Quantcast
Channel: Avtor neznan – Stare slike
Viewing all 1718 articles
Browse latest View live

1953 Begunje – Na Žagi

$
0
0

141206819Fotograf je poleg delavcev z Žage, ki sedijo ali stojijo na kladah, zajel v ozadju tudi begunjske njive Krževce in bezovsko gmajno, ki jo omejuje dobro vidna cesta na Kožljek. Desno od ceste pa se začenja pobočje begunjskih Zalak.

 Zadružno lesno podjetje, ali na kratko Žaga, je bilo edino večje podjetje, ki je zaposlovalo ljudi z Menišije in s Hribov, kot domačini rečemo krajem od Selščka navzgor in od Topola naprej. Poleg moških, ki so delali pri gajtru, na krlišču in v mizarski delavnici, so na Žagi dobile delo tudi dekleta in žene. Marsikatera vojna vdova z majhnimi otroki je na Žagi služila kruh, da je preživela družino.

Delovni pogoji so bili v tistih časih težki. O delovnih oblekah in zaščitnih čevljih, topli malici ali prostih sobotah še ni bilo ne duha ne sluha. Ženske so prihajale na delo v delavniških oblekah in predpasnikih, obutev pa je bila taka, ki si jo v tistih časih lahko dobil.

Malico so nosili s seboj, pogosto v emajliranih kanglicah, v katerih je bilo kuhano kislo zelje ali repa, poleti pa kisel fižol ali krompir. Na delo so večinoma prihajali peš, koles je bilo na Menišiji le malo.

141206819-001
Z leve:
  • Janez Petrič – Tomažov, Begunje,
  • Miro Kranjc – Žnidarjov ali Zajcov iz Nov’ga Jorka,
  • Rezka Doles – Miškarca – stanovala je s hčerko Pepco in sinom Francetom v Barkljevi hiši, zraven Jankotove hiše.
141206819-002
Zadaj:
  • stojita v črnem predpasniku Ančka Primožič – Nežna Ančka in
  • Frančiška Turšič – Kocjanava Fana, obe iz Bezuljaka.

V sredini:

  • čepi Jože Oblak – Jurmanov iz Selščka,
  • Ana Žnidaršič – Ancna Anica, Bezuljak,
  • Anica Jakopinova z Brezja,
  • za rame jo drži Jože Primožič – Než’n iz Bezuljaka.

Spredaj:

  • Jakob Turšič – Matijev iz Nov’ga Jorka, ki drži v roki meter,
  • Ivan Vergan – Begunje (z ženo sta stanovala v gasilnem domu v Begunjah),
  • Tone Kranjc – Kopitov iz Begunj ima prekrižane roke,
  • Ivan Zalar – Hrbljanov, Begunje, (stanovali so v hiški, ki se je držala Matencove štale),
  • Janez Mramor, priženil se je s Štajerske v Selšček, kasneje so stanovali v Šmitovi hiši v Begunjah.
141206819-003
Stojijo:
  • Stanka Turšič – Matijeva iz Nov’ga Jorka,
  • Vida Tekavec iz Begunj,
  • Pepca Doles – Miškarc’na iz Begunj.

Sedita:

  • Alojz Slavko Tornič, starejši, obratovodja iz Begunj in
  • Marjanca Bonač – Bonačeva iz Begunj, ki je delala v pisarni.
141206819zSlikano je 1953 na krlišču, kjer so razkladali klade, takrat še v lasti Matencovih, kasneje je ta prostor Žaga odkupila.

Slovarček:

  • klade: hlodi
  • gmajna: verjetno iz nemščine gemein – skupno, pašniki, deloma tudi poraščeni z lesko ali brinjem, ki so bili sicer razdeljeni med vaščane, so pa na njih pasli krave, ovce ali koze,
  • krlišče: prostor, kjer so razkladali ali nakladali hlode, krlišča so tudi v gozdu, običajno ob večji poti, kamor zvlečejo hlode s celotne parcele

Viri:

  • Stanka in Ivan Intihar, Begunje

Kraj: Begunje
Datum: 1953
Avtor: neznan
Zbirka: Boža Urbanc
Skenirano: 6. 12. 2014
Oblika: fotografija



1945 Dachau – Pred pečjo

$
0
0

11posadkakremat-celamstAmeriški vojaški fotografi in novinarji so potrebovali posnetke za objave, zato so sestavili ekipo bolje ohranjenih internirancev, ki so se oblekli tako, kot je bila oblečena zadnja posadka, preden so jo Nemci postrelili. V roke so vzeli krematorijske rekvizite in se postavili pred fotografe.

Poboj prave posadke sta preživela le Ludvik Demšar in njegov brat Rudolf, ki sta edini avtentični osebi na tem posnetku. Ludvik je vedel, da Nemci pobijejo célo krematorijsko posadko po šestih mesecih dela, da izginejo priče grozodejstev, ki so se tu dogajala (mučenje, obešanje, sežig). O poboju posadk je Ludvik molčal in vsakodnevno oprezal s hodnika krematorija.

Tudi v soboto, 28. 4. 1945, je bil Ludvik na hodniku, ko se je na dvorišču ustavil eksekucijski vod.

Oficir je izdal glasno ustno povelje: “Alle erschießen!”

Ludvik je slišal in razumel. Stekel je do brata in planila sta v sosednji prostor, kjer so bile shranjene krste za eventualne nemške veljake, ki so bili internirani, ker se niso strinjali s Hitlerjevo politiko. Skočila sta v krsti in se pokrila. Brzostrelke so zadrdrale po krematoriju. Vojak je pogledal tudi v prostor s krstami. Nikogar ni videl. Ko je vod odšel, je nastopila smrtna tišina. Začelo jima je zmanjkovati zraka. Odkrila sta krsti in bila rešena.

Nista si upala vrniti se v svoj blok. Morala sta biti mrtva. Zato sta bila raje lačna in sta prenočila vsak v enem pepelišču peči. V nedeljo zvečer sta dočakala osvoboditev logorja in naslednji dan že režirala posnetke fotografom.

11posadkakremat-celamst-1V sredini stoji Rudolf Demšar, star 36 let in 11 dni.
11posadkakrematSkrajni desni je Ludvik Demšar, star 47 let, dva meseca in 7 dni.

Slovarček:

  • Alle erschießen! : Vse postreliti!

Viri:

  • očetova pripoved

Prispevek je napisal: Rudi Demšar, dr. vet. med., prof.

Kraj: Dachau, Nemčija
Datum: 30. 4. 1945
Avtor: neznan
Zbirka: Rudi Demšar
Skenirano: Rudi Demšar
Oblika: skenirana datoteka


1979 Postojna – 4. a v Jami

$
0
0

161118854-002Zakaj se jaz tega ne spomnim? Sem bila tam, se spomnim. Kaj več pa ne. Skoraj najpomembnejši dogodek v življenju mi je ušel iz spomina.

Druga Komoučeva posebnost (poleg halje) so bili nenapovedani testi. Kar en dan je stopil v razred in začel brskat po žepih tiste znamenite halje in že smo vedeli, koliko je ura. Nato je rekel: »Naj vzame vsak en list papirja«, dal tri naloge in deset minut. Če si znal, si naredil, če nisi, si pa oddal en list papirja. In ko so bili ravno eni taki časi okrog pred počitnicami in smo pričakovali nenapovedan test, prileti razredna izvidnica. Kar tancala je po eni nogi in prepevala: »Komouca ni, Komouca ni!« Je imel prometno nesrečo. Saj mu ni bilo nič, avto jo je pa bolj slabo odnesel. Da je imel prometno nesrečo, smo vedeli skoraj prej kot on sam in smo si oddahnili, da zdaj pa ne bo nenapovedanega testa. Ni minilo petnajst sekund, ko je vstopil Komouc. En uč je imel tak, kot da ga je žena z drugo dobila, ni se smejal, po halji pa je brskal in končno izdavil, da naj vzame vsak en list papirja. Če je človek dosleden, ga tudi konec sveta ne premakne.
161118854
  • Frane Smerdelj,
  • naslednji ni naš, se je pomešal,
  • Cvetka Lampelj,
  • Miran Grilj,
  • Karmen Berra.
161118854-001
  • Vesna Jernejčič,
  • Marija Kebe,
  • Irma Blažina,
  • Ema Zorc,
  • ne vidim,
  • Marjetka Grča,
  • Darko Kapelj in
  • v prvem planu profesor Komovec.
161118854zIrma je bila pridna, je zapisala podatke. Lahko bi pa bolj na veliko. Kaj ni vedela, da sedaj slabo vidim? Pa še skoraj rojstni dan je imela!

