Quantcast
Channel: Avtor neznan – Stare slike
Viewing all 1718 articles
Browse latest View live

1890 Postojna – Razred

$
0
0

160726358Na sliki je razred, ki ga je obiskovala Lojzka Dekleva. Razredničarka je bila Viktorija Praprotnik. Rojena je bila (najverjetneje) 22. decembra 1866 v Ljubljani.

V postojnski šoli je poučevala od leta 1887 do 1893. V šolskem letu 1893/94 je bila prestavljena na štirirazredno dekliško šolo v Kranju, kjer je bila stalna učiteljica in razredničarka. Poučevala je vse predmete razen petja, in sicer 22 ur na teden. Skrbela je tudi za šolsko knjižnico.

Umrla je 22. 11.1905 (po nekaterih podatkih 23. novembra) pri svoji sestri v Ljubljani.

Verjetno je redkokdo slišal zanjo, še redkejši pa vedo, da je bila hči Andreja Praprotnika, šolnika in mladinskega pisatelja. Mnogi, predvsem starejši, poznajo pesem »Stoji učilna zidana«, ki jo (je) prepeval Tomaž Domicelj in nekateri celo mislijo, da jo je tudi sam spesnil. Pa je ni. Pesem je avtorsko delo Andreja Praprotnika in v njegovi verziji se glasi takole:

Stoji tam šola zidana-
pred šolo lepa jablana,
na jablani v votlini pa,
senica gnezdice ima.

Ta ptica enkrat prileti
na okno dol k učilnici,
tožiti dečke če britko,
zapoje žalno pesnico.

»Učitelj slušaj, kaj povem,
vsa žalostna od vas zdaj grem:
lej dečki me sovražijo,
nevsmiljeno preganjajo.

Naznali so moj mladi rod,
zmetali ga na terdo pot,
in strašno so poginoli
mladiči moji ljubi vsi!

Divjaki ti zaslužijo,
da ostro kazen čutijo:
Kdor ptičkov v miru ne pusti,
hudobo v sercu si redi!

160726358-001Skrajna desna v sredini je Alojzija Dekleva.
160726358-002Viktorija Praprotnik ima pred seboj debelo knjigo.
160726358-003Otroci so vseh družbenih slojev.
160726358-004Velik razred je bil. Težko ga je obvladovala, čeprav so bili otroci tistih let veliko bolj ubogljivi in so pred učiteljico čutili strahospoštovanje.
160726358pFotografija je vpeta v ličen kartonast okvir.
160726358zzAlojzija Dekleva je, verjetno leta kasneje, zapisala, da je leta 1890 obiskovala drugi razred.

Viri:


Kraj: Postojna
Datum: 1890
Avtor: neznan
Zbirka: Marija Žumer
Skenirano: 26. 7. 2016
Oblika: fotografija nalepljena na karton



1957 Ljubljana – Zlata poroka

$
0
0

160726368-001Zlatih porok je bilo malo in vedno manj jih bo. Razlogov za to je več. Včasih so se ljudje res ženili mlajši, ampak so tudi mlajši umirali, ker so morali, predvsem kmečki živelj, veliko delati, hrana pa je bila slaba. Predvsem so zgodaj umirale ženske, ki so bile zgarane od dela in nenehnih porodov. V mestih so bili boljšega zdravja pa še zdravnika so si lahko privoščili. Kljub temu – redki so doživeli zlato poroko.

Danes se ljudje ženijo pri vseh mogočih starostih, tudi v zlatih letih in, žal, slednji ne dočakajo zlate poroke. Večina se jih pa sploh ne poroča več ali pa obupajo ob prvih resnejših težavah in gredo narazen.

Ker je ravno prilika in ker se vedno pogovarjamo o tem, kakšne so nekatere obletnice poroke, bom tule napisala. Zapomnite si, ne me čez en teden vprašat, ker ne bom več vedela. Ker pri nas ne dobiš nobenih podatkov, ko jih rabiš, so ti vzeti iz ameriškega svetovnega Almanaha. Zatorej, če je v Sloveniji kaj drugače, naj tisti, ki to ve, to tudi sporoči. Ne samo po vogalih kritizirat. Torej:

1. obletnica – papirnata
2. obletnica – bombažna
3. obletnica – usnjena
4. obletnica – platnena
5. obletnica – lesena
6. obletnica – železna
7. obletnica – bakrena (ali volnena)
8. obletnica – bronasta
9. obletnica – lončena
10. obletnica – pločevinasta
11. obletnica – jeklena
12. obletnica – svilena
13. obletnica – čipkasta
14. obletnica – slonovinasta
15. obletnica – kristalna
20. obletnica – porcelanasta
25. obletnica – srebrna
30. obletnica – biserna
35. obletnica – koralna ali žadasta
40. obletnica – rubinasta
45. obletnica – safirna
50. obletnica – zlata
55. obletnica – smaragdna
60. obletnica – diamantna

Naprej pa ne gre več. Pa še to, leta koruzništva in podobnih novotarij ne štejejo.

Pater Roman Tominec je bil rojen 12. januarja 1900, krstili so ga za Leona. Bil je umetnostni zgodovinar, teolog, duhovnik, redovnik in frančiškan. Po končani teologiji je odšel na študij v München. Ko se je vrnil, je bil kaplan v frančiškanskem konventu, lektor filozofije v Kamniku in Ljubljani in katehet v splošni strokovni nadaljevalni šoli. Med vojno je bil večkrat zaprt: maja 1942 aretiran in določen za izgon v Fucecchio, a so ga zaradi bolezni izpustili; oktobra istega leta določen za talca in po intervenciji izpuščen; aprila 1943 osumljen sodelovanja pri izobešanju zastave na zvoniku frančiškanske cerkve; decembra 1944 so ga Nemci aretirali in marca 1945 deportirali na Primorsko. Tam je v Hrenovicah z bratom Angelikom pričakal konec vojne. Po vojni je deloval kot profesor, kustos, privatni docent za krščansko in liturgično umetnost na teološki fakulteti, župnijski upravitelj. Predaval je na Radiu Ljubljana in v tujini, bogat pa je tudi njegov literarni opus. Umrl je 23. februarja 1991.
160726368-002Zlatoporočenca in “svatje …
160726368… zbrano poslušajo in gledajo v knjigo, iz katere bere pater Tominec.
160726368zNi mi uspelo ugotoviti, kdo sta bila Marija in Anton Zajec, o patru Romanu Tomincu pa smo kar nekaj novega izvedeli.

Slovarček:

  • konvent: 1. religiozno – samostan, zlasti beraškega reda; 2. knjižno – zbor, zborovanje

Viri:


Kraj: Ljubljana
Datum: 16. junij 1957
Avtor: neznan
Zbirka: Lenka Gabrenja
Skenirano: 25. 7. 2016
Oblika: fotografija


1943 Begunje – Birma

$
0
0

161029775161029776

Predstavljeni birmanci in njihovi botri so morali leta 1943 na birmo v Begunje nad Cerknico. Škof Anton Vovk si ni upal do Svetega Vida, kamor bi sicer spadali tudi prebivalci iz Osredka. Birmanec na prvi sliki je Alojz Hiti (Grubenški) iz Osredka. Botri z druge slike sta njegovi sestri. Birmanki -dve sestrici- sta sestrični vsem trem. Boter od Alojza pa je stric vsem naštetim. Torej je vse ena sama žlahta. Na žalostnem obrazu birmanca se vidi razočaranost, saj s težko pričakovano obljubljeno ročno uro za darilo, ni bilo nič. Pa tudi z obleko, narejeno iz stare Italijanske deke, ni bil zadovoljen. Mislim, da tudi fotografa, ki jih je čakal pri izhodu iz cerkve, ni bil nič kaj vesel.

Birmanki sta šli peš en dan pred birmo iz Čohovega v Dolenjo vas do botre Marije, ki je takrat tam služila pri Klamerjevih. Tam so si uredile frizure in dale venčke v lase. Za darilo sta dobili enake bele obleke, čevlje z lesenim podplatom, bele taškice in prstančke. Mlajša birmanka Geni se spominja razočaranja, ker je imela samo dokolenke in ne dolgih nogavic kot sestra Mara. Do Begunj so morale ponovno peš ob Marijinem kolesu, obloženim z dobrotami za gostijo. Po končani birmi so vsi trije birmanci, njihovi botri in starši šli na južno k teti Francki – Nacetovi, ki je takrat živela v Begunjah. Vse za pogostitev je prispevala botra Marija, prav tako je krila vse finančne stroške. Kljub obljubi sestre, da ji bo kasneje povrnila svoj delež, se to ni nikoli zgodilo. Marija se še danes z grenkobo spominja, da je bila ona vedno za vse “financ” minister.
161029775-001
  • Spredaj je birmanec Alojz Hiti (moj oče) iz Osredka. Njegov žalostni pogled mi da misliti, da je komaj zadrževal solze in se fotografa ni niti malo razveselil.
  • Zadaj za njim pa s ponosom in dvignjeno glavo drži svojo desnico na njegovi rami njegov stric, boter France Bavdek – Jeršičev.
  • Zadnjih dveh ne poznamo.
161029776-001
  • Leva birmanka je Geni Brence, za njo stoji njena botra – sestrična Vida Hiti.
  • Desna birmanka je Mara Brence, njena botra, prav tako njena sestrična, je Marija Hiti (elegantna v novi temni obleki).
  • Ostalih na sliki ne poznamo.

Slovarček:

  • žlahta: sorodniki
  • deka: odeja
  • taška: ročna torbica
  • južna: kosilo

Viri:

  • Marija Obreza
  • Geni Mekinda

Kraj: Begunje
Datum: leto 1943
Avtor: neznan
Zbirka: Danica Červek
Skenirano: 29. 10. 2016
Oblika: dve fotografiji


1969 Ljubljana – V internatu na Vidovdanski

$
0
0

161026753 Ob prihodu v internat na Vidovdanski c. smo se dekleta in fantje s podeželja prve dni težko znašli v mestu, v novi šoli, s sošolci in strogimi profesorji ter redom v dijaškem domu in vzgojitelji. Vezi z domačimi so bile omejene na pisanje pisem, največkrat pa kratkih dopisnic in enkrat na mesec, v soboto popoldne pot domov in povratek v nedeljo zvečer. Telefonov ni bilo. V štirih letih pa smo dozoreli, internatarji s šolo v veliki večini nismo imeli težav, nova prijateljstva so se utrdila. Obvladali smo domski red in takratno Ljubljano. V maju 1969 smo se pripravljali na maturo in izkoristili priložnost za slikanje na dvorišču internata s staro pralnico v ozadju.

