Quantcast
Channel: Avtor neznan – Stare slike
Viewing all 1720 articles
Browse latest View live

1934 Rakek – Mlinar in njegova hči

$
0
0

161119908Mlinar in njegova hči je žaloigra v petih dejanjih, ki jo je napisal Ernst Benjamin Salomo Raupach (1784 – 1852), prevedel Fran Malavašič, natisnila pa Rozalija Eger leta 1867.

Konrad, sin revnega mlinarja, želi poročiti Marie, hčerko bogatega mlinarja. Mlinar bogataš, ki je hudoben in požrešen, ju prevara na grd način. Usoda gre svojo pot. Pojavljanje pokopališkega duha in ptice smrti napovesta skorajšnji propad bogatega mlinarja in njegove nedolžne hčerke.

Rozalija Eger je vodila eno izmed štirih ljubljanskih tiskarn od leta 1829 do 1871, skupaj z Jožefom Blaznikom. V njeni tiskarni je bila urejena prva litografija. Tiskali so monografske publikacije, glasbene tiske, periodična glasila, pratike, letna poročila društev in drobne tiske.

161119908-001Na palico se naslanja in leščerbo drži Mirko Vidrih, poleg Milka Svet in Vinko Stržaj.
161119908-002Nobenega nismo prepoznali …
161119908z … in tudi nič prebrali.

Slovarček:

  • litografija: grafična tehnika, pri kateri se risba na kamnito ploščo odtiskuje s ploskim tiskom, kamnotisk

Viri:

Kraj: Rakek
Datum: 1934
Avtor: neznan
Zbirka: Anica Truden
Skenirano: 19. 11. 2016
Oblika: fotografija



1939 Sv. Vid – Gledališče pod kozolcem

$
0
0

110910010

Slika je nastala pri Svetem Vidu, pred vojno, najbrž leta 1939. To je idilična vasica nad Cerknico, ki leži sredi Vidovske planote. Med leti 1955 in 1991 je bila preimenovana v Žilce, potem pa spet v prvotno ime Sveti Vid. Poleg lepih krajev, pridnih vaščanov, župnije Sveti Vid, nam je vasica dobro znana in jo imamo v spominu tudi po bikovih jajcih in žabjih krakih, ki so jih nekdaj odlično pripravljali v vaški gostilni pri Bavdku.

Neznani fotograf je v svoj objektiv ujel skupino domačinov, napravljenih v preproste igralske kostume, ki so svoja vsakodnevna opravila zamenjali z igranjem v ta pravi gledališki predstavi.

Osebe s slike so vaščani Svetega Vida in okoliških vasi iz Vidovske planote. Gre za čisto amaterske igralce, ki so uprizorili gledališko igro Veriga, dramsko delo pisatelja Frana Saleškega Finžgarja iz leta 1914. Razdelitev vlog in pripravo teksta (režijo) sta pripravili učiteljici, gospa Gabrijela Samsa z Gore nad Sodražico in gospa Gosar (imena mi ni uspelo zvedeti) iz Logatca.

Čisto lahko rečemo, da je fotografija nastala v zaodrju, saj so predstavo odigrali kar pod obdetim Zalarjevim kozolcem pri Svetem Vidu, ki ga vidimo zadaj. Iz preprostih kostumov, ki so jih najverjetneje izdelali sami, dokaj dobro prepoznamo posamezne igralske vloge v igri, ki jih lahko razberemo iz priložene povezave pod prispevkom.

To je še ena izmed amaterskih gledaliških predstav, ki so jih nekoč v naših krajih množično prirejali na vse možne načine, od večjih in velikokrat predvajanih, do manjših in samo nekajkrat odigranih. Na strani Stareslike smo objavili že kar nekaj slik o teh gledaliških predstavah in zagotovo tudi ta ni zadnja. Bolj kot zadovoljstvo, me ob tem spoznanju preseneča, da so naši ljudje kljub težkemu življenju in pomanjkanju našli čas in voljo za organizacijo in igranje v gledaliških igrah. Vse to da slutiti o močni kulturni ozaveščenosti in pa seveda o veliki želji po druženju in sprostitvi.

110910010-001Zadaj z leve:
  • neprepoznan,
  • Franc Pirman,
  • Pepca Makovec z Rudolfovega,
  • neprepoznan.

Spredaj z leve:

  • Cveto Novak iz Sv. Vida,
  • Angela Srnel s Čohovega,
  • Anton Bavdek s Čohovega.
110910010-002Zadaj z leve:
  • Lojze Sernel s Čohovega,
  • Frenk Žnidaršič iz Sv. Vida.

Spredaj z leve:

  • Nežka Rudolf,
  • Jože Makovec z Rudolfovega,
  • gospa Gosar, učiteljica iz Logatca (imena ne vemo).
110910010-003Z leve:
  • Janko Pirman iz Sv. Vida,
  • Gabrijela Samsa z Gore nad Sodražico, učiteljica,
  • Lojze Hiti iz Raven.
Pa še to. V igri je 13 vlog, na sliki pa imamo 15 oseb, kar pomeni, da so se poleg igralcev slikali tudi drugi sodelujoči pri izvedbi predstave. Skoraj vsi pa v rokah držijo neki predmet, ki je zagotovo igralski rekvizit iz igre.

Slovarček:

  • bikova jajca: jed narejena iz bikovih prašnikov
  • žabji kraki: jed iz ocvrtih žabjih krakov
  • zaodrje: gledalcem nevidni prostor za kulisami

Viri:

Kraj: Sv. Vid
Datum: 1939
Avtor: neznan
Zbirka: Mateja Tavčar
Skenirano: 10. 9. 2011
Oblika: fotografija


1967 Rakov Škocjan – Barska ekipa

$
0
0

161119921Ekipa bara v Rakovem Škocjanu, pripravljena na večerno delo, ki so ga, kot vidimo po elegantnih oblekah, jemali skrajno resno.

Od otvoritve hotela v Rakovem Škocjanu leta 1963 je preteklo kar nekaj vode. Bar so odprli 2. marca 1967, a ne na veselje vseh. Citiram: »V Rakovem pri Škocjanu na Dolenjskem so “za pospeševanje turizma” odprli nočni lokal. Proti temu je v “Delu” odločno nastopil planinski pisatelj Pavel Kunovar. Njegov protest je malo kasneje podprl v istem listu Ciril Jeglič. Izjave obeh so dokaz, da — hvala Bogu! — je še dovolj ljudi v domovini, ki niso padli v mlakuže in imajo tudi pogum, da svoje misli izražajo v javnosti.« (Misli, mesečnik za versko in kulturno življenje Slovencev v Avstraliji, leto 15, številka 5, maj 1967, stran 133).

Res je Avstralija daleč, ampak preden se ob nekaj spotikaš, preveri imena, da se ne bo treba meni spotikati obnje. Škocjan za enkrat še ni na Dolenjskem, Pavel Kunaver je bil pa tudi že tedaj precej znan.

Obisk Rakovega Škocjana, posebej hotela, se je po otvoritvi bara močno povečal. Imel je mednarodni program z dvema strip tease plesalkama. To je bilo tisto, ker je vleklo obiskovalce. Prvič v zgodovini je na Notranjsko prišel kanček nočnega življenja, kot so ga poznali v večjih središčih bivše domovine in po svetu. Že ob odprtju, ko se turistična sezona sploh še ni začela in se bar na širšem območju še ni uveljavil, so prodali poprečno 35 vstopnic na večer kar je pomenilo dve-tretjinsko zasedenost. S tem so bili pokriti vsi stroški obratovanja. Ob vikendih pa je bil naval tolikšen, da je postal bar premajhen za vse obiskovalce. Natakar na sliki je tedaj v šali dejal, da bi morali prodajati še vstopnice za stojišča.

Obisk je bil tolikšen, da je podjetje Škocjan začelo razmišljati celo o najemu zasebnih vikend hišic, da bi lahko prenočili številne goste. Štirinajst ležišč v hotelu je namreč skoraj v celoti zasedalo osebje in nastopajoči umetniki.