Kraj: Postojna
Datum: 21. april 1979
Avtor: neznan
Zbirka: Irma Albreht
Skenirano: 18. 11. 2016
Oblika: fotografija


1983 Podkraj – France Bravec, četrti del: Ruštov France, nikoli pozabljen

$
0
0

161116846Na fotografiji so od leve proti desni: Julka in France Bravec, v sredini pa mož v klobuku, Ruštov France iz Sanabora nad Vipavo. Obeh mož na desni ne poznamo, tudi fotograf ni znan, pač pa je znan datum in kraj: slika je bila posneta 9. septembra 1983 v Podkraju, le slaba dva meseca manj kot štirideset let po tistem, ko so v tem kraju Nemci ustrelili dvanajst partizanov, med katerimi je bil tudi France Bravec. Dva sta streljanje preživela, eden od njiju je na sliki: France Bravec. Po dolgih dnevih boja s smrtjo se je komaj še živ zatekel v vas Sanabor, kjer so ga sprejeli in negovali Bizjakovi, sosed Ruštov France pa je fantu s prestreljenim vratom in roko ter hudimi zmrzlinami na nogah dneve in tedne oskrboval, čistil in previjal rane. Imel je nekaj znanja o tem, a ne vemo, kje ga je dobil. Ni verjetno, da bi bil izšolan za prvo pomoč in nego, možno pa je, da je znanje in izkušnje pridobil med služenjem vojske – morda je bil sanitejec. Lahko pa da je dobil znanje od koga starejšega v družini. Vse to lahko le nemočno ugibamo. Neizpodbitno dejstvo je, da je Ruštov France med vojno pomembno prispeval k preživetju in okrevanju mladega partizana iz Loža.

Franca Bravca je po zdravljenju pri Bizjakovih naključno spoznal tudi partizanski zdravnik dr. Kostnapfel, ki ga je srečal na javki, ko se je pozimi – zaradi pomrznjenih nog obut le v copate – vračal k svoji enoti oziroma v domači Lož. Čez leta sta se ponovno srečala in takrat mu je France ponovno in podrobno povedal svojo zgodbo, tako da jo je zdravnik tudi zapisal, dokumentiral in objavil v svoji knjigi Kristalna krogla iz leta 2005. Med drugim piše takole:

“Med kuriji se je ob deblu bukve stiskal mladenič, ki je vzbujal posebno pozornost. Bil je nekam preplašenega pogleda, bled in upadel v obraz, suhljat in slaboten. Na nogah je imel visoke copate iz blaga s škotskimi kvadrati, ki so se zapenjale z nekakšno lojtrico. Njegova podoba je bila povsem drugačna od močnih in energičnih kurirjev. Mladenič je bil nerazgiban, tih in vase pogreznjen. Bil je redkobeseden, vendar je, izzvan v pogovor, počasi izdavil, da so ga ‘ustrelili’. Ni dejal, da so ga ranili ali kako drugače poškodovali, marveč je določno ponovil: “ustrelili”.

‘Kako ustrelili?’ ga vprašam.
‘Da, ustrelili …,’spet ponovi. Potem je nadaljeval …”

In Franc Bravec mu je povedal svojo neverjetno težko zgodbo.

Minilo je mnogo let, ko je dr. Kostnapfel spet govoril s tem mladeničem, ne da bi ga prepoznal. Šele ko je ta v pogovoru omenil, da so ga med vojno “ustrelili”, je zdravnik postal pozoren. Takole piše:

“Ni dejal, da so ga ranili ali kako drugače prizadeli, marveč je določno dejal:’ustrelili’.

Ko sem slišal to njegovo izreko, sem vstal izza pisalne mize, prekinil njegovo pripoved, sprožil svoj desni kazalec in malone vzkliknil: ‘Pokaži mi svoj vrat!’

Da, to je bil on. Na vratu je imel deset brazgotin vstrelnih in izstrelnih ran, ki sem jih gledal na njem že takrat, na kurirski postaji pod bukvijo. Ampak tedaj so bile sveže in so kazale barvno podobo ‘ukrajinskega sejma’ kot se je izrazil ruski kirurg za granulacijsko tkivo sveže rane. Sedaj so bile seveda zalizane in sive …

Ta nekdanji mladenič se je pisal Franc Bravec, rojen 1. decembra 1925, doma iz Loža … Udeležil sem se njegovega pogreba na pokopališču v Ložu.”

161116846-001Zamišljeno zre France Bravec predse, kakor da se mu pred notranjimi očmi, kdo ve kolikič že – nizajo prizori izpred štiridesetih let.
161116846-002Takrat, ko je nastala ta fotografija, je tudi Ruštov France, ki je med vojno dolgo oskrboval rane Franceta Bravca, že potreboval palico, da je lažje hodil. Minila so leta in tudi njemu težave niso prizanašale. Leta 1983 se je na neki svečanosti srečal s svojim negovancem. Sta obujala spomine na strašne dni vojne ali so bili tudi zanju to prehudi dnevi, o katerih raje nista govorila?
161116846z Kar je preživel France Bravec ni mogoče izbrisati ali pozabiti, saj je vse življenje nosil hude posledice. Njegova mladost je ostala na pokopališču v tem kraju, kjer je fotografiran med ljudmi, ki so ga rešili. Vojna: namesto da bi vasoval pri dekletih, vriskal, plesal in pel, je moral vzeti puško in iti v partizane ter doživeti strahote, ki so mu zaznamovale vse življenje.

Viri:

  • Julka Bravec, Lož, november 2016, ustnovir 1
  • Dr, Janko Kostnapfel, Kristalna krogla, Ljubljana, Unigraf, 2005

Kraj: Podkraj
Datum: 9. 9. 1983
Avtor: ni znan
Zbirka: Julka Bravec
Skenirano: 17. 11. 2016
Oblika: fotografija


1931 Oplenac – Izlet članov Rdečega križa

$
0
0

160726385Slika je nastala pred grobnico na Oplencu. To je grič nad vinorodnim krajem Topola v srbski Šumadiji. Tam je dal Aleksandrov oče, kralj Peter I., zgraditi cerkev svetega Jurija, pod njo pa mavzolej. Če koga bolj natančno zanima, naj si prebere na spletni strani http://m.slovenskenovice.si/novice/svet/zibelka-grob-karadordevicev

Zametki Rdečega križa so se na Rakeku pojavili že v letu 1879, ko je bilo ustanovljeno Deželno pomožno društvo za Kranjsko za pomoč ranjencem in bolnikom. Leta 1902 se je osnovalo v Društvo Rdečega križa. Aprila leta 1932 pa je bil ustanovljen Krajevni odbor Rdečega križa. Med ustanoviteljicami je bila tudi Ernestina Likar, upraviteljica osnovne šole na Rakeku, med članicami pa Jelka Domicelj.

Leta 1931 so šli člani Rdečega križa h grobnici Karađorđevićev. Glede na letnico ustanovitve krajevnega odbora in številčnost izletnikov menim, da so to pripadniki banovinskega odbora Rdečega križa. Od leta 1921 pa do 1941 je slovenski RK namreč deloval kot Banovinski odbor Rdečega križa Kraljevine SHS in pozneje Rdečega križa Jugoslavije.

* * *
Karađorđevićevega zadnjega doma nisem nikoli obiskala, prav tako ne Titovega. Sem bila pa v grobnici Habsburžanov.

Ob enajstih smo bili na Dunaju. Zapeljali smo se okrog Ringa in si z avtobusa ogledali nekatere znamenite stavbe. Potem smo parkirali. Najprej smo si temeljito ogledali Južno železniško postajo, to pa zato, ker so eni morali lulat. Drugi smo imeli čas za ogled postaje in jedenje piškotov. Na južno postajo prihajajo vlaki z naše strani, pa k nam tudi odhajajo. Zaradi lulanja smo morali potem dirkat po mestu kot v Benetkah. Najprej smo si od zunaj ogledali Zgornji Belvedere, od daleč pa spodnji Belvedere. Mimo spomenika Mariji Tereziji smo šli na ogled Hofburga, kjer so stanovali, ne slabo, avstrijski cesarji, se pravi tudi naši. Sledil je Trg sv. Mihaela s cerkvijo in Graben, ki je kužno znamenje. Nazadnje smo prispeli pred katedralo sv. Štefana. Potem smo dobili frej eno uro. Šle smo kupiti razglednice in na eno kofe. Klinc pa tako glavno mesto, če pa še placa ni nikjer. Smo končno našle en prostor, ampak kelner je bil ziher Črnogorec. Ga ni bilo od nikoder. Deset minut preden smo morale iti, se je pa prikazal in smo mu povedale, da se nam mudi, naj hitr tist kafe prinese, ki je, takole med brati koštal 3,30 eura (benti Evropo). Ampak kelnarju se ni mudilo, smo morale potem kofe na eks spit.

Ko smo prišle na zborno mesto, ni bilo nikjer nikogar. Al smo ta prve, al so pa že šli, rečem jaz. Pa Sonja od daleč zagleda en znan ksiht. Smo bile ta prve, nam je kar odleglo. Ko smo se vsi zbrali, smo odšli v Kapucinsko grobnico, kjer so pokopani, no, niso pokopani, ko pa truge kar na tleh stojijo, skoraj vsi cesarji in cesarice in njihovi sorodniki. So si vzeli čas, mi tudi, so si naredili lepe kičaste krste, ki so pa meni zelo ugajale. Škoda, da se bom dala sežgat, drugače bi si sigurno eno tako omislila. Za moje pojme in moj spomin je vodička nanizala malo preveč podatkov, tako da si nisem zapomnila skoraj nič. Vse skupaj je zelo dolgo trajalo. So me bolele nogice in križ. Zaradi dolgega ogleda smo morali dirkat na avtobus. Bili smo mnenja, da je bilo za ogled Dunaja izrecno premalo časa in smo se odločili, da bomo šli še enkrat za dva dni, da bomo videli vse od zunaj, pa še kaj od znotraj.

160726385-001Ne poznam nikogar, uniforme imajo pa lepe.
160726385-002S križcem označena je Jelka Domicelj.
160726385-003Tudi možje imajo lepe uniforme.
160726385zIzlet je bil na začetku poletja, 1. junija.