Dijaki so se dnevno vozili v srednjo šolo le iz krajev v neposredni okolici Ljubljane. Vsi ostali npr. z Rakeka ali Cerknice so stanovali v dijaških domovih. V Domu TSŠ na Vidovdanski smo stanovali dijaki tehniških šol: elektro, strojne, kemijske, metalurške, rudarske, lesne in papirne. Dekleta so se od teh šol vpisovale v glavnem le na kemijsko in delno lesno in papirno smer, zato je bilo v domu deklet bolj za vzorec in so stanovale v tretjem nadstropju B stavbe. V neposredni bližini pa je bil Dom Majde Vrhovnikove, kjer so stanovale dijakinje vzgojiteljske šole, v Domu pod Gradom pa dijakinje srednje medicinske šole. Tako je bilo v dvorani na Vidovdanski ob nedeljskih večernih plesih zelo živahno.

Dom so v času mojega bivanja nekoliko obnovili, predvsem so napeljali centralno kurjavo in smo v 4. letniku že imeli kopalnice s toplo vodo, železne pograde so nadomestile postelje in v sobah nas je bilo “le” še po šest. Vzgojitelji so bili celo obdobje v glavnem isti: Klemen, Mikolič, Pajk, Debeljak, Domanjkova, Laličeva … Njihove kaprice in navade smo zato poznali v detajle. Vsak je imel še svoje dodatno ime n. pr. vzgojitelj Pajk je bil “Čelična noga” po stripovskem junaku. Za maturante so bili pomembni tudi vratarji, saj smo ob večerih večkrat zamudili z vrnitvijo v dom. V neposredni bližini je bila restavracija Maksa Perca, ki se jo je držalo ime Pri Kifeljcih in mnogo večerov smo že prebili tam.

Strahovi prvega letnika, kot je bil prof. Šubert z opisno geometrijo, so bili za nami, v 4. letniku sta nam prof. Zor in prof. Skuhala že zaupala svoje izkušnje z ženskami. Rada sta se pohvalila, da če bi se vse, kar sta jih imela, držale za roke, bi jih bilo od Aškerčeve do Figovca. S smehom sta nas opazovala, kako se nam cedijo sline.

Dijaki 4. letnika smo se seveda ukvarjali z izbiro zaključne naloge in pripravo na maturo. 9. maja smo končali z rednim poukom, organiziran je bil pohod po ljubljanskih ulicah in maturantski večer. Naš razred 4. c se je dogovarjal z maturantkami iz srednje medicinske šole za skupni večer v gostilni Činkole na Poljanski cesti. Ne spomnim se kaj se je sfižilo, v gostilni smo se zbrali samo fantje in ob vinu sami preživeli večer in noč. Takratna kvaliteta vinske kapljice ni bila ravno izborna, poizkusili smo tudi s tobakom in naslednji dan so nas hudičevo bolele glave in želodci, zadahi pa so bili nemogoči. Hitro smo se pobrali in se uspešno spopadli z maturo, zaposlitvijo, odhodi k vojakom ali vpisom na fakulteto. Gostilno Činkole so kmalu zatem podrli in del spomina na lepe dni našega razreda je izginil. S sošolci se občasno dobimo v drugih gostilnah in obujamo spomine na skoraj 50 let oddaljene čase.

161026753-001
Slikali smo se od leve:
  • Davorin Zupan iz Nove Gorice,
  • Milan Dolenc iz Poljanske doline,
  • Lojze Mazij iz Velikih Blok,
  • Zdenko Kovačič iz Sodražice.

Davorin je bil dijak E paralelke, vsi ostali smo hodili v C razred.

161026753-002
Čez rame so se objeli od leve:
  • Rudolf Iskra iz okolice Žužemberka,
  • Peter Klučar iz Žerovnice,
  • Ciril Logar iz okolice Trebnjega in
  • Tone Mazij iz Velikih Blok.

Peter, Tone in jaz smo bili štipendisti Kovinoplastike Lož.

Tri leta pred mano je bil internatar na Vidovdanski tudi plodni dopisnik Starih slik Dušan Gogala.

161026753z Slikali smo se 4 dni pred zaključkom pouka.

Slovarček:

  • internatarji: gojenci internata
  • sfižilo: ponesrečilo

Kraj: Ljubljana
Datum: 5. maj 1969
Avtor: neznan
Zbirka: Lojze Mazij
Skenirano: 26. 10. 2016
Oblika: fotografija


1909 Gradež – Počitnice

$
0
0

160726373K’la nas imajo – napis na sprednji strani razglednice z nekaj podpisi.

Pred drugo svetovno vojno je bil Gradež zelo obiskano mesto. Lahko bi se reklo, da je bil italijanska Nica in bi ga zato lahko označili za mondeno letovišče, letovišče, kjer počitnikuje gospoda in tudi kronane glave. Tudi Domiceljevi s svojimi prijatelji in sorodniki so radi zahajali tja.

Ime Gradež izhaja latinskega imena za prvotno naselbino Gradus, kar je pomenilo sistem stopničastih sedežev ob rečni obali. Gradež (italijansko Grado) je otoško mesto na morju, ki se je razvilo v laguni v času preseljevanja ljudstev. Do njega je speljana cesta in k nastanku lagune, v kateri leži, so pripomogle tudi naplavine naše Soče. Za Slovence je kraj pomemben kot sedež oglejske patriarhije, saj so bili oglejski patriarhi lastniki velikega dela današnjega slovenskega etničnega ozemlja Slovencev. Za področje Primorske in Kranjske je bila pomembna tudi oglejska kovnica srebrnega denarja.

V poletni sezoni postane priljubljena turistična točka. Zanj pravijo, da je mesto sonca in vrtnic. Ko ga je leta 1892 obiskal Franc Jožef, ga je označil za najpomembnejše obmorsko letovišče.

Baje je v Gradežu najboljša kava. Ne vem, tam je še nisem pila, sem jo pa marsikje drugje po Evropi. Leta 1999, še predno smo dobili evro, sem jo pila v Avstriji oziroma na meji, na Rosenbergerju. Vic vsega kofeta tam je bil, da si zraven dobil še zastonj šalco. Kokr!!! Je bilo pa kofe zato toliko dražje. Ampak šalce nisi dobil pri vsakem kofetu. Naročiti si moral eno kraljevsko mešanico, ki se ji reče Keiser melonche (se mi zdi, da nisem prav napisala). Pa so se lahko zmenili tudi tisti, ki niso znali nemško. Vzel si pladenj, poleg so bile zložene prazne šalce. Eno si postavil na pladenj in kelnarca, ki je bila inteligenčna, je takoj vedela, kaj češ imet. In potem so nam za to zaračunali 4,20 DEM. Ne bom preračunavala v evre, ker vsi točno vemo, koliko je bila vredna marka. Ampak kofeta niso znali skuhat. Je bilo bolj tako, kot češpljeva voda, čeprav naj bi bilo kraljevsko. So pa mone – Avstrijci. Ko smo se vračali, smo na drugi strani avtoceste za enako kofe plačali samo 4 marke.

160726373-001Nekdaj dame niso šle brez sončnika na svetlo, da ne bi zagorele in izgledale kot kmetice. Dan danes samo sonce ni dovolj. Treba je še v solarij.
160726373-002Mladenič ima resne težave, ker je tako zelo zamišljen.
160726373-003Z mladežjo je bil na počitnicah France Rebolj, prijatelj Alojzije Domicelj.
160726373zKo je zmanjkalo prostora na zadnji strani, so se preostali podpisali spredaj. Z navadnim svinčnikom. Kemični svinčnik je bil patentiran leta 1906, a v naše kraje je zašel mnogo let kasneje.

Viri:


Kraj: Gradež
Datum: 28. avgust 1909
Avtor: neznan
Zbirka: Lenka Gabrenja
Skenirano: 25. 7. 2016
Oblika: fotografija


1937 Rakek – Panorama z unške strani

$
0
0

160603192Ena redkih, če ne edina, panorama Rakeka z unške strani. Daleč proti Uncu je moral fotograf, da je zajel skoraj celoten pogled na spodnji del Rakeka.

Leta 1937 je v občini Rakek živelo 2244 prebivalcev v 382 hišah. Od tega je bilo 252 posestnikov, 130 kočarjev in 97 najemnikov. Zemljiška posest v občini je obsegala 268 njiv in vrtov, 1129 travnikov in pašnikov, 2 sadovnjaka, 789 gozdov. Nekaj gozda je bilo na Orljeku, Srnjaku in Stražniku (645 m), ki je predstavljal tudi najvišjo točko, preko katere je potekala tudi državna meja.

Pa smo spet tam, ko še ni bilo mobitelov in računalnikov z elektronsko pošto. Z Irmo sva bili v gimnaziji prijateljici, celo sedeli sva skupaj. Bila je iz Postojne in med počitnicami je bilo treba te stike vzdrževati, ker se prav veliko nisva mogli obiskovati, saj sva obe opravljali počitniško delo. Zato sva si pisali pisma, saj sva si imeli veliko povedati. Nekega dne sem prišla iz fabrke, Bresta konkretno, domov in me je že čakala soseda, da ima pismo zame in smejalo se ji je do ušes. Je rekla, da mi bo pismo dala, ampak naj najprej prinesem denar, ker je morala plačati porto. Zakaj? Sošolka je oblepila znamko s selotejpom in potem tako s selotejpom prilepila na pismo, na zadnjo stran pisma pa napisala, da se tako špara znamke, ker jo preprosto odlepiš in z novim selotejpom nalepiš na drugo pismo: »To me je Igor (brat) naučil. Od hudiča!« In od hudiča je bil tudi poštar in je to prebral, ker pa pri nas ni bilo nikogar doma, smo bili vsi v službi, soseda je bila pa učiteljica in je imela počitnice, je to pismo dal njej, da je lahko kasiral porto.