161119921-001Nataša Podobnik, kuharica, skrajno desno Tone Kovač, natakar iz Prezida.

161119921-002Levo Mirko Vidrih, desno ne vemo.
161119921zVsak zapis je bolje kot nič.

Viri:

  • Glas Notranjske, leto VI, številka 4, 1. april 1967
  • Anica Truden

Kraj: Rakov Škocjan
Datum: februar 1967
Avtor: neznan
Zbirka: Anica Truden
Skenirano: 19. 11. 2016
Oblika: fotografija


Rakek 1960/61 – 4. razred

$
0
0

161119882Lep poletni dan, kot naročen za fotografiranje, in prav za to so ga izkoristili na OŠ Rakek.

Najpomembnejši dogodek leta 1960 je vsekakor moje rojstvo. Leto je bilo prestopno in se je začelo na petek, ki velja za slab začetek. Zaradi vsesplošnega osamosvajanja afriških držav izpod kolonialne oblasti je leto postalo znano tudi kot »leto Afrike«.
161119882-001Zadaj: Zdenka Udovič, Metka Demšar, Neda Smodila, Anica Vidrih, Majda Zupan, Ljuba Bajt, Darč Vengust, Milan Steržaj.

Spredaj: Milan Zorko, Jelica Nosan, Marija Ponikvar, Polona Mlakar, Ivo Gornik, Martin Repolusk, Boris Kupšek.

161119882-002Zadaj: Marjan Braniselj, Milena Logar, Alenka Albreht, Anica Debevec, Ladica Lešnjak, razredničarka Majda Lenarčič, Fani Bombač, Sonja Levar.

Spredaj: Lojzi Debevec, Pavel Stržaj, Marko Podobnik, Branka Bjeloševič, Janez Čekada, Vinko Lovko, Štefan Svet, Ivan Baraga, Zoran Trošt.

161119882zSpomin na 4. razred.

Viri:

  • Anica Truden, roj. Vidrih

Kraj: Rakek
Datum: 1961
Avtor: neznan
Zbirka: Anica Truden
Skenirano: 19. 11. 2016
Oblika: fotografija


1910 Rakek – Lampisteria

$
0
0

170207453
Pošiljam Vam del situacije železniške postaje Rakek. Na sliki je dobro vidno označena stavba LAMPISTERIA.

To je bila delavnica, v kateri je svetilničar vzdrževal petrolejske in karbidne svetilke za potrebe železniške postaje.

170207453-001Svetilničarje so imele le večje postaje, na manjših postajah je naloge svetilničarja opravljal kretnik ali čuvaj. Pred elektrifikacijo so svetilničarji imeli veliko dela, saj so morali vsak dan zjutraj pogasiti svetilke, jih očistiti in napolniti (karbid, petrolej) in jih zvečer prižgati. To so bile predvsem svetilke na signalih, kretnicah, zapornicah in v prostorih.

Ko so postajo elektrificirali, se je delo svetilničarjev po obsegu zmanjšalo, saj so vsi prostori dobili električno razsvetljavo, prav tako je postaja dobila električno vso zunanjo razsvetljavo.

Ko so pred leti posodobili signalnovarnostne naprave, je odpadla petrolejska razsvetljava signalov in kretniških nastavkov, zamenjala jo je električna razsvetljava. Prav tako so odpadle tudi petrolejske svetilke prometnega osebja, nadomestile so jih akumulatorske svetilke. V ta namen ima postaja polnilec za prenosne akumulatorske svetilke.

Prispevek je napisal: Karel Rustja.

Kraj: Rakek
Datum: neznan
Avtor: neznan
Zbirka: Karel Rustja
Skenirano: neznano
Oblika: skenirana datoteka


1943 Dobec – Pred cerkvijo

$
0
0

pred-dobsko-cerkvijoNikogar nisem našla, ki bi se spomnil, zakaj so se Dobčajne (Dobčani) zbrali pred dobško cerkvijo.

Je pa vsekakor zanimivo videti vse te ljudi, ki so v glavnem že pokojni, a sem jih sedem poznala in tudi na sliki prepoznala, čeprav je bila posneta tri leta pred mojim rojstvom. Za ostale mi je povedala pa Tončka Zrimšek, rojena Stražiščar – Brešča.

pred-dobsko-cerkvijo
Stojijo:
  • Belčeva teta (atova sestra),
  • Kranjč stric Andrej,
  • Micka Sekolovnik (dekla pri gorenji Fəžnarjevi mami),
  • Jožetova mama (mama od Micke),
  • Belčeva mama.

Otroci spredaj:

  • Fəžnarjev Stane,
  • Brešč Pavel,
  • Fəžnarjeva Pavla.
pred-dobsko-cerkvijo-001
  • Brešča Rezka (oblečena v svetlo),
  • Tavžljeva mati (Jelkina in Francetova stara mama),
  • dolenja Fəžnarjeva mama,
  • Fəžnarjeva Milka,
  • Belčeva Micka,
  • Fəžnarjeva Tonca,
  • Belčeva Tonca.
  • Belčeva hiša je sedaj prazna, prav tako Kranjča.
  • Jožetova je popolnoma obnovljena in v njej občasno prebiva nečak omenjene Micke.
  • Gorenja Fəžnarjeva je bila prodana in služi kot vikend.
  • O Tavžljevi hiši ni več niti sledu …
  • Dolenja Fəžnarjeva hiša je tudi prenovljena in »živa«, saj v njej živi in s sinovo pomočjo (ima družino in 4 otroke) še res kmetuje Jože Korošec – Fəžnarjev (ga ni na sliki).
  • Breščo hišo so podrli in na istem mestu sezidali novo. Tudi ta je še »živa«, a živine pri hiši ni več.

Viri:

  • Tončka Zrimšek

Prispevek je napisala: Marija Košir.

Kraj: Dobec
Datum: 1943
Avtor: neznan
Zbirka: Tončka Zrimšek
Skenirano: 15. 2. 2015 (Marija Košir)
Oblika: skenirana datoteka 24. 1. 2017


1964 Žilce – Pred jezom

$
0
0

110910005

Slika je nastala leta 1964 v dolini potoka Zale, v bližini Svetega Vida, natančneje v predelu imenovanem Kotel. V času nastanka slike se je vas imenovala Žilce (med leti 1955 in 1991, potem je bila spet preimenovana v prvotno ime Sveti Vid).

Na sliki je pet mladih moških, ki so se v lepem in sončnem vremenu postavili pred leseno pregrado, ki pa ni navadna pregrada, ampak je v resnici jez. Pravzaprav možakarji stojijo na dnu še suhega novo nastajajočega umetnega jezera.

V Žilcah je v tistem času obstajalo Turistično društvo Žilce. Pod vodstvom Franca Strleta se je društvo trudilo, da v svoje kraje privabi čim več izletnikov in turistov. Zaradi tega se je porodila zamisel o umetnem jezeru. Lokacija je bila skrbno izbrana. V Kotlu se več potočkov združi, ki se po tem v 30-metrskem slapu izlijejo v potok Zala. Z zajezitvijo vode pred slapom bi dobili jezerce in s tem bi bil kraj še bolj turistično privlačen. Namera o izdelavi umetnega jezera v Žilcah je bila objavljena leta 1964 v časopisu Glas Notranjske (povezava spodaj), kjer je bilo napisano, da nameravajo domačini s pomočjo nekaterih podjetij zgraditi jez v dolini Zale. S tem bi dobili akumulacijsko jezero, ki bo sprva dolgo 350 metrov, če pa bo jez zdržal, bi jezero povečali na 500 metrov dolžine.