Kraj: Oplenac, Srbija
Datum: 1. junij 1931
Avtor: neznan
Zbirka: Lenka Gabrenja
Skenirano: 26. 7. 2016
Oblika: fotografija


1941 Luckenwalde – Stalag III A (1)

$
0
0

151118254Dvojna slika je nastala v taborišču za vojne ujetnike Stalag III A. Posneta je bila verjetno pomladi 1941 po Marjanovem prihodu v to taborišče. Iz pisem je razvidno, da je imel številko ujetnika 88613 že po zajetju v Berlinu.

Ujetniško taborišče Stammlager III A (skrajšano Stalag III A) so postavili leta 1939 v neposredni bližini mesta Luckenwalde. Jeseni istega leta so vanj naselili ujetnike iz Poljske. Najprej so bivali pod šotori, do zime pa so zgradili zanje prve barake. Kasneje so bivali v taborišču krajši čas ujetniki iz Nizozemske in Belgije, dokler jih niso prestavili v druga taborišča. Poleti leta 1940 so namreč pripeljali 40.000 ujetnikov iz Francije, v taborišču so ostali do konca vojne. Pomladi leta 1941 so v njem namestili ujetnike iz Jugoslavije, torej tudi slovenske fante. Poleti leta 1941 so prispeli ujetniki iz Sovjetske zveze, kasneje še ujetniki iz Italije, Romunije, Britanije in ZDA. Taborišče je bilo ustanovljeno v skladu z Ženevsko konvencijo in Haaškimi uredbami o ravnanju z vojnimi ujetniki. Imelo je okrog tisoč različnih delovnih enot predvsem na področju kmetijstva, gozdarstva in industrije [1].

stalag-iii-a-001

Vsakemu ujetniku so dodelili številko, kar je poleg oznake taborišča razvidno tudi iz kovinske ploščice, ki sem jo našel med shranjenimi pismi. Nositi so jo morali okrog vratu.

Mladim ljudem so odvzeli svobodo. Ob zelo pičli hrani so morali opravljati različna dela. Marjan je zbolel. Dobil je visoko temperaturo in ponovno so se mu pojavile težave s srcem. Zavedal se je, da ne sme leči in ostati v taboriščni bolnišnici, ker bi to pomenilo zanj zanesljiv konec. Pomagal mu je sojetnik, ki je bil zdravnik. Kljub bolezni je šel delat z lopato. Pazil je na vsak gib, da je porabil čim manj energije. Bilo je zelo težko. Nazadnje je vendarle uspel premagati bolezen. V taborišču je med vojno umrlo približno štiri do pet tisoč ujetnikov. Zlasti med sovjetskimi ujetniki je bila velika umrljivost [2].

Človek je moral delati na sebi, krepiti svojo psihično moč, imeti trdno vero, svojo življenjsko filozofijo, filozofijo za preživetje s ciljem doseči notranji mir, duševno ravnotežje. V zvezi s tem si je oče Marjan naredil v taborišču zapiske o svojih razmišljanjih. Iz njih sem razbral, da je pri tem izhajal iz postulatov, ki so še najbolj podobni postulatom duhovnega učitelja Martina Kojca. Pisanje je začel jeseni 1941 in ga zaključil junija 1942. Za kraj pisanja je navedel Teltow. Lahko gre za mesto ali najverjetneje okrožje, znotraj katerega so ga premeščali po različnih delovnih enotah. Poslal ga je zaročenki, kasneje moji materi, na omot pa je zapisal:

filozofija_0001Teltow, 30. VI. 1942

Ljuba!  Tega, kar je v omotu nikar ne čitaj takoj!

To je filozofija, ki naj prinese duši njen mir, telesu zdravje in zadovoljstvo – pelje pa samo preko trpljenja. Brez trpljenja ni spoznanja!!                                                

Praviš, da si v zadnjem času veliko trpela in radi tega sem začel s tem pisanjem. Da pa bo to v polni meri uspelo, se moraš držati mojih navodil:

Poglobi se v snov šele tedaj, ko se Ti bo dozdevalo, da si uboga in zapuščena, ko boš omagovala pod težo bremena, ko bo duša željna odrešilne besede. Vsak stavek je premišljevanje za sebe, zato čitaj počasi!

 Vse to je plod dolgega premišljevanja v samoti.

Želim Ti obilo uspeha!                                                         Samo Tvoj:  Marjan  

Viri:

Kraj: Luckenwalde, Nemčija
Datum: leta 1941
Avtor: neznan; fotografija kovinske ploščice – Janez Lavrenčič
Zbirka: Janez Lavrenčič
Skenirano: 18. 11.2015
Oblika: fotografija, ploščica in pismo


1920 Rakek – Državna meja na železnici

$
0
0

161203038
Skica državne meje na železniški progi Rakek – Postojna.

Vsi objekti na železniških progah (vsi premostitveni objekti, podporni in oporni zidovi, signali, stavbe, potni prehodi, križanja s komunalnimi vodi itd.) so opredeljeni z razdaljo od začetne točke proge. Začetna točka proge je običajno tista postaja ali cepišče, ki je bližje prestolnici. V našem primeru je bil to Dunaj in pozneje Beograd. Kilometerski kamni in hektometerski s parno številko stojijo na desni strani proge, hektometerski kamni z neparno številko pa so postavljeni na levi strani proge.

Rapalska meja je progo pri Rakeku presekala v kilometru 485,990 63 z Dunaja. Pozneje je bila meja v kilometru 619,590 iz Beograda. Ko so viadukt v Borovnici nadomestili z obvoznico, je meja v kilometru 622,958. Tudi Italijani so spremenili kilometražo, začetna točka je bil Trst, meja pri Rakeku pa v kilometru 91,353.

Teoretična mejna črta pa je za sosednji železniški upravi nesprejemljiva. Zato velja pravilo, da je meja za telefonske telegrafske nadzemne vode mejni črti najbližji nosilni steber. Za tire pa velja, da je meja na mejni črti najbližjem spoju tirnic. Tako je mejna črta levi tir presekala v kilometru 485,990 40, desni tir pa v kilometru 485,991 19.

Na vsaki strani proge je bil betonski mejnik z lastno številko. Mejniki so imeli močne temelje, okrepljene z železno armaturo. Mere glavnih mejnikov so:

  • višina                        100 cm
  • kvadratna baza 35 x 35 cm

Na strani, ki je gledala proti Italiji, so mejniki imeli vdolbeno rdeče obarvano črko I; pod njo je bila črta, pod črto pa letnica 1920 in pod letnico spet črta. Podobno je bilo na jugoslovanski strani, le da je Jugoslavijo predstavljala velika črka J. Do spremembe jugoslovanske ustave leta 1929 je bila na kamnih kratica SHS.

V smeri mejne črte so bile spredaj in zadaj številčne oznake, obe strani sta bili popolnoma enaki. Na vrhu je bila arabska številka, ki je označevala številko odseka.

Mejna kamna

Prispevek je napisal: Karel Rustja.

Kraj: Rakek
Datum: neznan, med 1920 in 1941
Avtor: neznan
Zbirka: Karel Rustja
Skenirano: 3. 12. 2016
Oblika: načrt


1957 Sv. Vid – Svitek na glavi

$
0
0

161122991Na lep poletni sta šli mama Marija in njena hči Jožica po vodo k štirni, ki je bila v dolini pod hišoVso vodo so morali znositi v hišo v škafih in to na glavi. Na glavo so si dale doma narejen svitek, nanj postavile škaf poln vode in previdno proti domu. Danes si niti ne predstavljamo, kolikokrat je bilo treba prehoditi isto pot s škafom na glavi, da je bilo vode dovolj za vse potrebe. In to ne glede na vremenske razmere.

Tukaj so imeli štirno v dolini pod hišo. Uporabljali so jo iz več bližnjih hiš. Postavljena je bila po vsej verjetnosti v bližini izvira, kajti vode v njej ni nikoli zmanjkalo. Na štirni so v vročih poletnih dneh lahko tudi posedali, saj je iz nje vel prijeten hlad. Pozimi so si morali najprej narediti pot, šele potem so šli lahko po vodo. Za zajemanje vode so imeli plehnat ajmer z dolgim lesenim ročajem. Imenovali so ga korc. Z njim so si napolnili škaf. Pri nekaterih hišah pa so imeli štirno ob hiši ali ob skednju in povezano z žlebovi. Spomnim se štirne z lesenimi žlebovi pri stari mami v Osredku. Pod žlebom je bila še ena polica za spravljanje korca. Tu so bili odvisni od količine dežja, zato se je lahko zgodilo, da so v suši ostali celo brez vode. Ker pa so bile štirne zelo globoke, se je to dogajalo zelo poredko. V vsakem primeru pa so morali vodo do doma nositi na glavi s pomočjo svitka.
161122991-001 V ozadju slike je lepo videti mamo, ki že hiti z vodo na glavi proti domu.

Jožica pa se je pred težkim opravilom še usedla v travo in se nasmehnila v fotoaparat. Kdo je bil na nasprotni strani lahko le ugibamo.

p3300349 Na fotografiji je en star svitek in dva nova, ki ju je 2013 naredila Janja Sterle.