160603192-001Skrajno levo je stanovanjska hiša, ki je bila zgrajena za železničarske uslužbence.

In tudi vlak nekam pelje.

Na desni je lepo vidna vrtača.

160603192-002Izstopata Gabrenjeva in Domiceljeva hiša in seveda zvonik, ki je tedaj pripadal še stari cerkvi sv. Urha.
160603192z21. februarja 1937 je bila razglednica odposlana. Nekdo je skušal odlepiti znamko, ki je pomemben dodatek poštni pošiljki, kar ste lahko prebrali v zgornjem zapisu.

Slovarček:

  • kasirati: zaračunati, pobrati denar
  • porto: poštna pristojbina, ki jo plača naslovnik za premalo frankirano pošiljko: plačati porto


Kraj: Rakek
Datum: 1937
Avtor: neznan
Zbirka: Božidar Vengust Darč
Skenirano: 3. 6. 2016
Oblika: fotografija


1931 Rovte – Poroka

$
0
0

160918652Lepa poročna slika Marjance z Medvedjega brda. Kdo ve, mogoče je pa kakšna moja sorodnica glede na to, da je bila moja pra-babica prav od tam doma. Marjanca je vzela Felipeja, ki je bil Italijan. Verjetno žandar ali financar, kar je razumljivo, saj je bil kraj tik ob italijansko-slovenski meji. Upam le, da zakon ni šel takole kot ta poročna fotografija – na dvoje.

Na temo poroke je šal, da jih ni mogoče prešteti. Eno svojih pesmi ji je posvetila celo težko-metalna skupina AC/DC in nosi pomenljiv naslov »Highway to Hell« (Avtocesta v pekel). No, tole sem se malo izmislila. Pesem ni posvečena poroki, se mi je zdelo pa blazno fajn. Poroka je edina oblika samomora, ki jo podpira tudi cerkev.Na upravni enoti je uradnik vprašal možaka, če je poročen.
»Ja, drugič,« je odvrnil možak.
»In kaj vam že prvič ni bilo jasno?«
Jaz se lahko norčujem, ker mi tudi ni bilo že prvič vse jasno in sem imela popravni izpit.

Tu pri nas je bil eden, ki mu je bilo sicer drugače ime, klicali smo ga pa – ne smem povedat kako. Je še živ. Ko je ta kiklo zagledal, so se mu oči tako svetile kot nov kovanec za evro. On je položil vse, kar mu ni ušlo na drevo ali pa v vodo. Potem je pa, tako kot je že Prešeren ugotovil – »jo stakne nazadnje, ki bila mu je kos«, eno malo preveč polagal in se je moral poročiti. Je bilo »na mus«. Ja človek obrača, Bog obrne. Prej je imel bab kolikor je hotel, pa mu ni bilo dovolj. Potem je imel pa eno samo in mu je bila še tista preveč.

160918652-001Marjančina sestra je bila njena poročna priča.
160918652-002Lepa je, nevesta, in Italijani so od nekdaj padali na lepoto slovenskih deklet. Ne vemo, ali je bila posredi ljubezen ali smet, ki fura svet – denar. Upam, da je imela v tujini lepo življenje.
160918652zDaleč od rojstnega kraja je mislila tudi na dom in staršem je poslala razglednico – poročno fotografijo v spomin – 3. avgusta 1931. Poroka je bila najbrž kakšen dan prej.

Kraj: Rovte
Datum: 1931
Avtor: neznan
Zbirka: Ivanka Gantar
Skenirano: 18. 9. 2016
Oblika: razglednica


1965 Velike Bloke – Dragica z volom

$
0
0

161026751 Zemljevid, ki se imenuje Prva vojaška raziskava – First Military Survey (1763-1787), iz časov habsburške cesarice Marije Terezije in njenega sina Jožefa II. v vasi Velike Bloke (Dorf Oblok) že prikazuje dva mlina ob potoku Bloščica (Oblotschicza Bach). Torej sta Malenski in Stebrov mlin stala že takrat, tako kot še 20 kmetij in Marijina cerkev v vasi. Malenska domačija z mlinom in žago je imela tako zavidljivo zgodovino staro več 250 let.

Zadnji gospodar, ki se je še ukvarjal z mlinarstvom, je bil Jože Gorjup s številno družino. Po njegovi smrti leta 1961 je Malenski mlin utihnil, tako kot večina ostalih na Notranjskem. Kmetijo pa so obdelovali naprej. Za zeta je prišel Drago Nestorović, oficir JLA, ki je z ženo Angelo in otrokoma Dragico in Milošem, kljub vojaški službi opravljal tudi delo na kmetiji. Privadil se je vsemu kmečkemu delu. Po njegovi hudi prometni nesreči z vojaškim tovornjakom Đemsom je morala družina še bolj poprijeti za delo. Tako je hčerka Dragica pri dobrih 10. letih že pomagala pri delu na polju, košnji, futrala živino v hlevu, molzla kravo in gonila na udo k bloškemu mostu. Tako smo takrat delali na vasi vsi otroci, in to pri hišah, kjer so se ukvarjali samo s kmetijo, kot pri t. im. polkmetih, saj takrat še nihče ni opuščal kmetovanja. Šaljivo so v Blokah take polkmete imenovali ulakarji. Kmetijstvo je opustila šele naslednja – naša generacija.
161026751-001 Dragica je vola gnala napajat na Bloščico. Hlev in skedenj so imeli Malenski čez cesto nasproti Lipetove gostilne. Bilo je tik pred novim letom in kot kaže, je tisti dan zapadlo nekaj malega snega, zato je na cesti snežna brozga. Dragica je pokrita z volneno kapo in oblečena v topel pleten pulover, špichoze, volnene nogavice in obuta v gojzarje. Kar med delom je tako lahko smuknila s sanmi na Griče za hlevom, kjer smo se navadno smučali in sankali otroci. Mama ji je lase spletla v kitki, da je niso ovirali pri delu. Lepo oštrglanega pohlevnega sivca je korajžno prijela za roge in ketno, s katero je bil sicer priklenjen k jaslim. Kakor se spominja sama, jo je najbrž slikala teta, mamina sestra, ki je živela v Zagrebu in je prišla na obisk s fotoaparatom.

Pred Lipetovo gostilno parkirišče ni zasuto z avtomobili. Fičko pa se je le ustavil, in to čisto pri vratih, da si gostje niso preveč pomazali čevljev. Kaže, da so se v gostilni kar zasedeli, saj je pod avtom že našla svoj prostor mačka pa tudi kura se mirno sprehaja po cesti pred mostom. Od Malenske hiše se vidi le vogal.

Danes bi na tovrstno delo otrok gledali najmanj s skepso, a kaj hočemo. Svet gre naprej. Ali gre zares?

161026751z Dragica je sliko podarila za spomin sosedi, Marinki Mulec – Korenovi.

Slovarček:

  • Đems, James – ameriški vojaški tovornjak
  • futrati: krmiti
  • na udo: napajati živino
  • ulak: majhen ročni voz
  • špichoze: smučarske hlače
  • oštrglan: okrtačen
  • ketna: veriga

Viri:

  • Dragica Turk r. Nestorović, Velike Bloke

Kraj: Velike Bloke
Datum: december 1965
Avtor: neznan
Zbirka: Marinka Lazić r. Mulec
Skenirano: 26. 10. 2016
Oblika: fotografija



1939 Ljubljana – Prvi elitni ples

$
0
0

160726407Vabilo na prvi elitni ples Športnega kluba Ljubljana je bilo objavljeno tudi v časopisu Jutro. Iz oglasa izvemo še, da je bil ples 7. januarja 1939 ob 8. uri večer v Kazini.

Kazina izhaja iz italijanske besede casa (hiša). V Ljubljani je bila že pred letom 1775. Ta, v kateri je bil elitni ples, pa je bila zgrajena leta 1837. V šestdesetih letih 19. stoletja je postala trdnjava kranjskih Nemcev in to ostala do leta 1918, ko je nova oblast postavila začasnega upravitelja. Nemški člani so začeli društvo zapuščati, upravitelj pa je na skrivaj sprejemal nove člane izključno iz vrst Jugoslovanske demokratske stranke. Gostinske prostore je dobil v najem Fran Krapež, ki je postavil nov paviljon v Zvezdi (park) in prenovil kavarno, restavracijo in kleti. In v tej prenovljeni stavbi je bil elitni ples pod vodstvom mojstra Jenka. Adolf Jenko je prvi v Slovenijo pripeljal vrsto popularnih družbenih plesov, pa tudi srbska in hrvaška kola. Do leta 1941 je imel plesno šolo v Kazini, po vojni pa so se preselili na drugo lokacijo. Plesna šola deluje še danes. Leta 2012 mu je Združenje plesnih vaditeljev, učiteljev in trenerjev Slovenije postavilo spomenik pred stavbo Kazine.
160726407zIgrala je plesna godba “New Star” jazz. To so bili člani študentskega orkestra, ki so leta 1937 začeli igrati na sokolskih plesnih vajah v Narodnem domu v Ljubljani. Sprva je bila to majhna amaterska zasedba, postopoma pa so razširili sestav s 15 oziroma 16 glasbeniki.
Pokrovitelj plesa je bil Ante Maštrović (1898 – 1945), minister za telesno vzgojo naroda v vladi Kraljevine Jugoslavije. Med drugo svetovno vojno je delal za mednarodni rdeči križ v Trstu. Umrl je za poslednicami rane, ki jo je dobil med partizanskim napadom, med pogajanji z Nemci o predaji.

Viri:


Kraj: Ljubljana
Datum: 7. januar 1939
Avtor: neznan
Zbirka: Lenka Gabrenja
Skenirano: 25. 7. 2016
Oblika: tiskovina


1938 Rakek – Sokoli pri spomeniku kralju Aleksandru

$
0
0

160726468Več kot 5000 Sokolov se je 24. aprila 1938 poklonilo spomeniku kralja Aleksandra I. Zednitelja na Rakeku. Kot je znano, so spomenik odkrili leta 1937. Naključje je hotelo, da se Sokoli tedaj odkritja niso mogli udeležiti in odločili so se, da se bodo spomeniku poklonili ob kakšni drugi priliki.