Vsa dela so člani turističnega društva, s pomočjo domačinov, opravljali prostovoljno in največ sami. Material za izdelavo jezu, predvsem deske in tramove, so nabavili po okoliških domačijah. Tramovi so bili skupaj zbiti s klamfami, deske pa na tramove z žeblji. Vse skupaj je bilo na tleh skrbno utrjeno z zemljo in ilovico. Po končani zajezitvi se je voda uspešno zbirala in tam je dejansko res nastalo jezerce. Na žalost pa je bilo zgodbe z jezerom tudi hitro konec. Ob prvem neurju je voda v jezeru preveč narasla, jez ni zdržal pritiska vode in se je podrl. Voda iz jezera je z ostanki podrtega jezu odtekla v potok Zalo in dalje proti Iški. Domačini so les od jezu videvali globoko v Iški še dolgo po tem.

Tudi o tej nesreči je bil leta 1966 objavljen članek v časopisu Glas Notranjske (povezava spodaj). Članek, ki je bil napisan o lepotah Vidovske planote in o razvoju turizma v Žilcah se je v enem delu glasil takole:

” Da, tudi na tej planoti je jezero, zdaj še samo jezerce. Prizadevni domačini so že zajezili bližnji potok, toda neurje jim je jez podrlo. Bili so žalostni. Toda odnehati nočejo. Pravijo: Zdaj moramo jez bolj strokovno narediti, da bo dovolj odporen, če voda v potoku naraste”

Kljub temu so po tem projekt jezera opustili. Na jezero so jih še dolga leta spominjali ostanki lesenih tramov, vkopanih na mestu, kjer je bil nekdaj jez.

110910005-001Z leve:
  • Franc Doles,
  • Bojan Bavdek (gostilničar).
110910005-003Z leve:
  • neprepoznan,
  • moški za njim bi lahko bil Miro Bavdek iz Jeršičev, ki se je dosti angažiral pri sami izdelavi jezu;
  • Anton Bavdek.
110910005zNapis na zadnji strani govori o tem, da gre za jezero v Žilcah.
110910004Na tej sliki je videti velikost jezera, preden je jez popustil.

Slovarček:

  • klamfa: železna spona

Viri:

Kraj: Žilce (Sv. Vid)
Datum: 1964
Avtor: neznan
Zbirka: Mateja Tavčar
Skenirano: 10. 9. 2011
Oblika: 2 fotografiji


1959 Rakek – Miklova Zala

$
0
0

161119918V počastitev 40-letnice ZKJ so na Rakeku pripravili krstno uprizoritev baleta po znani igri Miklova Zala. Pri uprizoritvi so sodelovali člani prosvetnega društva, TVD Partizan in orkester JLA iz Postojne.

Knjiga s povestjo o Miklovi Zali je prvič izšla leta 1884 kot 38. zvezek zbirke Slovenskih večernic pri Družbi sv. Mohorja v Celovcu. Zgodba se odvija v 15. stoletju, v času turških vpadov, na Koroškem in je ena izmed največkrat uprizorjenih zgodb slovenskih amaterskih igralskih skupin, zato ne preseneča, da so se člani rakovškega Kulturno-umetniškega društva »Heroj Iztok« lotili tudi baleta, ki je bil zelo uspešen. Jakob Jaka Špicar je bil prvi, ki se je lotil Zaline dramatizacije. Krstna uprizoritev je bila na Gorenjskem leta 1909.

Sketova “Miklova Zala” je v Špicarjevi priredbi doživela na stotine uprizoritev na različnih odrih, v dvoranah in na prostem, doma in širom po svetu. Predstava je postala nekakšno prepoznavno znamenje slovenstva, saj je lik Miklove Zale že pred gledališko uprizoritvijo veljal za simbol ljubezni in zvestobe do naroda, domovine in krščanske vere.

161119918-001
Zadaj:
  • tisti največji je Ači Vengust,
  • Emil Bombač,
  • neznan,
  • sestra Renate Rebolj Erika, baletka, ki je postavila ta balet

Druga vrsta:

  • predzadnja je Mara Buljevič,
  • poleg nje Dana Vrabec.

Spredaj:

  • prvi trije neznani,
  • Erika Bencek,
  • neznana,
  • Drago Korošec,
  • Nataša Hladnik,
  • Mitja Jenko,
  • Marica Uršič.
161119918-002
Zadaj:
  • Vicko, dirigent orkestra vojaške godbe iz Postojne,
  • Renata Rebolj,
  • v “civilnih” oblekah so člani postojnskega vojaškega orkestra.

Druga vrsta:

  • neznan,
  • Tilka Gornik.

Tretja vrsta:

  • Nevenka Grom,
  • Ciril Rudolf – bradati Turek.

Čisto spredaj:

  • Milena in Barbka Demšar,
  • med njima Franci Rovan,
  • Tone Grbec,
  • s klobukom neznan,
  • Polde ?
161119918-003
  • Miša Buljevič,
  • neznan,
  • Ivo Gornik,
  • Meta Štefančič,
  • Staša Korošec,
  • Erikina hči.
161119918-004
  • Milenka Richly,
  • Janja Romac,
  • neznan,
  • Mijo Gornik,
  • Anica Vidrih.
161119918zNo, ni jih bilo tako malo. Anica se je spomnila skoraj vseh, jaz sem se pa fejst namatrala.

Viri:

Kraj: Rakek
Datum: 29. april 1959
Avtor: neznan
Zbirka: Anica Truden
Skenirano: 19. 11. 2016
Oblika: fotografija



Cerknica 1976/77 – Skupna ekskurzija

$
0
0

160920672Slika je spomin na zadnjo skupno ekskurzijo zadnjih dveh generacij lesarskih tehnikov v Cerknici. Slikali smo se v Ajdovščini dne 16. maja 1977, na parkirišču tik pred odhodom proti domu, zato so nekateri že v avtobusu.

Med sošolci takratnega tretjega in četrtega letnika so se stkale prijateljske vezi, saj smo skupaj preživeli zadnja tri leta. Kar nekaj dijakov je v času šolanja postalo ” začasni Cerkničan”, saj so zaradi prevelike oddaljenosti od doma stanovali kot podnajemniki po Cerknici. Skupaj smo hodili tudi na ekskurzije po lesno industrijskih tovarnah. Tokrat smo bili v tovarni lesonita v Ilirski Bistrici. Domov smo prinesli majhne barvne ploščice, navezane na lepi verižici. To so bili barvni vzorčki oplemenitenega lesonita.

Spominjam se, da smo kar v nekaj tovarn prinesli “nesrečo”, saj se jim je ravno takrat, ko smo prišli na obisk, kaj pokvarilo. Tako je bilo tudi v tovarni pohištva Polzela, kjer naj bi si ogledali izdelavo tiskanega pohištva, pa se jim je ravno tedaj pokvarila linija za tiskanje. Saj nam je bilo tudi tako zanimivo – če ne še bolj.

160920672-001
Čepijo:
  • Franc Dobravec in Tomaž Levec – oba iz tretjega letnika,
  • Matjaž Bombač in France Šparemblek – Špeki sta iz četrtega letnika,
  • Bernarda Stražiščar – tretji letnik.
160920672-002
Vsi fantje so bili v četrtem letniku:
  • Matjaž Mlakar,
  • pred njim je Stane Drobnič,
  • zadaj se skriva Marjan Ponikvar,
  • sledi Milan Kobal,
  • najvišji je Ivan Troha in
  • kot zadnji je Danilo Zalar.
160920672-003
  • Stoji Daniel Matičič – tretji letnik,
  • na njem sloni Stane Lužar,
  • zadaj sta Jože Brence in
  • Frenk Obreza – zadnji trije so iz četrtega letnika.
  • Predavatelj Rajko Palčič.
  • Tri dekleta iz tretjega letnika: Hedvika Brzek,
  • Romana Kovač in
  • Danica Hiti.
  • Predavatelj in naš razrednik Darko Lesar.

