
  •  zraven Frenk Tekavec, Bahnetov, ki je v rekelčku in kravati,
  • pa še mala vedno nasmejana Romanca Štritof tudi Korletava, v karirasti plisirani kiklci.
  • Zadaj z leve je Ana Tekavec – Bahnetava mama,
  • pred njo Ana Tekavec – Bahnetava Ančka,
  • poleg nje Marija Rudolf – Zorcava Mima in
  • Draga Štritof – Korletava Draga.

Slovarček:

  • tahmašne obleke: boljše obleke, ki smo jih nosili k maši
  • delavnške obleke: obleke za vsak dan

Prispevek je napisala: Ana Ivančič.

Kraj: Rudolfovo
Datum: 1955
Avtor: neznan
Zbirka: Ana Ivančič
Skenirano: 2. 3. 2017
Oblika: fotografija


1955 Rakek – Sneguljčica

$
0
0

161119934Sneguljčica je ena najlepših pravljic za otroke in je bila zato tudi velikokrat uprizorjena, kot igra, muzikal ali film. Slednji je najbolj znan v Disneyjevi režiji in je tudi prvi celovečerni risani film. Tudi učenci rakovške glasbene šole so uprizorili Sneguljčico in njihovi kostumi prav nič ne zaostajajo za filmskimi. Še več. Glede na skromna sredstva, ki so bila na razpolagajo, jim je uspelo neverjetno.

Leta 1812 sta brata Grimm izdala svojo prvo zbirko pravljic in ta je bolj spominjala na grozljivko. Naslov je bil preprost – Grimmove pravljice in Sneguljčica je bila pod zaporedno številko 53. Glede na to, da sta bila jezikoslovca, je bil jezik pust in akademski in kot tak nezanimiv za širšo javnost, pravljice pa so imele dolge uvode in številne opombe. Akademiki knjige niso toplo sprejeli. Presenečenje pa je bilo, da je navdušila otroke. Kot akademika sta živela v revščini in na pravljice sta začela gledati kot na pot iz nje. Ob drugi izdaji je Jakob dejal, da morata pravljice izboljšati. Le-to je trajalo 40 let. V tem času je izšlo sedem izdaj, v katerih sta uporabila bolj živ jezik in odstranila tabu teme, kot so nezaželena nosečnost, incest, nasilje, kanibalizem in krvoločne matere.

In kakšna je bila prva verzija Sneguljčice? Danes bi jo prepovedali. V prvi izdaji je Sneguljčico hotela ubiti lastna mati, saj je bilo dete krivo, da ni bila več najlepša ženska na svetu. Lovcu je ukazala, naj Sneguljčico ubije in ji prinese njena jetra in pljuča, da si jih bo pripravila s soljo in pojedla. Na koncu dobi mati primerno kazen. Na Sneguljčičini poroki je morala plesati v razbeljenih železnih čevljih in ni mogla prenehati, dokler ni odplesala v smrt.

161119934-001

  • Marjan Šuštaršič,
  • Ladi Frelih,
  • Anica Vidrih,
  • Nataša Hladnik – Sneguljčica.
  • Spredaj čepijo še trije, ki jih na izrezu ni in jih tudi nismo spoznali.
161119934-002Zadaj:
  • Manja Haluza,
  • Mira Vidrih,
  • Srečo Richly.

Spredaj:  

  • Evgen Pegan,
  • neznan,
  • Ida Bencek,
  • neznan.
161119934zKar dva zapisa, to bo pa res držalo.

Viri:

  • Mira Vidrih, por. Truden
  • Tatar, M. The Hard Facts of the Grimm’s Fairy Tales. Princeton, New Jersy, ZDA: Princeton University Press, 2003.

Kraj: Rakek
Datum: 1955
Avtor: neznan
Zbirka: Anica Truden
Skenirano: 19. 11. 2016
Oblika: fotografija


1932 Planina – V čolnu

$
0
0

Vesela druščina mladih ljudi se je dala fotografirati med šolskimi počitnicami. O sliki je na voljo le skromen podatek iz albuma z dodatkom v oklepaju: Planina, počitnice 1932 (tudi obisk v Cerknici pri stricu dekanu). Pod fotografijo pa piše: “V Gallatievem čolnu”. Spraševal sem se, kje v Planini bi bila lahko posneta. Kdo so bili dekleta in fantje, ki so pozirali v čolnu?