Zbor Sokolov na Rakeku, ki je bil sprva mišljen kot poklon spomeniku Sokolov ljubljanske župe, se je spremenil v veličastno manifestacijo Sokolov vseh žup Dravske banovine in predstavnikov Sokolov zagrebške župe. Veličastna povorka je krenila skozi slavnostno okrašen Rakek na trg pred spomenik Kralja Mučenika, kjer je bilo zbranih že nekaj tisoč ljudi iz samega mesta (tako novinar!) ter bližnje in daljne okolice. Trg je bil okrašen z državnimi zastavami. (Še sedaj je ena doma.) Opazovalcem se je nudil veličasten prizor, ko so se številni sokolski zastavonoše postavili okrog spomenika in ko je bil ves trg, na katerem se je zbralo okrog 8000 udeležencev, prekrit z občudovanja vrednim številom Sokolov in Sokolic, ki so prišli v svečanih krojih.
160726468-001Po slavnostnem programu je godba zaigrala »Pesem sokolskih legij«, katere besedilo je nato zadonelo iz grl tisočev prisotnih Sokolov in Sokolic. Sledili so še slavnostni govorci in polaganje vencev. Na koncu so zapeli še sokolsko himno »Hej, Slovani«.

Je pa že moralo biti slavje, če je o tem poročal celo Sokolski glasnik iz Beograda. Ja, ni kej, Rakek je bil včasih pomembno mesto, o sedanjosti pa ne bi.

Iz srbščine spravila inu za slovensko rabo pripravila: sama.

160726468zKot Rudi Demšar rad poudari: “Zapisano ostane!” Vse premalo se tega zavedamo.

Viri:

  • Sokolski glasnik (30. 04. 1938), letnik 9, številka 17. URN:NBN:SI:DOC-ZP6BTKUT from http://www.dlib.si


Kraj: Rakek
Datum: 24. april 1938
Avtor: neznan
Zbirka: Lenka Gabrenja
Skenirano: 25. 7. 2016
Oblika: fotografija


1942 Lož – France Bravec, prvi del: Na pragu odraslosti

$
0
0

161117852

Franc Bravec, Braucov France iz Loža, je bil rojen 1. decembra 1925. Na tej fotografiji je star sedemnajst let. Sliko je njegov nečak Miloš Toni našel v albumu svoje mame, Francetove sestre Marije. Le kdo je leta 1942 fotografiral po Ložu, se sprašuje njegov nečak … Vojna je, zgodil se je že partizanski napad na Lož, minila je italijanska ofenziva, Lož je požgan, mnogi možje pobiti, drugi v partizanih …

France je oblečen v suknjič, ki je videti kot predelana vojaška uniforma, obraz pa je gladek in nežen, nepopisan list tako rekoč, lasje pa že po fantovsko počesani nazaj. Videti je še tako zelo mlad, skoraj otrok, a je šel tudi on v partizane, v Bračičevo brigado. Slabo leto kasneje, ko še ni imel osemnajst let, so ga ujeli Nemci in ustrelili. Streljanje je skoraj čudežno preživel.

Dogodek je rojaku in pesniku Jožetu Udoviču, ki je Franceta nedvomno poznal, saj je tudi sam del mladosti preživel v Ložu, dal motiv za pesem, ki je objavljena v Udovičevem Zbranem delu v prvi knjigi na strani 17. Ko sem jo brala prvič, še nisem poznala povezave. Nanjo me je opozorila Francetova žena, ki kopijo pesmi hrani med spomini na moža, ki je umrl 2. maja 1986, le nekaj mesecev prej kot Jože Udovič.

BALADA

Uporna vrsta, prejšnjo noč zajeta,
stoji v svetlobi motnega večera
pred ilovnatim grobom, ki odpira
ovlaženo čeljust: zelena četa,
ki bo morila, se že zbira.
Pokopališče plašen ptič preléta.

Za staro cerkvijo v temačni hosti
pričenja burja črno mašo gosti,
že orgle debel žalostno bučijo.
Najmlajšemu med njimi se zazdi,
da strelcem je pod plašči videti kosti.
Iz cerkve sveč mrliški vonji zadišijo.

Vsa duša se mu iz oči zasveti,
strmi jim v prsi, vidi v njih krastačo
mesto srca potuhnjeno čepeti,
v lobanjah vidi ždeti zvito kačo.
Nebo preplavil vlažen je oblak,
razlil po njem povodenj sivih mlak.

Tedaj med svečnike in svete slike
v zatohli cerkvi, med svetnike,
ki se ne menijo za kri in smrt,
odjekne grom; ko padajo zadeti,
jih plamen pušk ko glorija obsveti,
grob jih pogoltne, lakomno odprt.

Živ pade v grob najmlajši med mrliče.
Tedaj pa se mu v grozi razodene,
da ga življenja glas iz jame kliče.
Ko pozno v noči tujec dalje krene
in ko odbije ura mrtvim spanje,
v odprtem grobu pade rosa nanje,

med njimi, ki tekó jim smrtne rane,
kakor za znamenje izbran iz groba vstane.
Počasi mesec med oblaki sine,
zasuje jamo s cvetjem mesečine,
strmi nad njimi, ki ležé objeti,
in živemu na gozdni poti sveti.

161117852zSlika na hrbtni strani nosi napis: ” Lož 1942 u zimi.” Datum veliko pove o težkem in razburkanem času, ko je fotografija nastala, ničesar pa o fotografu. Fotograf Vinko Bavec takrat še ni bil v taborišču Monigo – je morda fotografiral on ali pa nekdo drug? Vprašanje ostaja brez odgovora.(Nadaljevanje sledi)

 

 Viri:
  • Miloš Toni, Cerknica, november 2016, pisno
  • Julka Bravec, Lož, oktober 2016, ustno
  • Jože Udovič, Zbrano delo, Prva knjiga, Ogledalo sanj/Darovi, DZS, Ljubljana 1999, zbirka Zbrana dela slovenskih pesnikov in pisateljev

Kraj: Lož
Datum: 1942
Avtor: neznan
Zbirka: Miloš Toni
Skenirano: 17. 11. 2016
Oblika: fotografija


1974 Cerknica – Spomin na valeto

$
0
0

160920667Pred cerkniško osnovno šolo smo se slikale tri sošolke, vsaka iz svojega razreda. Žal je to moj edini spomin na mojo valeto, zato mi je še toliko bolj pri srcu. Kdo nas je slikal, se ne spominjam. Očitno smo bile zanimive za mlajše učence. Kar pa nas sploh ni motilo, kajti me smo uživale v svojem trenutku.

Spominjam se svoje obleke. To je bil hlačni komplet rumeno modre (IKEA) barve z velikim ovratnikom. Kot bi že tedaj vedela, da bom kasneje v službi povezana s tem imenom. Poleg še rumena srajca in modri sandali z visokim podplatom. Hlače so bile spodaj široke 38 cm, pa velika temna očala-zakon za tiste čase. Žal pa ni bil istega mišljenja moj oče, saj sploh ni bil navdušen nad širino hlačnic. Vendar je na koncu vendar prevladala moja želja. Kasneje je tudi on ugotovil, da je bil to dober nakup, saj sem v tem kompletu še lep čas uživala.
160920667-001
  • Spredaj čepi Romana Vrenko,
  • v rožnati obleki je Milena Žnidaršič in
  • z ogromnimi očali Danica Hiti.
Pa še ena zanimivost. Na valeti se je še ena sošolka pojavila v enakem kompletu, kot je bil moj, le srajco je imela v drugi barvi. Bilo je prav zabavno.

Z Romano sva šli skupaj tudi v isto srednjo šolo in ostali sošolki še štiri leta, z Mileno pa sva povsem izgubili stike. Spomin pa le ostaja.

Kraj: Cerknica
Datum:leto 1974
Avtor: neznan
Zbirka: Danica Červek
Skenirano: 20. 9. 2016
Oblika: fotografija


1936 Rakek – Danči

$
0
0

160726483Danijel, po domače Danči, je bil rojen leta 1933. Maja 1936, ko je bil star dve leti in 7 mesecev, pa so ga takole slikali pred otroškim vozičkom.

Gospoda sem poznala v zrelejših letih. Hodil je v službo v Ljubljano. Včasih sva se peljala skupaj domov. Če je bil utrujen, je spal, jaz sem pa brala. Kdaj pa kdaj sva se pa tudi pogovarjala. Bil je poln zanimivih zgodb. Nekoč sem ga v Planini prebudila, da se ne bi odpeljal na Reko. Do Rakeka je bilo še toliko časa, da mi je povedal, kako je enkrat trdno zaspal in ko se je prebudil, je vlak že stal na Rakeku. Skočil je, da bi pohitel z vlaka, pa mu je noga zaspala in moral je počakati do Postojne.

Zakaj sem omenila ravno Reko. Kmalu potem, ko je začel voziti vlak, se je en možak z Rakeka, ki je imel govorno napako, peljal iz Ljubljane domov. Pa ravno tako zaspal. Tiste dni so sprevodniki še na vsaki postaji stopili z vlaka in zakričali ime postaje. Možak je kasneje pripovedoval, kako se je zbudil in mislil, da bo sprevodnik rekel Akek (Rakek), je pa rekel Eka (Reka).

160726483zDančijev oče je poslal sliko daleč od doma, v Srbijo, svojemu nečaku in Danijelovemu bratrancu.

Kraj: Rakek
Datum: 23. junij 1936
Avtor: neznan
Zbirka: Lenka Gabrenja
Skenirano: 25. 7. 2016
Oblika: fotografija


1955 Rakek – Obstojnost barve na železnici

$
0
0

141210018Ko je bila prva vožnja po železnici s parno lokomotivo leta 1825 na relaciji Stocton–Darlington v Angliji, so v Avstriji hitro uvideli pomen novega prometnega sredstva in se že leta 1829 začeli pripravljati na gradnjo železniških prog v državi. Za povezavo med Dunajem in Trstom, imenovano Južna železnica, so se odločili leta 1838, graditi so jo začeli nekaj let kasneje, skozi Ljubljano, naše kraje in do Trsta pa je prišla leta 1857. Pričakovanja, da bo krajem ob progi prinesla pospešeno industrializacijo, se v glavnem niso uresničila, saj je proga imela predvsem tranzitno funkcijo, dotlej cvetoča Planina pa je zamrla. A prav za naše kraje pa je pomenila velikansko spremembo, ker je omogočila razmah furmanstva, ki je temeljilo na prodaji lesa iz notranjskih in bližnjih hrvaških gozdov. Z Rapalsko mejo (1920 – 1943) je proga dober kilometer od železniške postaje na Rakeku proti Postojni prešla v Kraljevino Italijo, Rakek pa je tako po naključju za dobri dve desetletji postal živahna mejna postaja.