Kraj: Ajdovščina
Datum: 16. maj 1977
Avtor: neznan
Zbirka: Danica Červek
Skenirano: 20. 9. 2016
Oblika: fotografija


1954 Cerknica – Maškare za šolo

$
0
0

170206445Ta posrečena in lepa slika je nastala v pustnem času, v marcu leta 1954. Otroške maškarce so se skupinsko slikale za takratno osnovno šolo na Veliki gasi v Cerknici. Zdaj je v tej stavbi glasbena šola. Našteli smo jih 22. Škoda, ker slika ni barvna, to bi bilo pisano.

Po vsej verjetnosti je bil pustni torek. Na ta dan je pust doživel svoj vrhunec. Za te otroke zagotovo, ker je bilo organizirano otroško pustovanje. Otroci so našemljeni zbrali v šoli, se skupaj poveselili in potem v povorki, v koloni po dva, naredili krog po Cerknici in odšli domov. Proti večeru pa še malo po hišah, kjer se je dobil kakšen piškot, morda pomaranča in z malo sreče morda tudi kakšen dinar. Kostumi so bili ukrojeni in sešiti ročno. Za ta namen se je vedno našel kakšen kos blaga. Z malo sreče je bil doma še šivalni stroj, ali pa se je za šivanje izkoristilo žlahto ali sosede. Tako približno je zagledala otroška maškarada takrat in še mnogo let za tem.

Pust je ljudi združeval vedno, morda tudi zato, ker se našemljeni niso poznali. O tem priča tudi moja zgodba iz pustnega časa, ko smo mulci iz našega bloka našemljeni hodili po Peščenku, od bajte do bajte in preganjali zimo v zameno za kakšno malenkost. Ko smo se vračali domov, smo pred gostilno na Peščenku srečali soseda iz našega bloka. Malce “razžaloščen” zaradi pokojnega pusta jo je tudi on mahal v isto smer kot mi. Ko nas je srečal, nas je seveda pohvalil, da smo lepe maškare in da je tako prav, istočasno pa potožil, da mulci iz njihovega bloka samo doma sedijo in se ne zmenijo za maškare. Vsakemu od nas je dal po 5 dinarjev, potem smo pa skupaj brez besed vstopili v blok in odšli vsak v svoje stanovanje.

Prepričan sem, da so maškarce s slike spremljale večinoma mame, saj so bili očetje polno zaposleni s pokojnim pustom, ki je tudi takrat, kot vedno, umrl ravno na pustni torek. Priprave za pokop na pepelnično sredo pa so se vedno zavlekle dolgo v noč, ali pa do jutra.

170206445-001Princi, princeske, vile, sultani, čarodeji … sami lepi, pisani in izredno lepo narejeni kostumi. Vse maškarce pa so si v eni stvari enake, vsi so izredno resni. Po moje jim je bilo tako naročeno ali pa so komaj čakali, da gredo v povorko in potem naprej po pustnih opravkih, pa jim je bilo fotografiranje odveč.

170206445-002Prepoznave otrok se nisem niti lotil, ker so našemljeni. Prepoznal sem samo enega, kuharček čisto spodaj na levi strani izreza je Zvone Mele, pa še njega je izdal zapis na zadnji strani slike.
170206445zZapis na zadnji strani slike je razkrinkal kuharja. Če pa bo kdo od bralcev prepoznal koga ali sebe, pa naj to kar napiše v komentar.

Slovarček:

  • dinar: denarna enota Jugoslavije
  • žlahta: sorodstvo

Viri:

  • Joži in Zvone Mele

Kraj: Cerknica
Datum: marec 1954
Avtor: neznan
Zbirka: Joži Mele
Skenirano: 6. 2. 2017
Oblika: fotografija


1925 Sv. Vid – Gostilna pri Ponikvarju

$
0
0

img_0512Fotografija je po podatkih Slovenskega etnografskega muzeja nastala nekje med leti 1930 in 1940 pri Sv. Vidu v gostilni pri Ponikvarju.

Sv. Vid nad Cerknico ali Žilce ima 846 m nadmorske višine Prelepi kraj in kraj moje mladosti sedaj skorajda sameva. Le malo prebivalcev je še v teh vidovskih hribih, in to večinoma starejši ljudje. Ni več nobene gostilne, ne trgovine, ne šole in ne mladine, da bi se zbirala na vasi in se veselo zabavala.

Vedno pa ni bilo tako. V časih, ko je nastala ta slika, med leti 1930/40 vse tja do vojne, je bilo tu veliko prebivalcev, otrok, mladine, praznovanj in dogodkov. Imeli smo svojo občino, župana in osnovno šolo, kjer nas je še leta 1948 bilo čez sto učencev in dve učiteljici. V sami vasi Sv. Vid so bile tri gostilne: Pri Ponikvarju, pri Bavdku in pri Ruparju, pa še trgovina pri Zalarju. Tudi na Rudolfovem, ki je sedem hiš, je bila gostilna in trgovina pri Makovcu. Torej lepa fara Sv. Vida, naseljen in živahen kraj.

Kakorkoli lahko ugibam, gostje pri Ponikvarju so se imeli lepo, pa to ni trajalo dolgo. Leta 1942 so gospodarja Stankota (morda je na fotografiji) in njegovega brata ustrelili Italijani, prav tako gostilničarja Ruparja. Te dve gostilni sta bili od takrat zaprti. Stara Bavdkova gostilna pa je sedaj prenovljena in se imenuje »Hiša na Purgi«, nisem pa prepričana, kakšnemu namenu služi.

Morda bo kdo od bralcev kakšnega na sliki prepoznal, da bomo prispevek dopolnili.

img_0512-002Da so se znali zabavati in si privoščili lep popoldan, ki se je verjetno prevesil v večer, je videti po tej sliki. Polna miza praznih steklenic od piva in pa še na pol prazen liter, če ne celo štefan, dokazujejo, kako so se lepo sprostili in si ga privoščili. Gostilničar je bil moder človek, da je puščal prazne steklenice na mizi, kajti to mu je zelo olajšalo obračun z dobro alkoholno izobraženimi gosti.

In kdo so pravzaprav ti možakarji. To je bila prav gotovo nedelja ali praznik, morda Veliki ponedeljek, ali Sv. Štefan, saj na ta dva praznika je bila navada podaljšati sv. Mašo pozno popoldan, ali celo do večera, Polkna na oknu so zaprta, pomeni, da je bila že tema. Morda so imeli po maši sestanek Občinski odborniki, kajti dva od njih se mi zdita po podobi zelo znana, in če je moja domneva prava, so bili to občinarji.

Moški s kozarcem v roki je Anton Tekave (Matičevc) iz Tavžljev, takratni župan občine Sv. Vid. Župan je bil verjetno že leta 1940, prav gotovo pa do smrti 23. 4. 1942, ko je bil ubit.

img_0512-003 Vsekakor so bili lepo urejeni, v lepih klobukih, belih srajcah, kravatah. Mislim pa, da te srajce niso povsem srajce, temveč imajo na sebi »sleparčke«. To je bilo oblačilo najbolj podobno telovniku, le da je bilo iz finega belega blaga, imelo je dobro poštirkan ovratnik in lepe bele gumbe. To je moški nataknil čez glavo povrh srajce, ki je imela lahko spodaj obrabljen ovratnik – po navadi je bil to ruski ovratnik ali »kažolca«, kot je videti to na moškemu, ki stoji med vrati, saj je ta sleparček vse to pokril. Prav tako so spadale zraven bele manšete z gumbi, ki so se preprosto nataknile za zapestje in moški je bil urejen.

Prepoznali smo moškega, ki je naslonjen na polkno. To je Zalar (Tomažev) iz Lešnjakov. Moški v beli srajci je najverjetneje Stanko Ponikvar, takratni gostilničar.

Prispevek je napisala: Ana Ivančič.

Kraj: Sv. Vid
Datum: med 1920 in 1930
Avtor: neznan
Zbirka: Etnografski muzej Slovenije št.:10387
Skenirano: 19. 1. 2011
Oblika: skenirana datoteka


1959/60 Rakek – 3. razred

$
0
0

161119886Tretji razred letnika 1950. Enkrat za spremembo je v kotu tovarišica.

