Quantcast
Channel: Avtor neznan – Stare slike
Viewing all 1722 articles
Browse latest View live

1971 Cerknica – Na pustni torek

$
0
0

Cerkniški ansambel Stalaktiti igra na veselici v Brestovi menzi. Ivo Godeša, član benda in lastnik fotografije, je pred leti na zadnjo stran zapisal datum 23. 2. 1971, zato vemo, da je bilo prav na pustni torek in ne morda že v soboto.

Da gre za pustno zabavo, je videti tudi po pokrivalih: kitarist ima slamnik, basist sombrero, jaz pa nekakšno plastično klafeto. Kje in kako smo jih dobili – bog te pitaj, kot bi rekla moja znanka. Štirje od šestih tudi gledamo nekam na desno stran dvorane, kjer se je nekaj zanimivega dogajalo … ali sprehajalo.

Spredaj:
  • Ivan Karošec-Slak, harmonika,
  • Ivan Najger, bas kitara.
Zadaj:
  • Bojan Štefančič, orgle
  • Tone Petrovčič-Tonin, vokal,
  • Miro Jenček, bobni,
  • Ivo Godeša, ritem kitara, vokal.
Če primerjam že objavljeno fotografijo prvomajskega plesa z današnjo, opazim kar nekaj sprememb. Oba kitarista imata nova instrumenta. Basist Ivan Najger je nabavil elektroakustično bas kitaro Eko, namesto prejšnje večje, ki smo jo ljubkovalno imenovali “smetišnica”. Kitarist Ivo Godeša pa svetlo, belo stratocasterco, mislim da znamke Melodija Mengeš.

Pred pevcem Toninom Petrovčičem je ojačevalec Binson, 100-watnega Gelosa, naše ozvočevalne mule, pa ni videti. Pred mano je na dva stola položen ferš Hõhner, tega smo imeli že v mladinskem klubu v Grahovem. Nanj so priključene moje orgle in vokali, po napetem kablu sodeč pa morda tudi Ivanova basora. Pod stoli sta dve prazni steklenici od piva, kaže, da je že pozno.

Za mano, na obešalniku pod oblačili, visi še ena kitara. Vidimo samo zadnji del trupa, a jo prepoznam po gumbih. To je Framus, nanjo je igral Darko Lesar. Kadar zaradi drugih obveznosti ni mogel priti na špil, je kitaro prepustil meni, le toliko, da sem za silo odigral kakšen njemu dodeljen štiklc, ki na plesu ni smel manjkati. Kako je bilo tokrat ne vem, mogoče je le zamudil fotosešn.

Od leve:
  • Ivan Najger,
  • Ivan Karošec in
  • Ivo Godeša.

“Domača muzika” je na zadnjo stran fotografije pripisal Ivo. Program benda je bil sestavljen iz popularnih skladb in radijskih hitov ter domače, narodnozabavne glasbe. V praksi je izgledalo tako, da smo najprej odigrali dve popevkarsko-rokovski rundi – ena je imela vsaj pet pesmi – potem je bila na vrsti ena “domača” runda in izmenoma tako naprej. Pri “modernih” si je odpočil harmonikar, pri domačih trije ostali, le basist in ritem kitarist sta drgnila non-stop. Vsa čast!

Basist Ivan je tisti, ki me je dobro leto poprej na izhodu iz kina pocukal za rokav in vprašal:”Ti, a ne bi igral z nami, Stalaktiti? Rabimo klaviaturista.” “Uf, kaj, a jest? Seveda!” Ivana sem poznal že od prej, saj je bil nekaj časa moj sosed na Taboru.

Ivo Godeša-Blažič je bil eden od avtorjev naših lastnih skladb. Svojih komadov smo imeli kar nekaj, on je med drugimi ustvaril “Čakam te prav tam”. Skladbo smo dobro uredili, Dare si je zamislil sentiš kitarski solo in skladba je prišla v naš redni repertoar. Naredili smo tudi dve moji, ki smo ju odigrali na kitarijadi v Logatcu. Prva je imela naslov “Oh, draga”, druga pa “In the Jungle of the Town”. Šla je takole:

“Now I’ve found you
in the Jungle of the Town,
now I love you
in the Jungle of the Town.
Nah nah nay …”

Yeah, težak komad! Vse po sistemu fentaj me nežno.

Točen datum nastopa. Stalaktiti so prvič zares nastopili prav za pusta in prav v tej menzi, le da dve leti prej. Takrat še nisem bil zraven, smo pa o tem že pisali.

Slovarček:

  • bend: ansambel, v Yugi so temu rekli VIS (vokalno-instrumentalni sastav)
  • klafeta: grd, ponošen klobuk
  • bog te pitaj: kdo bi vedel! (slovensko narečje ob hrvaški meji)
  • stratocasterca: kitara, ki je po obliki podobna modelu Fender Stratocaster
  • basora: bas kitara
  • na špil: na nastop
  • ferš: ojačevalec
  • štiklc, komad: skladba
  • fotosešn: termin oz. dogodek za fotografiranje (angl. photo session)
  • runda: sklop pesmi namenjen plesu, ki mu je sledil kratek premor
  • sentiš: sentimentalno, občuteno
  • kitarijada: nekoč revija vokalno-instrumentalnih ansamblov
  • fentaj me nežno: namig na romantični hit Roberte Flack “Killing Me softly with His Song”

Kraj: Cerknica
Datum: 23. 2. 1971
Avtor: neznan
Zbirka: Ivo Godeša
Skenirano: 24. 2. 2020
Oblika: fotografija


1966 Rakek – Pri Levstku

$
0
0

Na sliki je vhod v prodajalno »Škocjan«, ki jo je leta 1966 odprlo TP Škocjan Rakek. Kot izhaja iz napisa na tabli, so tu prodajali prav vse. Pravi trgovski center v malem. Sedaj, ko je cel svet tako zelo napredoval, pa na Rakeku še cveka ne moreš kupiti.

Devet-stanovanjski blok na sliki je v letu 1965 začelo graditi SGP Gradišče iz Cerknice in ga v istem letu tudi dokončalo. Še vedno stoji. Interesenti za nakup stanovanj so bili TP Škocjan, Združeno podjetje Jelke in Kovinoservisa ter občinska skupščina. Namenili so jih svojim delavcem.

Prvi poslovni prostor Levstkove trgovine je bil v prostorih gostilne Mlakar, in sicer od konca dvajsetih let prejšnjega stoletja. Prva prodajalka v tej trgovini je bila gospa Antonija Lampič. Leta 1932 je zidarski mojster Mlinar iz Cerknice začel zidavo poslovnega prostora. Najprej so prodajali le prehrambene izdelke, potem pa še gradbeni material (cement, železnina itd.). Bila je trgovina na drobno in debelo. Kot vidimo, se je trend nadaljeval še po osvoboditvi in zaplembi. Prevozniki, ki so na rakovško železniško postajo vozili les, so ob vrnitvi domov odpeljali trgovske artikle, in sicer trgovinam vse do Gorskega kotarja, Gerovega, Čabra, Loža, Ige vasi, Starega trga, Loža, Sv. Vida.

Po italijanski zasedbi Rakeka se je med okupacijskimi vojaki razpasla posebna oblika “nakupovanja”. V trgovini so izbrali in vzeli blago, plačali pa nič. Šefa trgovine Levstek in Oblak sta sklenila, da bosta skrila nujno potrebna živila, da bodo na voljo domačinom. Pod trgovino sta bili dve kleti. V drugo klet so znosili osnovne življenjske potrebščine (moko, sladkor, olje …), pred zaklenjena vrata pa so postavili “štalažo” in jo napolnili z manj pomembnimi potrebščinami. Kletna okna pa so zakrili tako, da so zunaj prednje zložili metrska polena. “Prijatelji” so junija 1943 lastnika trgovine, preko Poveljstva stotnije kraljevsko finančne straže v Logatcu, ovadili okrajnemu civilnemu komisarju, prav tako v Logatcu, zaradi odtegnitve ugotovljene množine blaga redni potrošnji. Okrajni civilni komisar je ugotovil, da je za razsojanje prestopka pristojno vojno sodišče, vendar je po telefonskem pooblastilu Pokrajinskega prehranjevalnega zavoda odločil, da trgovini zaseže še preostalo – neskrito blago. Vojno sodišče v Ljubljani je avgusta 1943 naložilo Prehranjevalnemu zavodu Pokrajinske uprave v Ljubljani, da trgovinam odredi vrnitev vsega zaplenjenega blaga ali izplača nadomestilo škode v denarju. Pri skrivanju živil sta sodelovala prodajalka in vajenec iz Laz. Le-ta je kasneje odšel k partizanom in z njim so bili dogovorjeni, da bo, ko bo Rakek osvobojen, pripeljal partizane, ki naj bi skrita živila razdelili domačinom. Ker partizanov ni bilo, je hrana ostala skrita do osvoboditve. Takrat pa je prišla delegacija, ki je popisovala zaloge po trgovinah. Našla je tudi skrito blago in Levstka in Oblaka obtožila skrivanja živil. Oblaka (umrl je leta 1976 v Ljubljani) so nameravali celo obsoditi na smrt, kot so Malbašiča na Vrhniki. Levstek je bil obsojen na pet let prisilnega dela. Po prestani kazni so ga zaposlili v Mercatorju v Ljubljani, kjer je bil vodja prodajnega programa. Kaznovan pa je bil tudi Oblak. Okrajno sodišče na Rakeku je v zaplembni zadevi zoper Ivana Levsteka in Franca Oblaka 13. oktobra 1946 sklenilo, da se vse premoženje razglaša za zaplenjeno, razen pohištva, premičnine in ene bencinske črpalke, ki je bila last Vacuum Oil Company of Yugoslavia s sedežem v Ljubljani, ki je bila leta 1946 nacionalizirana. Po vojni je bila trgovina Levstek-Oblak pod začasno upravo narodne imovine. S 1. julijem 1946 je bil v trgovini sedež Nabavno prodajne zadruge (skrajšano Naproza). Potem je trgovina delovala pod imenom Nanos do leta 1958, ko je trgovino prevzelo Trgovsko podjetje Škocjan.

In v taki smo kupovali. Ne glede na ime, ki je nad vhodom in vsa imena, ki so sledila – vedno smo šli in še gremo v trgovino k Levstku. Tako kot se gremo slikat k Bajčku in na torte k Selimu (v Postojni pa k Baftetu). Sem sva hodili z mamo po »fasngo«, s koreto. Potem smo kupili »kulca«. Res so bila večja in je šlo več gor, a je imela koreta večja kolesa in jo je bilo laže vleči. S trgovine navzdol je šla pa kar sama. Vedno sem morala iti z mamo. Saj nisem bila za kakšno korist, sem si pa izborila priboljšek, o katerem pa kdaj drugič. Mama je nakupila hrane za cel mesec. Zložila jo je gredenco, v ta visok pokončni del. Tam je bilo vse: moka, sladkor, riž, radenska, kava, makaroni, kis, olje in še vse drugo. Saj se ne spomnim več. V trgovino se potem ni več hodilo, razen po kruh, pa še to ne vsak dan.

 

Slovarček:

  • TP: trgovsko podjetje
  • fasnga: mesečni nakup živil
  • koreta: voz na dveh kolesih, slabšalno: staro, slabo vozilo, zlasti avtomobil
  • kulca: majhen voziček na štirih kolesih
  • gredenca: kos pohištva, podoben omari, za posodo, pribor in fasngo

Viri:

  • Anica Vidrih
  • ZAL Ljubljana, CER-23, KLO Rakek

Kraj: Rakek
Datum: 1966
Avtor: neznan
Zbirka: Tone Gornik
Skenirano: neznano
Oblika: skenirana datoteka

1945 Vrhnika – Fant, ki je pobegnil z Ulake

$
0
0

Bila sem še otrok, ko sem v prvi knjigi Matevža Haceta Gozdne steze, ki jo je v ponosu na sovaščana – pisatelja in pomembnega moža oče kupil takoj ob izidu leta 1954, brala zgodbo z naslovom Beg z morišča. V njej piše, kako je na smrt obsojeni fant pobegnil, ko so v prvi polovici avgusta leta 1942 njega in skupino petnajstih vaščanov Vrhnike Italijani gnali na Ulako, kjer so streljali može in fante, osumljene komunizma in sodelovanja z Osvobodilno fronto ali kakorkoli drugače okupatorju nezaželene. Takrat sem v tem zapisu videla predvsem zgodbo, ko pa sem pozneje slišala govoriti mojo in Gržetovo mamo o tem dogodku, sem sprevidela, da je bilo vse res. Ob vsakokratni hoji po Ulaki sem potem pomislila na pogumnega fanta, ki je kljub naperjenim puškam planil v grmovje in se, sicer ranjen, rešil gotove smrti.

Po šestdesetih letih pa presenečena najdem v zapuščini Ivanke Janežič to sliko, kjer sicer ni zapisala imena, vendar je na zadnji strani dovolj podatkov, da vemo, kdo je fant na sliki. Samo eden je pobegnil z morišča na Ulaki, kjer je takrat pod streli umrlo okoli štirideset ljudi iz Loške doline. Ime mu je bilo Tone Antončič, doma pa je bil iz Vrhnike od Antonščevih. Ko so ga prijeli Italijani je imel dvaindvajset let in je bil najmlajši od obsojenih na smrt v tisti skupini. V Hacetovi knjigi stoji:

Namestili so jih v mali sobici na pošti. Okrog in okrog so namestili močne straže. Šestnajst strojnic je bilo pred okni in vrati. Beg je bil popolnoma nemogoč.

Toneta so po nesreči ujeli, ko je prišel iz svoje enote v Racni gori domov in verjel besedam domačih belogardistov: ” Tone, kar ostani doma, saj se ti ne bo nič zgodilo!”

Malo dalje je zapisano, kako so vojaki gnali vrhniške može proti morišču na Ulaki:

Počasi so prispeli do grmovja, kjer je bil majhna lesena ograja. Fašisti so se razmaknili in jim veleli naj gredo naprej. Antončičev Tone je vedel, kaj pomeni, da so obstali in pripravili strojnice in brzostrelke:

“Obsojenci bomo šli naprej, za nami pa bodo zaropotale strojnice in brzostrelke in tako bom obležal na Ulaki v tem vročem avgustovskem soncu…”

Še enkrat se je ozrl Antončičev Tone tja pod temne snežniške gozdove. Kako mora biti lepo tam v bataljonu. Če se bodo dobili s fašisti, se bodo borili, on pa je tukaj zvezan. V hipu ga je spreletela misel: “Ali ni bolje živeti, kakor pa tukaj poginiti?!” Pogledal je na levo in desno, pogledal obsojence. Vsi so brezupno zrli in iskali sočutja na obrazih fašistov. Nato se je stresel, močno napel roke, raztrgal vezi, skočil proti fašistom, vrgel na levo in desno po dva fašista ter stekel po grmovju proti Podcerkovski vasici. Strojnice in brzostrelke so zaropotale za njim, ostali fašisti pa so streljali v obsojence z vseh strani. Krogla ga je zadela v nogo. Kljub temu je dospel do Podcerkovske vasice, kjer se je skril v gosto njivo, ki je bila zaraščena z visoko koruzo. Za seboj ni več slišal preganjalcev.

Tako je dogodek opisal Matevž Hace.

Nečak fanta, ki je pobegnil z morišča, Janez Antončič je povedal, kar je kot otrok slišal od starejših: ranjeni Tone se je proti večeru ali morda že ponoči na drugem koncu doline, v Šmarati, kamor se mu je posrečilo prebiti, zatekel k Valetovim. Ti so poskrbeli zanj in predvsem obvestili njegove domače v Vrhniki, ki so potem prišli ponj. Ranjenec ni mogel ostati doma, ker je bilo prenevarno, zato so ga namestili na varno v naravno jamo na pobočju Racne gore nad Žago blizu izvira Obrha. Tam je ostal skrit, domači pa so mu nosili hrano, prevezovali nogo in skrbeli zanj, dokler se ni rana zacelila in se je lahko vrnil v svojo enoto v Tomšičevi brigadi.

Po vojni je fant s slike nekaj časa služboval v Beogradu, se nato vrnil v Slovenijo in se nastanil v Ljubljani, kjer je tudi umrl. Pokopan je na Žalah.

“Ušel pred strelom iz Ulake, nagovarjal še druge, pa ni imel nobeden toliko korajže kot on, ranjen je bil, pa vseeno je srečno ušel”, je na hrbtno stran slike zapisala Ivanka Janežič.

Viri:

  • Matevž Hace: Gozdne steze, Koper 1954
  • Janez Antončič, Iga vas, februar 2021, ustno

Kraj: ni znan, domači kraj Vrhnika
Datum: ni znan, okoli 1945
Avtor: ni znan
Zbirka: Vladimira Janežič
Skenirano: 14. 7. 2020
Oblika: fotografija

1966 Rakek – V Levstkovi trgovini

$
0
0

Preden so v njej uredili samopostrežno trgovino, je notranjost Levstkove trgovine izgledala takole. Nekatere stvari so bile zapakirane, večina pa rinfuzo. Med temi policami in prostorom za kupce je bil visok lesen pult, čez katerega nisem videla. Na pultu pa zakladi – melisnice, bele, rdeče in zelene v steklenih kozarcih, da si jih ja videl. Najboljše so bile zelene z okusom po mentolu. Stara mama me je večkrat poslala ponje in nikoli pozabila povedati, da morajo biti zelene. Z njimi sva se potem sladkali.