Vleka vlakov je bila še naprej parna in lokomotive so lahko »odžejali« tudi na Rakeku z vodo po 3, 6 km dolgem cevovodu iz cerkniškega potoka. Italija je svoj del proge do leta 1936 že elektrificirala in so poslej do Postojne vozile električne lokomotive Brede ter elektromotorni vlaki Littorine. Po vojni so od Postojne nadaljevali elektrifikacijo, tako da je bila do Rakeka proga elektrificirana leta 1955, do Logatca 1959, do Borovnice 1961, železniška postaja Ljubljana pa leta 1962. Ker so v Italiji in do Postojne uporabljali sistem enosmerne napetosti, so ta sistem nadaljevali tudi naprej po Sloveniji, zaradi česar je bilo treba lokomotive na železniških postajah v Dobovi (smer Hrvaška) in na Jesenicah (smer Avstrija) zamenjati, ker imajo v teh državah na železnici sistem izmenične napetosti. Nekatere novejše lokomotive so danes že uporabne za oba sistema.

Poleti leta 1955 smo mladeniči z Rakeka – o morju takrat ni nihče razmišljal – med šolskimi počitnicami dobili honorarno zaposlitev z barvanjem drogov ob progi. Začeli smo pri štalverku na izteku postaje Rakek in potem mimo Pavšnarjeve hiše, Čuvajnice 24, čuvajnice Pri Lukcu, čuvajnice Pri Škrbcu in do postojnske postaje. Plačilo je bilo odvisno od števila pobarvanih drogov.

Prvi dan je vsak pleskar s špahtlom in jekleno krtačo očistil rje štiri drogove, naslednji dan jih je prebarval z minijem, potem je sledila temno siva barva, zadnji dan pa svetlo siva. Če si dobil drogove na odprtem delu proge, je šlo čiščenje hitro, v usekih pa so bili drogovi zaradi vlage zoprno zarjaveli. Na drog si prosto splezal in prinesel s seboj deščico na zakrivljenem betonskem železu, ki si ga obesil k zakovici, kar je služilo kot stojišče. Na kak varnostni pas se ni nihče spomnil, z eno roko si se pač držal droga, v drugi pa si imel čopič, kantica z barvo pa je tudi visela na zakovici. Zabavno je bilo, ko so slab meter od tebe vozili mimo brzovlaki s potniki pri odprtih oknih. Ko sem tako nekoč stal na tem stojišču in je prišel mimo mrki priletni delovodja, ki je tudi strogo nadziral kvaliteto čiščenja in barvanja, sem ga vprašal, do kdaj bo po njegovem ta barva vzdržala. Možakar mi je brez pomišljanja odgovoril: »Dokler ne bo imel ajzenpon dnarja za novo farbanje«. Danes vidim, da je bil to preroški odgovor.

Sedaj, ko električni potniški vlaki vozijo skoraj prazni, si je težko predstavljati, da so bili v preteklosti običajni do kraja natrpani vlaki s počasno parno vleko. Ko je nekoč tak vlak pripeljal iz dolgega tunela, razsvetljave v zadimljenih vagonih ni bilo, potniki pa so stali stisnjeni kot sardine v konzervi, se je oglasil možakar:
»Ta je bil pa dolg.«
»O, a je bil vaš?« je vprašala ženska poleg njega.

141210018-001Prve električne drogove so izdelali iz obrabljenih tirnic, tako da so tri nekoliko obrezane tirnice, na postajah zaradi večje obremenitve pa štiri, spojili z zakovicami. Prihranki v primerjavi s cevastimi drogovi so bili precejšnji, a vzdrževanje je dražje.

Slovarček:

  • špahtel: lopatica za strganje in kitanje
  • ajzenpon: železnica
  • štalverk: čuvajnica
  • farbanje: barvanje

Viri:

  • Ivanka Gantar: Rakek. Založba Mladika, Ljubljana, 2005
  • Franc Perko: Vasi v objemu železnice. Založništvo Jutro, d. o. o., Ljubljana, 2008

Prispevek je napisal: Franc Mazi.

Kraj: Rakek – Postojna
Datum: 17. 7. 1971
Avtor: neznan
Zbirka: Karl Rustja
Skenirano: 10. 12. 2014
Oblika: negativ


1943 Podkraj – France Bravec, drugi del: Ustreljen

$
0
0

161116847Še ena slika Franceta Bravca iz Loža in tudi zanjo ne vemo, kdo jo je posnel, niti kdaj je nastala. Mogoče je France na njej celo mlajši kot na prejšnji. Lepo je oblečen in fotografija je posneta najbrž v studiu, vsaj sodeč po zavesi v ozadju.

Franc Bravec, sin Žana in Marije iz Loža, brat zaščitne sestre Mimi, še ni imel osemnajst let, ko je že bil borec 3. čete 3. bataljona Bračičeve brigade, ki je pozneje postala 3. brigada 14. divizije. Med nemško ofenzivo novembra 1943 so se borci po dolgi, nevarni in naporni poti nastanili za kratek počitek v vasi Podkraj blizu Cola nad Vipavo.

France in trije tovariši so se namestili v lopi pri Štefanovih. Zjutraj so jih presenetili Nemci, ki so se v zavetju burje in meteža pritihotapili iz povsem nepričakovane smeri, in jih po kratkem boju dvanajst tudi ujeli ter zaprli v vaško gostilno. Z ujetniki so zlasti nemški vojaki ruske narodnosti ravnali zelo surovo, tako da je eden od njih Francu Modicu iz Nove vasi z udarcem puške zlomil roko. Nadrejeni ga je zato ozmerjal … Med njimi pa je bil tudi drug vojak ruske narodnosti, ki je Francu Bravcu skrivaj skušal dopovedati, da noče streljati partizanov in da zato strelja v zrak … Sledilo je zasliševanje, v katerem se je izkazalo, da jih imajo Nemci za Italijane, ker so jih ujeli na ozemlju tedanje Italije, a so nazadnje spoznali, da so Slovenci. Spustili so jih iz gostilne in močno zastražene odpeljali na vaško pokopališče. Bilo je tik pred nočjo 11. novembra 1943. Čez leta je France Bravec sam opisal, kaj se je potem zgodilo, zato citiram nekaj delov njegovega zapisa, ki je bil objavljen v časopisu TV-15, številke in letnika ne vemo, ker je bila na voljo le fotokopija članka brez oznak. Franc Bravec je zapisal:

“Zdaj smo vedeli, kaj nas čaka. Otrpli od groze smo bili brez moči …
Vojak nam je ukazal, naj vsi ležemo na trebuh, roke pa sklenemo pod glavo. Jaz sem bil drugi na vrsti … Videl sem, kako so ustrelili prvega mojega soseda. Nemec je stopil čezenj in mu naslonil na vrat novo brzostrelko tipa MP-44. Naboji so bili v njej nekoliko daljši, toda manjšega kalibra kot pri navadnih brzostrelkah. Potem je pritisnil na petelina, počili so trije ali štirje streli. Videl sem tovariša, kako lovi sapo, potem pa je izdihnil. Kot se spominjam, je bil doma s Studenega pri Postojni.

Zdaj sem bil na vrsti jaz. Tudi čezme je stopil Nemec, mi naslonil brzostrelko na vrat in sprožil. Kaj se je zgodilo pozneje se dobro ne spominjam. Le tega se spomnim, kako me je zapeklo v vratu in kako me je potem obdala črna tema. In ponoči sem se zbudil …

Kasneje sem ugotavljal, da sem se rešil zato, ker sem držal glavo malo proč od tal. Takrat, ko mi je naslonil cev na vrat, sem zaradi pritiska zasukal glavo v desno. Tako so mi tri krogle prebile vrat, ena pa roko. Tako imam na vratu šest brazgotin, na roki pa štiri. Taki vrsti umora so pravili katynski strel – strel v tilnik. Tako so namreč na Poljskem v Katynskem gozdu postrelili na tisoče poljskih oficirjev.

Zbudil sem se, ko me je začelo dušiti in sem hlastal za zrakom. Bila je že noč, morda okoli desetih ali enajstih. Še vedno nisem vedel, kaj je z menoj. Od vsepovsod sem čutil teči kri, iz roke, vratu, nosu, ušes in menda celo iz oči. Morda je bilo to od udarca plinov ali sunka. Tako sem se boril s smrtjo.

Nenadoma pa zaslišim, kako je nekdo skočil. To je bil Truden Franc, Pakižkov iz Starega trga pri Ložu, predzadnji v naši postreljeni vrsti. Ustrašil sem se, da ga bodo Nemci opazili in nas znova postrelili, zato sem vstal in skočil tudi jaz. Nedaleč proč sem slišal močno kričanje v nemščini, rakete so švigale v zrak in pokali so posamezni streli. Kaj se je tam godilo, nisem nikoli zvedel.”