Leto 1959 se za nekatere ni začelo najbolj obetavno. Kubanski diktator Fulgencio Batista je zbežal iz Havane pred napredujočimi Castrovimi silami. Učenci na sliki pa so prešli v drugo polletje drugega razreda in jeseni tega leta že sedli v šolske klopi tretjega.

161119886-001
  • Prva klop: Milan Zorko, Milena Logar.
  • Druga klop: Lada Lešnjak, Martin Repolusk.
  • Tretja klop: Anica Vidrih, Neda Smodila (črtast pulover), Boris Kupšek.
  • Četrta klop: Meta Debevec, Zdenka Udovič, Ivan Baraga.
  • Peta klop: Marko Podobnik, Djurdja, Marjan Braniselj, Branka Bjeloševič.
161119886-002
  • Prva klop: Ivo Gornik, Jelica Nosan, Darč Vengust.
  • Druga klop: Polona Mlakar, Drago Furlan.
  • Tretja klop: Ljuba Bajt (še en črtast pulover), Vinko Lovko, Fani Bombač.
  • Četrta klop: Marija Ponikvar, Milan Steržaj, Zoran Trošt.
  • Peta klop: Pavel Stržaj, Janez Čekada, Marija Čepon, učiteljica.
161119886-003
  • Ana Debevc, Štefan Svet, Majda Zupan, Alojz Debevec.
161119886zPametni pišejo.

Viri:

  • Anica Truden

Kraj: Rakek
Datum: 9. december 1959
Avtor: neznan
Zbirka: Anica Truden
Skenirano: 19. 11. 2016
Oblika: fotografija


1956 Opatija – Izlet na morje

$
0
0

170128342Slika je nastala v poletnem času, leta 1956, v okolici Opatije. Neznani fotograf je slikal dva čolna polna otrok. Potniki na čolnih so šolarji Osnovne šole Begunje. Z njimi je tudi njihova učiteljica Ludovika Bavdek. Večina jih je videti dobre volje, ker jim je vožnja s čolnom zagotovo zanimiva, nekateri pa so videti malce bolj resni. Vprašanje je, če so vsi sploh znali plavati, oziroma jim je to najbrž prva taka izkušnja.

Tega leta je bil v Osnovni šoli Begunje organiziran enodnevni šolski izlet na morje. Udeležili so se ga učenci vseh osmih razredov, saj je bila takrat v begunjski osnovni šoli popolna osemletka in se je pouk v tej šoli izvajal od prvega do osmega razreda.

Na dan izleta zjutraj, so se učenci z učitelji na vozu s konjsko vprego odpeljali na železniško postajo na Rakek. To je bil velik voz z lojtrami in je bil naštiman za prevoz večjega števila oseb. S takimi vozovi so se takrat vozili tudi na ohceti. Z Rakeka so se vlakom odpeljali do Matulj, od tam pa so jo peš mahnili do Opatije, kjer so se vkrcali na čolna in se odpeljali do Reke, natančneje do Trsata. Na sliki je le polovica učencev. Ker so imeli na voljo dva čolna, so se razdelili v dve skupni. Drugo skupino je spremljal ravnatelj in njegova žena. Od tam so se s čolni vrnili do Reke in z vlakom nazaj na Rakek ter s konji domov. Prava paleta različnih načinov potovanja, verjetno tudi malo naporno, vendar sem prepričan, da so otroci uživali in jim je bilo to nepozabno doživetje. Marsikateri se je tako prvič srečal z morjem.

170128342-001Na bližjem čolnu, čisto zadaj sedi učiteljica Ludovika Bavdek. Na njeni desni strani sedi Marko Otrin, levo ob učiteljici pa njegova sestrica Mateja Otrin. G. Bavdkova mi je rekla, da sta bila vedno skupaj in vedno v njeni bližini. Kar me ne čudi, saj učiteljico Bavdkovo poznam, ker me je učila v tretjem in četrtem razredu osnovne šole v Cerknici. Lahko rečem, da nam je bila prej kot mama, šele potem učiteljica ali tovaršica, kakor smo učitelje takrat naslavljali. O ja, znala je tudi zaropotati, kadar smo bili preživahni. Ampak to je storila tako, da se je nismo nikoli bali, smo jo pa vedno spoštovali.

Ostalih otrok nismo prepoznali.

170128342-002Fant, ki stoji čisto na levi strani izreza, je Andrej Urh. Ostalih otrok nismo prepoznali.
170128342zSkromen zapis na hrbtni strani slike, vse druge informacije sem dobil od Ludovike Bavdek, ki se tega dogodka dobro spominja.

Pa še to, morda je slika narejena celo v Trsatu, kamor so se šolarji pripeljali s čolnoma. Mislim, da to niti ni toliko pomembno. Pomembnejše je, da prikažemo, kakšne izlete so imeli naši šolarji v tistih časih.

Slovarček:

  • lojtra: lestev
  • naštimano: pripravljeno
  • ohcet: praznovanje ob poroki, svatba

Viri:

  • Ludovika Bavdek

Kraj: Opatija
Datum: 1956
Avtor: neznan
Zbirka: Ludovika Bavdek
Skenirano: 28. 1. 2017
Oblika: fotografija


1938 Rakek – Posvetitev nove cerkve

$
0
0

161119920Nekdaj so se ljudskih in verskih slavij udeleževali v narodnih nošah, tisti, ki so jo premogli, saj ni bila poceni.

Stara cerkvica sv. Urha na Rakeku je bila dolga 16 in široka 6,5 metra, zidana iz kamenja in prav tako zvonik. Sčasoma so cerkvico nekoliko predelali. Stranska vrata na južni strani so spremenili v kapelico in vanjo postavili oltarček sv. Družine, na nasprotni strani pa sv. Antona.Cerkev je bila postavljena, ko je Rakek še štel kakšnih 35 hiš. V tridesetih letih prejšnjega stoletja pa se je število hiš povečalo na približno dvesto in okrog 1300 prebivalcev. Cerkev je postala premajhna, zato so v letu 1934, na iniciativo župnika Štrajharja, začeli razmišljati o novi cerkvi, v katero bi bila vključena tudi obstoječa. Arhitekt Plečnik in njegov asistent Valentinčič sta zasnovala svojevrstno moderno cerkev in 22. julija 1935, po maši, so Rakovčani zabili prve količke. Zavihali so rokave, pljunili v roke in prijeli za delo s tako vnemo, da je že septembra istega leta škof Rožman blagoslovil temeljni kamen. Leta 1936 so dela zastala, a so zato v letu 1937 nadaljevali še z večjo vnemo in istega leta zaključili gradnjo. Glavno breme so nosili župnik Štrajhar, posestnik Godeša, oba ključarja Gabrenja in trgovec Oblak. Med dobrotniki ne smemo pozabiti škofa Rožmana, kneza Windischgraetza in banovine. Vsi domačini so pomagali po svojih močeh: z denarjem, materialom ali delom.

Cerkev je zunaj iz samega rezanega kamna, znotraj iz opeke. Okna so betonska. Vsa gradbena dela je opravila tvrdka Curk iz Ljubljane. Streha je iz pločevine in znotraj kasetirana. Pročelje krasi veliko Katarinino kolo.

161119920-001Leva je Milka Svet, roj. Vidrih.
161119920-002
  • Prva z leve je Stražišarjeva,
  • neznan,
  • Beričičeva,
  • Mirko Vidrih.
161119920zTo je pa z lično pisavo verjetno napisal Mirko.

Slovarček:

  • kasetiran strop: strop, najprej narejen iz lesenih nosilcev, ki so lahko primarni in so položeni v eni smeri, položeni v dveh smereh pa tvorijo kasetiran strop.
  • Katarinino kolo: Rozeta, ki jih imenujemo tudi Katarinino okno po sv. Katarini Aleksandrijski, ki je bila obsojena in usmrčena na kolesu z ostrimi noži.