Prodajalec je stal za pultom in nanj zlagal želeno blago. Moko, sladkor in podobne jestvine je iz velikega predala zajemal z vevnico in sipal v škrnicl, ki je stal na pultu. Šele ko se mu je zdelo, da se je približal želeni količini, je škrtoc postavil na vago. Potem pa dodajal ali odvzemal. Nobenega »a je lahko malo več« ni bilo. Za olje in kis si moral prinesti svojo steklenico in napolnili so ti jo iz polnega soda. Prav tako petrolej, ki smo ga uporabljali za petrolejke ob dnevih, ko so bile električne redukcije. Sodi s petrolejem in oljem niso smeli biti v prostorih trgovine in so jih hranili zunaj ali v kleti, če so jo imeli.

Tu sem se spomnila anekdote. Sosed je šel en dan v vinotoč pri Vivodu po en liter vina. Steklenico je imel v borši iz blaga. Druga soseda, ki je točno vedela, kam in po kaj gre, pa ga je hotela malo ujest, ga je vprašala, kam gre. On pa tudi ni bil od včeraj in ji je dejal, da so po radiju povedali, da ne bo elektrike in gre na črpalko po petrolm. Pa je šla še ona. Prav ji je.

In ko je mama takole naročevala, kaj potrebuje, je za vsakim na pult postavljenim artiklom sledilo trgovčevo vprašanje: »Še kaj?« Ko ji je zmanjkalo listka, je rekla da ne. Kako ne!? Jaz pa tam spodaj stojim pod pultom, čez katerega ne vidim, tiho sem in pridna, ne sitnarim potem pa nič. Saj ko sem bila stara, sem dojela, da me je hecala. Potem se je vedno obrnila, me pogledala, se zasmejala in rekla: »Še deset dek melisnc. Zelenih.« Trgovec je vzel mali beli škrtoc in z malo vevnico vanj naložil melisnice. Meni pa so se prikazovala nebesa.

Tu je kupila tudi milo Jelen, ki je še danes zelo uporabno. Sploh če imate majhne otroke, ki pomažejo hlače s travo, blatom, čokolado in vse, kar se še najde ali pa moža avtomehanika. No ja, je pa tudi res, da so danes avtomehaniki skoraj tako čisti kot zdravniki. Mama je z Jelenom prala, ko še ni imela pralnega stroja. V velik pocinkan lonec je zvečer nalila vode, narezala nekaj mila Jelen in namočila perilo. Naslednji dan je ta pripravek kuhala na štedilniku. Poleti je še šlo, pozimi pa je bila kuhinja polna pare, ki se je nabirala na vseh gladkih površinah in naslednji dan so bile na oknih ledene rože. Po kuhanju perila ga je odnesla ven, kjer je imela razpostavljene ostale posode za pranje, da je šlo le to kot po tekočem traku. Najhuje je bilo perilo, sploh posteljno, oviti. Ker se ga ni dalo zelo, se je tudi dolgo sušilo. Poleti je še šlo, pozimi je pa perilo otrdelo brez Viagre. Tudi pranje je bilo pozimi hudičevo težko, saj se je tudi vroča voda hitro hladila. Mama pa je imela vedno še nekaj dni rdeče roke od luga in mraza. Potem si je kupila pralni stroj.
Ne spomnim se, če je poleg Jelena kupovala tudi »Žensko hvalo za beljenje perila«. Oboje so izdelovali v Rynolticah. Jelenovo milo je ime za skupino mil, ki se uporabljajo za pranje že od sredine 19. stoletja. Proizvodnja tega mila se je začela leta 1848, leta 1891 je Johann Schicht kot zaščitni znak registriral jelena v skoku. Tovarna še vedno deluje, a pod drugim imenom.

Slovarček:

  • rinfuza: nanašajoč se na nepakirano, drobno, sipko blago
  • škrnicl, škrtoc: papirnata vrečka
  • petrolm: petrolej
  • vevnica: velnica; lesena, polkrožna lopatka za zajemanje sipkega blaga, moke, žita itd.

Viri:

Kraj: Rakek
Datum: 1966
Avtor: neznan
Zbirka: Tone Gornik
Skenirano: neznano
Oblika: skenirana datoteka

1972 Ljubljana – Maturantski izlet Brestove tehnične šole

$
0
0

Na fotografiji so dijaki druge generacije srednje lesne tehnične šole v Cerknici, letnik 1968-1972. Od dvajsetih dijakov nas je na fotografiji le šestnajst in spremljevalec, profesor elektrotehnike Ladislav Potočnik.

Od leve prosti desni stojijo:

  • Mija Arhar iz Cerknice,
  • za njo Marja Modic, poročena Škrlj z Rakeka,
  • pred njo Marta Ule, por. Pohole iz Cerknice,
  • za njo je naš profesor in spremljevalec na izletu Ladislav Potočnik,
  • pred njim je Zvonka Purkart, por. Ješelnik iz Cerknice
  • za njo Matjaž Kogej z Rakeka,
  • zraven njega Matija Mišič z Bločic,
  • zraven njega Slavko Červek z Rakeka,
  • pred njim Mirjam Komidar, por. Zakrajšek iz Grahovega,
  • za njo Lojze Škrabec, iz Velikih Blok,
  • desno od nje Jože Korošec s Kržišča,
  • povsem na desni stoji Franci Korošec iz Begunj.

Pred njimi sedijo oziroma klečijo:

  • Danijel Ponikvar iz Nove vasi,
  • Beno Škerlj iz Begunj,
  • Mitja in Tomaž Strohsach z Rakeka ter
  • Viktor Ogrinc z Bločic.

Maturantski izlet smo dijaki Srednje lesne tehnične šole organizirali po uspešno zaključeni maturi v začetku julija leta 1972. Bili smo druga generacija dijakov, ki je Srednjo tehnično šolo, lesne smeri, zaključila v Cerknici, v dislociranem oddelku matične Srednje tehnične šole v Ljubljani.

Podjetje Brest je namreč v letih od 1965 do 1975 zagotovilo, da je pouk za dijake srednje tehnične lesne šole potekal kar v Cerknici. S tem je v tem času in v domačem okolju   pridobil vsaj sto lesnih tehnikov in vsaj 30 lesnih inženirjev.

Podjetje Brest je bilo pri organizaciji številnih strokovnih ekskurzij kot tudi našega maturantskega izleta zelo velikodušno. Sredstva je prispevalo za celoten prevoz, desetdnevno namestitev v zasebnih sobah ter glavni obrok v vseh dneh potovanja. Sami pa smo si organizirali zajtrk, večerjo ter različne napitke in posladke. Spremljal nas je profesor za elektrotehniko, Vladimir Potočnik, sicer iz Ljubljane, ki je bil zaposlen na Brestu kot vodja investicije za izgradnjo nove tovarne Iverka v Podskrajniku.

Veseli, razposajeni in polni pričakovanj smo se tako tistega težko pričakovanega večera v Ljubljani vkrcali na vlak za Sarajevo. Večina nas je bila prvič na taki preizkušnji, torej daljši čas od doma in tako zelo daleč. Vozili smo se celo noč. Seveda nismo spali. Nekateri so s seboj imeli tisti del nepogrešljive prtljage, domači šnopc, da je bilo vzdušje na vlaku celo noč kar se da glasno in veselo. Ob sedmi uri zjutraj smo se pripeljali do Sarajeva,  okoli 9. ure pa pristali v Pločah. Tu smo se šele ob 12. uri vkrcali na vlakec Ploče – Dubrovnik. Bilo je vroče kot v peklu, a smo bili kljub neprespani noči v veselem pričakovanju novih doživetij. Oh in ah – potem pa vožnja z prav posebnim vlakcem, ki ga domačini imenujejo »čiro« cele tri ure do Dubrovnika. Večina nas je na vlakcu stala, saj smo sedeže z razumevanjem in s spoštovanjem odstopili starejšim in domačinom. Po neprespani noči in pri 35 stopinjah, se nam je močno dremalo, zaradi zaužitega alkohola pa tudi slabilo. Ta vožnja je bila za vse nas pravi pekel. Čeprav je vlakec vozil zelo počasi, tako počasi, da bi ob njem lahko tekli, nas je zaradi izredno ovinkaste poti, dremajoče premetavalo sem in tja. Ni bilo druge rešitve kot trpeti in potrpeti. Da smo zdržali, smo se na tistih nekaj sedežih, ki so nam bili na voljo, gnetli po trije, štirje skupaj in se na kratke trenutke, ko si ravno zadremal, izmenjavali.

Po namestitvi ni nihče pomislil, na še malo prej, tako težko pričakovano spanje, ampak smo se pognali v dir na Stradun. Težko nas je bilo držati skupaj, saj smo bili kot mladi bikci, željni novih dogodivščin ter lačni vsega novega, ki nas je obkrožalo. Zares smo bili tisti trenutek potrebni varovanja in nadzora.

Deset dni kratkih izletov, kopanja v morju, pohajkovanja v poznih večernih urah po Stradunu in lokalih je hitro minilo. Večinoma smo se držali skupaj, obvezno pa smo se sredi dneva za skupno kosilo zbrali v eminentni restavraciji na Stradunu. Le večeri so bili malo bolj posvečeni individualnemu preživljanju, vendar večjih težav z nami spremljajoči profesor ni imel. Domov smo se vrnili sicer utrujeni, a polni nepozabnih vtisov in doživetij, z ladjo do Reke in nato z vlakom do Rakeka.

Skoraj natančno čez en mesec se nas je večina zaposlila na Brestu, nekaj pa se jih je odločilo za nadaljevanje študija. Brestova lesna srednja šola v Cerknici nas je za vedno zaznamovala kot Brestovce. Bili smo ponosni na to in podjetju močno pripadni. Danes iz srca obžalujemo njegovo usodo. Ostali pa so prelepi in nepozabni spomini in prihodnje leto bomo prav tako veselo in ponosno obeležili 50. obletnico mature in kolikor vem še vsi živi in zdravi, le malo bolj stari.

Slovarček:

  • šnops – žganje
  • ćiro – mali vlakec z nekaj vagončki, ki je vozil po ovinkastih tirih na relaciji Ploče- Dubrovnik.

Viri:

  • Zvonka Ješelnik

Kraj: Ljubljana
Datum: julij 1972
Avtor: neznan
Zbirka: Zvonka Ješelnik
Skenirano: 10. 1. 2021
Oblika: fotografija

1984 Stari trg –Črna Komedija, Gugalnik ter Borut Zakovšek

$
0
0

Naslednje leto bo DPD Svoboda Loška dolina praznovala 100 let delovanja. Od vseh sekcij (dramska, pevska, tamburaški zbor, knjižnica, nekaj časa celo telovadno društvo), ki so delovale ob ustanovitvi društva, je bilo prav dramsko društvo najbolj uspešno in najbolj vztrajno. Citiram besede igralke Lili Bačer Kermavner iz ŠGL, ki prav gotovo veljajo tudi za naše igralce.

»Kdor ni slišal smeha iz dvorane,
ljudi, ki so zadrževali dih ali
hlipali v solzah, ne more razumeti,
zakaj ljubiteljski igralci vztrajamo.«

Število članov je bilo in je fleksibilno. Vedno pa prihajajo novi – mladi igralci, ki si želijo delati v društvu in so zelo dobrodošli. Ko so se leta 1982 igralci pripravljali za novo igro, jim je manjkal igralec za moško vlogo v igri Cvetje hvaležno odklanjamo. Igralko Andrejo Buh je na vajah prešinilo, da bi to vlogo dobro zaigral njen prijatelj Borut Zakovšek. Prav takrat se je nahajal v restavraciji (Pri Škribanu). Šla je k njemu in ga povabila k sodelovanju. Privolil je in še isti večer pristal na vajah. Zvezda je bila rojena. Naslednje leto ni igral, ker je bil v vojski, nato pa se je do leta 2012 pojavil skoraj v vsaki igri. Prvo glavno vlogo je odigral 1984 leta v Črni komediji pod režisersko taktirko Jožeta Staniča. Komedija nam ponuja zabaven pogled na skupino igralcev, ki se tipljejo po neosvetljeni sobi, čeprav je oder seveda popolnoma osvetljen.

Valentinu, samozvanemu umetniku, se v eni noči zgodi nešteto stvari. Njegova zaročenka Manca je povabila k njemu svojega očeta, strogega vojaškega poveljnika, v upanju, da jima bo dal blagoslov za poroko. Isti večer je prišel k njemu tudi bogat zbiratelj umetnin, saj Valentin upa, da bo odkupil nekaj njegovih del. Reven umetnik si za goste, da bo naredil boljši vtis, pri odsotnem sosedu Oskarju sposodi imenitno pohištvo. Seveda se ta predčasno vrne, na vratih pa se pojavi tudi njegovo bivšo dekle, ki ni popolnoma prepričana, da sta z Valentinom končala …

Igrali so:

  • Peter Kušlan (električar),
  • Borut Zakovšek (umetnik Valentin),
  • Bronislava Ferfila (bivše dekle),
  • Fani Prevec (soseda),
  • Tone Šepec (zbiratelj starin),
  • Jože Kumer (polkovnik Mančin oče),
  • Andreja Buh (Manca),
  • Stanko Mlakar (milijonar).

Sodelovali so še: Matija Štupica in Rudi Markolčič (tehnika), Darinka Škrbec (šepetalka), Ivan Zabukovec (scenarist), Ivan Veber (luči) in Danila Mihelič (inšpicient).

Borut Zakovšek (1960 – 2014) si je po končani osnovni šoli želel iti na igralsko šolo, saj je bila njegova največja želja postati igralec in delati v gledališču. Njegovi najbližji so mu to odsvetovali, ker v tem poklicu zanj niso videli prihodnosti. Ker pa se je bilo treba za nekaj odločiti, se je vpisal na strojno, jo uspešno končal in se zaposlil kot mnogo drugih v Kovinoplastiki Lož. Sodelavce in sodelavke je znal vedno spraviti v dobro voljo in jih nasmejati. Vse kar je izrekel ali naredil je bilo smešno (besede, kretnje, mimika). Tak je bil tudi na odru – rojen komik. Vedno je imel naštudirane humoristične vložke, ki so dobro »vžgali« pri gledalcih. Igral je v številnih komedijah. Od vloge do vloge je bil boljši in razcvetel se je v dobrega igralca in režiserja. Ko je leta 2005 prvič resno zbolel, mu je pri rehabilitaciji največ pripomogla prav ljubezen do gledališča. Kot režiser in igralec je takrat temeljito predelal komedijo Pokvarjeno in jo spomladi 2006 predstavil svoji ekipi. Sprejeli so jo in še istega leta z njo nastopili in želi številne uspehe.

V svoji gledališki karieri je Borut v sodelovanju z amaterskimi društvi spoznal veliko igralcev in režiserjev in imel z njimi stike. Besedila za igre si amaterska gledališča izmenjavajo. Za vsako novo igro se je pripravljal dalj časa. Domov si je prinesel več tekstov komedij, ki so bile primerne za naš skromni podeželski oder, saj se ljudje želijo sprostiti in nasmejati, da se odklopijo od vsakdanjika in prepustijo igri. Tekst, ki se ga je najbolj dotaknil, je potem predstavil svoji igralski ekipi. Glede na karakter igralcev je tudi razdelil vloge. Če so se sporazumeli, so začeli z vajami v prostorih nad železnino (branje, oder), Živel je za gledališče. Doma je natanko preštudiral vse premike na odru. Do premiere so imeli vaje približno tri mesece. Vaje so bile pogosto, časovno so se usklajevali sproti.

S predstavami polnih preobratov in smeha so vsakič kar nekajkrat razprodali dvorano kulturnega doma v Starem trgu. Glede na odziv gledalcev so zapletene situacije še dodatno začinili. Seveda pa za uspeh ni »kriv« le režiser in igralci, ampak tudi inscipient in mojster za vse Ivan Zabukovec (scena, luči …), ki pravi, da se prostor prilagodi sceni. Naš prostor – oder v Starem trgu je majhen in s to sceno se lahko gostuje povsod. S svojimi predstavami pa niso navduševali gledalcev samo v Loški dolini, ampak so gostovali tudi v drugih krajih.

Leta 2009 so bili v Postojni obiskovalci gledališke predstave Spustite me pod kovter prijetno presenečeni nad tekočo in prepričljivo igro, saj so na odru ustvarili skoraj dve uri smeha. Borut Zakovšek režiser in glavni igralec je gledalce prilepil na sedeže. Predstava je tekla od začetka do konca popestrena z obilo humorja. Borut pri tej igri ni bil samo igralec in režiser, ampak je sodeloval še pri scenografiji z Ivanom in Nikom Zabukovcem. Na festival komedije v Pekrah pri Mariboru, ki ga je organiziralo Turistično društvo Pekre, so privabili večje število amaterskih skupin iz Slovenije in zamejstva. Tu so naši igralci navdušili občinstvo in dvakrat prejeli po dve nagradi, in sicer nagrado strokovne komisije in prvo nagrado občinstva za najboljšo predstavo.

Prvič je bila nagrajena predstava Spustite me pod kovter (2009) pod taktirko Boruta Zakovška, drugič pa predstava Zbeži od žene (2016) z režiserko Andrejo Buh. Slednja je bila posvečena njihovemu dolgoletnemu soigralcu in režiserju Borutu Zakovšku.