S skrajnimi napori je smrtno ranjeni France prišel do kamnite ograje, se prevalil čeznjo in se po daljšem počitku opotekaje po snegu pomikal proti gozdu. Zavetje je našel v snegu pod podrto debelo smreko, kjer je v luknji popolnoma pokrit s snegom izčrpan zaspal. Zjutraj ga je zbudilo kričanje in kakih 150 m vstran je na cesti zagledal Nemce. Ko je vse potihnilo, se je izvlekel na plano in zgrožen opazil, da ga zmrznjene noge ne ubogajo več. Le počasi jih je nekoliko oživil in odšepal v hribe, proti Nanosu. V nadaljevanju piše:

“Kmalu sem prišel do nekakšnih stopinj v snegu in do krvavih sledi. Pomislil sem, da so to sledi mojega sotrpina, ki je tudi ostal živ in pobegnil. Večkrat sem zagledal prostor, kjer je sede počival. Tam so bile mlake krvi. Dolgo sem hodil po njegovi sledi. Upal sem, da ga bom našel, da si bova drug drugemu pomagala. Tako sem prišel na vrh nekega hriba. Na jasi je bilo nekaj kvadratnih metrov kopnine, zraven pa je stala stiskalnica za seno. Toda na jasi sem izgubil sled za krvavečim tovarišem …. Nekajkrat sem ga skušal priklicati, pa tudi sam sebe nisem slišal. Najbrž ni bilo iz mojih ust niti glasu … Začelo se mi je blesti, nisem se več zavedal, kaj se godi okoli men e… Hodil sem in hodil, ne da bi vedel kam…

Znašel sem se že na drugi strani hriba, pri majhni požgani domačiji. Tam nisem mogel najti nič, kar bi mi lahko koristilo. Bil sem strašno lačen in žejen. Pojedel sem nekaj prgišč snega in si za silo potolažil želodec, nato pa sem nadaljeval pot v dolino. Tako sem prišel v dolino tik pod Nanosom. Tam sem zagledal veliko, toda že opustošeno vojašnico brez oken in brez vrat. Nočilo se je že, zato sem legel kar na cementni pod v vojašnici in kmalu zaspal. Zjutraj sem vstal, nisem se zavedal, kaj delam. Odšel sem, ne da bi vedel, da je nekaj kilometrov daleč vas Sanabor, kjer bi me rešili …

Zapeljali so me prividi. Videl sem veliko število žensk, ki so mi ponujale polne košare kruha in mleka. Vsakokrat, ko sem skušal zgrabiti za kruh, se je ženska, ki ga je držala odmaknila, nato pa ga spet ponujala. Tako sem hodil za njimi in jih jokaje prosil, naj mi vendar dajo kruh. Tako sem se pomikal proti vrhu Nanosa, še hujšemu mrazu naproti.

Ne vem, kako dolgo sem tako hodil po cesti, ki pelje na Nanos, ko sem ob cesti zapazil majhno leseno barako. Stopil sem vanjo. Tam je bilo nekaj lesenih pogradov in sena. Napravil sem si skromno ležišče. Potem sem bil v baraki tri dni in štiri noči. Spet sem imel privide o ženskah, ki mi ponujajo in izmikajo kruh. Bilo pa je tudi nekaj resničnega … K meni je prišla majhna mucka, me grela in ležala ob mojih nogah. Zunaj je vihral snežni metež. Moral sem ležati v baraki, le včasih sem pogledal ven, da sem se najedel snega. Večkrat me je prijela taka lakota, da sem zgrabil mačko in ji živi hotel odgrizniti uho. Od slabosti nisem mogel stisniti zob in to jo je rešilo. Poskusil sem ji odgrizniti tudi tačko in repek, pa ni šlo …

Nekega jutra se je vreme izboljšalo in sklenil sem iti do ljudi. Spet so se pojavili prividi. Moji prijatelji, sosedje, sovaščani mi ponujajo raznovrstne jedi, mi obljubljajo naj še malo zdržim, pa bom kmalu doma, kjer je toplo zakurjena soba. Tam se bom ogrel in tam me bodo obvezali. S temi prividi sem prišel na sam vrh Nanosa. Temnilo se je že, na srečo pa je bila ob cesti spet nekakšna majhna vojašnica, zidana, toda že razdejana. Po vodi, ki se je nabrala na tleh, je plavala slama. Voda je bila tako globoka, da me je pokrivala čez in čez. Le glavo sem imel zunaj, pod zglavje pa sem si natlačil nabrano slamo. Tako sem ležal do vratu v vodi dva dni in dve noči, kakor sem pozneje izračunal. Bil sem brez zavesti.

Zbudil sem se, ko sem zaslišal neki glas, ki je zakričal, da je že čas iti. Ne vem, ali je bil privid, ali je res bil kdo. Ko sem vstal, nisem našel ne v vojašnici ne okoli nje nikogar. Stopil sem na plano, ves moker in slab in se začel spuščati v dolino. Iz preprostega razloga, ker sem šel navzdol lažje kot navkreber. Spet se nisem zavedal, kam grem in kod hodim. Le tega se spominjam, da sem se spet znašel pri tisti baraki, kjer sem bil ležal z mucko. Iskal sem jo, vse pretaknil, da bi jo našel, mačke pa nikjer. Potem sem spet zgubil zavest in ne vem, kaj se je godilo okoli mene.

Šele nekega jutra sem se zbudil in vstal, si rekel, da nekam moram priti in res odšel.”

Ko se je France mukoma pomikal skozi gozd, je med drevjem zagledal skrit manjši tovorni avto z napisom “Križaj – Vipava” in se splazil vanj z mislijo, da je bolje, če umre tukaj, kakor da bi njegove kosti raznašale lisice po gozdu. Ko se je megla umaknila in je zagledal na sosednjem bregu hiše, je najprej mislil, da so spet prividi, ko pa je spoznal, da niso, je želel čimprej tja, a je že pri izstopu iz vozila nemočen padel in se komaj pobral. Odšel je v tisto smer – bil je Col nad Vipavo.
( Nadaljevanje sledi).

Viri:

  • TV-15, stran 7, fotokopija

Kraj: ni znan
Datum: ni znan
Avtor: ni znan
Zbirka: Julka Bravec
Skenirano: 17. 11. 2016
Oblika: fotografija



1943 Lama dei Peligni – V konfinaciji

$
0
0

vposteljilama-mst0 Rudolf Demšar v konfinaciji, to je v prisilnem bivanju izven domovine. Nahaja se v Italiji, v provinci Chieti, ki leži v Abruzzih, južno od Pescare. Naselje Lama dei Peligni je visokogorska vas z nekaj sto prebivalci.

Najverjetnejši čas posnetka je poletje 1943. Oče je na posnetku star 34 let. Konfiniranci so smeli tudi fotografirati. To sliko je oče Rudolf poslal na Rakek ženi Stani, da ne bo preveč skrbela, kako je z njim v “zaporu”. Namenoma je legel v posteljo s časopisom in ustvaril prijetno in sproščeno vzdušje.

Tu mu res ni bilo hudega! Iz stradalnega zapora v Gonarsu so ga po enem mesecu odpeljali v konfinacijo, v sredo, 26. 8. 1942. Potovanje z vlakom do mesta Chieti in kamionom do Lama dei Peligni je verjetno trajalo 2 dni, kamor je transport konfinirancev prispel v petek, 28. 8. 1942.

Tu ni bilo barak, pogradov, lakote, podgan in uši. Vidimo ga na kovinski zložljivi postelji z žimnico, rjuhama, vzglavnikom in volneno odejo. Tla so kamnita, a spalnica ni videti vlažna. V primerjavi s taboriščem Gonars ali Dachau je bila tu luksuzna izvedba “zapora” v 2. svetovni vojni.

Domov se je vrnil po kapitulaciji Italije, septembra 1943, a ne za dolgo. Zanj so zopet poskrbeli rakovški belogardisti na sveti večer, 24. 12. 1943, da so čimbolj “osrečili rdečo družino”. Poslali so ga Nemcem v Ljubljano, ti pa v taborišče smrti – Dachau.

vposteljilama-mst Oče je videti primerno hranjen in v dobri psihofizični kondiciji.

Prispevek je napisal: Rudi Demšar, dr. vet. med., prof.

Kraj: Lama dei Peligni, Italia
Datum: poletje 1943
Avtor: neznan
Zbirka: Rudi Demšar
Skeniral: Rudi Demšar
Oblika: skenirana datoteka


1979 Postojna – Maturantski ples

$
0
0

161118855Ne iščite me na tej sliki, ker me ni. So me pozabili poklicat. Očitno sem bila nepomembna sošolka. Poleg razredničarke Aste Sila, je na sliki tudi profesor Franc Komovec.

Profesor Komovec je bil faca.  Ko je vstopil v razred in se po filmsko zasmejal, smo vse mehke ratale. Tudi v možgane in nam je šla zaradi tega matematika bolj v glavo. Nalogo je dal vsako uro, pogledal pa ne vem, če jo je enkrat na mesec. Ampak vedno smo jo vsi napisali. Temu se reče avtoriteta. Če pa jo je že kdo prepisal, se je tudi pozanimal o postopku, ker je vedno vprašal, če smo napisali nalogo in jasno smo v en glas dejali da ja in potem je naključno izbranega poklical k tabli in mu dal v reševanje eno izmed domačih nalog. Gorje mu, kdor v nesreči biva sam (sem si malo sposodila Gregorčiča) pa ne zna …

Posebnost profesorja Komovca (v nadaljevanju Komouc) je bila halja čudne vinsko rdeče barve. Nosil jo je poleti in pozimi. En dan pa prileti razredna izvidnica. To so bili tisti, ki so po zvonjenju še vedno ostali na hodniku in so prišli v razred le toliko pred profesorjem, da so mu pred nosom zaprli vrata. No, ta razredna izvidnica prileti v razred in reče: »Komouc ma pa novo halo!« In res se pojavi Komouc v novi halji, ki pa ni bila več vinsko rdeče barve ampak bolj oranžno rdeče, nekakšen cigelrot, in vsi v en glas zatulimo: »Uuuuuuu, tovariš ima pa novo haljo!« Ko sem jaz pred kratkim hodila v gimnazijo, še ni bilo gospodov. Pa se je tovariš spet po filmsko zasmejal in rekel: «Ja, ta stara se je na komoucu raztrgala!«

161118855-001
  • Irena Vatovec,
  • Iztok Rink,
  • Katica Abdijanović,
  • Daša Završnik,
  • Franc Komovec, profesor matematike in fizike,
  • razredničarka Asta Sila, profesorica angleščine.
161118855-002
  • Cvetka Lampelj,
  • Darko Kapelj,
  • pred njim Tanja Hrovat,
  • Marija Kebe,
  • za njo Vojko Fidel,
  • Mojca Požar,
  • Vesna Jernejčič,
  • Ema Zorc,
  • Miran Grilj,
  • Irma Blažina.
161118855-003
  • Vito Dekleva,
  • Marjetka Grča,
  • Zdravko Klemen,
  • Nuša Završnik,
  • Frane Smerdel,
  • Nevena Meze,
  • Veso Stojanov.
161118855-004
  • Ljoba Jenče,
  • Lidija Spinelli,
  • Sašo Adam,
  • Karmen Berra.