Viri:

Kraj: Rakek
Datum: 30. oktober 1938
Avtor: neznan
Zbirka: Anica Truden
Skenirano: 19. 11. 2016
Oblika: fotografija


1965 Rakek –Šiviljski tečaj

$
0
0

170112171 Marca 1965 je v prostorih Osnovne šole Rakek potekal krojaško-šiviljski tečaj, ki ga je organiziralo podjetje Bagat. Obiskovalo ga je 24 žena in deklet, vse pa niso na sliki. Udeležila se ga je tudi naša mama, ki si je kakšno leto prej kupila šivalni stroj. Zanj je dala 3500 dinarjev, kar je bila cela Brestova plača. Učili so se krojiti in skrojeno tudi zašiti.

To je zgodba o šivilji in njeni nesojeni vajenki. V Ambrusu, za katerega ste vsi slišali zaradi znamenite družine Strojan, je mala hiška, ki stoji še dan danes. V njej je živela mamina teta, ki je bila šivilja. Edina v tej vasi in še nekaj vasi naokoli, kar je pomenilo veliko dela in tudi nekaj zaslužka. Ker je želela svoje znanje, dejavnost in celo hiško predati nekomu, ki mu je zaupala, je mojega starega očeta prosila, naj ji da Verono, mojo mamo, v uk. Ker pa je bila mama garačka in bi jo na gruntu zelo težko pogrešali, je stari oče dejal, da je ne da in naj vzame kakšno drugo. Izbiro je imela res veliko, saj je bilo pri hiši deset punc. Pa še štirje fantje, da ne bo pomote. Teta druge ni hotela in tako je bila mama ob svoj poklic. Tega ni nikoli pozabila in odločila se je udejanjiti svoje sanje na drug način. Kupila si je šivalni stroj in se vpisala na krojaško-šiviljski tečaj. Svoje sanje pa je nadaljevala z željo, da bi bila jaz šivilja. Pa tudi te sanje se ji niso uresničile, čeprav rada šivam vendar le, dokler je to hobi.
170112171-001
  • V prvi vrsti Slava Korenčič,
  • neznana,
  • Lucija Homovec,
  • neznan.
  • V drugi vrsti je tretja z leve Galantijeva, se mi zdi.
170112171-002Čisto zadaj desno je moja mama, Veronika Milavec, ostalih ne poznam.
170112171aLeta 1965 se mi zdela slika na zadnji strani malo dolgočasna, zato sem jo pestro počečkala. Primerno besedilo sem napisala, ko sem začela pisati za “stare slike”, ker sem takrat ugotovila, kako je to pomembno. Točen podatek o datumu tečaja pa sem našla v Glasu Notranjske.

Viri:

  • Glas Notranjske, leto IV, marec 1965, stran 7

Kraj: Rakek
Datum: 1965
Avtor: neznan
Zbirka: Ivanka Gantar
Skenirano: 12. 1. 2017
Oblika: fotografija



1960 Stari trg – Moški pevski zbor DPD Svoboda Loška dolina se predstavi

$
0
0

170121237Na sliki je Moški pevski zbor Delavsko prosvetnega društva Svoboda Loška dolina. Slika je nastala po letu 1956, ko se je zboru pridružil Ludvik Ponuda, ki je tukaj že na sliki, točne letnice pa ne poznamo, pa tudi lokacije in avtorja posnetka ne. Stoli, na katerih pevci sedijo, so videti zelo podobni tistim iz leta 1958 obnovljene Ljudske šole oziroma Osnovne šole Stari trg in tudi okna so bila podobna. Torej je bil posnetek mogoče narejen pred šolo po letu 1958. Takrat je že deloval tudi fotograf Jože Berglez, ki je – spet “morda” – napravil to sliko.

Iz zgodnjega obdobja zbora, ki je bil ustanovljen leta 1947, so se dokumenti kot kaže porazgubili, kolikor jih je sploh bilo. Po izročilu je bil pobudnik ustanovitve MPZ DPD Svoboda Loška dolina Stane Lavrič, domačin iz Loža, sin predvojnega občinskega tajnika, ki se je odselil v Ljubljano, v času nastajanja zbora pa je bil med drugim predsednik Športne zveze Slovenije, pozneje pa tudi njegov častni član. Delo zborovodje je prevzel učitelj Ivan Mercina, organizacijska duša – »ata in mama« zbora pa je bil Miloš Benčina. Za njim je organizacijo poprijel Jože Avsec, Kropinov iz Starega trga.

Prvi člani zbora so bili med drugimi, kot se jih spominja Ludvik Ponuda, tudi sam dolgoletni član: Anton Pelan – Kolajev, Janez Rudolf – Strlek, Polak, po poreklu iz hrvaškega Zagorja, pa Tone Žnidaršič, Pavletov, vsi iz Starega trga, dalje Rudolf Žagar – Malarjev iz Viševka, Franc Mlakar starejši – Mlakarček in Jakob Intihar – Ravšljev iz Loža, Alojz Strle – Jernejevec iz Kozarišč in še kdo, čigar ime je zdrsnilo v pozabo. Čisto na začetku je bilo pri petju tudi nekaj žensk – v tistem času je bil to torej mešani zbor, a le zelo kratek čas.

Pevci so se najprej naučili predvsem veliko partizanskih pesmi, s katerimi so nastopali na proslavah in jih peli na pogrebih. Članstvo zbora je v vsem času obstoja štelo nekako od petnajst do osemnajst pevcev, nekateri od njih pa so bili istočasno tudi člani cerkvenega pevskega zbora, ki ga je še v šestdesetih letih vodil organist Edvard Turk iz Loža, pozneje pa več drugih zborovodij in zborovodkinj. Starotrški cerkveni zbor se je okoli leta 1980 na nekem tekmovanju cerkvenih zborov v Cerkljah uvrstil med prve tri, o čemer je na velik ponos pevcev poročal celo radio Vatikan v svoji slovenski oddaji. Zmagovalec je bil takrat ptujski zbor mladih, študiranih fantov, ki so peli program s samimi latinskimi naslovi, drugi domači cerkljanski zbor, tretji pa je bil starotrški cerkveni, v katerem je bilo, kot rečeno, tudi veliko članov MPZ DPD Svoboda. Ludvik Ponuda se je MPZ DPD Svoboda pridružil leta 1956 za novo leto, 8. februarja tistega leta pa je imel z njimi že prvi nastop, že prej pa je bil tudi v cerkvenem zboru in tam ostal do konca svojega pevskega udejstvovanja.

Zbor DPD Svoboda se ni udeleževal pevskih tekmovanj, prvič ker jih prva leta ni bilo, oziroma so bila redka in drugič, ker so že tako porabili ogromno časa za svoje petje. Vsi so imeli družine, službe in vsaj košček zemlje, če že ne večje domačije. Tako so njihove družine morale prevzeti nase breme njihove odsotnosti, predvsem pa so si morali življenje zelo skrbno načrtovati, učinkovito organizirati in dobro izkoristiti vsako minuto. Ludvik Ponuda se spominja zelo značilnega dogodka:

»Treba je bilo iti pet na neki pogreb, doma pa se je telila krava. Vse je bilo napeto, tele naj bi prišlo vsak čas, a vseeno je bilo treba počakati. Ker pa brez tenorja zbor ni mogel nastopiti, sem oblekel pražnjo obleko in se pevcem naglo pridružil pri petju pred hišo pokojnega, potem pa stekel domov v hlev, kjer je bilo ravno treba pomagati teletu na svet. Ko je obležalo v slami, sem pustil domačim, da so ga obrisali in oskrbeli, sam pa zdrvel na pokopališče, kjer sem spet zapel z zborom pokojnemu v slovo …«

170121237-001
Stojijo od leve:
  • Franc Kovač,
  • Maks Lekan,
  • Ludvik Ponuda,
  • Stane Okoliš.