Več: https://stareslike.cerknica.org/2013/04/10/1930-babno-polje-velikonocni-zegen-in-svitki/

Slovarček:

  • štirna: zbirališče za vodo, vodnjak
  • škaf: posoda za vodo
  • plehnat: iz pocinkane pločevine
  • ajmer: vedro
  • korc: korec, vedro z dolgim lesenim ročajem

Kraj: Sv. Vid
Datum: 1957
Avtor: neznan
Zbirka: Danica Červek
Skenirano: 22. 11. 2016
Oblika: fotografija



1929 Rakek – Obračalnica ali okretnica

$
0
0

161207058 Načrt obračalnice na železniški postaji Rakek. Pripravili so ga v Ljubljani leta 1929.

Parne lokomotive praviloma vozijo vedno le v eno smer, z dimnikom naprej, zato jih na končni postaji pri spremembi smeri vožnje, če se le da, obrnejo. Posebno važno je bilo to pozimi, ko je bil na prednji strani nameščen plug za sneg. Temu namenu so služile okretnice v Borovnici, Postojni, Pivki in Divači. Ko je leta 1920 postaja Rakek postala obmejna postaja in so nekateri vlaki končali vožnjo na Rakeku, so morali lokomotive odpeljati v Postojno, da so jih obrnili. Poleg prazne vožnje in izgube časa so Italijanom plačevati še stroške obračanja.

Temu so se hoteli izogniti s postavitvijo lastne obračalnice na Rakeku. Ta je stala na začetku postaje in je imela premer 24 metrov. Po drugi svetovni vojni in ukinitvi Rapalske meje je postala nepotrebna. Demontirali so jo ter odpeljali v Zenico v Bosni.

Pravopisni izraz okretnica (nemško Drehscheibe, italijansko Piattaforma girevole)) ni najbolj posrečen in spominja na srbohrvatski izraz okretanje (obračanje, vrtenje). Izraz se med delavniškim in lokomotivskim osebjem ni uveljavil; povsod so uporabljali nemško spačenko “šajba” iz nemščine Scheibe – kolut, krog, kolesce.

Obračalnica je železniška naprava za obračanje železniških vozil.

Obračalnica je v bistvu jeklen nosilec, ki ima na vrhu tirnici za železniška vozila, v sredini pa je podprt z močnim drsnim ležajem (stožcem) tako da se lahko vrti v svoji osi. Na obeh konceh je podprt z jeklenimi kolesi, ki tečejo po tirnici v obliki obroča. Opremljena je tudi z napravami za točno pozicioniranje in utrditev, tako da lokomotiva nanjo varno zapelje.

image001Obračalnica Grosuplje.

Obračalnica Kočevje.

161207064

Prispevek je napisal: Karel Rustja.

Kraj: Rakek
Datum: december 1929
Avtor: neznan
Zbirka: Karel Rustja
Skenirano: 7. 12. 2016,
Avtor obeh fotografij: Karel Rustja
Oblika: 2 načrta


1908 Avstro-Ogrska – Leseni pozdravi

$
0
0

160726493Razglednica oziroma dopisnica sama po sebi ne bi bila nič posebnega, če ne bi bila narejena iz debelejšega furnirja.

Iz njega je izdeloval hišice moj stric Albin in tudi meni je naredil eno, ki je tekom let izginila neznano kam.

Furnir oziroma nerabne ostanke je iz tovarne nosila mama, ker je bil dober za podneto in za stričeve umetniške podvige. Jesenov je dišal po maslu in je bil skoraj bel, ebenov je dišal po cimetu in je bil temno rjav. Všeč mi je bil njihov vonj. Mama pa ni nosila iz tovarne le ostankov furnirja in smrad po razredčilu, pomešan z vonjem nitrolaka, ampak tudi zanimive zgodbice.

Nekega lepega popoldneva je snažilka odprla vrat pisarne in zagledala sodelavko in sodelavca enega z drugim oziroma pri edinem kmečkem opravilu, pri katerem se ne kadi. Bila je tako zaprepadena, da je morala nekomu zaupati. Ampak je slabo izbrala. Povedala je največji čenči in kmalu je cela fabrka vedela, kdo s kom in kje. Sicer pa kaj se to pravi – povzročati tak stres ubogi snažilki.

Nekaj podobnega se je nekoč zgodilo tudi naši mami v tovarni (saj boste sami uganili v kateri), ko je zmanjkalo nitrolaka in ga je šla v skladišče iskat. Tam je na stolu sedela sodelavka, pred njo pa je stal preddelavec s spuščenimi hlačami. Sodelavka se je hitro znašla in rekla: »Veš, Verona, gledava, kdo je bolj zagorel.« Ker je bilo ravno po dopustih. »Kar dajta«, je rekla mama, ki se je resda rodila zjutraj, ampak ne tistega jutra in ji je bilo takoj vse jasno. Tudi to, zakaj ima »una« večjo plačo kot ostale. Pa pravijo, da se Slovenci ne razmnožujemo dovolj. Saj se, samo haska ni nobenega.

160726493zDatum nastanka sem določila po znamki, ki nosi letnico 1908. Tega leta je bila 60-letnica Avstro-ogrske monarhije in izdali so serijo znamk s portretom Franca Jožefa.

Slovarček:

  • furnir: v tanke plasti, liste zrezan les
  • podneta: netivo, npr. trske za podkuriti
  • eben: tropsko drevo, ki daje dragocen trd, temen les
  • nitrolak: poljudno – raztopina nitrata celuloze v organskem topilu, strokovno – nitrocelulozni lak

Viri:

Kraj: Avstro-Ogrska
Datum: neznan, okoli 1908
Avtor: neznan
Zbirka: Lenka Gabrenja
Skenirano: 26. 7. 2016
Oblika: lesena razglednica


1915 Ljubljana – Regiment po cesti gre

$
0
0

161214166Razglednica izvira iz zbirke, ki sem jo dobila od prijateljice, ta pa jo je podedovala od svoje ljubljanske tašče. Slika drevesa z gnezdeci, v katerih se kljunčkajo vojaki različnih rodov avstrijske vojske in njihove ljubice, je najbrž imela namen navduševati za vojskovanje, saj obljublja same nebeške radosti – no, vsaj eno, ki pa ni zanemarljiva.

Na zadnji strani razglednice je s svinčnikom lično napisano: “Za spomin od Toneta” in letnica 1915, v spodnjem levem kotu pa je natisnjena drobna oznaka OKW 355. Razglednica ni bila poslana po pošti, ampak očitno le podarjena, mogoče osebno ali pa priložena v pismu.

161214166-001Štorklja prinaša vojaškega dojenčka v pendeklcu z vso pripadajočo opremo – slinčkom, dudo – in vojaško kapo. Mar sporoča, da je človek že v plenicah določen za vojskovanje, da ne rečem kanonfuter? Ali zgolj, da je življenje borba, kakor jo pač kdo pojmuje?
161214166-002Če bi se kaj razumela na različne uniforme, bi lahko napisala, katerim rodovom vojske pripadajo mladeniči iz gnezdec, tako pa mi ostaja le občudovanje slikovitih oblek, brhkih fantov, lepih deklet in prefriganosti ustvarjalca te razglednice, ki kar kliče po skoku v eno od uniform že zato, ker se ženske lepijo nanje kot muhe na med …
161214166-004Ni važno, kdo je v obleki, da je le barvita in všečna. Tale fant ima na glavi fes. Je prišel iz anektirane Bosne in Hercegovine?

161214166-005Blaženo se smehljata … Le kaj jima gre po glavi?

“Pa glih na žnabelce sem jo jaz kušnu,
pa glih na srčece sem glavco djal!”

161214166-006Zasanjano strmita v prelepo skupno bodočnost …

“Kugla prletela,
v srce me zadela
in me močno ranila …”

161214166-007“Al me, al me boš kaj rada imela,
ko bom, ko bom nosil suknjo belo,
sablji -, sabljico pripasano,
puški-, puškico nabasano?”

Kdo bi ji lahko ubranil?!

161214166-008“Oblaki so rdeči – le kaj pomenijo?”
“Da vsi ti mladi fantje na vojsko pojdejo!” …
Že dolgo je, odkar sem slišala tole resda mirnodobsko zgodbo, v kateri pa nastopata možaka, ki sta v mladosti nosila eno od uniform z razglednice:

Tudi Franetov oče in Jakopov Janez sta bila namreč veterana I. svetovne vojne. Ob nedeljah sta pogosto sedela pred eno ali drugo hišo, se spominjala mladosti in si pripovedovala zgodbe. Včasih sta se tudi sporekla, a ko je beseda nanesla na Krajnce* sta si bila vedno edina: nista jih marala in vedela sta povedati samo najslabše o njih.

Franetov je rad rekel, da Krajnci še serjejo več kot Babnopoljci.

“Nekoč,” je pripovedoval “sem šel pozimi s kulami po poti in v kolesnici – lej ga, tak velik zmrznjen drek od Krajnca, da se je voz prevrnil, ko sem zapeljal nanj!!”

“Kako si pa vedel, da je tisto drek od Krajnca?”

“Saj so bile same luščine od fižola** v njem! Tak kup!” je pokazal.

“Jaaa,” pravi Jakopov, ki je imel ženo iz Podgore, torej s Krajnske, “potem si pa moral tiste luščine pobrati! … Bi jih imel za v poušter!”