Komedijo Ostani na zajtrku (2012) je Borut izbral v upanju, da bo ta angleška uspešnica, uspešnica tudi v dolini. Priredba besedila in priprava scenarija sta mu vzela poletje in jesen. Po novem letu je zbral ekipo in začeli so z vajami. Na premieri so se gledalci pošteno nasmejali. Na trenutke je bila predstava resnična, z dobro mero humorja in na pravi strani okusa. Z njo so 2012 gostovali v SNG Nova Gorica (veliki oder). Občinstvo jo je navdušeno sprejelo.

Prav tako so s komedijo avtorja Marca Comolettija Pridi gola na večerjo (2007) doma in pri gostiteljih izvabili iz gledalcev salve smeha.

Ob 90-letnici (2012) DPD Svoboda so domačemu občinstvu predstavili krstno uprizoritev komedije Ne zdaj, srček. To je situacijska komedija preverjenih angleških avtorjev (John Chapman in Ray Cooney). Delo je prevedel, priredil za naše razmere in režiral Borut Zakovšek. Z njo so gostovali v veliki dvorani Španski borci in na Linhartovem srečanju 2013.

To je le nekaj njegovih najbolj odmevnih predstav. Leta 2011/2012 se je pridružil Šentjakobskemu gledališču. Igral je v predstavah: Za narodov blagor in Moj ata socialistični kulak. Poleg igranja v gledališču je pomagal pri ostalih društvenih dejavnostih.

Leta 2014 se je mnogo prezgodaj zaradi bolezni končala njegova plodna življenjska pot. Njegovo režisersko pot v domačem gledališču nadaljuje režiserka in igralka Andreja Buh, ki si za svojo ekipo najbolj želi svoj delovni prostor.

Njegova hčerka Anja pa je o očetu – Borutu napisala takole:

Ko sem bila kot majhna punčka popoldne doma sama z očijem, me je vedno vzel s sabo na vaje. V družbi njegovih soigralcev sem se vedno zelo dobro počutila, bili so kot ena velika srečna družina – vedno nasmejani in dobre volje. Ko sem obiskovala višje razrede OŠ, sem prodajala vstopnice za njihove predstave, ali pa sem z Marinko Oblak trgala karte gledalcem pred vhodom.

Pred vsako premiero so gledališčniki povabili učence višje stopnje na generalko. Njihov odziv na igro jim je bil dragocen, saj so dobili prvi odziv publike na novo predstavo, prva mnenja zunanjih opazovalcev. Na očeta sem bila ponosna kot na človeka, igralca in režiserja. Njegovo ukvarjanje z gledališčem je bilo prisotno tudi doma. Ko sem tekoče brala, je svojo vlogo vadil z menoj. Bila sem njegov sogovornik. Včasih mi je iz peresnice pobral vse barvice, ker je na papir risal premike posameznih igralcev – vsak je imel svojo barvo. Ob premieri je zame in za mami priskrbel karte in pazil, da sva dobili sedeže, od koder je bil najboljši pogled na oder. Čeprav sem imela očeta zelo rada, spoštovala njegovo delo in uživala v njegovih uspehih, se nisem nikoli videla v njegovi vlogi.

Pri njem pa mi je bilo najbolj všeč, da je bil doma samo OČI, ne igralec in ne režiser. Pomagal mi je pri šolskem delu, se z mano pogovarjal, mi brisal rane, če sem padla s kolesa, gledal z mano televizijo … Bil je oseba, ki me je imela brezpogojno rada in na katero sem se vedno lahko zanesla.

Gugalnik, 2001
Režiser:Borut Zakovšek.
  • Stojijo: David Kraševec, Tone Šepec,Elza Antončič, Milan Razdrih, Boris Žnidaršič, Ivan Zabukovec, Tadeja Antončič in Kristina Simič.
  • Sedijo: Borut Zakovšek, Rosana Trubačev, Niko Ožbolt, Majda Truden, Sašo Ožbolt, Ludvik Krajc in Marjetka Nelc.
Leta 2001 pa se je poskusil kot igralec in režiser v komediji Gugalnik. Avtor komedije Novak Novaković, bolj znan kot Novak Novak, je bil eden najpopularnejših in najplodovitejših televizijskih scenaristov v bivši SFRJ. S scenarijem za komedijo »Stolica koja se ljulja« je ob koncu sedemdesetih 20. stol. polnila dvorane po celi Jugoslaviji (v Sloveniji pod imenom Gugalnik). Širši javnosti je najbolj znan po znameniti seriji Pozorište u kući (Gledališče v hiši).

Gugalnik je komedija v dveh dejanjih in jo je prevedel Dušan Tomše. Gre za zgodbo mlade družine, ki si postavlja svoje temelje. Le-te pa včasih pretresajo le na videz nepomembni ljudje in dogodki.

Zakonska sreča Jerebovih, je postavljena pod vprašaj, ko Olga dobi službo, Rado pa da odpoved. Novopečeni gospodinjec se s pomočjo nonotovih nasvetov prebija čez kupe plenic in neplačanih računov. Da mu med vsakdanjimi gospodinjskimi opravili ne postane dolgčas poskrbi pisana paleta obiskovalcev, ki zapletejo vse, kar se zaplesti da. Mu bo uspelo? Bo Olga postala karieristka? Komu bo pripadlo mesto v gugalniku?

Slovarček:

  • inšpicient: pomočnik režiserja v gledališču
  • rehabilizacija: okrevanje po bolezni, postavitev v prejšnje stanje

Viri:

  • Ustni viri: Andreja Buh, Ivanka Zakovšek, Anja Zakovšek
  • Pisni viri: Zbornik DPD Svoboda Loška Dolina 2007, revija Obrh 2009.
  • Arhiv novic Občine Postojna: Skoraj dve uri smeha …, 2009.
  • Wikipedija: Novak Novak.

Kraj: Stari trg
Datum: 1984, 2001
Avtor: neznan
Zbirka: Zbornik DPD Svoboda 2007
Skenirano: 20. 12. 2020
Oblika: zbornik

1928 Markovec – Gradnja novega mostu gre h koncu

$
0
0

Kdo bi si mislil, da je bila gradnja novega mostu na Trznah v Markovcu tako dobro dokumentirana, saj je to že tretji prispevek o njej. Tudi ta slika je iz zbirke Vrhničanke Ivanke Janežič, posneta pa je z zahodne strani … Poznejši priseljenci smo se dolga leta spraševali, kako je bilo in kdaj, ko je bil postavljen ta most, ki se poleg starega, kamnitega in nižjega pne čez strugo Obrha, povezuje oba dela ceste Stari trg – Viševek in je bil desetletja priljubljeno zbirališče mularije, fantov in deklet – tudi potem, ko v Belem malnu, ki za mostom izstopa na tej sliki, že davno ni bilo več gostilne. Racna gora v ozadju pa je še večinoma gola, zato se dobro vidijo skalnati skladi pod vršnim grebenom, Špetnakove smrečice na levi strani slike pa so še goste, a že velike …

Gradnja mostu gre h koncu. Osem moških postav je ob njem in na njem. Večinoma urejajo zemljišče ob mostu, le dva sta prav na njem in bolj ko ne opazujeta druge. Morda sta se tja postavila zaradi fotografa, ki se je na Martinovi loki pripravljal k svojemu poslu … Na gradbišču še stojijo zidarski odri, most pa je že ometan, brežine in nasutja okoli njega pa so tudi vsaj deloma urejeni in utrjeni z zloženimi kamni. Na vrhu so še kupi gradbenega materiala, s katerim bodo najbrž uredili še zadnji del strmega obcestnega zemljišča.

Ta most je najmogočnejši del markovškega tromostovja. Za njim je skrit najstarejši del, ki vodi pred vrata mlina, le malo proti levi pa je s slike izpadel najmanjši mostič čez večinoma suho strugo hudourne Zadnje ure … Tako je vsak del markovškega tromostovja v nekem oziru “naj” …

Ob bregu Obrha je tudi tedaj očitno raslo nekaj grmov, ki pa so jih posekali in očistili zemljišče, saj ga drugače ne bi mogli utrditi. V naših časih je ob mostu raslo nekaj mogočnih jesenovih dreves, pozneje se je pojavila mirabela, ki je spomladi razsipala belo cvetje, konec poletja pa kiselkaste plodove. Dandanes je rob struge na zahodni strani bolj ali manj zaraščen, na vzhodni pa urejen in čist.
Klasičen lesen plot iz lat se razteza ob Malenskem vrtu, nanj so najbrž delavci odložili svoja oblačila, ko jim je postalo vroče; bliže hiši pa se na plotu sušijo tudi moške hlače, a jih je treba znati poiskati …
Z lepopisno pisavo je na hrbtno stran fotografskega papirja znamke Agfa nekdo zabeležil: “Petričeva hiša v Markovcu, izdelovanje novega mostu”, Ivanka Janežič pa pripisala “Beli malen”, kar je ključno.

Je tudi to sliko posnel Alojz Tomec ali je bil kdo drugi? Nobenih namigov ni o avtorju fotografije.

Kraj: Markovec – Trzne
Datum: 1928
Avtor: ni znan
Zbirka: Vladimira Janežič
Skenirano: 18. 6. 2020
Oblika: fotografija

1965 München – Franc Hrbljan na delu v Nemčiji

$
0
0

Odhajanje na delo v tuje kraje za krajši ali daljši čas je stalnica med ljudmi v naših krajih od konca 19. stoletja naprej. Mnogi odhodi, ki so bili na začetku mišljeni kot začasni, za boljšim in hitrim zaslužkom, so se velikokrat prelevili v odhod za vedno, torej v izseljenstvo. Zgodovina tega odhajanja iz časov pred prvo svetovno vojno in med vojnama je dokaj dobro popisana. Veliko je napisanega tudi o življenju naših ljudi v Južni Ameriki, kamor jih je veliko odšlo takoj po drugi svetovni vojni. Odhodi v evropske države, predvsem v Nemčijo po drugi svetovni vojni je časovno najbližje, pa vendar v megli. Razdeljeno je na t. im. politično emigracijo takoj po vojni, ekonomsko emigracijo in končno na odhajanje na začasno delo v tujino, ki se je začelo okoli leta 1960 in praktično traja še danes. Hrbljan Franc – Jeršanov iz Velikih Blok je bil eden od 13 vaščanov naše vasi, ki so si v tistih letih našli delo v tujini, skoraj vsi v Zahodni Nemčiji. V Nemčiji je delal 7 let.

France, rojen leta 1923, se je zidarskega poklica učil pri znanem mojstru Jožlju iz Nove vasi. Čudežno je preživel kalvarijo druge svetovne vojne. Tudi spopad v Grahovem, konec novembra 1943, ko se je skril pod cestno tehtnico in se rešil smrti v ognju. To kaže na njegovo moč preživetja, ki je postala pregovorna. S sestro in materjo se je po vojni oprijel dela na domači kmetiji in pri obnovi porušenih domačij po Blokah. Zaslužki so bili skromni, takratni sistem kmetom in obrtnikom ni bil najbolj naklonjen. Leta 1957 se je oženil z 10 let mlajšo Justino Hribar – Namretovo iz Studenca. Danes 88-letna Justina pove: “Pri Jeršanovih je bila revščina, midva s Francetom pa oba huda za delo, ne vem kdo je bil hujši, jaz ali on. Vsega sva se lotila, samo da bi se kam naprej prišlo.” Leta 1961 si je France pridobil dovoljenje za odhod na delo v Nemčijo. Delo si je našel pri gradbenem podjetju, ki je delalo v Münchnu in okolici.

ZR Nemčija je bila takrat v obdobju gospodarskega čudeža. Povojno ameriško pomoč so Nemci temeljito izkoristili. Kanclerja Adenauer in Erhardt ter pregovorna pedantnost in delavnost Nemcev so Zahodno Nemčijo dvignili iz kolapsa po vojni. Nemška marka je postajala simbol trdne valute. Za tak razvoj je manjkalo dobrih delavcev na vseh koncih. Leta 1961 so na vzhodu zgradili Berlinski zid in dotok ljudi iz Vzhodne Nemčije se je čez noč ustavil. V ZR Nemčijo so zato začeli prihajati delavci iz južne Evrope, Španije, Italije, Grčije, Jugoslavije in kasneje Turčije. Nemci so strogo ločevali svoje državljane in delavce na začasnem delu t.im. Gastarbeiterje. Sistem ni bil naravnan na integracijo le teh v nemško družbo, ampak na ponujanje dela in zaslužka, dokler je bilo dela dovolj, in to v panogah in pokrajinah, kjer ga je bilo dovolj. Če je dela primanjkovalo pa so bili ti delavci prvi, ki naj bi odšli, od koder so prišli. Nemški uradi so izdajali dovoljenje za delo – Arbeitserlaubiss za določen čas, poklic in zvezno deželo. Na osnovi tega je delavec dobil dovoljenje za bivanje – Aufenhaltserlaubniss. Prihod delavca je bil odobren ob obeh izpolnjenih pogojih. Iz Jugoslavije so se odhodi začeli okoli leta 1960. Do leta 1973, ko je nastopila naftna in gospodarska kriza v ZRN, je tam že delalo okoli 350 tisoč Jugoslovanov, med njimi okoli 45 tisoč Slovencev. Velika večina so delali v Porurju ter južnih delih ZRN v deželah Baden Wüttemberg in na Bavarskem. Današnji sistem že temelji na integraciji tujcev v nemško družbo.

France je ves čas delal pri gradbenih firmah, vsak prosti čas je izkoristil še za fušanje na drugih gradbiščih, ali pa se je oprijel drugih del, npr. dobave premoga gospodinjstvom. Stanoval je v skromnih razmerah, največkrat v gradbenih barakah, če ni bilo drugače, pa mi je nekoč povedal: “Tudi v stari gumi velikega gradbenega stroja sem spal na gradbišču.” Važen je bil zaslužek. Kdor je bi bolj žejne sorte ali pa ga je konec tedna premamilo mesto in ženska družba, je imel komaj za sproti in ni privarčeval nič.

München sicer ni daleč, a France je prihajal domov le nekajkrat na leto, navadno za velikonočne in božično-novoletne praznike. Ob prihodu domov je takoj zgrabil za delo in pogledal v hlev ter po njivah. Pogosti so bili obiski interesentov za uvoz kakšne opreme iz Nemčije, posebej avtomobilov. Za delavce na začasnem delu v tujini so veljala posebna pravila in olajšave pri uvozu. France v tistih časih avtomobila še ni imel, jih je pa kar nekaj uvozil za znance in prijatelje. Marka je bila valuta, za katero se je tudi v Jugoslaviji dobilo marsikaj. Država je rabila devize kot Sahara vodo. Pri Jeršanu so tako imeli prvi traktor v vasi, kosilnico, pa mešalec za beton in celo vrsto ostalega orodja, ki smo si ga potem hodili izposojat. Kot vidimo na sliki, takrat tudi v Nemčiji ni bilo zaščitnih čelad za delavce, pa rokavic in namenskih zidarskih odrov ali ograjenega gradbišča. Važna je bila hitra in kvalitetna gradnja in gastarbeiterska cena.

Leta 1968 se je France končno vrnil domov. Doma ga je čakala družina tudi 10 letni Stanko in 2-letni Franci. Leta trdega dela v Nemčiji je znal opisati predvsem s hudomušne strani vse do pozne starosti. Noben padec z odra ali številne druge poškodbe mu niso mogle do živega. Tudi poplavo jeseni 2014, ko so njegove copate že plavale pod posteljo v hiši, je pospremil s smehom. Umrl je leta 2016 in v imenu vaščanov sem se poslovil od njega.

V Francetovem albumu iz tistih let je tudi slika hiše, kot so se takrat delale v Nemčiji ali Ameriki. Vedel je, da bodo prej ali slej prišle tudi k nam. In res so prišle okoli leta 1980- z imenom hiše “na L”.

Zdomci so se, tako kot France, večinoma vrnili domov. Domov so prinesli širino, tehnični napredek in v veliki meri posodobili kmetijstvo. Veliko se jih je lotilo samostojne obrti in podjetništva, saj je bil razvoj tega v domovini v velikem zaostanku za Nemčijo. Pripadnost domačim krajem in Sloveniji je največkrat zmagala in vrnili so se domov. Tudi v našo vas se jih je za stalno vrnilo 10.

Slovarček:

  • fušanje: delo na črno

Viri:

  • Justina Hrbljan, Velike Bloke
  • Franci Hrbljan, Velike Bloke

Kraj: München, okolica
Datum: 1965
Avtor: neznan
Zbirka: Franci Hrbljan
Skenirano: 22. 1. 2021
Oblika: 2 fotografiji


1969 Cerknica – Strokovna ekskurzija TSŠ Cerknica

$
0
0

Dijaki Tehnične srednje lesne šole v Cerknici so bili v času štiriletnega šolanja na mnogih strokovnih ekskurzijah, ki so jih popestrili še z obiskom bližnjih kulturnih in naravnih znamenitosti. Tokrat se z avtobusom peljejo v Prestranek na ogled izdelave furnirja in naprej na ogled proizvodnje vezanih plošč in masivnega pohištva v Podjetju Javor Pivka. Tistega dne so se kasneje zapeljali še na ogled Škocjanskih jam.