Slovarček:

  • cigelrot: opečnato rdeča


Kraj: Postojna
Datum: 21. april 1979
Avtor: neznan
Zbirka: Irma Blažina
Skenirano: 18. november 2016
Oblika: fotografija


1970 Rakov Škocjan – Novi projekti

$
0
0

160726469Slovenski jamarji so leta 1965 izbrali Rakov Škocjan za prireditev Mednarodnega speleološkega kongresa. Podjetje Škocjan, ki je tedaj upravljalo Hotel v Škocjanu, je za goste organiziralo samopostrežbo hrane v naravi pred Hotelom. Izbor hrane in kosilo je, s pomočjo štirih kuharjev, pripravil priznani kuharski mojster, pokojni Ivan Ivačič. Takšnega načina odlične postrežbe v naravi speleologi še niso doživeli.

Delavski svet TP Škocjan je na svoji seji dne 19. maja 1969 razpravljal o programu izgradnje turistično gostinskih kapacitet v naravnem parku Rakov Škocjan. Na osnovi izdelanega programa je delavski svet sprejel odločitev, da podjetje pristopi k izgradnji turistično-gostinskih kapacitet v Rakovem Škocjanu in za izgradnjo poišče poslovnega partnerja, ki bo za to zainteresiran. Z Ljubljanskim investicijskim zavodom, kot izvajalcem omenjenega programa, so sklenili ustrezno pogodbo za izdelavo glavnega projekta v smislu že izdelanih idejnih načrtov. Idejni načrt je predvideval izgradnjo novih hotelskih kapacitet s 50 do 100 ležišči in ustreznimi restavracijskimi prostori, ureditvijo Zelških jam in asfaltiranje ceste Unec – Rakov Škocjan – Zelše.
160726469Za realizacijo tega projekta je podjetje navezalo stike z Gradbenim podjetjem Obnova Ljubljana in preko njih tudi s hotelskim podjetjem Plava laguna Poreč. Ta projekt pa, žal, ni bil realiziran, ker je medtem nastopila integracija s HTP Jama Postojna. Omenjeni projekt je bil sprejet v okviru integracije, vendar se tudi v sklopu HTP Jama Postojna ni realiziral.
160726469-003Na sliki je Mirko Vidrih, ki je bil poleg tega, da je bil strasten ribič, tudi gasilec, ptičeljubec, pevec in najboljši čevljar. Naši prijatelji živijo na žagi. Kjer je žaga, je tudi voda in v tej vodi so tudi ribe. Njihov sin je imel in še ima rad ribe. Kaj bi jih kupoval, če so v potoku in si jih lahko nalovi. Pa je lovil ribe na črno, to pomeni brez dovoljenja. Bil je star malo več kot pet let. V naše kraje je že prišla jesen in Sašo je imel oblečeno bundo. Bunde so iz gladkega materiala, to vsi vemo. Eno ribo je že ujel. A za večerjo je bilo to premalo in tako je lovil še naprej. Od daleč je prihajal policist, ki bi moral po uradni dolžnosti divje ribiče preganjati. Nekdo od mimoidočih je policista videl in je Saša opozoril.

“Pazi, Sašo! Policist gre”

Sašo je pograbil ribo in jo vtaknil za bundo. Bunda spolzka, riba spolzka in je padla na tla ravno v hipu, ko je mimo prišel policist. Sašo se je malo ustrašil, kaj bo, policist pa se je le zasmejal in odšel dalje.

160726469zLetnico nastanka razglednice se določila po podatku, da jo je izdalo Turistično hotelsko podjetje Postojnska jama. Le to je prevzelo hotel Rakov Škocjan leta 1969 in razglednica je nastala po tem letu.

Je pa v napisu, kaj razglednica predstavlja, ena velika napaka. Piše namreč “ribolov v Cerkniškem jezeru”. Enkrat je bila ta voda morda res tam, ampak v času fotografiranja je bila pa že v Škocjanu.

Viri:

  • Gantar, I. Rakek, Ljubljana: Založba Mladika, 2005.

Kraj: Rakov Škocjan
Datum: 1970
Avtor: neznan
Zbirka: Lenka Gabrenja
Skenirano: 25. 7. 2016
Oblika: razglednica


1965 Sanabor – France Bravec, tretji del: Več kot sorodniki

$
0
0

161014747Fotografija je nekje sredi šestdesetih letih prejšnjega stoletja nastala v vasi Sanabor blizu Cola nad Vipavo, na Bizjakovi domačiji, ki nosi številko 16. Na sliki so Bizjakovi in France Bravec iz Loža z ženo ter njegovo sestrično Slavko. Z njimi je bil tudi Slavkin mož Drago, ki je bil v vlogi fotografa. Bizjakovi so tistega dne dobili obisk iz Loža. S prišleki niso v sorodu, a povezujejo jih dogodki, ki so iz njih naredili veliko več kot sorodnike.

Na sliki so od leve: Julka in Franc Bravec, med njima zadaj Francetova sestrična Slavka, nato Bizjakova mama Angela, njen vnuk in mož ter vnukinja.

Potem ko je mladi France preživel strel v tilnik, premagal smrt in dolge dneve v blodnjah taval po pogorju Nanosa, krvaveč, lačen, žejen in z zmrznjenimi nogami, je ob počitku v skritem kamionu, ko je sonce razgnalo meglo pred sabo na pobočju hriba, uzrl vas in spoznal, da ni privid.

France Bravec takole nadaljuje svojo pripoved:

“Odšel sem v tisto smer in kmalu prišel do ceste, ki pelje iz Vipave čez Vrhpolje in Sanabor na vrh Nanosa. Ko sem prišel do nekakšnih lazov, se je gozd končal, pa tudi snega ni bilo več. Spuščal sem se in bilo je čedalje bolj toplo in lepo. Sonce me je grelo in budilo v meni upanje, da se bom rešil, da bo še vse dobro. Pri neki ogradi sem zagledal starčka in starko, ki sta grabila steljo. Ogovoril sem ju. Rekel sem jima, kakor se spominjam, nekako takole: ‘Ljubi dobri ljudje, pomagajte ranjenemu človeku in razen tega še zmrznjenemu. Tudi lačen sem strašansko in žejen povrh.’

Sprva sta se me ustrašila, najbrž sta mislila, da stoji pred njima prikazen iz groba. Kasneje sem slišal, da sem bil težak kakih 30 kg. Povedal sem jima, da so me Nemci ustrelili v Podkraju in da ne vem, koliko dni že tavam po Nanosu. Onadva sta mi pripovedovala, da so nekateri partizani ušli izza pokopališča v Podkraju, ko so jih Nemci streljali. Ampak od takrat je že dolgo. Rekel sem jima, da se je to zgodilo 11. novembra. Nato sem ju vprašal, kateri dan je danes. Odgovorila sta mi, da je 22. november. Torej sem živel 11 dni ob samem snegu, povrh pa še hudo ranjen …

Zasmilil sem se starčkoma, zato sta me napotila v vas Sanabor, ki je bila blizu. Povedala sta, da so tamkaj dobri ljudje, ki mi bodo pomagali in poskrbeli zame. O mraku sem prišel do prve hiše in prosil jesti in piti, pa še pogrel bi se rad. Dali so mi mleka in polente, pa nisem mogel več kot pol žlice. Napotili so me naprej. Toda v več hišah so se me bali. Končno sem prišel do neke hiše, kjer sem spet prosil, naj mi dovolijo, da se malo pogrejem. Sedel sem na stol zraven štedilnika. Toplota me je tako prevzela, da se nisem mogel več dvigniti. Domači so spoznali, da sem tako slab, da si ne morem več pomagati. V hiši je bila Bizjakova mati s snaho. Poklicali sta soseda, Ruštovega Franceta. Ta se je nekoliko razumel na zdravstvo. Stokal sem in tožil, kako me zebe v noge. Dali so mi skodelo vroče vode in ko sem vtaknil noge vanjo, so mi pri priči odpadli nohti s prstov, stopala pa so takoj začela otekati in so otekla do neverjetne velikosti. Nato so me umili, preoblekli in obvezali … Omedlel sem, oni pa so mislili, da sem umrl. Spravili so me v drugo sobo, kjer sem spet enkrat po človeško počival, čeprav v omedlevici.

Naslednjega dne je Bizjakova mati šla v več kilometrov oddaljeno Vipavo po zdravnika. Tam je bila nemška postojanka in je bila pot hudo tvegana. Popoldne je vseeno prišel k meni vipavski zdravnik. Na rane mi je dal nekakšno mazilo in mi jih tudi temeljito očistil. Domačim je povedal, da sem tako močno izkrvavel in da sem tako izčrpan, da bom živel le še nekaj dni. Zato naj poskrbijo za pogreb.”

Usoda je včasih res nedoumljiva: Medtem ko se je Bravcov France zdravil pri Bizjakovih, je iz gozda preko Prajske, (Preseke?), nad Ložem po snegu k Bravcovi mami, ki je takrat živela na svojem domu pri Paternaštovih, prišel mlad partizan, iščoč pomoči, saj je hudo zbolel. Bil je ves otečen in je komaj še dihal. Ime mu je bilo Franci in doma je bil iz Celja, kot je pozneje povedal. Francetova mama ga je najprej napotila dol v Lož v neko hišo, kjer bi mu pomagali, a se je že čez petnajst minut vrnil, komaj še živ, zato ga je povabila k sebi in dolgo skrbela zanj, da je ozdravel, ne da bi slutila, kako v nekem drugem kraju druga mati neguje njenega sina in kaj vse hudega se mu je zgodilo. Franci iz Celja je takrat ozdravel, a je potem padel samo teden dni pred osvoboditvijo. Tako so povedali njegovi sorodniki, ki so nekoč pozneje prišli k Bravčevim na obisk.