* Krajnci so Babnopoljci rekli prebivalcem Loške doline, ti pa Babnopoljcem Kočevarji – eni so živeli v Deželi Kranjski, drugi so sodili v Kočevsko gospostvo ali kakor se je že pokrajinska enota imenovala)

** Fižola na Babnem Polju ni bilo, torej tudi drek ni mogel biti od Babnopoljca …

Slovarček:

  • pendeklc: podložen in okrašen ovoj za dojenčka
  • poušter: blazina

Kraj: Ljubljana
Datum: 1915
Avtor: ni znan
Zbirka: Milena Ožbolt
Skenirano: 14. 12. 2016
Oblika: razglednica


Škofja Loka 1963/64 – Delovodska šola

$
0
0

161122990Na sliki vidimo sedem prijateljev, ki so prišli po znanje v Delovodsko šolo v Škofjo Loko. Pet je bilo Notranjcev, eden z Dolenjskega in en Primorec.

Nekoč so tovarne pošiljale obetavne delavce na izobraževanje. Nekateri so imeli že narejeno poklicno šolo, nekateri še nič, zato je bila takrat Delovodska šola kot danes srednja šola. Tako je šlo po znanje tudi pet delavcev iz Bresta. Šola je trajala štiri mesece teoretični del in potem šest mesecev prakse. Čez teden so živeli v Škofji Loki, za vikend pa so prihajali domov k svojim družinam. Vozili so se z avtobusi in vlaki. Se pa je enkrat France Maček tja podal celo z mopedom – to pa je bil podvig. Stanovali so na Trati ob železniški postaji. Vseh pet je bilo v eni neogrevani sobi. Pa je Tone Mahne od nekod zrihtal peč, drva so si pa kar na železniški postaji “sposodili”. Prehrano so imeli organizirano v šolski jedilnici. Hitro so si našli tudi nove prijatelje.

Domača ekipa je bila sestavljena iz dveh mlajših fantov in treh malo starejših. Enkrat sta se mlajša dva odločila starejšim ponagajati. In sta jim “minirala postelje”, kar je pomenilo, da je bila postelja sestavljena skupaj le toliko, da si jo lahko pogledal. Ob dotiku pa se je zrušila. Ob tem pa sta močno upala, da ne bo na mino naletel prvi Alojz, kajti bil je kar malo preveč resen in sta zato imela do njega kar malo strahospoštovanja. Ampak zgodilo se je ravno to, česar si nista želela. Prvi je na mino prišel ravno Lojze in zgodilo se je nepričakovano – sploh se ni razburjal in smeha tisti večer ni zmanjkalo. Jasno pa je, da ostala dva nista niti preizkusila svojih postelj, saj sta že videla, kaj bi se jima zgodilo.

Fantje so tudi kasneje ostali dobri prijatelji. Tone in Lojze pa sta postala celo soseda, saj je njuni hiši ločila le cesta. Njuno dolgoletno prijateljstvo in dober sosedski odnos je lahko vsem nam potomcem za vzgled. In kot pravi pregovor – dober sosed je več vreden kot cela žlahta – to še kako drži.

161122990-001
  • V svetlem plašču in šalom čepi France Maček iz Cerknice,
  • poleg njega je sošolec iz Podnanosa Ivan Andlovec,
  • zadaj stoji Tone Mevc iz Zelš,
  • poleg njega je Tone Urbas iz Cerknice.
161122990-002
  • Spredaj čepi Alojz Hiti iz Cerknice,
  • za njim stoji Tone Mahne iz Goričic,
  • in kot zadnji je sošolec Škof iz Novega mesta.

Viri:

  • France Maček, november 2016.

Kraj: Škofja Loka
Datum: 1963/64
Avtor: neznan
Zbirka: Danica Červek
Skenirano: 22. 11. 2016
Oblika: fotografija


1975 Cerknica –Štefan s pohodniki

$
0
0

160830637 Fotografija iz zbirka Zlatka Bogovčiča je bila posneta leta 1975 (morda tudi kakšno leto ali dve kasneje) na vrtu zadaj za restavracije Jezero v Cerknici. Narejena je bila s fotoaparatom Štefana Bogovčiča, kdo pa je pritisnil na sprožilec, še ne vemo.

Glede na uniforme oz. kroje sklepam, da so se fotografirali pred ali po kakšni mladinski akciji ali mogoče pohodu med leti 1975 in 1977.

160830637-001Tu smo prepoznali naslednje:
  • Štefan Bogovčič sedi skrajno levo in ima okrog vratu zavezano kravato,
  • desno od Štefana je po vsej verjetnosti Vojko Otoničar,
  • tretji je neprepoznan,
  • Marjan Širaj z Blok.
160830637-002Zadaj so:
  • Peter Marolt (Krištan),
  • Roman Bajc,
  • Zvonka Kavčič in
  • Janez Bučar z Rakeka.

Oseb, ki kažejo hrbet, pa žal nismo mogli prepoznati.

Vir:

  • Jožica Mlinar,
  • Bojan Štefančič.

Kraj: Cerknica
Datum: 1975
Avtor: neznan
Zbirka: Zlatko Bogovčič
Skenirano: 30. 6. 2016
Oblika: fotografija


1917 Postojna – Znamenita Postojnska jama

$
0
0

160726484Ob koncu 19. stoletja je bila Postojnska jama ena najbolj znanih in privlačnih turističnih jam v habsburški monarhiji, ki si jo je leta 1901 od blizu in daleč ogledalo več kot 10.000 ljudi. Poleg običajnih izletnikov so jo obiskovali znanstveniki, naravoslovci, speleologi, umetniki in vladarji iz Evrope in Amerike, ki so občudovali veličasten splet rovov, galerij in dvoran z bogatim kapniškim okrasjem in razvejenim jamskim sistemom. Leta 1823 je bila ustanovljena Jamska komisija, ki je dober glas o kraški podzemni lepotici širila s plakati, letaki, časopisnimi objavami in vodniki, pomembno vlogo pa so odigrale tudi razglednice, ki so sloves Postojnske jame ponesle na vse konce sveta.
Za začetek organiziranega turizma v Postojnski jami štejemo obisk avstrijskega prestolonaslednika Ferdinanda leta 1819, toda v Rovu starih podpisov najdemo tudi veliko starejše podpise obiskovalcev – celo iz 13. stoletja.

V Postojni je bilo 8. maja 2009 praznovanje v čast 190-letnice turizma ravno tam, 100-letnice podelitve mestnih pravic in praznovanje dneva zmage, 9. maja. Pa sva se odločila, da bova šla, moj nezakonski mož in jaz. Prevagali so argumenti, od katerih je bil najtežji spominski kovanec, ki naj bi ga dobil vsak obiskovalec prireditve.– A moram iti v črni obleki?
– Kje pa. Če boš šla, boš edina.

Pa sem bila res. Edina v kavbojkah in jakni. Pa on tudi, ampak on ne šteje, ker je bilo samo mene sram. Tam so bili moški v oblekah s kravatami, ženske pa so iz omar privlekle svoja najboljša črna oblačila na večini katerih je bilo videti, da so kar nekaj časa preživela v omari. Sem pa že raje v kavbojkah. Ampak tega nisem rekla na glas. Na glas me je bilo sram in sem ves čas godrnjala, kako me je nasral. Vendar to ni bilo pomembno. Važno je, da sva dobila tisti spominski kovanec, ki jih je bil poln pehar in jih je ostalo še za naslednjo obletnico, 200-letnico, ki že trka na vrata.

160726484-001Izvesek na vhodu v jamo z reklamo za Grand hotel Balkan, če sem prav prebrala. Kje naj bi bil ta hotel pa mi ni uspelo ugotoviti.
160726484-002Redki obiskovalci čakajo ali pa le pozirajo pred vhodom v jamo.
160726484z
Razglednica ima žig cenzurirano, kar pomeni, da je bila poslana med I. svetovno vojno in ima znamko za 10 helerjev, kar je značilna cena za razglednice proti koncu Avstro-Ogrske države. Ocena strokovnjaka je, da je poslana med leti 1916 in 1918.

Viri:

Kraj: Postojna
Datum: 1917
Avtor: neznan
Zbirka: Lenka Gabrenja
Skenirano: 26. 7. 2016
Oblika: razglednica


1954 Dolenja vas – Obisk

$
0
0

160317857Slika je nastala pozimi 1954 v Dolenji vasi, natančneje pred Švelcovo hišo, ki stoji nasproti Klammerjeve, v kateri je bila takrat trgovina. Na desni strani se nahaja hiša od Anice Prudič, v ozadju pa je Baragova hiša, ki jo je pred nekaj leti kupil Janez Urbas – Nžlinov, jo podrl, na njenem mestu pa zgradil novo stavbo enake oblike in velikosti, v njej ima garaže.

Glavni vzrok nastanka slike je bil obisk Viktorja Klammerja pri svojcih v domači Dolenji vasi. Viktor se je takrat že šolal za vojaškega pilota v Mostarju, kar smo na naši strani že pisali. O šolanju obstaja knjižica kronologije II. generacije PPŠ-a (pilotska podoficirska šola), izdane 1. 10. 1981, kjer je lepo opisano šolanje vojaških pilotov Viktorjeve generacije. Knjižico hrani Ana Klammer, žena žal že pokojnega Viktorja. Prav iz te knjižice sem izbral nekaj zanimivosti o življenju in poteku pilotskega šolanja iz tistega časa.