Dislocirani oddelki Tehnične srednje lesne šole v Cerknici so veljali za Brestovo šolo. Tako smo se dijaki še v času šolanja pridobili pravico biti Brestovci in se tako tudi počutili. Podjetje Brest ni le financiralo pouka za dijake, ki so šolo obiskovali v Cerknici, ampak je precejšnjemu številu dijakom nudilo tudi štipendije ter zagotavljalo bogato strokovno prakso tako v neposredni proizvodnji žaganega lesa ter masivnega in ploskovnega pohištva kot tudi v specializiranih oddelkih, kot sta bili vzorčna in modelna delavnica. Nekateri med nami so po zaključenem šolanju postali zares vrhunski strokovnjaki. Nekateri pa nikoli nismo prav osvojili izbrane smeri šolanja. Predvsem dekleta, ki so bila seveda v manjšini, smo kasneje v nadaljevanju šolanja izbrale bolj človekoljubne poklice s področja medicine, sociale, pedagoške stroke pa tudi ekonomije.

Srednja šola v Cerknici je bila za večino od nas edina izbira šolanja po zaključeni osnovni šoli. V nekaterih primerih pa tudi prisilna izbira s strani staršev, saj so bili stroški šolanja v Cerknici, še posebej za Cerkničane, neprimerno nižji kot v Ljubljani. Tako ni nič čudnega, če je od 35 vpisanih dijakov v prvi letnik, leta 1968, šolanje končalo le 15 fantov in 5 deklet. Pa zato ni bila kriva zgolj neuspešnost dijakov, pač pa predvsem neprava in neustrezna izbira bodočega poklica saj so dislocirani razredi Srednje tehnične lesne šole v Cerknici po prvem letu šolanja in velikem osipu dosegali od 96 do 100 odstoten učni uspeh, razredi na matični šoli v Ljubljani pa zgolj 26 odstotkov.

Zase vem, da mi je mama, ko je še živela, še petletni namenila šolanje na Srednji medicinski šoli na Jesenicah. Verjetno sem že zgodaj izkazovala bolj čuteč odnos do sočloveka. V Bolnici na Jesenicah je bila zaposlena njena sestrična. In sorodstvo nekje v mestih je bila takrat velika prednost za otroke s podeželja. Ko mi je mama pri šestih letih starosti umrla, pa tako tudi te priložnosti ni bilo več.

Edina možnost pa še ta majhna, je bila takojšnja zaposlitev na Brestu, če si le imel srečo. Tisti čas, v letu 1968 tudi Brest ni veliko zaposloval. Kar nekaj sošolk je moralo za nekakšne gospodinjske pomočnice v Ljubljano, moja sestra pa komaj petnajstletna, celo na delo v tujino.

Dekleta nasploh nismo imele kakšnega navdušenja do strokovnih predmetov kot je elektrotehnika, strojni elementi, priprava in sušenje lesa, konstrukcijsko risanje. Na praksi pa smo se sploh težko znašle med tračnimi in drugimi žagami, rezkarji, imbus vijaki, zakovicami, laki, lepili … Vendar smo šolanje, sicer z večjim trudom kot fantje, kar uspešno zaključile.

Nikoli pa ne bom pozabila dogodka na maturi. Ta sramota mi še danes požene kri v glavo. Namreč na maturi sem bila že čisto na koncu uspešnega odgovarjanja, vprašana še: »Kako vzdržujemo oziroma mažemo verigo na motorni žagi?« Jaz pa kot iz topa: »s štaufferjevo mazalko«. Profesorju Jenku je tedaj nekaj na hitro padlo v oko in maturitetna komisija se je začela ukvarjati z njim. Tako smo na hitro zaključili. Ko sem svoj odgovor malo kasneje preverila pri sošolcu, je prasnil v smeh in me, držeč se za trebuh, podučil, da se s štaufferjevo mazalko maže tračna žaga in ne veriga na motorni žagi. Profesorju Jenku pa sem še danes hvaležna, kako elegantno je preslišal moj neustrezni odgovor in me za povrh nagradil še z zaključeno prav dobro oceno.

  • Prvi, vidno zadovoljen, da se peljemo z avtobusom, je Matjaž Kogej,
  • za njim Lojze Škrabec,
  • še za njim pa Danijel Ponikvar in Mitja Strohsach.

Zadaj sedijo tri od petih deklet v našem razredu:

  • pri oknu je Zvonka Purkart, por. Ješelnik,
  • Mija Arhar in
  • Mirjam Komidar, por. Zakrajšek.

  • Resna fanta spredaj sta Tomaž Strohsach in
  • Slavko Červek z Rakeka,
  • za njima spi Mišič Matija,
  • za njim je Viktor Ogrinc in
  • še za njimi sta Rudi Debevec in Miran Petan ali Jože Korošec, nisem prepričana.

Zadaj sedita še preostali dve dekleti od skupno petih, in sicer:

  • Marta Ule, por. Pohole in
  • Marja Moddic, por. Škerlj.

Slovarček:

  • štaufferjeva mazalka: okrogla napravica s katero se maže tračna žaga

Viri:

  • Zvonka Ješelnik

Kraj: Cerknica
Datum: 1969
Avtor: neznan
Zbirka: Zvonka Ješelnik
Skenirano: 10. 1. 2021
Oblika: fotografija

1933 Rakek – Bratje Juvančič, čebelarji

$
0
0

Na sliki so bratje Juvančič z očetom Francem pred čebelnjakom, zgrajenim leta 1933. Kasneje je doživel najprej več dograditev zaradi povečanja števila čebeljih panjev. Večjo prenovo pa je doživel leta 1965. Na takratni državni praznik 4. julij 1965 je prišlo do hudega neurja. Čebelnjak je bil prazen, saj so bile čebele na paši na Otoku pri Mulčevih, kamor smo vozili čebele na hojevo pašo vrsto let. Veter je stari del čebelnjaka prestavil za dober meter, dograjeni del pa dobesedno odtrgal, streho s konstrukcijo in kritino (salonitke) pa prestavil cca 100 metrov na pobočje bližnjega griča.

Bratje France, Alojz in Mirko so svoje čebelarske korake začeli leta 1933, ko so na Blokah kupili prve kranjiče. Prestavili so jih v AŽ panje, ki so jih izdelali sami doma in že prvo leto okusili sadove svojega dela, saj je tega leta hoja dobro medila in so bili panji polni medu. V naslednjih letih so svoje čebelarstvo še povečali z dokupom kranjičev in svojimi lastnimi roji. Skupaj so čebelarili do smrti brata Franceta leta 1947. Čebelarjenje je nadaljevala njegova žena Frančiška.

Na sliki z leve:

  • Frančiška (Alojzova žena),
  • oče Franc Juvančič,
  • sin Franc,
  • ob njem hčerka Marinka,
  • sin Alojz.

Na sliki z leve:

  • sin Mirko,
  • za njim hčerka Miroslava,
  • Angelca (Mirkova žena)
  • sedi Mirkov sin Milan.

Brata Alojz in Mirko sta nadaljevala s čebelarjenjem in večanjem svojega čebelarstva. Oba sta se včlanila v čebelarsko organizacijo že leta 1933 in bila tudi naročena na Slovenskega čebelarja. Ker na Notranjskem ni celoletnih ugodnih razmer za čebelarjenje če ni gozdne paše, sta med prvimi začela prevažati čebele na ajdo, akacijo in žepek. Na pašo sta vozila na Goriško (k Rudolfu Demšarju), Koprsko, Dolenjsko, Istro (v Kanfanar), Dalmacijo in Liko. Za prevažanje sta navdušila tudi druge čebelarje in tako prispevala k boljšemu čebeljemu pridelku in razvoju čebelarstva na Rakeku. Svoje praktično znanje sta dopolnjevala z branjem tedaj dosegljive literature in udeležbe na predavanjih in tečajih. S pridobljenim znanjem na tečaju za vzrejo matic na Ponovičah pri Litiji aprila leta 1957, kamor jih je poslala Kmetijska zadruga, sta prevzela vodenje Plemenilne postaje v Rakovem Škocjanu. Prve tri leta je vodil plemenilno postajo Alojz, naprej pa vse do 1974 brat Mirko. Oba sta opravila tudi tečaj za preglednika in bila dolga leta aktivna tudi kot člana organov čebelarske družine. Tako ju najdemo v vodstvu novoustanovljene Čebelarske podružnice na Rakeku 1948, Alojz blagajnik, Mirko gospodar. Po preoblikovanju organiziranosti v letu 1951 je bil Mirko prvi predsednik novoustanovljene Čebelarske družine Rakek, brat Alojz pa gospodar. Za njuno dolgoletno delo na področju čebelarstva sta prejela priznanje Antona Janše III. in II. stopnje in bila imenovana za častna člana ČD Rakek.

Po smrti strica Alojza leta 1974 je nadaljeval čebelarjenje njegov zet Jože do leta 1980 ob pomoči mojega očeta. Ko je leta 1976 umrl moj oče, sem prevzel in nadaljeval s tradicijo čebelarstva Juvančičev, po domače” Uglovih”. Po Jožetovi smrti sem za sestrično Miljano prevzel še njene. Čebelaril sem s pribl. 30 panji. Še vedno sem tudi prevažal čebele na pašo, vendar predvsem le na hojevo pašo na Otok k Mulčevim. Zaradi dotrajanosti starega čebelnjaka sem leta 1982 postavil nov zidan čebelnjak v dogovoru s sestrično Miljano. Zidala sva ga sama s tastom, Miljana pa je kuhala “kavo”.

Zgodila pa se je tudi zanimiva prigoda. Hčerka Urška je hodila v prvi razred. Vedno se je vrtela okoli gradbišča. Potem pa nam je njena tovarišica Tončka Jernejčič, ki je lahko videla na gradbišče od doma, v šali dejala, da naj ne obremenjujemo toliko hčerke z delom pri gradnji, ker potem ne more narediti domačih nalog. Urška se je namreč izgovorila, da naloge ni naredila, ker je morala pomagati pri zidavi čebelnjaka.

Leta 2009 sem kupil nove panje, ki jih je s slikami opremila hčerka Urška, motive pa je v večini izbral vnuk Žak.

Tradicija čebelarstva Juvančič – “Uglovih” se nadaljuje. Danes že čebelarita s svojimi čebelnjaki in čebelami nečak Miha in hčerka Manca. Trenutno pa obiskujejo tečaj za čebelarske začetnike hčerka Urška in vnuka Žak in Loti.


Današnji izgled čebelnjaka.

Slovarček:

  • kranjič: kranjski panj dimenzije pribl. 80 x 30 x 20 brez pomičnega satja

Viri:

  • Miroslav Juvančič: Kronika čebelarstva na Rakeku.

Kraj: Rakek
Datum: 1933, 1982
Avtor: neznan, Miroslav Juvančič
Zbirka: Miroslav Juvančič
Skenirano: 9. 6. 2020
Oblika: 2 fotografiji

1965 Ljubljana – Franc Hrbljan na dopustu iz Nemčije

$
0
0

Z Jeršanovim Francetom smo se v naših starih slikah srečali na gradbišču v Nemčiji, kjer je bil 7 let na začasnem delu. Zdomci ali Gastarbeiterji, kot so jih imenovali Nemci, so domov prihajali le nekajkrat na leto, običajno za velikonočne in božično-novoletne praznike. Če se je le dalo, je France prišel domov tudi za kakšnih deset ali štirinajst dni v košnji, da sta z ženo Justino po tavelkem pospravila košnjo in napravila drva za zimo. Na sliki ju vidimo skupaj s sedemletnim sinom Stankotom v poletnem dnevu pred ljubljansko železniško postajo. Čakali so avtobus proti Blokam in Loškemu Potoku, da jih odpelje domov. Doma jih je čakala Francetova mati, sin Franci še ni bil rojen. Vsi trije so pražnje oblečeni, tudi Stanko ima fantovski klobuček.

Ko so moški iz naših krajev odhajali na začasno delo v Nemčijo, so družine ostale doma. V veliki večini so bili to kmetje in za kmetijo je moral nekdo skrbeti. Doma so ostali starši, žene in otroci. Tako je bilo tudi pri Jeršanu. Praktično je vse delo padlo na pleča Justine, ki pa je bila in je še danes ta prava, zato bo današnji opis slike predvsem o njej. Justina je bila dela vajena že od doma. Kar deset otrok je bilo pri Namretovih na Studencu in poprijeti so morali za vsako delo. Vsa leta, ko je bil France v Nemčiji, je imela Justina v hlevu živino in vsako leto zredila dva prašiča. Vsakič, ko je France odhajal, je vzel kaj domačega s seboj, saj si je v Nemčiji večinoma kuhal sam.

Kot je pripovedovala, pa je v tistem času imela v hlevu le enega vola in za oranje sta parili s sosedo, Gregorjevo Johano, ki je tudi imela enega vola. Tudi njen sin France je delal na gradbiščih v Nemčiji. To oranje je bilo frdamano delo. Vola nista bila vajena dela v paru in je vsak vlekel na svojo stran. Johana ju je nekako pomirila in gonila, medtem ko je Justina držala za drvu. Ko sta orali njivo ob cesti proti Novi vasi, sta se v smeri Nove vasi vola vlekla kot megla. Ko so obrnili proti domu in sta vola zagledala voz pa je šlo kar počez. Ni šlo drugače, ženski sta voz skrili za grmovje, da ga vola nista videla, potem pa je nekako šlo.

Čeprav so bile v tistem času hiše že v glavnem pokrite z opeko pa je bilo vseeno precejšnje povpraševanje po škupi za kritje streh s slamo. Justina je izdelovala tudi škupo in zato sejala rž in pšenico. Treba je bilo seveda vse na roke požet in na roke omlatit ter izdelati lepe snope slame – škupnike za prodajo. Ko je France po nekaj letih dela v Nemčiji kupil kosilnico, se je Justina hitro lotila tudi košnje z njo. Kosila je še, ko je bila visoko noseča pred rojstvom Francita. Kosit je šla tudi k Stebrovim, a jo je tastara Stebrana videla in jo odslovila češ, le domov pojdi, da ne boš ravno pri nas rodila.

S posebnim veseljem je Justina omenila prigodo, ko je šla s traktorjem Zetor, ki so ga tudi že imeli, po drva v Slivnico. Stankota je nekako založila z dekami na vozu, da ne bi padel pod kolo, pa je šlo. Nazaj grede sta jo s polnim vozom na Ulaki ustavila miličnika Nagode in Kočevar. Justina izpita za traktor še ni imela. Kaznovala je nista, le nekoga od Ulačenov je morala poprositi, da je namesto nje peljal traktor z vozom domov. Takrat se je za sveto odločila in hitro naredila izpit za traktor in moped. Za avto ga ni delala nikoli.

Kot rečeno, je bila Justina vedno pripravljena priskočiti na pomoč, četudi je doma imela dela čez glavo. Kmalu po najini poroki sva se z Ireno pričela pripravljati na gradnjo hiše. Najprej je bil na vrsti les. Sekali smo po noti, rezali deske pri Landovcu v Žerovnici in trame pri Bregarju Tonetu v Velikih Blokah. V gozdu na Radljeku sta čakala le še dva 12 m dolga smrekova trama za glajdne lege. Nihče ni imel časa, vsi so se bali dolžine, razen Justine z njenim Zetorjem. Z njeno spretnostjo sva neverjetno hitro naložila in odpeljala proti domu. Voz sva podaljšala kolikor se je dalo, a trami so vseeno otepali daleč za zadnjo premo voza. Psiček, ki ga je imela Justina pogosto s seboj, je kot naročen tekal sem in tja ob traktorju, pod vozom in za vozom in samo čakal sem, kaj se bo naredilo. Ko je tako pretekel na koncu pod trami so ti ravno močno zanihali in dobil je usoden udarec po hrbtu. Hudo je bilo, a Justina mi je na koncu le naročila: “Hudo je, a zdaj je kar je, nesi ga v gozd pod eno smreko, pa toliko glej, da boš doma našim otrokom rekel, da se je izgubil in da ga nisva našla”. Včasih je življenje res bolj proza.

Jeršanov France se je dokončno vrnil iz Nemčije leta 1968. Veliko zdomcev je ob končnem povratku dvignilo v Nemčiji vplačane zneske v pokojninsko blagajno. Marsikateremu je bil to glavni privarčevani znesek. Znani so tudi primeri, ko so se domov vrnili praznih rok in se izgovarjali, da so bili okradeni na vlaku na poti domov. France vplačanega zneska ni dvignil in je na stara leta dobival tudi nekaj nemške pokojnine. Po prihodu domov je hitro kupil tudi osebni avto. Seveda nemškega hrošča. Opravljanje izpita se mu je pošteno zavleklo, on pa se je kar vozil. Ko je izpit končno opravil, so člani izpitne komisije modrovali: “Ta pa je sigurno vozil tudi kaj izven obveznih ur.” France jim je pošteno priznal, da je napravil 18.000 km po vsej Sloveniji brez izpita, pa ga ni nikoli nihče ustavil. Le enkrat je šlo zelo na tesno. S Škajževim Cirilom sta skupaj zidala v Loški dolini. Ob poti domov so na Bloški Polici miličniki kontrolirali promet. Cirila, ki je vozil naprej, so ustavili. Takoj so vedeli, da bo nekaj več dela z njim in so zato Francetu, ki je vozil za njim, le prijazno pomahali. Ponovno sta se dobila v gostilni pri Lipetu. Ciril je ves besen razlagal: “Mene, majorja milice v pokoju, prvoborca in Joklovega prijatelja so vrtili, tega Jeršana, napačen ruzak je nosil med vojno, pa še brez izpita je, so pa lepo prijazno pozdravili! Nobenega reda!” France je dal za pijačo in naslednji dan sta spet zidala skupaj.