Sedijo:

  • Miloš Benčina,
  • Alojz Strle,
  • Lado Furlani.
170121237-002
Stojijo od leve:
  • Janez Ravšelj,
  • Tone Zgonc,
  • Slavko Strle,
  • Jože Drobnič.

Sedijo od leve:

  • Ivan Mercina – ustanovitelj in pevovodja,
  • Jakob Intihar,
  • Jože Avsec in
  • Jakob Mlakar.

Slika je nastala po letu 1956, a je na njej še nekaj članov prve zasedbe zbora. Zagotovo so to Miloš Benčina, Alojz Strle, Lado Furlani, Jože Avsec in Jakob Mlakar.

170121237zNekdo je skrbno zapisal imena mož na fotografiji in tako iz nje napravil dragocen dokument.

Viri:

  • Ludvik Ponuda, januar 2017, ustno
  • Fani Truden, januar 2017, ustno

Kraj: Stari trg
Datum: okoli 1960
Avtor: ni znan, mogoče Jože Berglez
Zbirka: Vinko Zgonc
Skenirano: 21. 1. 2017
Oblika: fotografija


Rakek 1961/62 – 5. a razred

$
0
0

161119881Nekje na šolskem vrtu so se fotografirali učenci 5. a razreda. Učence so razdelili na dva razreda zato jih je manj kot na starejših slikah.

Tega leta sta se rodila princesa Diana in Barack Obama. Umrla pa sta (med drugimi) tudi Ernest Hemingway in Erwin Schrödinger, znan po svoji mački. Kot 35. predsednik Združenih držav je zaprisegel John F. Kennedy.
161119881-001
  • Marija Ponikvar,
  • Anica Vidrih,
  • Meta Demšar,
  • Milena Logar,
  • Zdenka Udovič.
161119881-002
  • Razredničarka Francka Kocjančič, por. Živkovič,
  • Fani Bombač,
  • Neda Smodila,
  • Ana Debevec,
  • Ladica Lešnjak.
161119881-003
  • Polona Mlakar,
  • Boris Kupšek,
  • Martin Repolusk,
  • Ivan Baraga,
  • Darč Vengust,
  • Majda Zupan.
161119881zŠolsko leto se je bližalo koncu. Upam, da uspešno za vse.

Viri:

  • Anica Truden

Kraj: Rakek
Datum: 1962
Avtor: neznan
Zbirka: Anica Truden
Skenirano: 19. 11. 2016
Oblika: fotografija


1930 Dolenja vas – Oljarna

$
0
0

170115223Fotografija je nastala pozimi, okoli leta 1930, v Dolenji vasi pri Cerknici. Neznani fotograf se je postavil na mesto, kjer danes stoji čistilna naprava in v objektiv ujel poslopje, v katerem je bila takrat oljarna. V ozadju se na levi strani vidi pobočje Javornika, na desni pa hrib Tržišče. Letnica nastanka slike je približna, zagotovo pa je nastala pred vojno, ker na stavbi še ni visokega kovinskega (tovarniškega) dimnika, ki so ga v oljarni vgradili po vojni. Letnico sem določil tudi po primerjavi fotografije iz prispevka 1932 Dolenja vas – Viktor Klammer st. Na obeh fotografijah je videti svetlejšo desko nad skladiščem, na levi strani objekta.

Starejši vaščani stavbo še vedno imenujejo olarna, kar se je ohranilo zaradi pridobivanja eteričnih olj iglavcev, ki je bila njena glavna dejavnost. Zaradi visokega dimnika, ki je nekdaj stal tam, pa ji rečejo tudi fabrka. V času nastanka slike je bila oljarna last podjetja Brüder Unterweger (brata Unterweger) iz Avstrije. Z obratovanjem je začela že leta 1894, dve leti za tem pa oljarna dobi stalnega poslovodjo Martina Klammerja, ki je v ta namen prišel iz avstrijskih Tirol. Pod lastništvom Brüder Unterweger je proizvodnja trajala do 1940, natančneje do 9. 4. 1940, kar priča originalen dokument, izdan s strani SRESKEGA NAČELSTVA LOGATEC (hranijo pri Meletovih iz Cerknice). Iz tega dokumenta je razvidno, da je Martin Klammer vrnil obrt poslovodje in s tem je oljarna tudi uradno prenehala delovati. Zaprta je ostala do konca vojne, po vojni pa je bila nacionalizirana in je v državni lasti obratovala še do leta 1988, ko so z demontažo kotlov in ostalih strojev dokončno ustavili njeno delovanje. Kot zanimivost še podatek, da so v času, ko je bila oljarna v državni lasti, vanjo vgradili parni stroj oziroma lokomobilo, ki so jo rabljeno kupili v tovarni ŠUMI v Ljubljani.

Stavbi se je skozi čas spreminjala zunanjost in namembnost. Prvi stanovalec v oljarni je bil poslovodja Martin Klammer, v nadaljevanju pa je hiša zamenjala še kar nekaj stanovalcev. Danes tam deluje izobraževalni center Hiša izročila, ki v sklopu svoje dejavnosti, povezane z varovanjem nesnovne kulturne dediščine Cerkniškega polja, ohranja pričevanja o rokodelskih dejavnostih iz ljudskega spomina. Med drugim ohranja tudi način pridobivanja eteričnih olj in tem simbolično nadaljuje oljarstvo. V naših krajih je bila ta dejavnost kar razširjena, saj so se s tem bavili tudi v Begunjah, na Uncu in v Cajnarjih.

O tej oljarni in pridelavi olja bomo na Starihslikah še pisali, za kar se lahko zahvalimo Meletovim, ki so nam omogočili objavo slik in drugega gradiva, povezanega s to pomembno dejavnostjo.

170115223-001V skladišču oljarne in pred njo je velika količina smrečja. Slika je bila narejena v času, ko je potekal odkup te surovine. Če bolje pogledamo, vidimo pet oseb. Zaradi velike oddaljenosti jih nismo prepoznali, velika verjetnost pa je, da je med njimi tudi poslovodja Martin Klammer. Poleg tega so tam tudi tri volovske vprege z naloženimi butarami vej. Pri prvi poteka razlaganje in tehtanje smrečja, saj se ravno na tem mestu nahaja mostna tehtnica.

Kakšno olje je bilo proizvedeno, je bilo odvisno vrste iglavca, ki so ga uporabili v ta namen, in sicer jelko ali po domače hojo (jelkino olje), smreko (smrekovo olje), bor (borovo olje) in brinje (brinovo olje). Veje so morale biti povezane v butarce, niso pa smele biti debelejše kot prst. Tako pripravljene so jih pred skladiščem oljarne stehtali in takoj poplačali. Kuhali so tudi češarke, ti so dali največ olja, so pa bili težji za nabiranje in zato najbolje plačani. Pa spet ne kar vsakršni češarki. Dobri so bili samo tisti, ki so rastli navzgor, se pravi jelkini. Oljarna je bila za domačine in okoliške prebivalce dober vir zaslužka. Vejevje in češarki so bili tako rekoč pri roki, no češarki ravno ne, o tem drugič, zato surovine v oljarni praviloma ni manjkalo.

170115223zBesedilo na zadnji strani je bilo napisano naknadno.