Ugotavljal sem, za katero poslopje v Planini bi lahko šlo. S pomočjo še ene fotografije v albumu, na kateri je tudi kamnit zid, sem sklepal, da gre za sedanji kulturni dom. Kasneje mi je to še potrdil Beno Petkovšek iz Planine. V 19. stoletju je bil Gallatia lastnik treh med seboj povezanih objektov. Današnji Kulturni dom Miroslava Vilharja je bil nekdaj Gallatievo gospodarsko poslopje. Iz rodoslovnih virov sem izvedel, da je bil Andrej Gallatia gostilničar in posestnik v Planini, z ženo Marijo Heleno Apej sta imela sina in hčer [1]. Ni mi znano, do kdaj so imeli v lasti omenjene objekte.

Dekleta in fantje, fotografirani v čolnu, prijateljice in prijatelji, so očitno preživljali prijetne počitnice. Zanimiv je drevak, položen na suhem, v katerem so se fotografirali. Takih čolnov danes v Planini ni več videti. Tudi leta 1932 je očitno voda na Planinskem polju zelo narasla, kajti takrat je utonil nek fant iz Jakovice pri prevažanju s čolnom. Promet med poplavo je bil omejen na prevoze s čolnom. Poplave na polju so v preteklosti pomenile pomembno prometno oviro [2]. Dobro se spominjam, da mi je nekoč pripovedoval ded Ivan, da se je lahko do Planine pripeljal le s čolnom. Drevak danes izdelujejo in uporabljajo le še na Cerkniškem jezeru [3]. Lepo bi bilo, če bi se vrnil tudi na Planinsko polje in bi tako tudi tu ohranjali kulturno dediščino.

Na sliki sem prepoznal le enega mladeniča, ki je kasneje postal moj oče (sedi, četrti z leve). Kdo bi bili drugi ne vem, saj v albumu ali na hrbtni strani snemljivih fotografij niso zapisana njihova imena, le podatek, da je bilo avgusta leta 1932. Lepo so oblečeni. Tri dekleta in pet fantov. Fantje so v belih srajcah, vsi so praznično oblečeni. Slika je morda nastala v nedeljo ali ob prazniku. Najzrelejše deluje mladi mož z očali in povsem v belem (prvi z desne). Kaže, da so bili vsi dobre volje. Sklepam, da so šli skozi vas, zagledali čoln pred hišo ter se v njem fotografirali.
Pod to sliko v albumu je Marjan (prvi z leve) zapisal: “Pred Gallatiem”. Zato sem pomislil, da mora biti posneta v neposredni bližini poslopja, pred katerim je ležal čoln. Mladi hodijo po makadamski cesti, ki je takrat peljala skozi Planino in je nekdaj povezovala Dunaj s Trstom, po prvi svetovni vojni pa jo je presekala meja v Kačji vasi. Tak kamnit zid pa je še danes nasproti Kulturnega doma Miroslava Vilharja.

Viri:

Kraj: Planina
Datum: avgust 1932
Avtor: neznan
Zbirka: Janez Lavrenčič
Skenirano: 18. 11. 2015
Oblika: 2 fotografiji


1958 Cerknica – Mrliški voz

$
0
0

170206444

Slika je nastala 25. 9. 1958 na cerkniški glavni ulici, Cesti 4. maja. Na ta dan so pokopali Pepka Turšiča, ki je živel v hiši nasproti avtobusne postaje. V tej hiši je danes trgovina Castel. Pokojnika so na zadnjo pot peljali s cerkniškim mrliškim vozom. Pogrebni sprevod se je premikal od hiše pokojnega, mimo Meletove hiše, po glavni ulici čez most, tam pa so zavili proti pokopališču. Ko so prišli do vhoda na pokopališče se je voz zaustavil na cesti, krsto pa so na nosilih odnesli do groba.