Po vrnitvi iz Nemčije je šel čas hitro naprej. France se je spet lotil zidanja, kmetije in čebelarstva, sezidal hišo v Ljubljani in še eno doma na vrtu, ob tem pa sta se z Justino lotila tudi izdelave lesenih palet za Kartonažno Rakek. Danes 88-letna Justina ni točno vedela, koliko sta jih naredila, ve pa, da je v eni sami zimi porabila 400 kg žebljev in vse zabila na roke s kladivom.

Justina je vdova peto leto, Franceta se vedno spomni z lepimi besedami. Kljub temu da ni bilo telefonov in ji je iz Nemčije pisal le nekajkrat na leto, sta bila tudi takrat vse zmenjena. Nikoli pa ni bila pri njem v Münchnu, ni bilo priložnosti, je povedala.

Slovarček:

  • po tavelkem: v glavnem
  • frdamano: prekleto, presneto, hudo
  • drvu: plug
  • škupa: slama za kritje strehe
  • nota: spisek lesa za ostrešje
  • glajdne lege: vmesne lege ostrešja
  • Jokel: partizansko ime Franceta Popita

Viri:

  • Justina in Franci Hrbljan, Velike Bloke

Kraj: Ljubljana
Datum: 1965
Avtor: neznan
Zbirka: Franci Hrbljan, Velike Bloke
Skenirano: 22. 1. 2021
Oblika: fotografija

1972 Rakek – 13. marec, rakovški krajevni praznik

$
0
0

Nagovor Franca Ponikvarja pred začetkom smučarskih tekov pod nazivom Teki Rakovške čete, posvečeni spominu na odhod rakovških fantov v partizane in ustanovitve Rakovške čete. Dogodek je iz začetka sedemdesetih let.

V uvodu nekaj podatkov iz Kronike občine Rakek med NOB 1941 – 1945, ki jo je napisal Franc Kotnik, izdal pa Krajevni odbor NOV Rakek. Na začetku je bila objavljena himna Rakeka »Rakovški fantje«, ki jo je kasneje uglasbil Mirko Rebolj.

Kmalu po razpadu tedanje kraljevine Jugoslavije, so se začele priprave na organiziran odpor proti okupatorju in domačim izdajalcem. Tako so se priprave na odhod v partizane začele že junija 1941. Prve partizanske čete so bile na Notranjskem ustanovljene že avgusta 1941. Borovniški četi sta sledili Preserska in Loška četa. Po zgledu napadov partizanov na Lož in Bezuljak so tudi skojevci na Rakeku načrtovali več akcij, da bi prišli do sovražnikovega orožja. Po podrobni analizi so od te namere odstopili zaradi bojazni pred krutim maščevanjem Italijanov nad domačini in bi tudi morda zavrlo načrtovani odhod v partizane.

Dne 11. 3. 1942 sta bila v Trstu aretirana Jože Pirc in Marcel Kroniger, kamor sta šla iskat ciklostil za OF. Ta aretacija je bila povod za takojšen odhod v partizane.

Tako se je prva manjša skupina odpravila na dolgo borbeno pot 12. 3. 1942. Odpeljali so se z redno avtobusno linijo Rakek—Stari trg in na Bloški Polici izstopili kjer jih je pričakal Tone Prevec – Dimač in odpeljal na Racno goro. Druga skupina je bila najštevilčnejša. Ta skupina je odšla 13. 3. 1942 v jutranjih urah po isti poti kot prva. Malo pred odhodom so na streho avtobusa naložili orožje, skrito v vreče. Ko je šofer avtobusa ustavil na Bloški Polici, so pri razkladanju pomagali tudi trije italijanski karabinjerji iz avtobusa. Bilo je očitno, da so karabinjerji vedeli, kaj je v vrečah, ker je pri razkladanju iz avtobusa precej ropotalo, a se za preiskavo niso odločili. Tudi te je odpeljal proti Racni gori Dimač. Že isti dan je prišla še tretja skupina.

Po prihodu še četrte skupine 14. 3. 1942 je bila na Racni gori v Smrekovcu ustanovljena Rakovška četa v sestavi Šercerjevega bataljona. Prisoten je bil tudi Stane Semič Daki, ki je povedal, da bo komandir čete Kovač Slavko – Smeli, komisar čete pa Bavec Tone – Cene. Med 15. 3. in 19. 3. se je pridružilo še nekaj fantov iz Laz, Planine in Rakeka. Rakovška četa je tako štela 34 borcev.

V nadaljevanju je opisana pot borcev Rakovške čete.

Na osnovi dogovora je Franc Kotnik rokopis dal moji ženi Jani, ki si je izposodila pisalni stroj ter rokopis doma pretipkala na matrice, potem pa na ciklostilu razmnožila celotno gradivo. Glede na podatke v Notranjskih listih II je bilo gradivo objavljeno leta 1972 ob 30 letnici Rakovške čete.

Ob 40-obletnici ustanovitve Rakovške čete je bila na Racni gori postavljena spominska plošča.
Napis na plošči: NA TEM MESTU JE BILA V MARCU 1942 USTANOVLJENA RAKOVŠKA ČETA. OB 40-LETNICI KS RAKEK.

Leta 2002 je izšla brošura 60 let Rakovške čete, ki jo je uredil Tone Urbas.

Krajani Rakeka v spomin na ustanovitev Rakovške čete praznujejo svoj krajevni praznik. Vsako leto pripravijo odmevne prireditve z veliko udeležbo. Še posebej so slovesne proslave ob tem prazniku. Ena od teh prireditev so bili tudi smučarski teki v spomin na borce Rakovške čete.

Teki so bili speljani ali od takratnega Kulturnega doma ali pa na koncu Škocjanske ceste pri Gorjupu. Proga je potekala najprej proti Slivicam, nazaj po obronkih pod gozdom, do Del in nazaj preko polja do cilja. Seveda je bilo vedno več kategorij in tudi proga ustrezno dolga. Pri sami organizaciji je večkrat sodeloval tudi Tone Urbas, ki je tudi preskrbel priložnostne medalje.

Tradicija tekov je bila kar dolga, dokler nas ni zapustila sreča in ostali smo brez snega. Tudi sam sem se nekajkrat udeležil teh tekov Rezultat je bil vedno v olimpijskem duhu. Važno je sodelovati.

Spominjam se tekov, ko je bila proga dokaj ledena. S še enim tekmovalcem sva prišla iz smeri Slivice na manjši grič na koncu Škocjanske ceste, kjer sva ugotavljala, kakšno tehniko naj uporabiva, od skrajnosti spust, štanfanje ali smučke na ramo. Tedaj naju dohiti starejši tekač in naju ogovori: » No fantička je padlo srce v hlače?« in se veselo zapodi po strmini. Zgodilo se je neizbežno. Zaradi prevelike hitrosti mu tekaške smuči niso bile v nikakršno pomoč. Z vso hitrostjo je v zavoju pristal sredi velikega grma. “Fantička” sta enostavno preštanfala griček.

Na sliki od leve:

  • Tone Bavec – Cene,
  • Franc Bombač – Zorko,
  • Franc Mekina – Borut,
  • Jože Simšič – Jelen,
  • neznan,
  • Janez Zupančič,
  • Franc Ponikvar,
  • za njim Milan Strle,
  • Vanda Strohsack,
  • Dane Mazi.

Slika je nastala na zaključku tekme, saj imajo vsi že priložnostne medalje.

Slovarček:

  • štanfati: s smučkami tlačiti sneg, se vzpenjati ali spuščati po strmini
  • Dele: področje ob železniški progi Rakeka, znano po Bloudkovi skakalnici

Viri:

  • Franc Kotnik: Kronika občine Rakek med NOB 1941-1945.
  • Tone Urbas: 60 let Rakovške čete, brošura.
  • Notranjski listi II. in III.

Kraj: Rakek
Datum: 1972
Avtor: neznan
Zbirka: Miro Juvančič
Skenirano: 10. 4. 2020
Oblika: 2 fotografiji

1930 Postojna –Čas Kraljevine Italije

$
0
0

Razglednica je bila natisnjena v Milanu, datum ni naveden, zato je letnica 1930 le približna. Vsekakor je bilo to med letoma 1920 in 1943, ko je bila Postojna (ime ima menda po postojni, planinskemu orlu podobni ptici ujedi) tako kot vsa slovenska Primorska, del Kraljevine Italije. Ne pod Italijo, kot se rado reče zaradi grenkih spominov na ta čas, kajti tedaj je bil ta del našega narodnega ozemlja po Rapalski pogodbi med Kraljevino SHS in Kraljevino Italijo iz leta 1920, legalni sestavni del slednje.

Kako je Italija ravnala in kakšne namene je imela, pa bo nekaj videti tudi s slike. Najprej preseneča pogled na golo pokrajino z zvonikom cerkvice v Velikem Otoku, kar vse je danes precej zaraščeno z gozdom. Fotografija je verjetno nastala spomladi ali jeseni, ko velike vode Pivke niso mogle hitro odteči v Postojnsko jamo. Posebej pa vzbudijo pozornost vzpetine, ki so naenkrat izgubile domača imena. Postojna je le še Postumia, Sovič nad mestom je postal Poggio (grič) Sovic, Jama je postala Grotte, Vremščica pa Monte Auremiano. Ihta novih oblastnikov za poitalijančevanjem je bila tedaj dobesedno brezmejna. Celo naši Slivnici onkraj državne meje so nadeli italijansko ime Monte Pomario, kar pomeni Hrib Sadovnjak (!). Na hitro je bilo treba vsa imena poitalijančiti in tako so se prebivalci Knežaka nekega jutra zbudili v Fontani del Conte (grofov vodnjak), ker je bil na sredi naselja vodnjak, beseda knežak pa spominja na kneza. Nanosa očitno ni bilo mogoče niti približno prevesti, pa je postal Monte Re (Gora Kralj). Snežnik je postal Monte Nevoso (Snežena gora), Ilirska Bistrica pa Villa del Nevoso (Snežena Vila). Naenkrat so prišli italijanski učitelji, ki slovensko niso znali, in v šolah so bili povsod napisi: Qui si parla soltanto italiano, tukaj se govori samo italijansko. Da so kmalu sredi Postojne podrli spomenik Miroslavu Vilharju (njegove so ponarodele Zagorski zvonovi, Na jezeru, Žalost, Napitnica …) je pa še v spominu. Danes spet stoji na istem mestu. Od leta 1923 so imele šole, uradi, cerkve, italijanske nazive, leta 1926 pa se je začelo še s posebno odredbo predpisano nasilno poitalijančevanje imen in priimkov prebivalcev.

Na vzpetini desno je videti monumentalno zgradbo, nekdanji Grand Hotel Adelsberg (nemško Postojna). Zgradil ga je leta 1875 švicarski podjetnik Franz Progler, imel je 60 sob in je v tistem času predstavljal najbolj imeniten hotel za bogate goste na Kranjskem. Grand hotel Union v Ljubljani in Grand hotel Palace v Portorožu sta bila zgrajena tri desetletja kasneje. Postojna je bila zaradi burje, kar je pomenilo “dober zrak” – tedaj je bila tuberkuloza zelo razširjena bolezen – znana kot okrevališče pljučnih bolnikov. Hotel je bil v tedanjih tedanjih turističnih vodnikih označen kot “zračne toplice.” Odprt je bil v poletnih mesecih, gostje pa so prihajali večinoma iz Trsta, pa tudi iz Evrope, predvsem Angleži so bili številni. Prihajali so z vlakom, na postaji so jih čakale kočije, med bivanjem v hotelu so se s kočijami vozili na izlete k Predjamskemu gradu, v Rakov Škocjan, na Cerkniško jezero pa vse do Idrije. Hotel so obiskovale tudi kronane glave, ob njem je bilo še igrišče za tenis in kriket. Pod hotelom je bil skrbno obdelan vrt z zelenjavo, sočivjem in zelišči, tako so gostje uživali lokalno pridelano hrano, kot pravimo danes. Za tisti čas zelo napreden vodovodni sistem je Franz Progler uredil tako, da je črpalka črpala vodo na streho iz lastnega zajetja, od tam pa je bil vodovod napeljan v hotelske sobe, ki so imele že kopalnice. Hotel je imel tudi že električno razsvetljavo. Za bogate goste je bilo res do popolnosti poskrbljeno: od hotela je vodil podzemni prehod do hišice v bližini, kamor so gostje moškega spola lahko ob popolni diskretnosti hotelskega osebja prihajali na obisk k radoživim dekletom.

Franc Pogler, ki je nadvse uspešno vodil hotel, je leta 1910 umrl, posli pa so začeli pešati. Med 1. vojno je bilo v hotelu nastanjeno poveljstvo Soške fronte. Poveljnik Svetozar Borojević von Bojna se je vsak dan popoldne sprehodil od hotela na Sovič nad mestom in pred leti so Postojnčani pot na ta hrib označili za Borojevićevo pot. Leta 1924 je hotel kupil knez Windischgraetz in objekt uporabljal kot bivanjsko rezidenco. Med 2. vojno je bila v njem bolnišnica, po vojni pa je bil nacionaliziran. Ko so v poznih 50-letih pogorele lesene barake srednje gozdarske šole v Ljubljani, se je oblast odločila – zopet je bil važen argument “zdrav zrak”- da preseli šolo v Postojno. Hotel je postal dom za dijake srednje gozdarske šole. Precej neprimerno zgradbo za bivanje dijakov so leta 1980 porušili in na istem mestu zgradili dom Srednje gozdarske in lesarske šole, ki je zlasti poleti, ko ni gojencev, tudi uspešen turistični hostel. Na zanimivo preteklost sedaj spominja le še lepo urejen park pred domom z nekaj starimi kostanjevimi drevesi iz časov Franza Poglerja.

Viri:

  • Enciklopedija Slovenije, 9. knjiga, stran 173
  • Henrik Tuma: Iz mojega življenja, Založba Tuma, Ljubljana, 1997
  • Alenka Čuk: Postojna na prelomu stoletij, Občina Postojna, 2006

Kraj: Postojna
Datum: približno 1930
Avtor: neznan
Zbirka: Ivan Ržek
Skenirano: 13. 1. 2021
Oblika: razglednica

1983 Cerknica – Občni zbor čebelarjev

$
0
0

Na sliki udeleženci Občnega zbora Občinske zveze čebelarskih društev Cerknica 13.3.1983 na ploščadi ob Hotelu Jezeru. Občni zbor je bil obarvan še posebno svečano, saj so na njej podelili tudi priznanja.

Priznanja Antona Janše III. stopnje so podelili naslednjim čebelarjem:

  • ČD Begunje: Ludvik Škrlj.
  • ČD Bloke – Nova vas: Franc Marolt, Vlado Kraševec.
  • ČD Cerknica: Jože Borštnik, Anton Opeka, Anton Jakopin, Anton Braniselj in Jože Žnidaršič.
  • ČD Loška dolina: Jože Avsec, Anton Hace, Jakob Žnidaršič.
  • ČD Rakek: Jože Opeka,  Milan Debevec, Jernej Lukek, Franc Gabrenja.

Občinska zveza čebelarskih društev (OZČD) Cerknica je bila ustanovljena 18. 3. 1977 v Hotelu jezero v Cerknici. Iniciativni odbor je sklical delegate Čebelarskega društva Rakek, Stari trg in Bloke – Nova vas. Na seji so sprejeli Pravila novoustanovljene občinske zveze in izvolili vodstvo. V Upravni odbor so bili izvoljeni: Leopold Frelih Rakek predsednik, Franc Albreht Rakek tajnik, člani: Konrad Knez Cerknica, Tone Nared Dobec, Ivan Piletič Podskrajnik, Janez Zigmund Stari trg, Jože Gerl stari trg, Matija Anzeljc Nova vas in Vladimir Kraševec Ulaka. V nadzorni odbor pa Ivan Ivančič Runarsko, Ivan Jernejčič Unec in Stane Okoliš Stari trg. Kasneje so nalogo predsednika opravljali še: Jože Šepec, Vinko Martinčič, Anton Nared, Miroslav Juvančič, Viktor Cvelbar, Ciril Vidrih, Janez Palčič in danes Edvard Vičič.

Glede na velik teritorij in tudi ustrezno število čebelarje je v letu 1982 prišlo do reorganizacije ČD Rakek, iz katerega se izločijo ČD Begunje in ČD Cerknica. Tako je 13. 3. 1983 v restavraciji Jezero v Cerknici prišlo do volilnega občnega zbora OZČD Cerknica, v katero so bili vključena naslednja Čebelarska društva: Begunje, Bloke – Nova vas, Cerknica, Stari trg in Rakek.

Ob popisu decembra 1982 so imela društva naslednje število članov in panjev čebel.

  • ČD Begunje: 19 članov in 228 panjev čebel
  • ČD Bloke – Nova vas: 18 članov in 186 panjev čebel
  • ČD Cerknica: 27 članov in 282 panjev čebel
  • ČD Loška dolina: 27 članov in 434 panjev čebel
  • ČD Rakek: 33 članov in 319 panjev čebel

Skupaj: 124 članov in 1449 panjev čebel

Na sliki prejemniki priznanj Antona Janše III. stopnje (bronasto priznanje), ki jo podeli čebelarska organizacija zaslužnemu čebelarju pri uspešnem opravljanju nalog in akcij v čebelarskem društvu. S praporom OZČD Cerknica, razvitim leta 1979, stoji praporščak Jože Ileršič.

Na sliki stojijo od leve:

  • Jože Opeka,
  • praporščak Jože Ileršič,
  • Milan Debevec.

Sedijo:

  • neznan,
  • Anton Hace,
  • Franc Gabrenja,
  • Jože Borštnik,
  • neznan.