Vse se je začelo spomladi leta 1954, ko so kadeti opravili zahtevne zdravstvene preglede v vojaškem zdravstvenem centru v Zemunu. Pregledi in nadzor nad njihovim zdravstvenim stanjem so se izvajali ves čas šolanja. Kot kadet pilotske podoficirske šole je moral najprej opraviti osnovno vojaško usposabljanje ali obuko, kot se je temu reklo. Tu je bila tudi tudi strojeva obuka, terenska usposabljanja in pa seveda nepogrešljiva straža. Prav na straži so v vojski prvič doživeli strah, ki ga poznamo samo tisti, ki smo stražo izkusili, ko so ponoči vsi zvoki zlovešči in ima vsak grm obliko nekakšne prikazni. V knjižici je zapisano, da so se nekateri od strahu tudi zjokali. Kljub temu da so se odločili biti vojaški piloti, ki slovijo po korajži, so bili vendarle mladi ljudje, najverjetneje prvič izven varnega zavetja doma. Danes kar malce nepredstavljivo, ampak pozimi, ko so temperature padle pod ničlo, so v spalnicah kurili peči, kadeti pa so dodatno dobili drugo in tretjo deko.

Ko se je poleg vojaških veščin začel še študij letalstva, se je stopnjevalo tudi učenje in počasi se je pilotsko življenje začelo kazati v pravi luči, saj je bilo šolanje za pilota od nekdaj znano kot težko in zahtevno. Prosti čas in izhodi v mesto so bili pogojeni z rezultati izpitov in ocenami. Poleg naštetih omejitev je bila za slab učni uspeh na izpitih ali slabo vojaško znanje še bolj zanimiva kazen, ko so morali manj uspešni kadeti s koščkom stekla čistiti parket. V knjigi piše da so nekateri v tem postali pravi “mojstri”, rekli so jim “specialisti za struganje parketa” (specialisti za drgnjenje parketa). Steklo se je težko dobilo, tako da so imeli posamezniki prave kolekcije koščkov stekla, ki so ga uporabnikom posojali v zameno za cigarete, nekateri pa so si pomagali celo z razbijanjem stekel na oknu. Po končani teoriji so postopoma začeli s težko pričakovanim praktičnim letenjem, najprej z inštruktorji potem pa samostojno. Pri tem so imeli polno dogodivščin, tako komičnih kot resnih. Zanimiva je ta, ki se je pripetila, ko je eden od kadetov z letalom izvajal samostojni let. Pri tem se ni držal predpisanih varnostnih standardov, tako da je zaradi svojeglavosti komaj pristal in pri tem poškodoval letalo. Naslednji dan je bil pred soborci pohvaljen za pokazano izredno ravnanje v kritični situaciji in uspešno izveden težak pristanek, istočasno pa mu je bilo zaradi nediscipline prekinjeno šolanje za pilota.

Šolanje je bilo končano 1. 10 1956. Od začetnih 112 kandidatov jih je uspešno končalo 60. V generaciji so med šolanjem imeli tudi kar nekaj nesreč z letali s smrtnim izidom. Tudi Viktor je bil udeležen vsaj v dveh nevarnih situacijah, pri čemer pa jo je k sreči skupilo le letalo.

160317857-001 Pred hišo sedi Marica Klammer, poročena Urbas, poleg nje sedi Nikova mami.
160317857-002 Na tem izseku je Klammerjeva mama, ki pred seboj drži malega Švelcovega Nika. Niko še danes živi v njihovi hiši.
160317857-003 Z leve stoji Viktor Klammer, Maričin brat in vnuk Klammerjeve mame. Oblečen je v svečano uniformo jugoslovanskega vojnega letalstva (JRV – Jugoslavensko ratno vazduhoplovstvo). Pilotska uniforma je modre barve in simbolizira modrino neba. Na ramenih ima čin pilotskega kadeta (pitomca). Taki čini so bili bele barve in so bili enaki v vseh rodovih vojaških šol takratne JNA. Ob Viktorju stoji Jože Žnidaršič – Bajčkov. Bajčkovi in Klamerjevi so bili sorodniki in tudi prijatelji.

Slovarček:

  • pitomac: kadet
  • obuka: usposabljanje
  • strojeva obuka : postrojitvena pravila
  • deka: odeja

Viri:

  • Joži Mele
  • Ana Klammer

Kraj: Dolenja vas
Datum: 1954
Avtor: neznan
Zbirka: Ana Klammer
Skenirano: 17. 3. 2016
Oblika: fotografija



1956 Iški Vintgar –Žurka

$
0
0

161029769Fantje in dekleta iz treh vasi – Sv. Vida, Osredka in Tavželj – so v Iškem Vintgarju priredili žurko. Zapit so šli “tolar”, denar, ki so ga prejeli pri uspešni šrangi na poroki dekleta iz sosednje vasi.

Veseli in zadovoljni po dobro opravljenem delu – šrangi, so se fantje in dekleta odločili, da to proslavijo v Iškem Vintgarju. Slikani so pred gostilno, kdo jih je slikal, se ne ve. Tudi leto dogodka je Zofka bolj ugibala in ocenjevala po svoji takratni starosti. Ob porokah in še posebno ob odhodu nevest iz domačih krajev so morali ženini plačati domačim fantom. Saj podobno je tudi še danes – le porok je čedalje manj.Tokrat je odšla nevesta Tomaževa Angela iz Lešnjakov. Poročila se je nekam na Dolenjsko stran. Ženin se je dobro odrezal in dobili so plačilo, imenovano “tolar”. Treba ga je bilo hitro porabiti, da se slučajno ne bi spridil. Kozarci in litri v rokah povedo, da so veselo nazdravljali na njun srečni zakon. S seboj so imeli tudi harmoniko, tako da je bilo druženje bolj veselo – lažje peli in tudi zaplesali so lahko. Glede na to, da so na sliki kar trije pari lahko sklepamo, da so imeli še večkrat možnost za podobna srečanja.

Grubenški Alojz je imel s seboj kar dve ljubici. Prva je bila njegova Jožica in druga njegova harmonika. Obe sta ga spremljali celo življenje.

161029769-001

  • Prvi z leve stoji Ludvik Klančar – Cerkven iz Osredka,
  • poleg je Breda Ponikvar iz Sv. Vida,
  • naslednji je Viktor Strle – Bangalov iz Osredka in
  • Vida Hiti – Grubenška, tudi iz Osredka.
  • Sledita Ciril in Zofka Hribljan – Šuštarjeva brat in sestra iz Tavžljev,
  • sedi Vidka Hiti, Osredek,
  • Danica Kocjančič, Sv. Vid,
  • Jože Tekavec – Enžetov iz Tavžljev.
  • V ozadju je Vida Slanovec iz Hotedrščice in
  • pred njo njen fant, Zofkin brat France Hribljan – Šuštarjev iz Tavžljev.

161029769-002

  • Prvi par zgoraj sta Jožica Pirman – Nežna iz Sv. Vida in
  • s harmoniko v roki Alojz Hiti – Grubenški iz Osredka – moja starša.
  • Pod njima je Milka Hiti – Bonchova, Ravne,
  • skrajno desni je Jože Klančar – Cerkven iz Osredka.
  • Spodaj sedi še en par: (Ivanov) Janko Pirman – Ivanov in
  • Ančka Štrukelj – Gregačeva, oba iz Sv. Vida.

Slovarček:

  • žurka: zabava
  • šranga: zapora; običaj, ko domači fantje ženina in svatov ne spustijo naprej, dokler ne plača simbolične odškodnine za odpeljano dekle – nevesto.

Viri:

  • Zofka Zalar
  • Ančka Pirman

Kraj: Iški Vintgar
Datum: 1956
Avtor: neznan
Zbirka: Danica Červek
Skenirano: 29. 10. 2016
Oblika: fotografija


1940 Stari trg – Poljanska dekleta

$
0
0

161207054To so dekleta z Dolenjih Poljan le malo pred vojno. Kdaj in kje je bila slika posneta, lahko sklepam samo posredno po pripovedi moje mame, ki je sama v enakem okolju in obleki fotografirana na drugem posnetku. Rekla je, da se je slikala pred vojno po maši ob nekem dogodku v Starem trgu.

Tu so se zbrala dekleta z Dolenjih Poljan, z njimi pa je tudi vrstnica in prijateljica z Gorenjih. Lepo so se razvrstile pred zeleno ozadje ob cerkvi – to vem zaradi tiste druge slike, kjer je moja mama povsem enaka, v ozadju pa se vidi del razpela na južni fasadi starotrške cerkve in nekaj grmovja z enakimi listi kot tukaj.

“Poljanska dekleta so làhko lepé –
ko sonce posije pa v senco beže,”

pravi ljudska pesem, a se lahko nanaša na to sliko le v tistem delu, ki govori o lepoti, pred soncem pa Poljanke niso mogle bežati in jim tudi treba ni bilo, saj njihovi lepoti ni škodilo. Sicer se pa pesem menda nanaša na Poljansko dolino, naše Poljanke pa so tukaj lepe kot pušeljc, sonce gor ali dol. Oblekle so nedeljske obleke in peš prišle v Stari trg z Dolenjih Poljan, ena celo z Gorenjih. Kar dolga pot, zlasti če si obut v lahke šulne. Fotografije se spomnim še iz otroštva, imen deklet pa si nisem zapomnila. Vprašanje je, če mi jih je mama sploh povedala glede na to, da nekaterih nisem nikoli videla. Šele nedavno mi je vsa imena napisana prinesla Fani Truden.Po vrsti od leve stojijo:
  • Zofija Okoliš, Okoliševa z Dolenjih Poljan, moja mama;
  • Malka iz Loškega Potoka, natakarica pri Knausovih,
  • Novakova Micka, Marija Grbec, z Dolenjih Poljan, poročena Palčič;
  • Micka, ki je bila služkinja pri Urhovih;
  • Marija Okoliš, Okoliševa, naša teta Micka;
  • Mežnarjeva Malka iz Gorenjih Poljan, poročena v Babnem Polju;
  • Micka Strle, Knausova.