“Na nogah mi je počila koža, ” beremo dalje v spominih Bravcovega Franceta, ” ven pa mi je pričela teči nekakšna črna voda, pomešana s krvjo. Sčasoma je začel iz razpok teči gnoj. Še dolgo mi je gnilo meso na podplatih, zgnilo je vse do gležnjev.

Čez nekaj dni so me prenesli v lopo zraven hleva. Bali so se, da me v hiši ne bi dobili Nemci, če bi pridrveli v vas. Tam sem ležal v miru, v listju pa sem počasi skopal dolg in globok rov. Če bi prišli Nemci, bi se skril v njem. Rane na vratu in roki mi je dobro zdravil Ruštov France, ki je bil naš sosed. Hrano sta mi nosili Bizjakova mati in njena snaha. Po mesecu dni sem si toliko opomogel, da sem lahko vstal. Spravili so me v nekakšen kozolec kakih 200 metrov od vasi v Bizjakovem vinogradu. To so napravili zaradi lastne varnosti, saj smo prej vsi skupaj živeli v velikem strahu.

Tudi v novem skrivališču so Ruštov France ter Bizjakova mama in snaha lepo skrbeli zame. Ležal sem v senu in koruzni slami. Napravil sem si luknjo za ležišče in skrivališče. Neko jutro, ko se je začelo svitati, je nedaleč od mene zadrdral nemški mitraljez. Pogledal sem na plano in zagledal dva partizana, ki sta tekla čez polje. Oba sta bila oborožena, spoznal sem, da sta bila partizana.. Brž sem se skril globoko v seno in vrgel nase dva snopa koruznice. Čez nekaj časa sem zaslišal nemško govorico. Dva vojaka sta splezala na kozolec. Eden je stopil name in odstranil prvi, zgornji snop. Ne vem, zakaj ni še drugega. Stal je na njem in suval po njem s puškinim kopitom. Pogovarjala sta se po nemško, razumel sem samo “schlafen” (spati). Potem sem ju slišal, kako odhajata proč.

Na kozolcu sem ostal še nekaj dni. Takrat sem si bil že precej opomogel, zato sem sklenil oditi, da bi poiskal kakšno našo enoto, ki bi skrbela zame. Seveda pa sem se tudi bal, da me ne bi dobili Nemci v pesti, saj so zadnje čase pogosto vpadali v vas in bližnjo okolico. Bali so se tudi domačini. Po dveh mesecih in pol, kar sem bil pri Bizjakovih, sem se nekega jutra poslovil. Dobro so me oblekli, obvezali noge in me obuli v copate, ker v drugem nisem mogel hoditi, mi dali na pot nekaj hrane. Odšel sem v Podkraj, tja kjer so me bili ustrelili. Hodil sem zelo počasi in se opiral na palico. V Podkraju sem obiskal Štefanove, kjer so me bili ujeli. Odpravil sem se proti Bukovju pri Postojni, kjer sem slišal, da so naše enote.

V Bukovje sem prišel v gostilno, kjer sta bila pravkar dva borca iz Kosovelove brigade. Imela sta sestanek z vaščani. Prosil sem ju za pomoč. Povedala sta mi, da je brigada zelo daleč in da ne bi vzdržal poti do tja, zato sta me dala v oskrbo vaškemu odboru OF. Spravili so me v gostilničarjev hlev, kjer je bilo zelo toplo. Zdi se mi, da je bilo to pri Slugovih.

Drugo jutro me je zbudilo močno streljanje okoli vasi. Nemci so vas ponoči obkolili. Kot smo zvedeli, je nekdo izdal, da so v vasi partizani. Takoj, ko se je zaslišalo streljanje, je prišel v hlev neznan tovariš in me odpeljal na hlev ter me tam zakopal v seno. Tudi tam so Nemci vse pretaknili, toda niso me našli. Nemci so nato odšli, zame pa so poskrbeli vaški terenci. Poskušali so me spraviti v Postojno, da bi se zdravil v bolnišnici, pa ni šlo. Zato so me odpeljali v hosto nad Gorenje, kjer je bila skupina partizanov pod vodstvom okrožja Pivka. Z njimi sem bil nekako poldrug mesec. Zame so lepo poskrbeli.

Medtem sem še bolj okreval, zato so me poslali čez Grčarevec in Laze do železnice pri Planini. Prek Mačkovca in Bloške planote sem prišel domov, se javil Notranjskemu odredu. Toda še vedno sem bil ves onemogel in nesposoben za vojaško službo, zato sem se zdravil doma …”

Ne vemo veliko o tem, kako je France dočakal konec vojne. Najbrž se je moral skrivati, mogoče tudi na različnih krajih. Hude poškodbe se niso mogle hitro in popolnoma zazdraviti, posledice so ostale za zmeraj.

161014747-002Fotograf je pritisnil, še preden so se utegnili povsem pripraviti: Julka, Slavka, France in Bizjakova mama – tista, ki je tvegala nevarno pot v Vipavo po zdravnika, tista, ki je hranila in negovala na smrt ranjenega in izčrpanega mladeniča.
161014747-003Bizjakov oče ter vnuk in vnukinja, tako vsaj domnevamo. Njihovih imen ne poznamo, toda gotovo so in še bodo dobri ljudje.
161014747-001Del očarljivega portala stare kmečke hiše, ki je v hudih dneh nudila zavetje mladeniču, ki je premagal smrt.

Dr. Kostnapfel, doktor splošne medicine in znanosti, specialist za nevropsihiatrijo, redni profesor za psihiatrijo na Medicinski fakulteti v Ljubljani, izvoljeni član Kraljeve družbe za medicino v Londonu, pisec in publicist (r. 1924), je svojega partizanskega soborca Franceta Bravca spremljal tudi pozneje v življenju. V Zdravstvenem vestniku iz leta 1986, št. 55 na straneh 631-632 piše o njunih srečanjih, ko je Franc zaradi posledic vojne groze prestajal težke operacije, ki so ga hudo prizadele. Pa vendar je bil tudi srečen. Dr. Kostnapfel v omenjenem članku zapiše kako: “… sta mu zaigrali iskrici v očeh, ko je dejal:’Veste imam 8-letno punčko …’ “

V nadaljevanju avtor piše, kako mu je Franc na dolgo načrtovanem srečanju na njegovem domu v Ložu leta 1985 zaupal, da ima hudo bolezen na pljučih. Kot zdravnik in prijatelj je potem spremljal njegovo bolezen in se čudil, kako je Franc sprejemal naraščajoče težave z zdravjem in nekoč, ko je bil že zelo slab, izrazil svojo neskončno žalost, rekoč, da je njegova bolezen v zemlji in ne v prsih. S tem je mislil na svojo hčerko edinko, ki jo je izgubil v prometni nesreči skoraj na pragu doma, ko je imela 21 let. Takšne izgube starši ne morejo preboleti in tudi Franc Bravec je ni, čeprav obupa ni pokazal.

161014747zPreprosta opomba na zadnji strani fotografije: “Pri Bizjakovih v Sanaboru”. A zgodba, ki se skriva za njo, je tako skrajno pretresljiva, da nikomur ne dopušča ravnodušnosti. Pripoveduje pa tudi o neskončni volji do življenja, neusahljivem upanju, trdoživosti, požrtvovalnosti, pogumu, sočutju, hvaležnosti … Samih takih rečeh, ki niso naprodaj – imaš jih ali pa jih nimaš, pomenijo pa neprecenljivo bogastvo.

Viri:

  • TV-15, 1965, 1, stran 7, fotokopija
  • Dr. Janko Kostnapfel, Kristalna krogla, Ljubljana, Unigraf, 2005
  • Dr. Janko Kostnapfel, Zdravstveni vestnik, št. 55, leto 1986, str. 631-632

Kraj: Sanabor
Datum: 1965?
Avtor: ni znan, mož od sestrične Julke Bravec?
Zbirka: Julka Bravec
Skenirano: 14. 10. 2016
Oblika: fotografija


1939 Rakek – Destilarna

$
0
0

160726403 160726404 160726405 160726406

Nalepke so bile pripravljene za steklenice z žganimi pijačami, ki naj bi jih polnili v podjetju Ilirija. Le-to je bilo registrirano pod imenom »Ilirija, industrija in trgovina z alkoholnimi pijačami in naravnimi soki, družba z o. z.« 13. maja 1939. Že 23. februarja 1940 pa je podjetje prešlo v likvidacijo.

Nalepke so le za žgane pijače, za sokove je najbrž zmanjkalo sadja. Kdo ve, kje so ognjeno vodo kupovali? Zakaj je podjetje delovalo manj kot leto, je vprašanje. Je bila vzrok vojna, pomanjkanje sadja za kuho žganja ali kaj drugega, nikoli ne bomo izvedeli.

Pomemben je pristop k prodaji. Jaz to obvladam do potankosti. Neko leto je sadje lepo obrodilo. Češp je bilo k hudiča. Če rečem češpe, mislim sadje, da ne bo pomote. Letos bo dosti šnopsa, sem si mislila, ampak bo tudi drag. Sem morala cel teden češpe pobirat in so me ose napadale, pa za križ tudi ni preveč zdravo. Sem povedala mami, da sem že sto litrov šnopsa prodala. Pa je prec skočila, da ga toliko pa ne bo. Sem rekla, da sem ga že prodala, potem pa naj dela, kar hoče. Naslednji teden je bilo pa treba jabolka obirat. Nekaj je šlo s tal, tiste bolj na vrhu je mama lovila z obiralnikom, jaz pa sem splezala na lojtro in obirala. Ko se mi je zdelo, da sem že vse obrala, sem šla dol, pa jih na eni veji zagledam še cel kup. Zlezem nazaj na lojtro, jih pa ni bilo več. Grem spet dol, gledam pet minut v vejo, da si bom ja zapomnila kje so, pridem gor, jih pa spet ni. Ma klinc gleda jabolka. Sem šla dol in pospravila lojtro, jih je potem mama z obiralnikom. Me bodo ena jabka zajebavala.

Kraj: Rakek
Datum: 1939
Avtor: neznan
Zbirka: Lenka Gabrenja
Skenirano: 26. 7. 2016
Oblika: nalepke


Viewing all 1718 articles
Browse latest View live