Na sliki stojijo od leve:

  • Jernej Lukek,
  • Vlado Kraševec.

Sedijo:

  • Anton Braniselj,
  • Jože Avsec,
  • Franc Marolt,
  • neznan.

Še ena čebelarska. Se pogovarjata dva bloška čebelarja v bifeju v Starem trgu. Prvi reče, da ima novo sorto čebel. Te ne nabirajo medu v gozdu, temveč prinesejo domov cele vrhače. Tam oberejo med, on pa pospravi vrhače za kurjavo. Pa jih sliši čebelar iz Loške doline in vpraša, ali se da dobiti roj od teh čebel. Bloški čebelar pa pravi da žal ne, ker ima trenutno samo eno tako čebelo in enega trota. Lahko pa ga postavi v čakalno vrsto.

Viri:

  • Miroslav Juvančič: Kronika čebelarstva na Rakeku.
  • Arhiv Zveze čebelarskih društev Cerknica.

Kraj: Cerknica
Datum: 1983
Avtor: neznan
Zbirka: Miroslav Juvančič
Skenirano: 9. 6. 2020
Oblika: 2 fotografiji

1938 Vrhnika – Tonček in njegova pot

$
0
0

Slika neznanega avtorja, posneta v Starem trgu, prikazuje kakih šest let starega dečka, ki iskrivo gleda v fotoaparat. Vsak čas bo ali pa je že začel hoditi v prvi razred, zdaj pa nosi gobe k Ferlugovim, kjer jih gospa zelo rada je. Njen mož je bil na Kovačevi žagi zastopnik za odkup lesa, stanovala pa sta pri Mlakarjevih in tam je nastala ta fotografija. Fotograf ga je posadil na mizo pred okno, predenj položil zvezek ali knjigo in za ravnotežje dodal kaktus v lončku. Izredno lepa slika, ki se je ne moreš nagledati, je po svoje polna simbolike: zvedav in radoživ otrok, odprto okno prihodnosti, učenje in učenost na trnovi poti čakata bistrega dečka, ki se je ravno zazrl v gledalca … Oblečen ima karirast rieklček in kratke hlače, v ozadju pa se vidi odprta polovica okna in za tisti čas značilna bolj “nobel” okrasna stenska slikarija. Noga, ki binglja pod mizo, razkazuje trden čeveljček z močnim podplatom.

Deček je bil 31. marca leta 1931 rojen v domači vasi mame Francke, v Selščku na št. 15, v stavbi prav nasproti Gasparijeve domače hiše. Dali so mu ime po očetu Antonu. Materi je pri porodu pomagala babica Antonija Rode, medtem ko je pozneje Tončkovim bratom in sestram, razen najmlajšemu, pomagala na svet loška babica Mamika, ki je bila povrh še njihova sorodnica. Za matičarja je bil v Tončkovem primeru kar župnik Matej Ježek. Kmalu po rojstvu prvorojenca je družina prišla živet v očetov domači kraj Vrhniko v Loški dolini. V Baštkovi hiši blizu očetovega prejšnjega doma so najeli prvo sobo na levi v pritličju, nasproti je živel lastnik, zgoraj pa družina Petruščkovega Lojzeta s tremi fanti …

Prav ko so leta 1934 v Marseillu ubili jugoslovanskega kralja Aleksandra, je bila na mladi Uoščievi družini – tako se je Avščevim reklo po domače – vrsta za zvonjenje v vrhniški cerkvi. Oče Anton se je ob opravljanju te dolžnosti prehladil, zbolel in dobil jetiko. Zdravil se je na Golniku, kjer mu je razgledani in skrbni primarij dr. Neubauer ob odhodu dal sto dinarjev z naročilom, naj si kupi kozo, da bi si utrdil zdravje. Kozje mleko je takrat namreč veljalo za pomemben prehranski dejavnik v boju s sicer slabo ali sploh neozdravljivo tuberkulozo. Ker niso imeli svoje zemlje, je malega Tončka doletela naloga vsak dan nabirati zelenje grmičevja za kozo in s tem je bil kar precej obremenjen. Poleg tega je varoval brata in sestro, kajti mama je iz dneva v dan hodila na žernado. Če so namreč potrebovali voz drv, kmet takrat ni zahteval denarja, rekel je: »Boste pa odslužili …«. Tako je bilo tudi z drugimi dobrinami. Glavna za take reči je ob moževi hudi bolezni postala mama Francka, k sreči pa so jim bili sosedje naklonjeni in so zelo pomagali, ko je bilo treba. Tole pa si je deček s slike za vedno zapomnil:

»Nekoč proti koncu leta smo šli otroci nabirat vejevje za kozo v plot ob vodi in tam je na sredi raslo neko večje drevce. Sosedov Felče je rekel: »Pa tole posekajmo!« In smo nevede posekali mlado hruško, kar je stari oče neznansko zameril in nikoli pozabil … A na nek način me je imel vseeno rad: ko je bila med vojno Vrhnika požgana in je naša družina morala spati v čebelnjaku, me je vzel k sebi in tudi ko smo se morali umakniti v gozd, se je zelo potegnil zame, da bi ostal pri njem. Toda naš oče je odločil, da gremo v gozd vsi skupaj … 

Z Vrhnike je deček po letu 1938 hodil v precej oddaljeno šolo Stari trg, z njim pa še Mežnarjev Ivan, Brusov Felče in mnogi drugi. Starotrški šolski okoliš je bil velik in Vrhničani so vsak dan več kot eno uro pešačili do šole, enako kot s severne strani doline Kontelovi, Mežnarjevi in drugi otroci od Svete Ane, medtem ko so Viševljani hodili v bližnjo Iga vas … Na poti v šolo in iz nje so Starotržani radi preganjali Vrhničane …, ampak Brusov je bil močan in se ni dal kar tako. On in še eden sta nekoč kar plot pri Štancarju razdrla – oj, kako je bilo potem hudo!!

Drugače pa je moral še ne desetletni Tonček poprijeti za vse: streči pri mlatilnici, poganjati vole ali konje in kar je bilo ravno treba … V njegovem spominu pa so ostali tudi naslednji utrinki:

Zelo je bilo hudo pri nas, ko je nekoč šla sestra k mostu in spodrsnila v vodo. Oče je skočil za njo, da jo je potegnil ven, a se mu je potem zelo poslabšalo zdravje in v družini je nastala velika stiska. Mene so takrat za nekaj mesecev dali v »hiralnico« v Pudobu, da so bila ena usta manj pri hiši. Velika mizerija je bila tam … Nikjer drugje ni bilo toliko kletve in toliko molitve na enem mestu. Nekdanji leseni dom leta 1936 prepovedane delavske Svobode in pozneje društva Vzajemnost na Marofu* je oblast zaplenila in spremenila v zavetišče za ubožne in onemogle, ki se ga je kmalu prijel vzdevek “hiralnica”. Tam ni bilo nobenih zdravil, le razkužila, ki jih je predpisal zdravstveni higienski zavod v Ljubljani. Za hrano v “hiralnici” je skrbel gostilničar, ki je iz t. i. bednostnega sklada dobival denar in z njim plačeval živila v bližnji trgovini – prebivalcem “hiralnice” pa so nosili jest kar je v gostilni ostalo … Takrat je bila tam dekla Kandarova, zelo obilna ženska … V “hiralnici” ali ubožnici je bivalo kakih dvajset onemoglih ljudi brez svojcev, ki bi poskrbeli zanje. Tam je bil nekdo, ki se je bil ponesrečil in postal invalid; drugi je v skladu s tedanjo zakonodajo moral priti počakat na smrt iz Subotice v občino, kjer je bil rojen … V tistem prostoru sta bila ob vsaki vzdolžni steni položena po dva tramička, na njiju nekaj desk, malo slame in stara deka – to so bila ležišča … Po vojni so »hiralnico« namestili v gradič Koča vas, za vodjo pa postavili mladega Slavka Bergleza, ki se je ravnokar vrnil iz mladinske delovne brigade. Ta »hiralnica« je bila v Loški dolini pojem skrajne bede še do nekaj let nazaj in so se je ljudje strahoma spomnili vedno, kadar je moral iti kdo v dom upokojencev ali podobno ustanovo.

V “hiralnico” je občasno prihajal tudi duhovnik. Nekoč je v tamkajšnji predsobi starotrški kaplan pil čaj in vanj pomakal piškote. Jaz tisto gledam, pa me pokliče. Željno sem gledal tiste piškote, on pa pravi: ” Oče naš zmoli, pa boš piškot dobil!” Seveda sem molil, a sem se zmotil in sem moral začeti ponovno, pa spet ni šlo gladko. Trikrat sem se zmotil, ker sem samo tiste piškote gledal … Ko sem četrtič poskusil, sem videl, da se kaplan smeji, sem pa samo stran pogledal, rekel pa nič, in stekel ven …

Ko pa je oče po tistem poslabšanju bolezni prišel nekoliko k sebi, sva hodila tja do Žage po gobe, ki jih je veliko poznal. Poleg tega je moral delati šoder za nasipanje cest, da je zaslužil kak dinar. Jaz sem mu nosil kamen, on pa je sedel in ga tolkel …

To obdobje, ko sva z očetom hodila proti Racni gori, mi je dalo pomembno izkušnjo. Naučil me je gibanja v gozdu, namreč kako je treba markirati pot, da se ne izgubiš. Ko smo potem med vojno prišli na Hrvaško v Gorski Kotar, smo iz logorja** nekoč spet šli z žakljevinastimi vrečami po sneg za vodo v neke jame – v njej je bilo resda potem vse polno iglic, a druge ni bilo … Jaz sem v nekem trenutku zaostal za skupino, ker me je zadržal nenavaden in lep prizor, ko je sonce posijalo skozi vejevje v suho praprot. Potem tečem za njimi, pridem do križišča – kam pa zdaj? Tam sem naredil oznako smeri z vejo, šel na levo, prišel pa v opuščen hrvaški logor – kajti tudi v Gorskem Kotarju so ljudje pred nasiljem bežali v gozdove – in tam pogledam v prvo kolibo, ki je bila prazna, pogledam v drugo – in zagledam mrliča! Pretresen sem se samo obrnil, stekel, se vrnil, šel potem v križišču kar naravnost in dohitel skupino, ki do tedaj niti ni opazila, da me ni … Če me oče ne bi bil naučil tega načina markiranja, bi se takrat zanesljivo izgubil. Imel sem enajst let in pol. Tudi ob koncu vojne, maja 1945, sem sam prišel iz Podturna čez Kočevski Rog do Kočevja po zdravnika, ne da bi poznal pot. Takrat so se povsod še skrivali domobranci, v gozdu pa so bili tudi volkovi. Ko si zaslišal, kako nekje tuli volčji trop, si bil lahko še tako utrujen, pa so ti ti glasovi hitro dali moč za beg … Pri hoji v skupini sem zato vedno pazil, da nisem bil zadnji, saj sem vedel, da volkovi napadejo tistega, ki zaostaja …

Še tik pred vojno pa je šel oče na kontrolo k zdravniku na Golnik, mene pa je vzel s seboj. Od tam sva šla pogledat tudi v Tržič – nameraval me je dati v uk kakšne obrti, mogoče kar čevljarske, ki je bila v teh krajih najbolj razširjena. S tiste poti sem si najbolj zapomnil, da mi je nekdo dal balon, ki sem ga napihnil. Tega sem bil nepopisno vesel in ves navdušen nad tem, kako ga bom prinesel domov. Potem pa sva v Ljubljani pri Starem Tišlerju blizu postaje sedela in v gneči me je nekdo sunil, balon pa je na mojo grozo počil. Kakšna izguba! … Tistikrat sva šla od Bloške Police potem peš domov do Vrhnike. Oče je bil kar v redu, in tudi ko smo šli v pozneje med vojno v Civilni logor, je bivanje v smrekovem gozdu še dobro vplivalo na njegovo bolezen … celo peš je šel iz logorja na Babno Polico …

Ob začetku vojne leta 1941 se je Tonček vpisal v četrti razred. Prišel je italijanski učitelj, ki pa se je po napadu na Lož hitro umaknil, enako kot so v večje centre odšle tudi vse družine italijanskih oficirjev in nameščenci. Šolanje je bilo neredno, spričevala pa so otroci tisto leto dobili malo prej. Poučevali so učiteljice Irena Premkova, priljubljena Remškarjeva, ki je učila prvi razred, potem Marija Benčinova, sestra znane zdravnice Pavle Jerina Lah, pa Justa Krajčeva, učitelj Franc Čebohin, športnik, ki je organiziral nogometne in smučarske dogodke … Že leta 1940 je prišla Štefka Prešernova, učil je tudi Rudi Gašperin. Nadučitelj je bil Ivan Mercina; že pred pričetkom partizanske gimnazije 1944 pa sta nekje z brežiškega konca prišla tudi dr. Ivanc in njegova sestra učiteljica …

Tole pa se je Tončku pripetilo nekaj mesecev po okupaciji:

Ko sem šel junija leta 1941 v Ljubljano na operacijo mandljev, je bilo to ravno en dan pred praznikom rešnjega telesa, in skupaj s sorodniki smo šli potem gledat procesijo. Zunaj na trgu je bil postavljen oltar, od Tehnične srednje šole je prišel dolg sprevod in bilo je vse zelo vzvišeno in slovesno. Presenetilo pa je, da sta nastopili kar dve italijanski vojaški godbi in ena od teh celo na konjih***. Prav komedijantsko se mi je zdelo – zapomnil sem si trobentača, ki je vzravnan sedel na konju, pa tudi bobnarja, ki je imel po en boben obešen na vsako stran konja in tolkel po njiju … Potem pa sem se v gneči izgubil in komaj prišel do stanovanja znancev, ki je bilo k sreči odprto in sem skrivaj šel vanj. Tam so me po dobršni meri iskanja in strahu končno našli …

Enako kot v šolo je tudi v cerkev Tonček pridno hodil, kot se je zahtevalo od vseh šolarjev:

V prvem razredu je bil naš katehet kaplan, ki sem ga že srečal v “hiralnici”. Za Miklavža so bili pri njem vsi otroci obdarovani, samo trije ali štirje nismo dobili nič … Naslednji dan so v šoli otroci nosili Miklavževa darila tudi učiteljici Benčinovi. Ona je ob tem rekla: “Joj, koliko ste mi prinesli! … Ali lahko dam malo Tončku, ki včeraj ni dobil?” Pa mi je dala od svojega Miklavža – jabolko, piškot, rožič … Doma me je še oče potolažil:” Vidiš – pa se je popravilo!” saj je vedel, da sem se počutil prizadet, ker pri kaplanu nisem dobil nič.

 Na cvetno nedeljo se je neslo žegnat butarice ali vsaj oljko. Mi nismo kupili oljke, pa je prišla Šumradova Rezka in prinesla oljčno vejo, ki sem jo potem tudi jaz nesel z drugimi otroki blagoslovit v cerkev. Postavil sem se ob zid pri stopnicah na prižnico, pa smo čakali. Igovci in Starotržani, ki so bili nagneteni okoli mene, so se začeli prerivati in nato med sabo tako garbati z butaricami, da so kar veje letele po zraku … Pride kaplan, stopi tri stopnice višje, se ozre po nas, pa iztegne roko in zagrabi mene za lase, vleče v zakristijo in me da klečat na pesek …

Ko so prišli Vrhničani od maše, so doma povedali, kje sem in kaj se je zgodilo, pa je oče s kolesom prišel pome, ki sem še vedno klečal v zakristiji. Ko je vprašal, kaj sem delal, sem mu rekel, da se jaz nisem tepel, naj pogleda, saj imam še čisto celo vejo oljke. Pokliče oče kaplana, pa sta se besedno udarila, kaj se zdaj to pravi … Od dolgega klečanja takrat nisem mogel več hoditi in oče me je peljal domov na kolesu. Zelo je bil jezen in nameraval se je pritožiti na škofiji, saj je bil za to dovolj pismen, pa ga je potem menda župnik pregovoril, da je odnehal.

Ko pa je nekoč prišel v šolo poveljnik okupatorske 11. grupacije Guardia alla Frontiera (GaF) iz sestava 11. armadnega korpusa v Ljubljani general Carlo Ghe, je v razredu mojega bratranca Jožeta, kamor je hodil med drugimi tudi Janez Škrbec z Mandrg – drugih se ne spomnim – zahteval naj otroci zapojejo fašistično himno Giovinezza. Oni pa so bili kar tiho; so rekli, da ne znajo … Italijana je zelo razjezil ta tihi odpor najmlajših. Strogo je ukazal, da morajo Giovinezzo do marca 1943 obvezno vsi znati. Za kazen jim je za Befano – zimski praznik, ko v Italiji obdarujejo otroke – dal samo 50 lir. Drugače je dajal precej več. Takrat se je bil že vrnil tudi italijanski učitelj, pri tem dogodku pa sta bila prisotna tudi župnik Presetnik in pa dr. Žilič, ki je po ofenzivi prihajal v Loško dolino, potem ko je odšel dr. Janez Mejač. Bil je tudi skrivna “zveza ” z OF, saj je večkrat prihajal iz Logatca in odhajal nazaj tja. Po kapitulaciji Italije pa je odšel v partizane. 