Kot vidimo, je bil mrliški voz zelo lepo izdelan. S svojo obliko in spoštljivo podobo je služil za prevoz pokojnika na zadnji poti od domače hiše do pokopališča. Kadar ga niso uporabljali, je bil spravljen v stavbi poleg totenkambre na cerkniškem pokopališču.

Voznik mrliškega voza na sliki je bil Jože Kranjc, vprežena pa je imel svoja konja. V tistem času je v ta voz vpregel svoj par konj tudi Jože Mivec – Zajčkov, kar nam da vedeti, da ni bilo stalnega voznika ali vprege konj. Najbrž je bil še kdo, vendar mi tega ni uspelo izvedeti. V poštev so prišli le konjarji, ki so imeli ustrezen par konj, še najbolj pomembno je bilo, da so bili konji umirjeni in navajeni večjega števila ljudi. Takih konjskih vpreg pa takrat ni bilo prav veliko. Pred uvedbo mrtvaškega voza so pogrebci, praviloma to niso bili sorodniki pokojnega, krste nosili do pokopališča. Verjetno so jih tudi potem, ko je že obstajala možnost uporabe mrliškega voza, le da si ga niso mogli vsi privoščiti, ker je bilo to verjetno kar drago. Poleg tega je bila bližina oziroma oddaljenost pokopališča največkrat odločilna, ali so umrle nosili ali peljali. Nošenje krste je znalo biti tudi naporno, sploh, če je bila pot do pokopališča dolga ali pa slabo vreme. Vse skupaj je bilo še težje, če so bili pogrebci, ki so nosili krsto, različno visoki in narobe razporejeni Takrat je bilo najtežje najvišjemu, saj je nosil dosti več bremena kot drugi.

Sčasoma se je uvedel namenski voziček za prevoz krste, ki so ga vodili štirje moški. Pri vozičku pa je bila lahko težava sneg ali luknjasta pot. Ko je šel pogrebni sprevod skozi Cerknico, so bili ljudje vedno uvidevni in so avte ustavili in ugasnili, ali pa so se umaknili v stransko ulico.

170206444-001Skrajno levo, za konjem, je Jože Kos, voznik mrliškega voza pa je Jože Kranjc. Ob pogrebnem vozu je prvi Polde Kos, za njim je Lojze Obreza – Cibkov, zadnji pa je Alojz Marolt – Krištan.

Na levi strani je Bartolova hiša, kjer je bilo sedlarska delavnica, kar se vidi tudi iz table nad vrati delavnice. Na tem mestu je danes pošta, zadaj pa se vidi občina.

170206444zZapis na hrbtni strani fotografije nam pove, da je bil 1958 pogreb Pepka Turšiča.

Slovarček:

  • totenkamra: mrtvašnica

Viri:

  • Joži in Zvone Mele

Kraj: Cerknica
Datum: 25. 9. 1958
Avtor: neznan
Zbirka: Joži Mele
Skenirano: 6. 2. 2017
Oblika: fotografija


1956 Unec –Živinska razstava

$
0
0

Živinska razstava na Uncu je bila za Zadružnim domom (začeli graditi 1948 leta, dokončan 1950) na Maistrovem vrtu, na prostoru, kjer je danes Gasilski dom in igrišče. Zadaj na desni je Gregoricava hiša, pa Kobetova in njihov kozolec. Po fotografiji sodeč je bila udeležba tako razstavljavcev kot gledalcev velika. V prispevku Unec – krava (3. 06. 2015) je kot leto razstave zapisano leto 1956. Razstavo je organizirala kmetijsko pospeševalna služba Kmetijske zadruge Unec, zato najprej nekaj besed o zadružništvu.

Zadružništvo ima na Uncu kar dolgo tradicijo. Tako so Unčani sami ali v sodelovanju z Rakekom ustanovili številne zadruge.