Malo statistike: dve dekleti sta doma od Okoliševih, dve sta na Poljanah služili, dve sta povezani s Knausovimi, dvema je ime Malka – štirim pa Micka …

Dolenje Poljane so bile takrat sicer majhna, a zelo vitalna vas z gostilno, šolo in dovolj dela, da so ga lahko dobila celo dekleta iz drugih krajev! Leta 1942 so bile oboje Poljane požgane, ljudje pa internirani ali izgnani, kolikor jih ni že prej šlo v partizane. Po vojni sta bili vasi sicer obnovljeni, a nikoli več nista zaživeli tako kot prej, Gorenje Poljane menda sploh nimajo več nobenega stalnega prebivalca.

161207054-001Prva z leve je moja mama. Če ima lase trajno nakodrane – kar pa ni zanesljivo, saj je imela nekoliko valovite že po naravi – potem bi bila slika posneta leta 1941 ali na začetku 1942, saj mi je pripovedovala, da še ni imela osemnajst let, ko si je dala prvič trajno nakodrati lase pri frizerki Polakovi v Starem trgu, in to prav 19. oktobra 1941, ko se je zgodil napad na Lož! Večkrat je povedala, da se je iz Starega trga z novo trajno na glavi vračala peš po cesti proti Markovcu domov na Poljane, ko je začelo pokati nekje pri Ložu. Pospešila je proti domu, vendar je na pobočju takrat še ne zaraščenega Markovega hriba vseeno opazila neke ljudi, ki so prav tako nekam hiteli. Ko je bil še čas, da bi jo vprašala več, me je bolj zanimala trajna kot tisti ljudje. Zdaj lahko le ugibam, da je mogoče videla partizane, ki so se po napadu umikali na Knežjo Njivo ali pa le delavce, ki so kaj počeli v gozdu in so ob streljanju hiteli na varno. Ker o trajni nisem prepričana, sem sliko glede na mamino omembo o predvojnem času datirala z letom 1940. V tem primeru ima mama na sliki kakih sedemnajst let ali celo manj in je najbrž najmlajša od vseh.

Drugo dekle na sliki je bilo doma iz Loškega Potoka, bila je kelnarca v gostilni pri Knausu, ime pa ji je bilo Malka. Tretja je postavna in prijazna Novakova Micka, ki je imela v mladosti toliko občudovalcev, da so ji mnoga dekleta zavidala.

161207054-002Tudi tu je prvo dekle visoko in postavno in tudi njej je ime Micka, kot tistima dvema ob njej – druga z leve na tem izseku je namreč naša teta Micka, sestra moje mame.

Tretje dekle je prišlo v Stari trg z Gorenjih Poljan. Rekli so ji Mežnarjeva Malka, poleg nje pa stoji Knausova Micka.

Ko sem kot otrok ogledovala to sliko, so me najbolj zanimale obleke in še vedno se mi oko ustavi na njih. Kdo jim jih je šival in po čigavi zamisli? Vse te ovratničke, gumbke, naborke, plastrone, obrobe? In obute imajo židane štumfe, kajne? V rokah pa vsaka drži svoj tuašlc oziroma taško, kamor je shranila paternašt, knišco, robec in morda v prgominu kak dinar za v muto.

161207054zSliki se pozna, da je bila prilepljena v album, in sicer z doma narejenim lepilom, ki se mu je reklo “puop”. Narejen je bil zelo preprosto: v majhni posodici mešaš žlico moke in žlico vode toliko časa, da nastane gladka vlečljiva masa, ki jo samo še naneseš na papir, prilepiš, kar želiš in počakaš, da se posuši. “Puopa” se skoraj več ne uporablja, besedo izpeljano iz tega imena pa včasih še, na primer: “Če ne boš tiho, ti bom eno prpuopou!”

Slovarček:

  • tuašl, tuašlc: ženska ročna torbica
  • taška: ženska ročna torbica
  • patrnašt: molek
  • knišca: molitvenik
  • prgomin, frgomin: denarnica
  • šulne: nizki čevlji, šolni
  • trajna: trajno kodrani lasje

Viri:

  • Fani Truden, Stari trg

Kraj: Stari trg
Datum: 1940
Avtor: ni znan
Zbirka: Milena Ožbolt
Skenirano: 7. 12. 2016
Oblika: fotografija


1942 Luckenwalde – Stalag III A (2)

$
0
0

151118249Slika je nastala pri delitvi dnevnega obroka v ujetniškem taborišču. Posneta je bila verjetno poleti, saj so čakajoči ujetniki v srajcah s kratkimi rokavi in v majicah, nekateri tudi v kratkih hlačah. Obraze je stežka razpoznati, deseti čakajoči v temnejši srajci od leve proti desni bi bil lahko moj oče. Sklepam, da je bilo precej vroče. Letnica nastanka fotografije ni znana, posneta je bila lahko med poletji 1941 in 1944. Postavil sem jo v leto 1942.

Oče mi o prehrani v taborišču ni kaj dosti povedal. Le to, da so bile dnevne količine zelo skope in da so prejemali hrano slabe kakovosti. Pomagali so si deloma tudi s paketi, ki so jim jih pošiljali svojci ali prijatelji. Najbolj so pogrešali maščobo. Vse kar so si lahko pripravili, je bilo večinoma dokaj suho, na primer fižol, ki ga niso imeli s čim zabeliti. Kruha je bilo izjemno malo, dnevna količina je bila tako majhna, da so se o tem pošalili tudi s karikaturo v 12. številki svojega časopisa ŽICA, ki so ga imenovali Šaljivi list za preganjanje domotožja in drugih nadlog. Karikatura prikazuje „Nov postopek gojenja kruha“ pod mikroskopom po „Patentu Bradica“. Pod njo so zapisali:

Čeprav sem kruhojedec,
a kos za kosom da le hlebec,
zato kar malo zamižim
in marke koj dobim.
T.

Avtor omenjenega patenta je bil najverjetneje dr. Rajko Bradica [1]. Urednik časopisa je bil Janez Gradišnik, ustanovitelj pa dr. Tone Novak.

Tamkajšnje prehranjevanje tudi nazorno ilustrira Franc Majzelj, ki je bil tudi v tem taborišču. V svojem dnevniku je med drugim zapisal:

V mestu Luckenwalde je bilo taborišče. Rekli so nam, da je to naša nova rojstna hiša. V sedmih dneh vožnje smo dobili dvakrat jesti.

Razdelili so nas po barakah, nato smo v vrsti čakali na štiri drobne krompirje in žlico ribjega olja. Za ta dan smo morali biti siti. Drugi dan zjutraj so nam dali skodelico črne kave brez sladkorja, opoldne pa polovico porcije take hrane, ki je pri nas doma niti prašiči ne bi jedli. Včasih je bila kuhana pesenca in nekaj neolupljenih krompirjev, zrezano korenje, včasih tudi grašek. Ob tej hrani sedem dni nismo šli na stranišče. V črevih je vse gorelo [2].

Franc je kasneje delal tudi pri kmetih. Z njimi je imel najprej slabe, toda kasneje tudi zelo dobre izkušnje. Spoznal je namreč dobre ljudi, ki so mu omilili ujetniško življenje.

Tudi moj oče je delal pri kmetih. Dobil je domotožje, ko se je spomnil rodne Planine pri Rakeku, obiskov pri stricu v Cerknici in pri sorodnikih drugod na Notranjskem. Pri nekem kmetu so ujetniki ugotovili, da ne dela vse tako, kakor so zahtevale oblasti. Če sem si prav zapomnil, je skrival pridelke, ki bi jih moral oddati. To dejstvo so ujetniki izkoristili v svoj prid. Pogodili so se z njim tako, da jih bo hranil, kot se spodobi, oni pa ga ne bodo naznanili oblastem. Tako so se vsaj v tem času najedli do sitega, kar jim je vsaj deloma olajšalo ujetniško življenje.

Bil sem še otrok in nisem še razumel, zakaj oče ni bil navdušen nad dušenim zeljem, ohrovtom in podobnimi zelenjavnimi jedmi, kadar smo jih imeli za kosilo. Jedel jih sicer je, vendar ne s tekom, ker so ga preveč spominjale na taboriščne čase in neužitne zelenjavne čorbe.

151118249-001Ujetniki držijo v rokah posodice in čakajo v vrsti na svoj obrok.

Oče mi je pripovedoval, da so imeli ujetniki v taborišču notranjo neformalno organizacijo in so se znali postaviti zase v dobro vseh taboriščnikov, kadar je bilo to potrebno.

151118249-002Stražar strumno stoji in nadzira ujetnike.

Za straženje ujetnikov so bili določeni bataljoni za deželno zaščito (Landesschützenbataillone – LSB), v katerih so bili pretežno starejši vojaki, ki so služili vojsko že v prvi svetovni vojni. Podobno je veljalo za komandanta taborišča in oficirje [3].