Med t. i. roško ofenzivo, ki je trajala od 16. julija do 3. novembra 1942, je bila Loška dolina strahotno prizadeta, še posebno v dneh med koncem julija in začetkom avgusta. Italijani so pobijali, preganjali in izseljevali vse, ki so jim bili kakorkoli nevarni ali zgolj sumljivi, plenili premoženje in požigali cele vasi. V načrtu so imeli, da bodo “očistili” 20 km širok pas ozemlja ob meji in ga poselili s svojimi koloni z juga Italije. Pozneje so ta načrt opustili zaradi toplih krajev vajenih morebitnih naseljencev, ki se ne bi prilagodili mrzlemu podnebju, predvsem pa zaradi močnega osvobodilnega gibanja. Takrat je bilo v Šici pri Iga vasi stičišče treh italijanskih vojaških formacij: z juga, od Reke, so prišle enote 5. armadnega korpusa 2. italijanske armade pod poveljstvom generala Fabrija – te so požgale Babno Polje in Babno Polico; na Knežji Njivi in po Racni gori se je zadrževala divizija Grenatieri di Sardegna, po Loški dolini pa so pritiskale enote 6. armadnega korpusa GaF. Na drugi strani pa so Janez Hribar in drugi zbrali razkropljene skupine partizanov in formirali Loški odred, ki je že oktobra 1941 odšel na Primorsko, se preimenoval v Soški odred in potem močno udaril po Italijanih ter tako preprečil nadaljnje izseljevanje.

V začetku septembra so se družine mož, ki so bili v partizanih ali drugače sodelovali v odporu, umaknile v snežniške gozdove, da bi ubežale pogubi, kajti zagroženo je bilo, da bodo Italijani in belogardisti pobili vse uporniške družine ob tudi najmanjših partizanski aktivnosti. Med tistimi, ki so zapustili svoje domove, je bila tudi družina bolnega Antona Avsca z nosečo ženo in tremi otroki. Eden od njih je bil Tonček s slike:

Po požigu Vrhnike smo šli 2. septembra 1942 v gozd, da nas ne bi Italijani izselili ali še kaj hujšega. Šli so tudi Matijevi in z njimi Plosovi **** iz Markovca, ki so živeli pri ženinih starših, saj jim je bilo požgano že prej. Prav takrat so šli tudi Pirčevi in Razdrihovi iz Kota, Hajcarjevi iz Markovca in mnogi drugi. Skupaj je z naše strani v Sigi nastala kolona 55 do 60 oseb, ki je šla najprej na poliško cesto … Babna Polica je bila takrat tudi že požgana. Begunci so prišli še iz drugih vasi po Loški dolini, pridružilo se je tudi nekaj Prezidancev … Nadaljevali smo naprej v globino snežniških gozdov, se premikali na razne lokacije, dokler se nismo ustalili v gozdnem taborišču, kjer smo si skušali urediti pogoje za preživetje. Izmaknili smo se okupatorskemu terorju, morali pa smo se pripraviti na zimo v gozdu ob zelo neugodnih pogojih, ne da bi vedeli kaj nas čaka. Postali smo Poliški in pozneje Slivniški partizanski bataljon ali po domače Civilni logor …

* Delavski dom na Marofu v Pudobu omenja Matevž Hace v delu Prijatelji in znanci
** TV SLO Spomini – Ladica Petrič, 1919 – vsebuje tudi pripoved o Civilnem logorju
*** Več o procesiji na praznik rešnjega telesa v Ljubljani lahko preberemo in si ogledamo slike v knjigi Mirana Pavlina Ljubljana 1941
**** Glej Obrh, 2017 ali 2018, Marija Jelaska, članek in slike

Slovarček:

  • rieklček: otroški suknjič
  • žernada: dnina

Viri:

  • prof. Anton Avsec, Medvode, februar 2021, ustno
  •  Franci Strle et al.: Slivniški bataljon, 1973, Kovinoplastika Lož

Kraj: Stari trg, pri Ferlugovih oz. Mlakarjevih
Datum: 1938
Avtor: ni znan
Zbirka: prof. Anton Avsec
Skenirano: 3. 2. 2021
Oblika: fotografija


1926 Gorenje Otave – Kovačeva družina skozi čas

$
0
0

Fotografija prikazuje Kovačevo družino okoli leta 1926.

Na sredini stoji gospodar Andrej Zalar – Betačev (1876-1946), z drugo ženo Angelo (1898-1993), ki v naročju drži eno od dveh hčerk iz Andrejevega drugega zakona. Ostali prisotni so zagotovo del širše družine, saj je oče Andrej imel iz prvega zakona še 6 otrok, ki jih pa sedanja generacija ne prepozna, saj so trije sinovi pred in med drugo svetovno vojno pomrli, dve hčerki pa se še pred vojno poročili in odselili.

Gospodar Andrej Zalar je bil napreden človek. Skupaj s še nekaterimi vaščani si je prizadeval za izgradnjo prve šole v Gorenjih Otavah. Otroci so tedaj iz vseh vasic Otavske soseske hodili v šolo k Svetemu Vidu. Pot se je vlekla več kot eno uro hoda skozi gozd in po neutrjenih kolovozih in zaraščenih stezah. Pozimi, kadar je bilo veliko snega pa so otroci iz šole velikokrat tudi izostajali, kar pa naprednejšim staršem ni bilo povšeči. Kasneje, ko je bila odločitev o gradnji prve šole v Otavah izbojevana, pa je bil Andrej Zalar tudi aktiven član Šolskega odbora. Šolo so po velikih zapletih ter finančnih in drugih težavah le dokončali in jo otvorili leta 1932.

Bečajev oče (Jože Zalar) je o aktivnostih, predanosti predvsem pa tudi o požrtvovalnosti in veliki odgovornosti članov Šolskega odbora v svoji Kroniki Otavcev zapisal:

Pričeli smo razmišljati o začetku gradnje šole. Zaprosili smo bansko upravo za načrte, ali nam ti niso ugajali. Zavrnili smo prvega in tudi drugega, ki smo ga naknadno dobili. Ogledali smo si več že zgrajenih šol ali nam tudi one niso preveč ugajale. Nato smo od banske uprave dobili še tretji vzorec načrta. Čeprav nam tudi ta ni bil povsem po volji, smo ga le sprejeli, kajti čudno so se širile govorice, da bodo morali v nekaterih krajih, zaradi finančnih težav, odložiti v nedogled gradnjo novih šol. Morali smo pohiteti. Pričeli smo s kopanjem temeljev, pripravljanjem lesa in opeke. Najeli smo opekarja, da je za notranje zidove spekel 40.000 opek. Čedalje več se je slišalo, da je tam in tam že ustavljena gradnja šole, da so odpustili učitelje in podobno. Bili smo v skrbeh, še bolj pa učiteljeva družina. Nekega dne smo tudi mi dobili obvestilo, da je treba opustiti gradnjo šole. Šolski odbor je nato sklenil, da grem na bansko upravo in uporabim vse sile, da se delo, ki je že začeto, nadaljuje. Na Rakeku sem čakal na vlak in se pogovarjal z nekim možakom. Med drugim sem omenil tudi mojo namensko pot. Videti je bilo, da je v teku dogodkov in da se spozna na tekoče probleme. Dejal mi je, da ne bom uspel in da kolikor je njemu znano, lahko grem kar domov. Zaskrbelo me je, celo me je ustrašil, toda obupal nisem. V Ljubljani sem se prvo oglasil pri dobrem znancu, skoraj prijatelju, prosvetnem referentu, gospodu Škulju. Razložil sem mu celotno zadevo na dolgo in široko. obljubil mi je, da kar bo v njegovi moči, bo storil. Nato sem se oglasil še pri tem in onem, povsod sem na široko pojasnjeval in prepričeval ter poudarjal, da imamo že veliko pripravljenega materiala; les in opeko, skopane temelje in drugo. izkoristil sem tudi pripadnost stranki in našo preziranost do prihoda na oblast sedanjega vodstva.

Uspel sem tako, da so dovolili v daljno gradnjo, toda le v lastni režiji, a za morebitne težave naj sami sebi pripišemo. Odšel sem še direktno do bana in da tudi tam zabijem žebelj, da bo bolj držalo. Ko sem prišel domov, sem povedal, da sem zmagal, toda zmagal zelo šibko, kajti vse neprijetne posledice moramo prevzeti na svoje rame. Nekateri so po vsem tem bili v skrbeh., vendar je korajža prevladala. Povabili smo zidarje, mizarje in tesarje in razglasili licitacijo dela. Za zidarska dela je ponudil najnižjo ceno zidarski mojster Anton Cimperman iz Topola, mizarska g. Škarja iz Cerknice in tesarska Mekinda, tudi iz Cerknice. Z vsakim izvajalcem smo pripravili pogodbo in na obeh straneh podpisano, da bo bolj držalo. Dela so se začela s polno paro, le vprašanje denarja je bilo vedno bolj pereče. Občina ni zmogla prispevati, ker ji kmetje niso mogli redno davke odvajati, a druge ustanove tudi niso mogle dosti pomagati. Ko smo skušali, da na kakšni banki dobimo posojilo, nam ni uspelo, ker so bile vse prazne. Toda delavci so hoteli biti redno plačani, po določbi pogodbe. In kaj sedaj?

Na misel mi je prišla ideja o notranjem posojilu. Odbor je sklenil, da na tak način pride do 200.000 din. Določili smo obrestno mero 8 %, na banki je takrat bila 9 %. Za posojilo so se takrat priglasili: eden za 5, štirje po 10, eden za 15, dva po 20, in eden za 40 tisoč dinarjev. Skupaj smo potem posojila dobili za 140.000 dinarjev, za tiste čase kar lepo vsoto, ko pa je par volov veljal 5.000 din. Za enkrat je bilo vprašanje rešeno.”

Kovačeva hiša stoji točno sredi Gorenjih Otav, utesnjena med zadaj Popitovo in spredaj Markočevo hišo, s katero si je delila le nekaj korakov široko dvorišče. Kasneje so bili na tem skupnem dvorišču zaradi kokoši, drekov, ki so jih za sabo pustile domače živali, nenehni spori med najstarejšim Andrejevim sinom – Markočevim Francetom in očetovo drugo ženo Angelo, oziroma kasneje z mladima gospodarjema.

Zagotovo je hiša stala tam še pred naselitvijo Betačevega Andreja. Vanjo se je moral vseliti okoli leta 1910. Po zgornji sliki sodeč, ki je nastala po letu 1925 pa kaže, da je bila za tisti čas sicer mogočna, a tudi že dokaj stara.

Iz Kronike Otavcev avtorja Jožeta Bečaja pa je moč prebrati:

»Betačev oče Janez je tudi drugemu sinu Andreju kupil, prav v vasi, srednje veliko posestvo. Andrej se je oženil pri Doljnjem Pikovniku. Priženil je 800 goldinarjev dote in tudi to si je njegov oče izgovoril za sebe. Gospodaril je dobro. Imela sta 4 sinove in dve hčere. Proti koncu 2. svetovne vojne mu je žena umrla. Po vojni so se dve hčere poročile Starejša je šla z mojim bratom Janezom v Ameriko. Oče Andrej je za starejšega sina kupil v vasi malo posestvo, nato se je vdrugič oženil. Druga žena mu je rodila dve hčeri. Ostale 3 sinove iz prvega zakona je pobrala druga svetovna vojna. Tudi oče Andrej je kmalu umrl. Na posestvu je ostala mlada vdova z dvema hčerkama.«

Kmalu po drugi svetovni vojni sta na Kovačevi domačiji zagospodarila hči Ivana, ki se je poročila z Antonom Medenom iz Cerknice. Rodili so se jima trije otroci: Andrej, Anton in Ivanka. Mama Angela je živela z njimi in dočakala visoko starost. Ko se je hčerki Ivani rodil prvorojenec Andrej in z njim »ni bilo vse v redu«, je zvečine zanj skrbela prav ona, vse do svoje smrti. Andrej je bil bolan, imel je epilepsijo, bil je zaostal v razvoju in bil je vaški ljubljenec. Vaščani so sprejemali njegovo drugačnost, saj je bil tudi sam prijeten, ustrežljiv in ljubeč do vseh. Po mamini smrti ni bilo nikogar, ki bi lahko prevzel skrb zanj. Na žalost je moral v socialnovarstveno ustanovo, kjer je še danes.

Kmalu po letu 1950 se je poročila tudi druga hčerka Julka. Za moža je vzela Ludvika Štritofa iz sosednje vasi Rudolfovo. Nastanila sta se v Ponikvah. Rodili so se jima trije otroci; Marica, Branko in Zdenka.

Kovačevi so slikani na vrtu za hišo okoli leta 1952. Hčerke Ivanke, ki je rojena leta 1953, namreč še ni na fotografiji, fantka pa tudi ne kažeta več kot dve in štiri leta. Na sredini stojita mlada gospodarja Kovačeve domačije, Anton in Ivana Meden. V naročju držita sinova Andreja in Antona. Poleg njiju stojita proti desni mama Angela in njena hčerka Julka, kasneje poročena Štritof.

Na sliki je mlada Kovačeva družina, okoli leta 1968. S priženjenim očetom je družina prevzela priimek Meden, hišno ime pa je ostalo.

Od leve proti desni:

  • stoji že mladi gospodar, sin Anton – Tone (1951-1997),
  • sledi oče Anton Meden,
  • za staro mamo Angelo se skriva hči Ivanka in
  • na koncu stoji mama Ivana. Domačini smo jo klicali Iva.

Hiša je videti adaptirana in dodana so vrata v štalo iz dvorišča. Na sliki se vidi tudi ozko skupno dvorišče in kap ter prag sosednje Markočeve hiše, kjer je gospodaril najstarejši sin prvotnega gospodarja Andreja Zalarja.

Drugi sin Ivane in Antona Medena, Tone, je še zelo mlad prevzel gospodarjenje na kmetiji. Nekega dne se je pri delu v gozdu hudo poškodoval. Z motorno žago se je porezal po nogi. Samosvoj je bil in neposlušen in ni hotel doumeti, da se rana na nogi lahko zastrupi. Ni šel takoj k zdravniku. Kasneje je bilo prepozno in je star še ne petdeset let umrl za posledicami hudih zapletov pri zdravljenju rane na nogi.

Na sliki, ki je nastala okoli leta 1970, stojijo:

  • hčerka Ivanka,
  • stara mama Angela Zalar ter
  • Ivana in Anton Meden.

V ozadju se vidi Otavska cerkev, iz 16. stoletja, posvečena sv. Andreju in Mežnarija in naprej od nje tutem kambra.

Hčerka Ivanka se je poročila v Cerknico, kjer danes kot vdova živi s sinovo družino.

V Kovačevi hiši v Otavah že od smrti gospodarice Ivane, torej od leta 2009, ne biva nihče. Po Andrejevi smrti bo postala lastnina Občine Cerknica, ki za njega plačuje oskrbnino v zavodu. Kdo pa bo naslednji gospodar Kovačeve domačije pa je vprašanje na katerega vsaj za zdaj, ne more odgovoriti nihče.

Propadajoča, nekoč mogočna hiša sredi Otav je le nema priča, da so tu nekdaj živeli Kovačevi, ki so našli svoj spokojni mir v skupnem Kovačevem grobu na bližnjem pokopališču.

Slovarček:

  • tutem kambra: mrliška vežica, totenkamra

Viri:

  • Jože Zalar: Kronika Otavcev, Dolenje Otave.

Kraj: Gorenje Otave
Datum: 1926, 1952, 1968 (barvne fotografije)
Avtor: neznan
Zbirka: Zvonka Ješelnik
Skenirano: 26. 2. 2021; 3 x 10. 1. 2021
Oblika: 4 fotografije

1967 Rakek – Pekarna

$
0
0

Cerkniška občina je že leta 1965 začela graditi objekt, v katerem bi napekli dovolj kruha za vso občino. Junija leta 1967 so bila dela končana, ni bilo pa še centralnega ogrevanja, niti ni bila končana montaža opreme in ne urejena okolica objekta. 15. decembra 1967 je bila otvoritev Pekarne na Rakeku. Stroški so znašali približno 140 milijonov din, od tega za pekarno 60 milijonov din. Z ostalimi sredstvi si je Trgovsko podjetje Škocjan uredilo skladišča za svoje potrebe. Tam so imeli hladilne komore za sveže in suho meso in tudi prostore za druge artikle, ki so jih posredovali trgovcem po celi občini.

Ob otvoritvi pekarna ni bila v celoti izkoriščena. Grajena je bila namreč za kapaciteto 2 – 3 tisoč kilogramov kruha dnevno, potrebe pa so bile 1.200 kg kruha dnevno. Peka kruha je bila v celoti mehanizirana. Pekarna je s kruhom oskrbovala vse gostinske obrate v okolici in kraje Begunje, Martinjak, Grahovo, Žerovnica, Unec in Ivanje selo. Poleg pekarne je bila tudi trgovina, kjer so poleg kruha prodajali še raznovrstno domače pecivo in slaščice, pa tudi čokoladne izdelke. Ko smo bili najstniki, smo vsak večer okrog devete ure trkali na zadnja vrata pekarne. Tako smo priklicali peka, ki nam je dal še vročo štruco kruha, ki smo jo nato v parku z velikim užitkom pojedli. Pekarna se je 15. maja 1991 preselila v nove prostore na Partizanski cesti 8 A. Še vedno so v manjši meri pekli kruh, veliko več pa slaščic in drobnega peciva. V letu 2003 je Pekarna zaprla vrata svoje trgovine. Ker je marca istega leta Pekarna Vrhnika postala večinska lastnica Zmajčkovega butika, je proizvodnjo svežih slaščic prenesla na sedež Zmajčkovega butika v Ljubljano, peko kruha pa preselila v pekarno na Vrhniko.