Slovarček:

  • olarna: oljarna
  • fabrka: tovarna
  • lokomobila: strojna pogonska naprava, sestavljena iz parnega kotla in parnega batnega stroja na njem
  • butarca: več kratko nasekanih in povezanih vej
  • baviti se: ukvarjati se
  • vaga: tehtnica
  • češark: storž iglavcev, češarek
  • hoja: iglasto drevo s ploščatimi iglicami in gladkim belkasto sivim lubjem, jelka

Viri:

  • Joži in Zvone Mele
  • arhivsko gradivo Meletovih
  • Ljoba Jenče

Kraj: Dolenja vas
Datum: 1930
Avtor: neznan
Zbirka: Joži Mele
Skenirano: 15. 1. 2017
Oblika: fotografija


1977 Stari trg – Moški pevski zbor DPD Svoboda Loška dolina na proslavi

$
0
0

170121227Pisali smo že o spominih na MPZ DPD Svoboda Loška dolina, tukaj pa lahko nadaljujemo s še enim “živinorejsko -pevskim” dogodkom …

Pevec se je v svečanem oblačilu, pripravljen na petje ob pogrebu, znašel v položaju, ko se je v bližini telila krava, nikogar pa ni bilo, ki bi znal pomagati, tudi lastnik ne, le na pomoč je lahko klical, a nikogar priklical. Kaj je hotel možak, ki je dobro razumel stisko lastnika krave? Hitro je nase nataknil neko haljo in se za silo zaščitil, dal navodila in pomagal privezati tele, ki so ga potem potegnili na svet…odložil haljo, se naglo uredil in šel s kolegi prepevat na pogreb…

Včasih so pevci od sosedov slišali kakšno nekoliko zgroženo pripombo, češ: »Kako moreš iti k petju, ko sonce sije, dela pa povsod vse polno?!« Tudi doma so jim kdaj pa kdaj poočitali, da »ne znajo priti domov…« In plačilo? Stroškov je bilo kar precej: treba je bilo plačati pevovodjo, bencin, obleko oziroma vsaj srajco in kravato… Nekaj so zaslužili s petjem na pogrebih in zasebnih slavjih, nekaj je prispevala vsakokratna oblast, a je bilo še vedno veliko stroškov na njih samih – to je šlo v rubriko »konjiček« oziroma » petje za svoje veselje«. Včasih so bili deležni kake pogostitve, vsakih nekaj let so z lastno soudeležbo zbrali denar za kratek izlet

Gotovo ni spomenika daleč naokoli, pri katerem ne bi vsaj enkrat zapel DPD Svoboda Loška dolina, saj so jih vabili na vse konce in kraje – preprosto zato, ker ni bilo veliko zborov, potrebe pa so vedno bile. Tako so obredli vso Notranjsko, peli pa tudi v Ljubljani, Kopru, Čabru, Ilirski Bistrici in kdo ve kje še vse. Nekoč so priredili koncert v Ribnici, kjer je tisti čas vladalo precejšnje kulturno mrtvilo kot še marsikje drugje. Predsednik Krajevne skupnosti je organizatorjema koncerta, ki sta ga obiskala, izrazil dobrodošlico, potem pa potožil: »Ne garantiram obiska… poskušali bomo napolniti dvorano z vojaki…« Ljudje preprosto niso bili vajeni hoditi na koncerte. No, takrat v Ribnici je MPZ DPD Svoboda vseeno imel prav dober obisk.

Ko je njihov nekdanji zborovodja Ivan Mercina leta 1965 slavil 80-letnico, je Stane Lavrič naročil čestitko zanj na ljubljanskem radiu, a ne le to: zbor mu je po radiu tudi zapel priložnostno pesem in vsi domačini, ki so vedeli, kaj se pripravlja, so napeto čakali pri svojih sprejemnikih, da bi bili deležni slovesnega trenutka. Za člane zbora pa je bilo tisto snemanje na radiu zelo poseben dogodek, v marsičem precej drugačen kot so si predstavljali, da bo.

Nekoč v sedemdeseth letih sta Stane Lavrič in Miloš Benčina v Stari trg povabila Slovenski oktet, ki je bil že takrat elitni slovenski pevski sestav. Koncert je potekal, kot vsi podobni dogodki, v starotrški kinodvorani. Bil je seveda izjemno lepo sprejet, tako da sta organizatorja povabilo Slovenskemu oktetu čez čas ponovila, a tokrat ni šlo tako gladko. Dve uri pred napovedanim koncertom so člani okteta izjavili, da na starotrškem odru ne bodo peli, ker ni dovolj akustičen. Kaj pa zdaj? Na hitro so šli preizkusit telovadnico TVD Partizan, ki pa je začuda zadostila kriterijem. Organizatorji – člani MPZ DD Svoboda – so na vrat na nos nanosili vseh vrst klopi in sedežev iz bližnje in daljne okolice ter usposobili novo prizorišče koncerta. Uspeli so pa le, saj je bilo v tistih dveh urah vse urejeno in je koncert lahko normalno potekal.

170121227-001Moški pevski zbor DPD Svoboda Loška dolina nekje v sedemdesetih letih poje v starotrški dvorani na neki prireditvi, najbrž proslavi. Pevci so postavljeni pri stranskem vhodu v dvorani poleg odra.

Od leve :

  • Ludvik Ponuda,
  • Franc Kovač,
  • Slavko Strle,
  • za njim sta dva neprepoznavna pevca,
  • nato Stane Mlakar, ki je po odhodu Viktorja Žnidaršiča nekaj časa vodil zbor,
  • pred njim Vinko Zgonc, zelo skrben zapisovalec zborovih aktivnosti od leta 1982 dalje,
  • zadaj Jože Žnidaršič,
  • ob njem Jakob Intihar,
  • s hrbtom proti dvorani je zborovodja Viktor Žnidaršič, Bajčkov iz Cerknice, ki pa je takrat živel v Grosupljem.

170121227-002Na tem odseku:

  • prvi z leve je Janez Ravšelj,
  • poleg verjetno Marjan Modic,
  • nato neprepoznaven pevec, mogoče Tone Vesel,
  • sledi Tone Zgonc,
  • s hrbtom proti dvorani mogoče Lado Furlani.
Zadaj se vidi del stene obite z lakiranimi ivernimi ploščami, del rdeče žametne zavese, na odru pa steklena vaza s šopkom nageljnov, perunik, marjet in zelenja. Če je bilo cvetje domače, kot se zdi, je bila prireditev najbrž poleti.

Viri:

  • Ludvik Ponuda, Pudob, januar 2017, ustno
  • Fani Truden, Sari trg, januar 2017, ustno

Kraj: Stari trg pri Ložu
Datum: domnevno okoli 1977
Avtor: ni znan
Zbirka: Vinko Zgonc
Skenirano: 21.1.2017
Oblika: fotografija


Rakek 1962/63 – 6. a razred

$
0
0

161119880 Tega junija ni bilo toplo, saj so še vsi v jopicah. Fotografija je nastala na običajnem prostoru – pred rakovško šolo.

Sadovi jeze (Pulitzerjeva nagrada leta 1940) in Vzhodno od raja sta deli Johna Steinbecka, ki je leta 1962 prejel Nobelovo nagrado za književnost. V čast njegovemu delu v morski biologiji so leta 1987 po njem poimenovali vrsto morskega polža Eubranchus steinbecki.

161119880-001
Stojijo:
  • Zdenka Udovič,
  • Anica Vidrih,
  • Meta Demšar,
  • Zoran Trošt,
  • Marjan Braniselj,
  • Fani Bombač,
  • Ivan Baraga,
  • Janez Čekada,
  • Drago Frlan.

Čepijo:

  • Mile Zorko,
  • Pavel Stržaj,
  • Darč Vengust,
  • Lojzi Debevec,
  • Martin Repolusk.
161119880-002
  • Milan Steržaj,
  • učitelj Metod Jenko,
  • Sonja Levar,
  • Vinko Lovko,
  • Boris Kupšek,
  • Marko Podobnik.
161119880-003
  • Štefan Svet,
  • Marija Ponikvar,
  • Polona Mlakar,
  • Jelica Nosan,
  • Alenka Albreht,
  • Ana Debevec,
  • Lada Lešnjak.
161119880zNekateri so se celo sami podpisali.

Viri:

  • Anica Truden

Kraj: Rakek
Datum: 20. junij 1963
Avtor: neznan
Zbirka: Anica Truden
Skenirano: 19. 11. 2016
Oblika: fotografija


Viewing all 1720 articles
Browse latest View live