Viri:

Kraj: Luckenwalde
Datum: med leti 1941 in 1944
Avtor: neznan
Zbirka: Janez Lavrenčič
Skenirano: 18. 11. 2015
Oblika: fotografija


1942 Lož – Babica Terezija Morelj – Mam∋ka

$
0
0

161117851Ta lepa, nekoliko utrujena žena z vdanim in pametnim pogledom je bila ena prvih ali celo prva uradna porodniška babica v Loški dolini. Ime ji je bilo Terezija Morelj, imela pa je tudi zelo simpatičen vzdevek; rekli so ji namreč Mam∋ka.

Če je tudi ta slika, glede na to, da je fotograf isti kot pri sliki Franceta Bravca iz leta 1942, nastala leta 1942, je imela Terezija Morelj, z dekliškim priimkom Ovsec, roj. 1876, takrat že precej čez 60 let. Bila je doma od Uoščievih iz Vrhnike pri Ložu, poročena pa v Ložu z Janezom Moreljem, katerega prvi prednik je prišel v Lož leta 1836 iz Slovenske vasi pri Pivki. Ne vemo, kdaj je umrla, a okoli leta 1947 ali 1948 je še živela, saj se je je iz tistega časa spominjal mož njene vnukinje Vinko Toni. Slika je iz albuma njene vnukinje Marije, Bravcave Mimi, prepoznala pa jo je Julka, žena njenega vnuka Franceta. Po domače se je pri hiši reklo pri Paternaštravih. Mam∋ke se spominja tudi sorodnik Tone Avsec, Uoščiev, saj so mu povedali, da je prav ona pomagala pri njegovem rojstvu leta 1931 in da sta se družini tudi pozneje še žlahtali. Njena hiša še stoji pri loški cerkvi sv. Petra, desno od farovža.

Po podatkih v knjigi Janeza Kebeta Loška dolina z Babnim Poljem II., na str. 142 lahko sklepamo, da je Mam∋ka imela dve hčeri: Marijo je rodila leta 1898, Terezijo pa leta 1900, ko je sama imela 26 let. Janez Bravec – Žan je pristopil (prstuopu) ali prizetil (przietú) iz predmestja Loža k Moreljevim v mesto Lož 15, ko se je poročil z njeno starejšo hčerjo Marijo. Priimek Morel ali Morelj ni pogost v Loški dolini, najbrž je bil edini prav v tej rodbini.

Nič ne vemo o tem, kako je Terezija Morelj postala babica. Je bila šolana, priučena ali povsem laična? Na katerem področju je delovala? Kolikim otrokom je pomagala na svet? Kaj je lahko storila, kadar porod ni potekal pravilno? Kakšna sredstva je imela na razpolago? V kakšnih pogojih je delala? So jo poklicali k vsakemu porodu ali le takrat, ko je kazalo, da domača pomoč ne bo zalegla? Ženske so do druge svetovne vojne namreč skoraj izključno rojevale doma ob pomoči starejših izkušenih žensk, ki ni nujno, da so imele kakšno preverjeno strokovno znanje. Glede na letnico rojstva bi Terezija Morelj najbrž lahko delovala kot babica že pred prvo svetovno vojno. V nekem obdobju je bil pogoj za babiško delo, da je ženska sama imela otroke, v tem primeru bi Terezija lahko začela z babiškim delom šele po letu 1900. Ne vemo ali jo je plačevala država ali je morala njene usluge plačati porodnica oziroma njena družina. Službovala je najbrž v dveh državah – Avstro-Ogrski in pozneje v stari Jugoslaviji, kjer je bilo zdravstveno varstvo urejeno različno. A ne glede na vse to je njeno delo terjalo veliko požrtvovalnosti in predanosti – otroci se pač ne rojevajo le podnevi in v lepem vremenu …

V zapiskih sem naletela na pripoved moje tete Mice, ki je omenila, da je njena mama, moja stara mama Marjeta Okoliš rodila enajst otrok doma ob pomoči “matere”, torej najbrž tašče, le pri zadnjem, rojenem leta 1929, so šli po babico in teta se je še spomnila, da so ji brata kmalu potem, ko se je rodil, za trenutek že dali v roke. Imela je sedem let. Mogoče je bila babica, ki so jo takrat pripeljali v hišo prav Terezija Morelj, Mam∋ka.

Babica Terezija Morelj, Mam∋ka, je bila med prvimi ali celo prva, ki je uradno opravljala to delo, čeprav je babištvo obstajalo v raznih oblikah od pamtiveka. Zanimivo je, da je bila tudi ena od naslednjih babic v Loški dolini Paternaštava, čeprav nista bili v sorodu. Moreljeva je le živela na Paternaštavi domačiji, mlajša babica iz Starega trga, ki je delovala pred, med in po drugi svetovni vojni pa se je pisala Paternost in so ji po domače rekli, da je Patrnaštava. Gre za Francko Paternost, babico, ki se je še marsikdo spominja. Babico Marjeto Šega, Matevžkovo iz Grahovega pa so 20. avgusta 1942 skupaj s še tremi domačini ustrelili Italijani ob poti iz Starega trga čez Ulako v Podcerkev. Ljudje se spominjajo tudi babice Marije Rigler, ki je bila doma iz Dan, in je delala vsaj še leta 1962. Za njo in Paternostovo je več desetletij babiško delo v Loški dolini opravljala Tita Prešeren z Rakeka. Tedaj so bili porodi doma že zelo redki, poporodna nega matere in otroka pa je bila lahko bolj sodobna, skrbna in kakovostna.

Slovarček:

  • vautara: razporek pri moških hlačah, tudi nihajna vratca za krmljenje pri svinjaku
  • nad štango, pod štango: način vožnje kolesa nad ali pod prečnim drogom
  • žlahtati se: vzdrževati sorodstvene stike

Viri:

  • Miloš Toni, Cerknica, november 2016, pisno
  • Julka Bravec, Lož, november 1016, ustno
  • Tone Avsec, Medvode, november 2016, ustno
  • Silva Šepec, Stari trg, december 2016, ustno
  • Janez Kebe: Loška dolina z Babnim Poljem II, Družina, Lj. 2002

Kraj: domnevno Lož
Datum: domnevno okoli 1942
Avtor: ni znan
Zbirka: Miloš Toni
Skenirano: 17. 11. 2016
Oblika: fotografija


1950 Rakek – Skladišče lesa

$
0
0

161213126Bil je kar mrzel zimski dan leta 1950, ko so na voz nalagali les (po fotografiji sodeč je šlo za električne drogove), ki so ga iz skladišča lesa na zgornjem delu Rakeka, odpremili na železniško postajo. Ročno nakladanje zmrznjenega in spolzkega lesa, pa še navzgor, je bilo kar nevarno opravilo.

Štirje nakladači so les spravljali na voz po “legah”. Da les ne bi zdrsnil, sta ga dva delavca potiskala po legah navzgor, druga dva pa sta s podlaganjem cepina na legi preprečevala, da bi se les skotalil ali zdrsnil navzdol in poškodoval ljudi.

Rakek je središče lesne trgovine na Notranjskem

Po dograditvi južne železnice Dunaj-Trst (1857) je Rakek postal pomembno lesno trgovsko središče Notranjske. Na Rakek je gravitiral les iz javorniških in snežniških gozdov, Bloške planote, področja Čabra in pomembnega dela Gorskega Kotarja, do izgradnje železnice Ljubljana-Kočevje (1893) pa tudi z ribniško-kočevskega področja.

Na Rakeku so do druge svetovne vojne imeli lesna skladišča številni trgovci: Žagar, Karel Kovač, Kunstel, Alojz Gabrenja, Izidor Jelinčič, Ševar, Vito Cascinio, firma Arbor; tu so delovali številni špediterji: Edo Mihevc, Franjo Tavčar, Vladimir Lokar, Košmrlj, Acimovič …

Na železniški postaji so se raztezale rampe za les, ves zgornji del Rakeka je bil na obeh straneh pokrit s skladišči lesa.

Ivan Poženel, nadučitelj na Rakeku, je knjižici Logaško okrajno glavarstvo (1889) zapisal:

Po cestah razlega se vedno krik voznikov in ropotanje vozov, kajti Rakek je nekako središče lesne obrtnije na Notranjskem.

Še kar nekaj desetletij po drugi svetovni vojni je preko železniške postaje na Rakeku potekal pomemben delež prevoza in oddaje lesa, lesna skladišča so še živela, počasi pa so vse več lesa do porabnikov prepeljali kamioni. Pomen lesnih skladišč se je zmanjševal, promet po železnici je začel upadati. Dokončno je zamrl z osamosvojitvijo Slovenije, ko so bile pretrgane še povezave s Hrvaško. In s tem so zamrla tudi lesna skladišča, ki so več kot stoletje Rakeku dajala utrip.

161213126-001 Teh dveh delavcev nismo prepoznali.

161213126-002V ozadju je vidna Ileničeva hiša.

Vsak kos lesa je bilo treba izmeriti: dolžino in premer.

Na sliki:

  • Jože Meden, manipulant iz Cerknice,
  • Franc Martinčič, Dolenja vas 84 (r. 1902),
  • tretjega nismo prepoznali.

Prispevek je napisal: Franc Perko.

Kraj: Rakek
Datum: 1950
Avtor: neznan
Zbirka: Franc Perko
Skenirano: 13. 12. 2016
Oblika: kopija fotografije


Viewing all 1718 articles
Browse latest View live