  • Po maši v nedeljo, 19. julija 1931, so na Uncu ustanovili Pašno in gozdarsko zadrugo in 20. julija 1931 so šli Ivan Puntar – Štacnar, Majerjev Tone, Malnar, Špelnik in Hlad na sodnijo registrirat podpise za zadrugo.
  • 2. januarja 1934 so na Uncu ustanovili kmetijsko društvo, ki so jo potem preoblikovali v zadrugo. Tako so v februarju 1934 organizirali prodajno zadrugo in 7. februarja pripeljali v skladišče pri Škulju prvo moko. Svoje trgovine so imeli na Uncu in Rakeku. Trgovci so zaradi konkurence pihali od jeze. V kriznih časih so namreč kmetje na veliko organizirali nabavno-prodajne zadruge, kjer so člani zadruge pridobili cenejše izdelke in blago, ki so ga potrebovali. Trgovini sta kar uspešno delovali, več težav pa so imeli z ustanavljanjem in poslovanjem zadružne mesnice. S prodajo mesa je nabavno-prodajna zadruga pričela v mesnici Bučar na Rakeku 17. novembra 1934, vendar so že na začetku naslednjega leta s to dejavnostjo prenehali. Po petletnem delovanju so 28. aprila 1940, zaradi nezvestobe članov in zajedanja ukinili poslovalnice in 2. in 5. maja predali blago Mariji Ule, ki je odprla privatno trgovino. Kaže pa, da so vojne razmere spet spodbudile delovanje zadruge, saj poslovna poročila za medvojno delovanje zadruge, ki ji je ob začetku vojne uspelo rešiti vse premoženje in pomembnejše knjige in zapiske, kažejo tako. Nabavno-prodajna zadruga je tako poslovala v omejenem obsegu zaradi težav pri dobavi blaga in omejitvam prometa tudi v letu 1942 in 1943.
  • 4. marca 1934 je bil v šoli na Uncu še ustanovni občni zbor Živinorejske zadruge.
  • Februarja 1939 je bila na Rakeku ustanovljena Lesna zadruga z namenom, da od svojih članov prevzema les, ga predeluje in čim bolje unovči.
  • Leta 1930 je bila na Rakeku ustanovljena Zadruga nakladalcev in razkladalcev lesa.
  • Po drugi svetovni vojni so na področju preskrbe prebivalstva najprej delovale NAPROZA (nabavno prodajne zadruge; leta 1946 je bil ustanovljen kmetijski odbor Naproze v Ševarjevi hiši na Rakeku), in to nekaj časa še z delujočimi zasebnimi trgovinami (te so bile nato ukinjene).
  • Kmetijska zadruga Unec je začela poslovati 25. februarja 1948 v nacionalizirani hiši sinov generala Maistra, tu je ostala vse do leta 1950, ko so pisarne in trgovino preselili v novi zadružni dom. V Maistrovem hlevu so bili prvi zadružni konji, pod ostrešjem pa krma in zadružni kmetijski stroji iz nekdanje Jugoslavije. Zadruga je imela tudi svojo ekonomijo v nacionaliziranih prostorih Matičiča v Novi vasi.

    Kmetijska zadruga Unec je bila zelo aktivna, ukvarjala se je z odkupom živine, lesa, lesenih obročev, imela je hranilno-kreditno službo, na ekonomiji se je ukvarjala z rejo prašičev, piščancev, pitanjem govedi, imela je trgovino, mesnice, gostinstvo, v času, ko je bila omejena obrtna dejavnost posameznikov je imela pleskarje, zidarje, tesarje, mizarje …

    Imela je tudi kmetijsko pospeševalno službo in v tem okviru je gotovo bila tudi razstava in ocenjevanje živine na Uncu.

Žal je posnetek premalo oster in mi ni uspelo prepoznati posameznih oseb. Mogoče jih bo kdo le prepoznal.

Živinče se na ogled pred ocenjevalno komisijo postavi.

Možje, naslonjeni na ograji, spremljajo ocenjevanje živine.
Žal manjkajo osnovni podatki, leto, koliko živine je bilo na razstavi, kdo so osebe na sliki.

Viri:

  • Ivan Puntar Štacnar. 2009. Moje delo, doživetja in pogledi. Dnevnik 1923-1943. Založništvo Jutro. 568 s.
  • Franc Perko. 2008. Vasi v objemu železnice. Založništvo Jutro. 496 s.

Kraj: Unec
Datum: po moji oceni leta 1956
Avtor: neznan
Zbirka: Franc Perko
Skenirano: 13. 12. 2017
Oblika: fotografija


Viewing all 1720 articles
Browse latest View live