Včasih so rekli »pojdi se učit za peka, boš najprej pri kruhu«. Kruh peči ni tako enostavno, kot se sliši. Sama sem potrebovala kar nekaj časa, da mi je uspelo. Torta, potica, štrudl in vse vrste piškotov – ni problema. Vse je ratalo prvič, kruh pa nikakor. Nekoč je mama rekla, da bova skupaj. Ona je nadzorovala, jaz delala. Na kocu je še sama malo pomesila, pa tudi ni ratalo. Enkrat je bil tako trd, da bi lahko cveke z njim zabijal, drugič se ni dvignil in je smrdel po kvasu, tretjič, četrtič in tako naprej – vedno je bilo nekaj narobe. Za nekaj časa sem opustila peko kruha. Škoda sestavin, če potem izdelek dajemo za kure. Par let nazaj sem se pa utrmila. Če rata potica, mora pa tudi kruh. Saj ni bistveno drugače. In sem pristopila od besed k dejanjem. Brez recepta in na pamet. In mi je uspelo. Prav tako mi je uspelo ugotoviti, kje je bil haklc. Recept me je mučil. Ko sem delala po pameti, mi je uspelo takoj. Pa grif moraš dobiti, da veš, kdaj je testo ravno pravšnje – da ni pretrdo in ne poc. Zdaj pečem vse vrste kruhov, tudi maslene štručke (ja, ja, se hvalim) in seveda tudi konzumiram. To ima vpliva tudi na omaro, v kateri se obleke krčijo. Nič hudega, jih znam razširiti, dokler je kaj širiti.

Viri:

  • Tone Gornik

Kraj: Rakek
Datum: 1967
Avtor: neznan
Zbirka: Tone Gornik
Skenirano: neznano
Oblika: skenirana datoteka

1953 Nova vas – Smučarske tekme na Piškovcu

$
0
0

Valvasorjevi raziskovalni vnemi se moramo zahvaliti, da so bile bloške smuči in starosvetni bloški smučarji konec 17.stoletja v Slavi vojvodine Kranjske predstavljeni tedanjemu kulturnemu svetu. Valvasor je najbrž Bločane odkril naključno, ko je hodil podrobneje raziskovat Cerkniško jezero in ga je pot vodila čez Bloke, kjer se je ustavljal pri Turjačanih na Pajkovskem gradu. Ta grad je bil zgrajen v letih pred izidom njegove knjige. Hodil je torej, opazoval in zapisoval, kar je videl po tem pustem, divjem in visokem hribovju, kot je zapisal. Po Valvasorju je bloško smučanje šele leta 1845 v slovenščini ponovno opisal Jožef Bevk – Podgrivarski, bloški kaplan. Dve leti je služboval na Blokah in se dobro seznanil s to ljudsko “napravo”.

V prispevku “Huda zima na Blokah in raba šmečev” je Bevk v Bleiweisovih Novicah napisal:

“Hočem pri ti priliki popisati eno prav priročno in pripravno orodje, kteriga se po zimi tukej ljudje poslužvajo in ktero je tudi priporočevati tistim, kteri v mrzlih krajih, kjer jim debel sneg in zametje nadlegujejo, stanovati morajo. To orodje imenujejo šmeče in tudi plohi se mu pravi. Šmeče so bukove deske, po pet čevljev dolge, šest do sedem palcov široke in pol palca debele. V sredi so z usnjato prevezo previdene, kamor se stopalo vtakne, de k nogi desko derži, in kjer se stopi, da ne polzi, je klobučina perbita. Sprednji konec šmečev je sanem enak; de v sneg ne rije, je nekoliko zakrivljen; kar se lahko naredi če se v to rabo odločena in gladko razoblana deska pri ognju ogreje in umetno zakrivi. Dvoje takih šmečev, ko sim jih v c. k. v pisarnico kmetijske družbe za poskušnjo poslal, je Juri Šraj, kmet v Metljah naredil”.

Kdaj in kako so na Bloke privijugale prve smuči modernega tipa, ne vemo. Kot je v svojih razpravah navajal raziskovalec Boris Orel, so fantje z Blok, Vidovskih hribov in Menišije dobro smučali že v oddelkih avstro-ogrske armade. Na tekmovanju vojakov smučarjev na Salzburškem je na šest kilometrov dolgi progi prvi prišel na cilj neki fant iz Begunj pri Cerknici, drugi je bil vojak Tomaž Šraj iz Metulj.

Po 1. svetovni vojni so tudi v naše kraje prišle modernejše smuči s kupljenim okovjem, na katerih se je dalo lažje voziti. Od spretnosti domačih mojstrov, ki so bili vajeni dela z lesom, je bil odvisen uspeh, večinoma so izdelovali prav lične jesenove smuči. Posamezni kolarji in mizarji so postali pravi mojstri. Znan je bil n. pr. Jože Maček z Radleka, ki je poleg dobrih kolovratov izdeloval tudi dobre smuči.

V času med obema vojnama so na Notranjskem množično ustanavljali napredna Društva kmečkih fantov in deklet (DKFiD). Znana so bila društva v Gorenjih Otavah, na Blokah, na Rakeku, v Grahovem, v Loški dolini in na Gori nad Sodražico. Velik pobudnik ustanavljanja teh naprednih društev je bil Stanko Lenarčič, takratni Bloški župan. DKFiD Bloke je že ob ustanovitvi leta 1932 ustanovilo smučarski odsek in takoj priredilo smučarski tečaj, ki sta ga vodila g. Marij Žigon iz Škofje Loke in g. Rudolf Badjura iz Ljubljane. Pripravili so tudi prvo smučarsko tekmo. Na prvi termin 5. 2. 1933 je bila tekma preložena – kako znano se sliši – zaradi pomanjkanja snega. Zima je nato opravila svojo dolžnost in 26. 2. 1933 je bila organizirana velika tekma na 18 km dolgi progi okoli Bloške planote, ki se je je udeležilo 34 tekmovalcev. To je bila torej prva organizirana smučarska tekma na Blokah.

Največja predvojna tekma pa je bila na Blokah 4. 2. 1934. “Tekma za prvenstvo zveze DKFiD” je potekala v idealnih snežnih razmerah na 22 km dolgi krožni progi. Prvi jo je prevozil Bločan Stanko Klančar s časom 1h 40 min in 41 sek. Pokal je ostal v trajni lasti DKFiD Bloke, ker v naslednjih letih do vojne tako široko zastavljenih tekem ni bilo, čeprav so bile sicer tekme pripravljene vsako zimo.

Smučala je seveda tudi “nasprotna” stran, o čemer piše župnijska kronika, in kot se spodobi so bili v vodstvu tega društva trgovec Milan Modic, župnik Viktor Švigelj in kaplan Anton Hren.

Med vojno je bilo po ukazu Italijanov prepovedano smučati ali samo posedovati smuči. Treba jih je bilo oddati ali skuriti. Kljub temu je v hudi zimi 1941/42 na Notranjskem delovala Dakijeva smučarska četa.

Po vojni je bilo smučarske tekme možno organizirati pod kapo Društev Partizan. V februarju 1953 so na Blokah na iniciativo ravnatelja Čebohina, tov. Lavriča, tov. Mazija in tov. Žurga ustanovili TD Partizan Bloška planota in že 15. 2. 1953 priredili tekme v smuku in slalomu za prvenstvo Postojnskega okraja, v vseh starostnih kategorijah. Samo z Blok je bilo 156 tekmovalcev, prišli pa so tudi iz Postojne, Pivke, Rakeka in Starega trga.

Po vsej verjetnosti slika prikazuje prihod dela tekmovalcev na tekmo za prvenstvo Postojnskega okraja v februarju 1953. Tekmovalci gazijo od stare šole proti cilju proge med Velikim in Malim Piškovcem. Kaže, da je burja spihala severni rob Malega Piškovca, a tekma je bila vseeno. Smuk je bil speljan iz vrha Velikega Piškovca (816 m), ki se vzpenja na levi in nato skozi sedlo v ravnino, slalom pa z vrha Malega Piškovca (790 m) na desni, po slemenu in spet skozi sedlo mimo velike bukve v ravnino. Tekmovalci imajo že primerno smučarsko opremo, smuči z okovjem, gojzarje, nekateri celo kape kot legendarni Janez Polda.

Na tem terenu sem tudi sam opravil moj prvi smučarski tečaj pozimi 1958/59, potem ko je meni in sestri lepe bukove smuči izdelal Miro Peček iz Betonovega na Gori, najin oče pa je kupil okovje-šponarje “Latto”. Mirotova sestra Fani se je v tistem času pri našem očetu učila krojaškega poklica. Prvih pravih smučarskih zavojev nas je na Piškovcu učil kar ravnatelj Čebohin.

Smučanje je bilo v tistih letih v razcvetu, mnogi tekmovalci iz Notranjske so dosegali lepe rezultate po Sloveniji v tekih in alpskem smučanju kot n. pr. Franc Kandare iz Loške doline, Ivan Žurga z Blok in drugi.

Povojni zagon je usahnil konec 60. let. Bloke niso mogle slediti hitremu napredku drugod. Ljudje so odhajali in vasi so se praznile. Bloke so ostajale znane le še po orožnih vajah in manevrih, ki so bili vedno organizirani v najbolj odurnem, razmočenem, poznojesenskem času. Orožne vaje v dežju, blatu in mrazu, z obilo slabega žganja in lahko si je bilo Bloke zapomniti kot negostoljubne.

Leta 1974 pa se je le premaknilo na bolje. V okviru Društva Partizan je bil ustanovljen nov Smučarski klub Bloke. Fantje so dobesedno iz nič znesli skupaj prvo smučarsko vlečnico in jo postavili na Malem Piškovcu. Čeprav dolga le 200 m je dala pomemben zagon. Naslednje leto je bila na Liscu zgrajena še nova profesionalna vlečnica “Leitner”, dolžine skoraj 500 m, zgrajena s turističnimi ambicijami. Žal so gnile zime, pomanjkanje sredstev, zaraščanje nekdaj golih hribov ter pomanjkanje profesionalnega vodenja alpsko smučanje na Blokah potisnili v eksotiko, tako kot povsod drugod v sredogorju.

Ostali pa so leta 1975 pod vodstvom Janeza Kranjca z Bločic oživljeni Bloški teki, ki so danes organizirani takrat, ko sneg pač je. Torej ne vsako leto! S teptalci snega in trudom članov ŠD Bloke in TŠD Olimpija so proge potegnjene že nekaj ur po koncu sneženja, in prvo primerno nedeljo po 8. februarju so organizirani dobro obiskani Bloški teki.

Rojevajo se novi rodovi notranjskih smučarjev. Pokojni Janez Praprotnik jim je napisal:

“Pred krivinami njihovih smuči leži težka, a lepa naloga. Ujeti v nosnice duha in potrebe modernega časa ter iz Blok napraviti smučarska nebesa. Ne le za en dan v letu – za vse dni, ko njene planjave in gladki bregovi dremljejo pod iskrečim se snegom. Stari bloški smučar vabi in zavezuje”.

Viri:

  • Notranjski listi 2., Cerknica, 1981.
  • Bilten “1689 Bloke 1989”, ob 300-letnici izdaje Slave vojvodine Kranjske

Kraj: Nova vas
Datum: februar 1953, ocenjeno
Avtor: neznan
Zbirka: Zvonka Ješelnik
Skenirano: 26. 2. 2021
Oblika: fotografija

1951 Begunje – Predvojaške vaje

$
0
0

O predvojaških vajah smo pri Starih slikah že veliko pisali. Kaj posebno novega ne bom povedala. Lastnika fotografije, ki je sliko našel v predalu tastove delavnice, je zanimalo, ob kakšni priliki je fotografija nastala. Večina udeležencev je že pokojnih.

Na sliki je tudi moj brat Jože, ki pa ni bil čisto prepričan, kaj je bil povod za druženje. Večino udeležencev sem prepoznala sama. Ko pa mi je Miloš sliko povečal, sem se zapeljala na Kožljek, na obisk h Kržičevim. Ob živahnem pogovoru s Stano in Slavkom Kržičem starejšim je popoldne minilo kot bi trenil.

Fotografirali so se pred Prosvetnim domom v Begunjah ob koncu predvojaških vaj. Zanimivo je to, da so fantje različnih letnikov, od 1931 do 1933. Vmes je tudi Krajnč ata s Kožljeka, Ludvik Kranjec, ki pa je precej starejši. Kržičev Slavc se je spomnil, da sta jim predavala Franc Debevec – Krajnč France iz Begunj in Ivan Obreza – Špolarjev iz Selščka.

Zadaj:
  • Ivan Intihar – Zimcov z Brezja,
  • Anton Stražiščar – Dolnji Mihcov iz Begunj,
  • Jože Petrič – Tomažov iz Begunj,
  • Jakob Hren – Antonov Jaka iz Bezuljaka.
Sredina:
  • Lado Oblak iz Topola,
  • Janez Kranjec – Mihovčkov iz Topola,
  • Stane Oblak – Jurmanov iz Selščka,
  • Jože Meden – Gašperjev iz Selščka,
  • Franc Meden – Jurjev iz Selščka,
Čepijo:
  • Franc Rožanc – Kovačev z Brezja,
  • Alojz Stražiščar – Dolnji Mihcov Lojz iz Begunj,
  • Franc Debevec – Krajnč iz Begunj,
  • Franc Turšič – Ulčarjov France iz Bezuljaka.

Zadaj:
  • Miro Rožanc – Klemenov iz Begunj,
  • Anton Opeka – Čopetov Tone iz Begunj,
  • Viktor Škrlj – Blažov z ledine, Begunje.
Sredina:
  • Jože Komnar iz Podslivnice ali od Mahnetov – služil je pri Kolonistovih na Kožljeku,
  • Ludvik Kranjec – Krajnč ata s Kožljeka,
  • Franc Stražiščar – Brešč France iz Dobca,
  • neznan,
  • Alojz Korošec – Mežnarjev s Kožljeka.
Čepijo:
  • Jože Hren – Kovačov iz Bezuljaka,
  • Ivan Meden s Kožljeka,
  • Franc Švigelj – K∂šlanov France iz Bezuljaka,
  • Franc Turšič – Francinov s Kožljeka in
  • Slavko Kržič – Kržičov s Kožljeka.
 
Viri:
  • Jože Hren, Ljubljana, ustno, februar 2021
  • Stana in Slavko Kržič, Kožljek, ustno, februar 2021
Kraj: Begunje
Datum: 1951
Avtor: neznan
Zbirka: Franc Kebe, Begunje
Skenirano: 16. 1. 2021
Oblika: fotografija

1974 Rakek – Vinotoč

$
0
0

V sedemdesetih letih je bil v Domiceljevi kleti vinotoč. Spadal je pod okrilje podjetja Vino, ki je bilo ustanovljeno 1. julija 1947. Sedež je imelo v Cerknici, poslovne prostore pa v Rajčevičevi gostilni in Domiceljevi hiši. Poslovalo je pod firmo »Vino« okrajno gospodarsko podjetje na Rakeku. Z delovanjem je prenehalo leta 1956. Prostore je takrat prevzelo TP Škocjan.

Skladiščili so vino v sodih, pa tudi že stekleničeno. Za vinotoč je skrbel Vatovec. Vatovec je bil vedno v lovski obleki. Prevažal se je na motorju APN, tistem, ki je imel spredaj ščitnike za noge. V Domiceljevi hiši je stanovala moja otroška prijateljica in na dvorišču, po katerem se je prišlo do vinotoča, smo se igrali. Včasih so ostala vhodna vrata odprta. Ne vem ali zaradi zračenja ali kar tako ali pa za nalašč, da nas je klet vabila. Seveda smo šli firbcat. Bilo je hladno, zatohlo in smrdelo je po pijancih. Še debelih, črnih pajkov ni bilo, čeprav vemo, da imajo radi temo in vlago. Trkali smo na sode kot največji poznavalci in že takrat ugotovili, da prazni najbolj donijo.

Malo večji pa so imeli z vinotočem drugačno veselje. Od Gasilske ulice do Trga padlih borcev so med bivšo banko in Domiceljevo hišo stopnice, ki jih je dal narediti Domicelj, da je ljudem skrajšal pot v svojo trgovino. Z Domiceljeve strani je škarpa, vhod na dvorišče, sledi približno meter in pol visok zid, ki ima rob, naprej pa je ograja. Na dvorišču so ob ta zid skladali gajbe, polne praznih vinskih steklenic. Ker je bilo gajb veliko, so segale prav do vrha zidu. Vhod na dvorišče je bil zaprt s kovanimi vrati, ki so bila zaklenjena še z verigo. S stopniščne strani pa se je dalo lepo stopiti na zidni rob in priti do steklenic. Mulci, šestnajst, sedemnajstletni (pa vem kateri, pa tudi ne povem) so hodili po te steklenice, po pravici povedano so jih kradli iz gajb, naslednji dan pa so jih nosili nazaj prodajat. V tistih časih so namreč odkupovali prazne steklenice. Kakršne koli in niti niso bile tako poceni. Se je ni splačalo vreči stran. Nekaj drobiža je bilo. Pijančki so imeli za nov liter, pirovci za kakšno pivo ali pa za cigarete, mulci pa za sladoled.

Slovarček:

  • gajba: zaboj

Viri:

  • Tone Gornik

Kraj: Rakek
Datum: 1974
Avtor: neznan
Zbirka: Tone Gornik
Skenirano: neznano
Oblika: skenirana datoteka

Viewing all 1722 articles
Browse latest View live